garaż tylko dla właściciela samochodu

lakierlakier Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, w spadku otrzymałam mieszkanie, w którym aktualnie przebywam. Blok należał kiedyś do Kolei. W międzyczasie moi dziadkowie wykupili mieszkanie na własność. Dziadek, jak i inni mieszkańcy, wybudowali baaardzo dawno temu garaże (pewnie bez żadnych pozwoleń) na gruncie z prawem użytkowania. Garaże nie przynależą do mieszkań, ani nie widnieją w księdze wieczystej. W tym momencie zarząd przesłał nam projekt uchwały, która mówi o tym, że osoby które nie są właścicielami samochodu nie mogą korzystać z garażu. Należy podkreślić, że konkretne garaże przez 50 lat "należały" do konkretnych właścicieli. W uchwale napisane jest dalej, że zarząd będzie decydował o tym kto i który garaż zajmie i dodatkowo osoba, która "otrzyma" od zarządu garaż jest zmuszona do podpisania ze wspólnotą umowy najmu garażu. Dodatkowo osoby, które do tej pory korzystały ze swoich garaży, nie zgodzą się na takie rozwiązanie, będą ponosić karę pieniężną w wysokości 10krotności opłaty za garaż.
Proszę o podpowiedź czy taka uchwała jest zgodna z prawem.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy te garaże leżą na działce gruntowej na której utworzona jest wspólnota?
  • Opcje
    lakierlakier Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, ale grunt jest oddany w użytkowanie wieczyste.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] lakier:[/cite]Tak, ale grunt jest oddany w użytkowanie wieczyste.
    nie ma znaczenia czy grunt należy do Skarbu Państwa i jest w wieczystym użytkowaniu właścicieli lokali tworzących daną wspólnotę czy jest własnością ułamkową właścicieli lokali .
    On stanowi tzw nieruchomość wspólną.
    Zarządcą tego gruntu jest Wspólnota i to ona ( na podstawie uchwała właścicieli lokali) ustanawia wewnętrzne zasady korzystania z niego.

    [cite] lakier:[/cite] w spadku otrzymałam mieszkanie,
    Dziadek, jak i inni mieszkańcy, wybudowali baaardzo dawno temu garaże (pewnie bez żadnych pozwoleń) na gruncie z prawem użytkowania.
    garaż, (jak masz na to dokumenty , że ze środków własnych dziadek go postawił i w oparciu o zgodę ówczesnego Administratora terenu ( PKP) ) jest twoją własności jako budowla ...
  • Opcje
    lakierlakier Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jeśli nie mam na to dokumentów? Ja w tym momencie nie mam samochodu, ale płacę za garaż zgodnie z uchwałą wspólnoty i utrzymuję go, remontuję itd. Wspólnota nigdy nie dokladala do garaży. Podatek od gruntu pod garażami jest płacony przez właścicieli, którzy go zbudowali. A w tym momencie jedna sąsiadka chce przejąć mój garaż, bo ona nie ma gdzie stawiać samochodu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lakier:[/cite]A jeśli nie mam na to dokumentów? Ja w tym momencie nie mam samochodu, ale płacę za garaż zgodnie z uchwałą wspólnoty i utrzymuję go, remontuję itd. Wspólnota nigdy nie dokladala do garaży. Podatek od gruntu pod garażami jest płacony przez właścicieli, którzy go zbudowali.
    czyli masz jakieś tam dokumenty, że to ty jesteś użytkownikiem garażu.
    [cite] lakier:[/cite]A w tym momencie jedna sąsiadka chce przejąć mój garaż, bo ona nie ma gdzie stawiać samochodu.
    co najwyżej możesz jej wynająć lub odsprzedać

    Pomyśl o zalegalizowaniu tej budowli - garażu.

    Nie wiem dlaczego operat wyodrębnienia lokalu dokonany przez PKP nie uwzględniał tych garaży?
  • Opcje
    lakierlakier Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tego też nie wiem. Sąsiadka chcąca mój garaż to córka członka zarządu i oni nie chcą ode mnie wynająć garażu tylko go sobie po prostu wziąć. I teraz pytanie co mogę zrobić z tą uchwałą? Mieszkańcy podpiszą to co zarząd chce, jak w alternatywach. Czy przy legalizowaniu garażu będę musiała płacić jakąś karę za wybudowanie jako samowola ileś tam lat temu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lakier:[/cite]Tego też nie wiem.
    Sąsiadka chcąca mój garaż to córka członka zarządu i oni nie chcą ode mnie wynająć garażu tylko go sobie po prostu wziąć.
    I teraz pytanie co mogę zrobić z tą uchwałą?
    Mieszkańcy podpiszą to co zarząd chce, jak w alternatywach.
    zaskarżyć do Sądu ... resztę trzeba uzgodnić z prawnikiem
  • Opcje
    lakierlakier Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.