Ograniczenie wjazdu na osiedle

merymery Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zarząd naszej wspólnoty przyjął uchwałę która zmienia sposób parkowania na osiedlu.
Osiedle jest ogrodzone, są miejsca parkingowe ogólnodostępne dla mieszkańców.
Osoby które maja wykupione miejsca garażowe będą mogli parkować na osiedlu dwa auta, a osoby które miejsca prywatnego nie mają będą mogli parkować tylko jedno auto i drugim autem nie będą mogli wjechać na teren osiedla.
Ja niestety nie mam miejsca garażowego, nie było obowiązku kupując mieszkanie o mniejszym metrażu, więc takich osób jak ja jest więcej.
Mam pytanie, czy jeśli skierujemy sprawę do Sądu (wiem że mamy 6 tygodni) czy istnieje szansa, że Sąd uzna uchwałę za bezprawną. W uchwale nie jest uregulowany wjazd gości, w zasadzie ogranicza tylko ilość posiadanych aut

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to jest miejsce garażowe wykupione?
    Chodzi o miejsce w garażu wielostanowiskowym pod budynkiem czy o miejsce na posesji z prawem do wyłącznego korzystania?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mery:[/cite]Mam pytanie, czy jeśli skierujemy sprawę do Sądu (wiem że mamy 6 tygodni) czy istnieje szansa, że Sąd uzna uchwałę za bezprawną. W uchwale nie jest uregulowany wjazd gości, w zasadzie ogranicza tylko ilość posiadanych aut
    Każdy ma prawo korzystać ze współwłasności w sposób zgodny z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Co prawda, wspólnota może wprowadzać regulacje dotyczące parkowania, ale regulacja, która wylicza kto ile samochodów może wprowadzić na teren wspólnoty, silnie ingeruje w prawo do korzystania z nieruchomości wspólnej i musiałaby mieć po temu bardzo mocne oparcie w okolicznościach faktycznych. Taką sytuacją mogłaby być np. bardzo mała ilość wolnego miejsca na terenie wspólnoty - i nie chodzi tylko o parkingi, bo parkować można także poza nimi. Czy u was taka sytuacja występuje?
    Uchwała kwalifikuje się do zaskarżenia już przez sam fakt zróżnicowania właścicieli garażu i pozostałych. Jak rozumiem właściciele garażu nie są zobligowani do parkowania jednego pojazdu w garażu, tylko mogą dwa pojazdy zaparkować na części wspólnej? Takie bezpodstawne, nierówne traktowanie członków wspólnoty, to wystarczająca podstawa do uchylenia uchwały przez sąd.

    P.S. Na zamkniętym osiedlu może istnieć kilka wspólnot mieszkaniowych, czy jesteś pewien, że wasze osiedle to jedna wspólnota?
  • Opcje
    merymery Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miejsce garażowe wykupione, to miejsce w garażu podziemnym. Istnieją jeszcze wykupione miejsca na zewnątrz budynku z tzw "pachołkiem".

    Na terenie osiedla miejsca jest sporo, ale coraz częściej brakuje miejsc parkingowych dla wszystkich, w związku z tym taki ich pomysł na uchwałę i oczywiście uchwała po roku zbierania podpisów została przyjęta.
    Nigdy wcześniej nawet na wnioski lokatorów nie zastosowano innych rozwiązań, chociażby identyfikatory.
    Mamy tylko jedną wspólnotę.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W takim razie uchwała zdecydowanie kwalifikuje się do zaskarżenia. Sprawdź też na jakiej zasadzie wykupiono miejsca z pachołkiem, jest to w akcie notarialnym? Być może, to też jest sprawa do zmiany.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mery: Istnieją jeszcze wykupione miejsca na zewnątrz budynku z tzw "pachołkiem".
    Grunt pod tym miejscem jest własnością wspólną ?
  • Opcje
    merymery Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miejsca z pachołkiem wykupiono podczas zakupu mieszkania, jest ich 13 na terenie całej wspólnoty.

    Poza tym obawiam się, że osoby które dostaną po 2 piloty zaczną zwyczajnie handlować miejscami na części wspólnej, za odpowiednią kwotę udostępnią pilota do wjazdu na osiedle.
    W takim razie jednak będziemy próbowali w sądzie. Czy możemy powołać się brak równego traktowania?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Art. 25 ust. 1 u.o.w.l.
    Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

    Uchwała narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością, ponieważ bezzasadnie ogranicza wam korzystanie z nieruchomości wspólnej poprzez zakazanie wjazdu na teren wspólnoty dwoma pojazdami oraz poprzez uprzywilejowanie właścicieli garażu w korzystaniu z nw, kosztem pozostałych właścicieli lokali. Logicznie rzecz biorąc, to skoro już wprowadzać takie dziwne regulacje, to właściciele garażu powinni w ogóle mieć zakaz parkowania na części wspólnej, skoro mogą postawić swój samochód w swoim garażu ;)
    Dodatkowo można powołać się również na naruszenie waszego interesu, np. jeżeli parkowanie samochodu poza osiedlem wiązałoby się z kosztami lub chociażby z większym ryzykiem kradzieży pojazdu czy uszkodzenia, w sytuacji gdy istnieje wystarczająca ilość wolnego miejsca na ogrodzonym osiedlu. Poza tym samochody są po to, aby z nich korzystać, więc możliwość podjechania w bezpośrednią bliskość swojego domu, na terenie współwłasności, samo w sobie leży w waszym interesie. Uchwała bowiem nie mówi o parkowaniu, ale w ogóle o możliwości wjazdu.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miejsca "z pachołkiem" pewnie nie zostały wykupione z gruntem, który nadal jest własnością wspólną. Deweloper wziął tylko zapłatę za urządzenie miejsca postojowego (wybudowanie go), ale nie przeniósł prawa własności do gruntu, na którym są te miejsca.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mery: Miejsca z pachołkiem wykupiono podczas zakupu mieszkania, jest ich 13 na terenie całej wspólnoty.
    czyli:
    Cdn: Miejsca "z pachołkiem" pewnie nie zostały wykupione z gruntem, który nadal jest własnością wspólną.
    Koniecznie musisz sprawdzić zapis o miejscu postojowym w swoim akcie notarialnym. Przypuszczam, że zapłaciłaś za... urządzenie miejsca postojowego a grunt pod miejscem jest współwłasnością.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja rozumiem to tak, że każdy właściciel ma prawo do zaparkowania jednego samochodu na terenie, który jest poza garażem wielostanowiskowym w podziemiu lub poza wykupionym miejscem ma posesji (wpisanym do aktu notarialnego). Dlaczego ktoś kto zapłacił za garaż lub miejsce na posesji ma mieć mniejsze prawa od tego kto takiego zakupu nie dokonał?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.