Termin odpowiedzi na pisma
katpie22
Użytkownik
Witam
Chciałam się dowiedzieć ile czasu ma Zarząd wspólnoty mieszkaniowej na odpowiedz na pismo? 3 tygodnie temu złożyłam podanie o możliwość wycięcia otworu drzwiowego w ścianie nośnej budynku. Na chwilę obecną wiem że decyzja jest negatywna (Nie bo nie) podpisało się 2 członków zarządu a z 3 nie można się skontaktować. zależy mi na czasie żeby móc sprawę skierować do urzędu miasta oraz żeby wcząć procedurę odwoławczą do decyzji wspólnoty.
Chciałam się dowiedzieć ile czasu ma Zarząd wspólnoty mieszkaniowej na odpowiedz na pismo? 3 tygodnie temu złożyłam podanie o możliwość wycięcia otworu drzwiowego w ścianie nośnej budynku. Na chwilę obecną wiem że decyzja jest negatywna (Nie bo nie) podpisało się 2 członków zarządu a z 3 nie można się skontaktować. zależy mi na czasie żeby móc sprawę skierować do urzędu miasta oraz żeby wcząć procedurę odwoławczą do decyzji wspólnoty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Więcej na ten temat tutaj:
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/729-obowiazki-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej--udzielanie-odpowiedzi-na-pisma-wlascicieli-lokali
Tyle teoria - a jak jest w praktyce to nawet nie chce mi się pisać, wystarczy przypomnieć sobie scenę z Barei - nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz.
Jeśli nie przedstawisz zarządowi pozwolenia budowlanego na tę ingerencję w elementy konstrukcyjne budynku świętym obowiązkiem zarządu jest nie wyrazić na to zgody.
Naruszenie ściany nośnej w pierwszej kolejności wymaga pozwolenia budowlanego od wydziału architektury a następnie, jeśli jest to część wspólna, zgody wspólnoty.
Ściana nośna nie zawsze należy do części wspólnej bo nie zawsze jest to ściana zewnętrzna. (Ściana nośna może iść przez środek mieszkania)
Może też być potrzebna zgoda konserwatora zabytków jeśli budynek jest w rejestrze zabytków.
Z Prawa Budowlanego.
Art. 28.
1. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31.
Art 29
2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) remoncie istniejących obiektów budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jeżeli nie obejmuje on zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych obiektu (...)
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
(...)
2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1–13;
(...)
6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
Kolejność powinna być odwrotna: najpierw uzyskanie zgody wspólnoty w formie uchwały, a potem złożenie oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością (wspólną) do celów budowlanych i na tej podstawie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jeśli właściciel mieszkania uzyska pozwolenie budowlane na wykucie drzwi w ścianie nośnej znajdującej się w jego mieszkaniu to funkcja tej ściany, wykorzystywana przez WM, nie ulega zmianie wiec WM nie ma nic do tego. Można i tak ale lepiej jak WM już wie że prace budowlane są zatwierdzone zanim będzie wyrażać na nie zgodę.
Jeśli inwestor będzie potrzebował dokument o dysponowaniu tą ściana na cele budowlane to urząd od niego tego dokumentu zażąda zanim rozpatrzy jego wniosek.
Jęśli taki dokument będzie potrzebny to dobrze by było przedstawić WM projekt budowlany podpisany przez uprawnioną osobę.
Ten sam projekt który jest wymagany przez wydział architektury aby wydać pozwolenie budowlane.
Nowy doklejony: 16.09.14 11:27 Tak trzeba. Bez zgody wspólnoty oświadczenie właściciela lokalu o dysponowaniu nieruchomością wspólną (chodzi o ścianę nośną) do celów budowlanych będzie nieprawdziwe, co grozi odpowiedzialnością karną.
Nowy doklejony: 16.09.14 11:31
Tu nie chodzi o zmianę przeznaczenia ściany nośnej tylko fakt, że jest ona częścią nieruchomości wspólnej, więc pojedynczy właściciel lokalu nie posiada prawa dysponowania nią do celów budowlanych. Takie prawo posiada tylko wspólnota mieszkaniowa - ogół właścicieli lokali. Dlatego potrzebna jest uchwała ze zgodą i zapisem o upoważnieniu właściciela lokalu do złożenia oświadczenia o dysponowaniu NW we wniosku o pozwolenie na budowę. Wtedy oświadczenie będzie prawdziwe.
Rzeczywiście ten punkt został niedawno wykreślony ale pozostał inny który może zmusić inwestora do uzyskania pozwolenia budowlanego.
Art 29
2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
(...)
2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4– 6 oraz 9–13;
(...)
7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
Ingerencja w ściane nośna budynku może spowodować takie zagrożenie. OK. Masz rację.
Uważam jednak że przedstawienie projektu budowlanego podpisanego przez osobę uprawniona może tylko pomóc w przekonaniu WM.
Uważam, że aby ją otrzymać to wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku projekt budowlany na planowane zmiany , oczywiście wykony przez osobę z uprawnieniami.
Taki projekt z obliczeniami konstrukcyjnymi/wytrzymałościowymi musi być przedstawiony w wydziale architektury razem z wnioskiem o pozwolenie budowlane ale wcześniej może być przedstawiony WM przed głosowaniem uchwały. Pomoże to w przekonaniu właścicieli co do bezpieczeństwa tego zamierzenia.
Do uzyskania zgody wspólnoty autor wątku nie potrzebuje projektu, ten będzie potrzebny na etapie składania wniosku w wydziale budownictwa.
Kolejny popis sfrustrowanego z nadmiaru funkcji (trzy w jednym) "prezesa" pewnej wspólnoty.
Wyrazy współczucia.
Jeżeli wspólnota się nie zgodzi ( nie bo nie) pozostaje wnioskodawcy droga Sądowa .
może tak jest u ciebie, ale u mnie jest to nierozerwalny element - załącznik do wniosku o zgodę .
Ja jako właściciel lokalu, chcę wiedzieć czy budynek się nie rozpadnie na części pierwsze jak zaczną kuć i ryć . Inaczej zagłosuje przeciw.
katpie22 - widzę ,że nie interesuje Cie dalej ten temat, skoro nie odpowiadasz na konkretne pytania. Jeżeli w Twoim mieszkaniu nie potrzebujesz żadnej zgody kogokolwiek, chyba ,że żony. Miej jednak świadomość ,że jeżeli swoim nieroztropnym działaniem spowodujesz zagrożenie, będziesz za to odpowiedzialny. Byłoby tak ( a właściwie - mogłoby tak być)przy całkowitym wyburzeniu ściany, przy wybiciu okna lub drzwi przypuszczam ,że nie. Mam taki przykład w sąsiedniej WM. PINB odpowiedział WM , że nie ma najmniejszej podstawy prawnej aby interweniować. Jego rola się zacznie jak się zawali. Może nam się to wszystkim nie podobać, ale takie mamy prawo w Polsce, które nas obowiązuje. Jeżeli natomiast ten otwór drzwiowy będzie ingerować w część wspólną nieruchomości sytuacja się komplikuje. Nie znam szczegółów więc tylko domniemywam, że odmowa nie jest poparta merytorycznie czymkolwiek. Jeżeli tak jest są dwa wyjścia:
1 - pogodzenie się z odmową
2 - "przemyślana walka" o swoje.
I nie pozostajesz bez szans, jako "współwłaściciel tej ściany nośnej" masz również do niej prawa. Jeżeli interesują cię szczegół slużę pomocą.
KubaP - Może podasz nam wzór takiego pozwu? Sąd ma "zmusić" członków WM ,żeby zagłosowali za zgodą? U Ciebie tak jest.
Jeszcze raz zachęcam do lektury Prawa Budowlanego, to ciekawy dokument.:bigsmile:
Stasiu o sercu dyktatora - nie samym chlebem człowiek żyje ...
I po raz kolejny zachęcam do przeczytania Prawa Budowlanego.:bigsmile: