Odsetki od dlugu

StasiuStasiu Użytkownik
edytowano września 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szykuję się do wszczęcia postępowaniu upominawczego w stosunku do dłużnika. We wcześniejszym wątku spotkałem się z dość "dziwną" dla mnie interpretacją obliczania odsetek opisaną przez c.d.n


Jeżeli na dług składają się zaliczki z kilku miesięcy, to należnością główną jest suma niezapłaconych kwot z tych miesięcy.
Odsetki nalicza się od każdej zaliczki oddzielnie, bo są to świadczenia okresowe i ich terminy zapłaty są różne: za styczeń do 10.01, za czerwiec do 10.06. Odsetki od niezapłaconej zaliczki za styczeń nalicza się od 11 stycznia, a od zaliczki czerwcowej od 11 czerwca. Chyba, że w uchwale przyjęto inny termin, np. pierwszy dzień następnego miesiąca - wtedy odpowiednio od 1.02 i od 1.07.

Nie wystarczy podać łączną kwotę wyliczonych odsetek, sąd zażąda podania: jakie to odsetki (ustawowe czy umowne), sposobu ich wyliczenia, za jakie okresy, na jakiej podstawie (jeśli są to odsetki inne niż ustawowe) itp. Sprawdzone w praktyce.

Przyznam ,że nie rozumiem dlaczego nie mogę!!! zsumować ogólnego zadłużenia, np. 900 zł (po 100 zł/m-c) i od tego obliczyć odsetki ustawowe. Wychodzi wówczas 80,46 zł, przy metodzie c.d.n. - 41,74 zł. Założyłem tylko 100 zł do obliczeń i krótki czas 9 m-cy. Kwoty te znacząco rosną przy dużych zaległościach.
c.d.n - czy czasami nie przesadziłeś z tą "sprawdzono w praktyce"? Bo z tym to na pewno
Chyba, że w uchwale przyjęto inny termin, np. pierwszy dzień następnego miesiąca - wtedy odpowiednio od 1.02 i od 1.07.
Taka uchwała jest bezwzględnie nieważna (art. 58 kc)

Czekam na rzeczowe argumenty.

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2014
    Każda opłata miesięczna jest osobnym świadczeniem i każda ma inny termin wymagalności - skutkuje to także biegiem przedawnienia dla każdego świadczenia osobno. Skoro każde świadczenie ma inny termin wymagalności, to nie można sprowadzić ich wszystkich do jednego terminu i żądać odsetek za okres, gdy dane świadczenie nie było jeszcze wymagalne.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]"Chyba, że w uchwale przyjęto inny termin, np. pierwszy dzień następnego miesiąca - wtedy odpowiednio od 1.02 i od 1.07. "
    [/color]Taka uchwała jest bezwzględnie nieważna (art. 58 kc)

    A dlaczego tak sądzisz?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba, że w uchwale przyjęto inny termin, np. pierwszy dzień następnego miesiąca - wtedy odpowiednio od 1.02 i od 1.07.
    Taka uchwała jest bezwzględnie nieważna (art. 58 kc)
    Dlaczego?

    Nowy doklejony: 18.09.14 22:38
    Przyznam ,że nie rozumiem dlaczego nie mogę!!! zsumować ogólnego zadłużenia, np. 900 zł (po 100 zł/m-c) i od tego obliczyć odsetki ustawowe.
    Od którego dnia chcesz naliczać odsetki?
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taka uchwała jest bezwzględnie nieważna (art. 58 kc)

    A dlaczego tak sądzisz?
    Bo tak sądzą sądy i kodeks cywilny. Czynności prawne WBREW USTAWIE są bezwzględnie nieważne.
    Każda opłata miesięczna jest osobnym świadczeniem i każda ma inny termin wymagalności - skutkuje to także biegiem przedawnienia dla każdego świadczenia osobno. Skoro każde świadczenie ma inny termin wymagalności, to nie można sprowadzić ich wszystkich do jednego terminu i żądać odsetek za okres, gdy dane świadczenie nie było jeszcze wymagalne.
    Egzo - zrozumiale i logicznie. Jeżeli takie są procedury obliczeń przyjmuje to do wiadomości. Przyznam ,że żyłem do tej pory w niewiedzy, ale dlatego ,że nie mieliśmy dłużników.
    I jeszcze jedno pytanie. Spotkałem się z orzeczeniem, w którym sąd zakwestionował naliczanie odsetek od części zaliczek dotyczących kosztów utrzymania lokalu, w moim wypadku są to opłaty za wodę, ścieki i śmieci. Uzasadniał to tym ,że WM z tytułu tych zaległości nie została obciążona odsetkami przez dostawcę , więc jej żądania są bezzasadne. Nie podoba mi się to, ale czy warto je doliczać, czy dla ostrożności procesowej "olać"?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo tak sądzą sądy i kodeks cywilny. Czynności prawne WBREW USTAWIE są bezwzględnie nieważne.
    Jakiej ustawie? Nie ma przymusu naliczania odsetek. Żadna ustawa nie określa też terminu, od którego muszą być naliczane.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakiej ustawie? Nie ma przymusu naliczania odsetek. Żadna ustawa nie określa też terminu, od którego muszą być naliczane.

    może sobie wylinkuj -> Ustawa z dnia 8.03.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 403)
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] Stasiu:[/cite] Nie podoba mi się to, ale czy warto je doliczać, czy dla ostrożności procesowej "olać"?
    Linia orzecznicza sądów generalnie jest taka, że wspólnota może się domagać odsetek tylko za należności związane z zarządem nieruchomością wspólną (chyba, że wspólnota faktycznie została obciążona odsetkami związanymi z eksploatacją lokalu) - i proponuję tego się trzymać, bo składanie pozwu rozszerzonego o nieosiągalne roszczenia ma potem dla powoda wymierny skutek w finalnych kosztach procesu.


    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite] Ustawa z dnia 8.03.2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 403)
    Ta ustawa nie ma zastosowania do wspólnot mieszkaniowych.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jakich rzeczowych argumentów oczekujesz? ...sam przecież wkleiłeś algorytm postępowania, wystarczy zrobić sobie arkusz excela lub kliknąć na pierwszy lepszy kalkulator odsetek (na przykład tu -> http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-ustawowych,12.html )
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn -
    Jakiej ustawie? Nie ma przymusu naliczania odsetek. Żadna ustawa nie określa też terminu, od którego muszą być naliczane.
    Ustawie o własności lokali - art. 15.
    Chyba, że w uchwale przyjęto inny termin, np. pierwszy dzień następnego miesiąca - wtedy odpowiednio od 1.02 i od 1.07.
    Nie można zmieniać uchwalą zapisy ustawowe, tj. terminy wpłaty zaliczek. To jest naruszenie art.. 58 kc. Ale mnie to nie dotyczy.
    Nie ma przymusu naliczania odsetek. Żadna ustawa nie określa też terminu, od którego muszą być naliczane.
    To dla mnie jest jasne, nie ma przymusu ale jest PRAWO. I nie muszą być ale mogą, a termin jest wskazany chyba w kc. Od powstania zaległości, tj. 11-go każdego miesiąca. JASNE.
    proponuję tego się trzymać, bo składanie pozwu rozszerzonego o nieosiągalne roszczenia ma potem dla powoda wymierny skutek w finalnych kosztach procesu.
    Propozycję przyjmuję, chociaż prawdę mówiąc, powinienem teraz część mojej zaliczki (dotyczącej kosztów utrzymania mojego mieszkania) odkładać na lokatę bankową i czekać aż WM rozpocznie postępowanie upominawcze. Co mogę stracić? Nic, a zyskać - odsetki bankowe.
    Egzo - Dziękuje za wyjaśnienia. Same wyliczenia, nawet po rozbiciu na kucw i koszty lokalu nie są trudne. Dłużnik zalega jedynie od 15 m-cy, nie przyjmuje korespondencji, więc prawdopodobnie nie zareaguje na wszczęcie przeze mnie postępowanie przed e-sądem. A tam orzeka referendarz, ale lepiej się przygotować na ewentualne odwołanie.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano września 2014
    może sobie wylinkuj
    Między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami nie zachodzą transakcje handlowe. Wspólnota nie jest też jednym z podmiotów, objętych przepisami ustawy. Poza tym nie widzę w ustawie przymusu dochodzenia odsetek ani obligatoryjnego terminu, od którego muszą być naliczane: "wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe" - tak było zawsze i ta ustawa tego nie zmienia.

    Nie ma przeszkód, żeby w uchwale właścicieli przyjąć, że odsetki za zwłokę we wpłacie zaliczek będą naliczane na przykład od pierwszego dnia następnego miesiąca. To nie jest zmiana terminu wpłaty zaliczek - termin jest zapisany w ustawie - tylko określenie dnia, od którego wspólnota będzie naliczać odsetki. Skoro wspólnota może nie naliczać odsetek w ogóle (i często wspólnoty nie naliczają ich), to może je też naliczać od późniejszego terminu. Jest to uzasadnione różnymi terminami wypłat wynagrodzeń, otrzymywanych przez właścicieli.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przyznam ,że nie rozumiem dlaczego nie mogę!!! zsumować ogólnego zadłużenia, np. 900 zł (po 100 zł/m-c) i od tego obliczyć odsetki ustawowe.
    Tez tak kiedyś myślałam, ale tą metodą powstają też odsetki od odsetek, a tak robić nie wolno.
    Termin naliczania odsetek. Ja to rozumiem tak, że uchwałą można przyjąć późniejszy, niż ustawowy 10 dzień miesiąca, ale nie wcześniejszy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] cdn:[/cite]
    może sobie wylinkuj
    Poza tym nie widzę w ustawie przymusu dochodzenia odsetek ani obligatoryjnego terminu, od którego muszą być naliczane:
    "wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe" - tak było zawsze i ta ustawa tego nie zmienia.

    Nie ma przeszkód, żeby w uchwale właścicieli przyjąć, że odsetki za zwłokę we wpłacie zaliczek będą naliczane na przykład od pierwszego dnia następnego miesiąca. To nie jest zmiana terminu wpłaty zaliczek - termin jest zapisany w ustawie - tylko określenie dnia, od którego wspólnota będzie naliczać odsetki.
    I nie zobaczysz , bo zasady naliczania odsetek za zwłokę w zapłacie należności wynikają z zasad ogólnych . Jeżeli w UoWL jest zapis, że właściciele lokali są zobowiązani do zapłaty zaliczki do 10 dnia każdego miesiąca z góry (art.15 UoWL) , to pierwszym dniem naliczania karnych odsetek jest 11 dnień każdego miesiąca.
    W przypadku windykacji , Sąd orzeknie naliczanie odsetek, od 11 dnia każdego miesiąca.
    [cite] cdn:[/cite]Skoro wspólnota może nie naliczać odsetek w ogóle (i często wspólnoty nie naliczają ich), to może je też naliczać od późniejszego terminu.
    Tak nie jest , rezygnacja z przysługujących praw WM nie jest jednoznaczne ze zmianą ustawowego terminu zapłaty zaliczek .
    WM nie może dowolnie sobie ustalać terminu zapłaty bieżących zaliczek na utrzymanie nieruchomości.
    [cite] cdn:[/cite]Jest to uzasadnione różnymi terminami wypłat wynagrodzeń, otrzymywanych przez właścicieli.
    To nie ma znaczenia i nie jest argumentem do zmiany terminu zaliczek. Taką listę "wydumanych przeszkód" w zapłacie terminowo zaliczek można by rozszerzać i rozszerzać w nieskończoność....
    Właściciel lokalu ma obowiązek zapłaty w terminie ustawowym, a nie wtedy kiedy jego warunki finansowe mu na to pozwalają.

    [cite] koziorozka:[/cite]
    Przyznam ,że nie rozumiem dlaczego nie mogę!!!
    zsumować ogólnego zadłużenia, np. 900 zł (po 100 zł/m-c) i od tego obliczyć odsetki ustawowe.
    Tez tak kiedyś myślałam, ale tą metodą powstają też odsetki od odsetek, a tak robić nie wolno.
    Termin naliczania odsetek. Ja to rozumiem tak, że uchwałą można przyjąć późniejszy, niż ustawowy 10 dzień miesiąca, ale nie wcześniejszy.
    Dodam z praktyki , że ....

    Dla celów windykacyjnych (pozew do Sądu) wszelkie rozliczenia np. mediów, choć są robione jednorazowo w okresie obrachunkowym - koniec roku kalendarzowego), należy rozbijać na poszczególne miesiące i dopiero naliczać odsetki karne za nieterminowe opłaty.( jest to korzystne dla pozwanego w przypadku nadpłat).

    WSPÓLNOTA NIE MOŻE ZARABIAĆ NA ODSETKACH.

    W mojej wspólnocie nie są naliczane odsetki na bieżąco, ale tylko te, które przyzna nam Sąd w procesie windykacyjnym.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] Stasiu:[/cite]cdn -
    Jakiej ustawie? Nie ma przymusu naliczania odsetek. Żadna ustawa nie określa też terminu, od którego muszą być naliczane.
    Ustawie o własności lokali - art. 15.

    W uowl jest mowa o obowiązkowym terminie wpłat zaliczek, a nie terminie naliczania od nich odsetek w przypadku braku ich wpłaty w terminie ustawowym.
    Wspólnota w ogóle może nie naliczać odsetek, a jeśli zaczyna je naliczać, to ich moment startowy powinien być znany wszystkim właścicielom.
    [cite] Stasiu:[/cite]
    Nie można zmieniać uchwalą zapisy ustawowe, tj. terminy wpłaty zaliczek. To jest naruszenie art.. 58 kc. Ale mnie to nie dotyczy.

    Nikt nie zmienia przepisu ustawowego obowiązku wpłaty zaliczki do 10 dnia każdego miesiąca, ale... można uchwałą zmienić termin naliczania od nich odsetek np. od 15 albo od 20 dnia każdego miesiąca.
    Zyskujesz tym okres bezodsetkowy 5 albo 10 dni, co skutkuje tym, że jeśli wpłaty nastąpią po ustawowym terminie, czyli 10 dniu każdego miesiąca, to nie będą od nich naliczane odsetki przez ten właśnie czas, a tym samym właściciele de facto uzyskują formalne prawo do wpłacania w terminie późniejszym (o te 5 lub 10 dni) bez żadnych konsekwencji.
    Ustawa nienaruszona, a właściciele zadowoleni - jeśli te późniejsze terminy wpłat mają jakieś istotne dla nich znaczenie. :smile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WM nie może dowolnie sobie ustalać terminu zapłaty
    Napisałem przecież, że nie chodzi o zmianę terminu zapłaty zaliczki, bo jest to termin ustawowy, tylko o dzień, od którego wspólnota nalicza odsetki. To są dwie różne rzeczy.
    W przypadku windykacji , Sąd orzeknie naliczanie odsetek, od 11 dnia każdego miesiąca.
    Kwota, stanowiąca roszczenie wspólnoty (WPS) obejmuje należność główną wraz z odsetkami, naliczonymi zgodnie z uchwałą właścicieli (czyli np. nie od 11. tylko od 1 dnia następnego miesiąca). Sąd nie ustala już, od jakiego dnia mają być naliczone odsetki, bo one są już naliczone.

    W pozwie składanym w postępowaniu elektronicznym należy wybrać opcję, że odsetki od łącznej kwoty roszczenia wspólnoty mają być naliczane od dnia złożenia pozwu do dnia zapłaty.
    Tez tak kiedyś myślałam, ale tą metodą powstają też odsetki od odsetek, a tak robić nie wolno.
    Nie o to chodzi. Tą metodą nalicza się po prostu odsetki nienależne. Jeżeli pierwsza zaległość dotyczy stycznia, a ostatnia lipca, to nie można naliczać odsetek od zaliczki lipcowej od 11 stycznia.

    Naliczanie odsetek od odsetek jest dozwolone w jednym przypadku: przy składaniu pozwu. Pisałem o tym wyżej: do należności głównej doliczamy odsetki i żądamy zasądzenia odsetek od łącznej kwoty aż do dnia zapłaty.

    Nowy doklejony: 19.09.14 14:08
    WSPÓLNOTA NIE MOŻE ZARABIAĆ NA ODSETKACH.
    Może naliczać i dochodzić przed sądem, więc może "zarabiać".

    Art. 481 kodeksu cywilnego:
    „Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi...".

    To jest prawo każdego wierzyciela, w tym wspólnoty mieszkaniowej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] cdn:[/cite]
    WM nie może dowolnie sobie ustalać terminu zapłaty
    Napisałem przecież, że nie chodzi o zmianę terminu zapłaty zaliczki, bo jest to termin ustawowy, tylko o dzień, od którego wspólnota nalicza odsetki. To są dwie różne rzeczy.
    są i co z tego jak sąd nie zastosuje tego przywileju, że za miesiąc tylko od 11 dnia miesiąca .... jałową prace chcesz wykonywać ????? korekty robić ?
    [cite] cdn:[/cite]
    W przypadku windykacji , Sąd orzeknie naliczanie odsetek, od 11 dnia każdego miesiąca.
    Kwota, stanowiąca roszczenie wspólnoty (WPS) obejmuje należność główną wraz z odsetkami, naliczonymi zgodnie z uchwałą właścicieli (czyli np. nie od 11. tylko od 1 dnia następnego miesiąca).
    Sąd nie ustala już, od jakiego dnia mają być naliczone odsetki, bo one są już naliczone.

    W pozwie składanym w postępowaniu elektronicznym należy wybrać opcję, że odsetki od łącznej kwoty roszczenia wspólnoty mają być naliczane od dnia złożenia pozwu do dnia zapłaty.
    Niekoniecznie to jest prawda .... w teorii wszytko jest możliwe, a już w orzeczeniach sądowych niekoniecznie ....
    Wspólnota to nie spółdzielnia mieszkaniowa, gdzie statut SM jest świętą wykładnia prawa wewnętrznego.... dlaczego, bo wzorzec statutu SM leży KRS.

    Z praktyki wiem, że lepiej nie naliczać odsetek przy składaniu pozwu o zapłatę zaległych zaliczek .... czasami powstaje galimatias .... natomiast w pozwie trzeba ich żądać
    [cite] cdn:[/cite]Może naliczać i dochodzić przed sądem, więc może "zarabiać".

    Art. 481 kodeksu cywilnego:
    WSPÓLNOTA NIE MOŻE ZARABIAĆ NA ODSETKACH. związanych z utrzymaniem lokali

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1906-i-aca-159211-odsetki-za-nieterminowe-wplaty-
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niekoniecznie to jest prawda .... w teorii wszytko jest możliwe
    To nie teoria, tylko praktyka, która ma podstawy prawne. Pisałem już, że jest to sprawdzone w praktyce.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przyznam ,że mam coraz więcej wątpliwości.
    Nie ma przeszkód, żeby w uchwale właścicieli przyjąć, że odsetki za zwłokę we wpłacie zaliczek będą naliczane na przykład od pierwszego dnia następnego miesiąca.
    Czy znacie jakąś WM , która uchwałami zachęca swoich członków do opóźnień w opłatach?
    Nie ma przymusu naliczania odsetek. Żadna ustawa nie określa też terminu, od którego muszą być naliczane.
    Poza tym nie widzę w ustawie przymusu dochodzenia odsetek ani obligatoryjnego terminu, od którego muszą być naliczane: "wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe" - tak było zawsze i ta ustawa tego nie zmienia.
    Co to znaczy bez wezwania? Jeżeli nie umieścimy tego w pozwie sąd za nas tego nie zrobi.
    W przypadku windykacji , Sąd orzeknie naliczanie odsetek, od 11 dnia każdego miesiąca.
    Dziwne, a my zaskarżymy to orzeczenie ponieważ WM uchwaliła inne terminy naliczania odsetek?
    A już w ogóle nie rozumiem tezy KubyP
    praktyki wiem, że lepiej nie naliczać odsetek przy składaniu pozwu o zapłatę zaległych zaliczek .... czasami powstaje galimatias .... natomiast w pozwie trzeba ich żądać
    Ale przyjmuję stanowisko c.d.n. -
    Naliczanie odsetek od odsetek jest dozwolone w jednym przypadku: przy składaniu pozwu. Pisałem o tym wyżej: do należności głównej doliczamy odsetki i żądamy zasądzenia odsetek od łącznej kwoty aż do dnia zapłaty.
    Jasne, pozew wnoszę np. 1 października 2014 r. a orzeczenie wydaje sąd np.1 lutego 2015 r. zasądzając np. 5000 zł należności głównej i ........??? W orzeczeniu pada konkretna wielkość? Nie , bo nieznana jest data zapłaty. WM ma sobie to wyliczyć, komornik? Jak to jest w praktyce?
    I na koniec sprawa odsetek od mediów.
    KubaP zacytował tu orzeczenie sądowe z którego wynika
    WSPÓLNOTA NIE MOŻE ZARABIAĆ NA ODSETKACH. związanych z utrzymaniem lokali
    Ale to nie była sprawa o zapłatę, ale zaskarżona "głupia uchwala", w której palnięto babola ,że ODSETKI OD MEDIÓW będą przychodem WM.
    Skłonny jestem dać wiarę c.d.n.
    Może naliczać i dochodzić przed sądem, więc może "zarabiać".

    Art. 481 kodeksu cywilnego:
    „Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi...".

    To jest prawo każdego wierzyciela, w tym wspólnoty mieszkaniowej.
    Tylko czy WM jako pośrednik jest wierzycielem? Logicznie wydaje się to usprawiedliwione zasadami współżycia społecznego, bo nic tak nie rozzuchwala jak niemoc w ściąganiu długu, ale czy warto dla około 300 zł (odsetki od mediów za okres zadłużenia )ryzykować "podważenie wielkości zaległości"?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] cdn:[/cite]
    Niekoniecznie to jest prawda .... w teorii wszytko jest możliwe
    To nie teoria, tylko praktyka, która ma podstawy prawne.
    czyli teoria ...
    [cite] cdn:[/cite]Pisałem już, że jest to sprawdzone w praktyce.
    Szkoda, że mamy dwie różne praktyki ... ale widocznie tak jest w życiu ... bo inaczej byłoby ono nudne ...
    [cite] Stasiu:[/cite]A już w ogóle nie rozumiem tezy KubyP
    sorry, ale to nie mój problem .... może wróżki
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano września 2014
    Czy znacie jakąś WM , która uchwałami zachęca swoich członków do opóźnień w opłatach?
    A czy w którejkolwiek wspólnocie 100% właścicieli wpłaca zaliczki w ustawowym terminie, do 10 dnia miesiąca?
    Czy za każdy dzień zwłoki każdemu naliczasz odsetki?

    Jeżeli część właścicieli dostaje wypłatę 22 dnia miesiąca, to lepiej przyjąć realny termin, od którego będą naliczane odsetki, niż trzymać się kurczowo schematu, którego nie da się wdrożyć. Zresztą, od tych odsetek za 12 dni zwłoki wspólnota się nie wzbogaci, za to wykaże się małodusznością.
    Co to znaczy bez wezwania? Jeżeli nie umieścimy tego w pozwie sąd za nas tego nie zrobi.
    Nie chodzi o pozew, tylko o wezwanie dłużnika do zapłaty odsetek - takie wezwanie nie jest potrzebne. Jeżeli dłużnik nie spłaci długu, żąda się odsetek w pozwie bez dodatkowego wezwania odnośnie samych odsetek. Nie trzeba też ostrzegać w wezwaniu, że odsetki zostaną naliczone.
    WM ma sobie to wyliczyć, komornik? Jak to jest w praktyce?
    Wspólnoty to nie interesuje. Jeżeli dłużnik zechce zapłacić po otrzymaniu nakazu zapłaty (ma na to 14 dni), to powinien sam naliczyć sobie odsetki (ustawowe lub umowne - zgodnie z nakazem zapłaty) od daty złożenia pozwu do dnia zapłaty i wpłacić na konto wspólnoty. Jeżeli nie zapłaci, odsetki wyliczy i ściągnie komornik.

    Orzeczenie mówiące o tym, że wspólnocie nie przysługują odsetki za zwłokę w zapłacie zaliczek na media, o ile wspólnota nie została obciążona odsetkami przez dostawcę jest sprzeczne z kodeksem cywilnym: "wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody". To wypadek przy pracy tego sądu.

    Jeżeli stroną umowy na dostawę wody i odbiór ścieków jest wspólnota, to ona płaci za te dostawy. Żeby "odzyskać" wyłożone pieniądze, musi otrzymać wpłaty od poszczególnych właścicieli. Jeżeli tych wpłat nie ma w określonym terminie, to może ich dochodzić na drodze sądowej. Nawet w tym dziwnym orzeczeniu sąd nie podważa faktu, że wspólnota jest wierzycielem, tylko zakwestionował jej prawo do odsetek za zwłokę w zapłacie. Ale nawet w tym zakresie, to orzeczenie jest jednostkowym przypadkiem. Nie spotkałem się nawet z pytaniem sądu, jaka część długu dotyczy zaliczek na NW, a jaka na media dostarczane do lokalu.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2014
    cdn: Orzeczenie mówiące o tym, że wspólnocie nie przysługują odsetki za zwłokę w zapłacie zaliczek na media, o ile wspólnota nie została obciążona odsetkami przez dostawcę jest sprzeczne z kodeksem cywilnym...
    To jest nieprawda.
    Przypominam, że właściciel ponosi dwa rodzaje wydatków:
    - zaliczki na koszty zarządu NW
    - zaliczki na opłaty za swój lokal (media dostarczane do lokalu)
    "...Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej..."
    Jasno z tego przepisu wynika, że opłaty za dostarczoną np. wodę do lokalu nie są kosztami zarządu NW.
    Skoro tak - to oczywistym jest, że opłat np. za wodę dostarczoną do lokalu (nie są to koszty zarządu) nie dotyczy następny przepis:
    "...Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
    2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość..."
    Skoro termin 10-go nie dotyczy opłaty za lokal to na jakiej podstawie niby wspólnota ma naliczać odsetki właścicielowi od opłat za lokal, od jakiej daty?
    Wniosek - czynności wspólnoty mieszkaniowej polegające na rozliczaniu z właścicielami lokali kosztów dostawy tzw. mediów dostarczonych do lokali nie są czynnościami związanymi z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości lecz pośredniczeniem w dostawie, wymuszonymi niejako przez takie sytuacje faktyczne, gdy zakup bezpośredni mediów przez właścicieli lokali nie jest możliwy.
    "...Obowiązek wnoszenia zaliczek dotyczy wyłącznie nieruchomości wspólnej; ustawodawca w ogóle nie uregulował sposobu ponoszenia przez właścicieli kosztów utrzymania lokali. Z uwagi na aspekt czysto techniczny wpłaty od właścicieli przeznaczone na nieruchomość wspólną oraz na ich lokale nie są dokonywane osobno.
    Z art. 14 uwl wyraźnie wynika, że właściciele płacą zaliczki do 10. każdego miesiąca wyłącznie na „koszty zarządu nieruchomością wspólną", na które składają się m.in. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej..."
    - to jest fragment artykułu który polecam w całości na stronie:
    http://www.administrator24.info/artykul/id258,rozliczanie-mediow-we-wspolnocie

    Zdaję sobie sprawę, że zaraz podniosą się głosy krytyczne bo takie rozwiązanie jest nie na rękę zarządcom (administratorom) - przysparza im dodatkowej pracy, komplikuje rozliczenia z właścicielami i dostawcami, czy chociażby sprawia problemu z naliczaniem odsetek.
    Egzo: Linia orzecznicza sądów generalnie jest taka, że wspólnota może się domagać odsetek tylko za należności związane z zarządem nieruchomością wspólną (chyba, że wspólnota faktycznie została obciążona odsetkami związanymi z eksploatacją lokalu) - i proponuję tego się trzymać
    Dokładnie tak.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2014
    Gecon napisał:
    Skoro termin 10-go nie dotyczy opłaty za lokal to na jakiej podstawie niby wspólnota ma naliczać odsetki właścicielowi od opłat za lokal, od jakiej daty?
    Wniosek - czynności wspólnoty mieszkaniowej polegające na rozliczaniu z właścicielami lokali kosztów dostawy tzw. mediów dostarczonych do lokali nie są czynnościami związanymi z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości lecz pośredniczeniem w dostawie, wymuszonymi niejako przez takie sytuacje faktyczne, gdy zakup bezpośredni mediów przez właścicieli lokali nie jest możliwy.

    Masz racje ale tylko w przypadku wspólnot w których instalacja wod-kan i CO nie jest elementem NW. ( 100 opomiarowania lokali).
    W pozostałych przypadkach koszty wody i CO to koszty NW.
    Ale jest jeszcze inny " kwiatuszek".
    Art. 26. UWK
    1. Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ście-ków są prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z od-biorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilo-ści dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków.
    2. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. 3. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalo-wych dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań, o której mowa w art. 6 ust. 6 pkt
    3. Należnościami wynikającymi z przyjętej metody roz-liczania obciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach.
    Jak się to ma do odsetek. To nie sa dochody wspólnoty?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest nieprawda.
    To, że masz swoje zdanie nie znaczy, że ktoś o innym zdaniu mówi nieprawdę. Nawet w Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym zdarzają się głosy odrębne od zdania większości. Co nie znaczy, że jedni lub drudzy głoszą nieprawdę. Każdy ma prawo do odmiennej oceny tych samych faktów.

    Pisałem o kodeksie cywilnym (prawo do odsetek nawet wtedy, gdy wierzyciel nie poniósł żadnej szkody). Ustawa o własności lokali nie zawiera przepisu, wyłączającego działanie art. 481 kc w odniesieniu do wspólnot. Czyli ten przepis również ich dotyczy, bo przecież "w zakresie nieuregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego" (art. 1 ust. 2 uwl).

    Jeżeli ustawa o własności lokali nie określa terminu wpłaty należności za media, to właściciele lokali mogą ten termin ustanowić uchwałą, np. w regulaminie rozliczeń mediów albo w uchwale dot. odsetek. Wtedy nie ma problemu z brakiem terminu wymagalności.

    Orzeczenie nie odwoływało się do braku terminu zapłaty zaliczki za media w ustawie o własności lokali, tylko uzależniało prawo wspólnoty do odsetek od szkody, jaką ewentualnie poniosła wspólnota - bez podania podstawy prawnej. Art. 481 kc podkreśla, że prawo do odsetek przysługuje również wtedy, gdy wierzyciel nie poniósł żadnej szkody. Czy sądom w Polsce wolno wszystko, wbrew kodeksowi cywilnemu i bez podania podstawy prawnej swoich tez?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2014
    tajfun: W pozostałych przypadkach koszty wody i CO to koszty NW.
    Nie słyszałem o wspólnocie która zaliczałaby koszty CO lokali czy też koszty wody dostarczanej do lokali do kosztów zarządu NW a tym samym rozliczała je wg udziałów.
    tajfun: Jak się to ma do odsetek. To nie sa dochody wspólnoty?
    Jakich odsetek, jeżeli na fakturze ich nie ma.
    Gdzie tu też mogą być dochody skoro ustawa nakazuje: to co na fakturze od dostawcy to ma być rozliczone (ani grosza więcej).

    Nowy doklejony: 19.09.14 21:47
    cdn: właściciele lokali mogą ten termin ustanowić uchwałą, np. w regulaminie rozliczeń mediów albo w uchwale dot. odsetek.
    Właściciele mogą podejmować uchwały tylko i wyłącznie dotyczące NW a nie lokali właścicieli czy odsetek za opłaty za lokale właścicieli.
    cdn: Czy sądom w Polsce wolno wszystko, wbrew...
    Oczywiście, nie spotkałeś się z czymś takim w praktyce - to dość częste.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - czy Ty w tym temacie masz coś ciekawego do powiedzenia, czy tylko zaliczasz wpisy? Zdziwiło mnie Twoje twierdzenie
    Z praktyki wiem, że lepiej nie naliczać odsetek przy składaniu pozwu o zapłatę zaległych zaliczek .... czasami powstaje galimatias .... natomiast w pozwie trzeba ich żądać
    Albo to wyjaśnisz albo nie zabieraj głosu. Twoje wkręty tylko zaśmiecają wątek
    czyli teoria ...
    Szkoda, że mamy dwie różne praktyki ... ale widocznie tak jest w życiu ... bo inaczej byłoby ono nudne ...
    sorry, ale to nie mój problem .... może wróżki
    c.d.n. - piszesz
    To nie teoria, tylko praktyka, która ma podstawy prawne. Pisałem już, że jest to sprawdzone w praktyce.
    Rozumiem ,że znasz to z autopsji a nie z literatury.
    Jeżeli nie zapłaci, odsetki wyliczy i ściągnie komornik.
    Proste i zrozumiałe.W tej sprawie nie mam pytań.
    A co do wody.
    To wypadek przy pracy tego sądu.
    Obawiam się ,że taki sam wypadek sądu może być u mnie. To nie wypadek sądu ,a raczej naszego kochanego ustawodawcy. Nie byłoby problemu gdyby w art.15 dodano do kosztów zarządu - "oraz utrzymania lokalu". A tak jest swobodna nadinterpretacja.
    gecon -
    Zdaję sobie sprawę, że zaraz podniosą się głosy krytyczne bo takie rozwiązanie jest nie na rękę zarządcom (administratorom) - przysparza im dodatkowej pracy, komplikuje rozliczenia z właścicielami i dostawcami, czy chociażby sprawia problemu z naliczaniem odsetek.
    Nic mi to nie komplikuje. W zawiadomieniu o wysokości zaliczek są wyodrębnione kucw i zaliczki na wodę, ścieki i śmieci (koszty indywidualne)Termin wpłaty jednakowy - do 10-go dnia m-ca. I nie ma problemu jak wszyscy płacą. A jak nie? Jeden sąd (być może zbyt rozgrzany) odmówił naliczania odsetek od mediów. A jaką ja mam gwarancję, że drugi sąd odmówi mi (jako zarządowi WM) roszczenia o wodę i ścieki lokalu? Występując w sądzie mogę domagać się jedynie części tych kosztów dłużnika jako indywidualny członek wspólnoty, i dochodzić jedynie części odpowiadającej mojemu udziałowi, chyba ,że dostanę pełnomocnictwa procesowe od pozostałych wierzycieli. I nie mam przywileju postępowania uproszczonego, ale normalny pozew cywilny.
    Linia orzecznicza sądów generalnie jest taka, że wspólnota może się domagać odsetek tylko za należności związane z zarządem nieruchomością wspólną (chyba, że wspólnota faktycznie została obciążona odsetkami związanymi z eksploatacją lokalu) - i proponuję tego się trzymać Dokładnie tak.
    Czyli pieniądze na wodę i ścieki na konto bankowe (lokata terminowa) i czekamy na pozew WM. Niech "jelenie" sponsorują 'obrotnych właścicieli".Tak będzie lepiej gecon?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciele mogą podejmować uchwały tylko i wyłącznie dotyczące NW a nie lokali właścicieli czy odsetek za opłaty za lokale właścicieli.
    Przecież ustawa Prawo energetyczne nakłada obowiązek ustanowienia regulaminów rozliczeń ciepła, a z orzecznictwa wynika, że wymaga to uchwały. Czy ciepło nie jest dostarczane do lokali?
    Nie słyszałem o wspólnocie która zaliczałaby koszty CO lokali czy też koszty wody dostarczanej do lokali do kosztów zarządu NW
    Ale o uchwalanych regulaminach rozliczeń ciepła i wody słyszałeś i nie widzisz przeszkód w ich podejmowaniu? A przecież te media w większości (w nowych osiedlach wyłącznie) są dostarczane do lokali, na ich potrzeby i koszty tych mediów nie są kosztami NW.

    Nowy doklejony: 19.09.14 22:03
    Rozumiem ,że znasz to z autopsji
    Dokładnie tak.
    A tak jest swobodna nadinterpretacja.
    Zgadzam się. W sprawie dostarczania i rozliczania kosztów wody i ścieków nasze prawo jest pełne pułapek i niekonsekwencji. Ale to oddzielny temat.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2014
    Stasiu: Tak będzie lepiej gecon?
    Chciałeś powiedzieć: Egzo - bo to jego stwierdzenie (z którym się oczywiście zgadzam). Czy ja już tobie śnię się po nocach, że tylko co drugie słowo u ciebie to gecon, gecon? Można to wyleczyć chyba.
    cdn: Zgadzam się. W sprawie dostarczania i rozliczania kosztów wody i ścieków nasze prawo jest pełne pułapek i niekonsekwencji.
    Pisałem o tym wcześniej:
    ...ustawodawca w ogóle nie uregulował sposobu ponoszenia przez właścicieli kosztów utrzymania lokali.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ustawodawca w ogóle nie uregulował sposobu ponoszenia przez właścicieli kosztów utrzymania lokali
    Nie wszystkich kosztów utrzymania lokali, tylko kosztów mediów, dostarczanych za pośrednictwem wspólnoty, czyli wody i ciepła.
    Nałożył obowiązek ponoszenia tych kosztów, ale bez zgłębiania szczegółów: "Art. 13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu..."

    Na tej podstawie wspólnota może dochodzić zapłaty za media, dostarczone za pośrednictwem NW.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2014
    ...nałożył obowiązek ponoszenia tych kosztów
    Obowiązek to nie:
    ..nie uregulował sposobu ponoszenia

    Nowy doklejony: 19.09.14 22:58
    cdn: Czy ciepło nie jest dostarczane do lokali?
    Ciepło dostarczane jest przede wszystkim do budynku bo to budynek jako całość jest ogrzewany.
    "45a. 6. W przypadku gdy wyłącznym odbiorcą paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła."
    ...są dostarczane do lokali, na ich potrzeby i koszty tych mediów nie są kosztami NW.
    Telewizja czy sygnał telefoniczny też jest dostarczany bezpośrednio do lokali i wspólnota nie ma prawa wymyślać mi regulaminu rozliczeń.
    Dlaczego natomiast wspólnota rozlicza całość dostarczonej wody czy ciepła zostało precyzyjnie wyjaśnione w zalinkowanym przeze mnie artykule "Administartora24"
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn = dziękuję za rady. Przekonałeś mnie. Również uważam ,że nie powinienem rozdzielać kucw od mediów i naliczę od tego karne odsetki. I będę tego bronił przed sądem motywując to zapisami uowl, kc a przede wszystkim zasadami współżycia w społeczności wspólnotowej. Nie można tolerować "cwaniactwa" i "pasożytnictwa". U mnie około 80% wplaca 'ustawowo", 10 % z poślizgiem, 10% często, regularnie ale co dwa miesiące. Oczywiście nie naliczam żadnych kar , bo mi się nie chce, bo to wymaga dodatkowej pracy a efekt finansowy byłby mizerny, bo to nieuczciwe w stosunku do tych co np. wpłacają 1-go czyli 10 dni wcześniej, i nie żądają odsetek, i nie chce mieć samych wrogów. Ale w przypadku dłużnika, który z dnia na dzień przestał płacić, nie wiem z jakich powodów, na pewno nie finansowych. Rozmawiałem z nim, ale to jak "gadał dziad do obrazu". Więc poinformowałem , że sprawą windykacji zajmie się sąd i komornik. I koniec naszej dyskusji. Wysłałem już wezwanie do zapłaty, na szczęście odmówił przyjęcia. Mam piękny dowód - kopertę z adnotacjami poczty o odmowie i zwrocie do nadawcy. Dla "ostrożności procesowej" w poniedziałek wyślę następne wezwanie. Przy czym pozwolę sobie w nim powiadomić o wysokości zaległości oraz o odsetkach. Wydaje mi się ,że brak tych odsetek bylby "ewentualnym argumentem" o niewiedzy o zadłużeniu tłumaczonym przed sądem. Oczywiście jak nie odbierze tego pisma to też nie będzie wiedział ile jest dłużny. O tym dowie się z pozwu. Planuję e-pozew, nawet zakupiłem dla WM "podpis elektroniczny". Będzie to mój debiut z pozwem, ale czego się nie robi dla nauki. No i będę się mógł "wymądrzać" na tym forum. Ponadto zgłaszam dłużnika do KRD, sądzę ,że to będzie bardziej dokuczliwe dla niego, przedsiębiorcy. Niech to on później za mną chodzi. I oczywiście nie robię tego ze złośliwości ale dla:
    -przykładu innym
    -nauki procedur dla siebie (przepraszam - WM)
    Jestem w 99% przekonany ,że nie będzie sprzeciwu od pozwu. I zatrudnię komornika, ale ludzie teraz mają dostęp do np. internetu i np. takich forum gdzie mogą doczytać ,że nie muszą płacić odsetek od swojego długu więc może spotkamy się na sali sądowej.
    Dziękuję za wszystkie rady i uwagi. Był to mój pierwszy założony wątek i dobrze, bo uniknąłem "wpadki" w pozwie. Policzyłem całość zadłużenia i odsetki od pierwszego dnia wymaganej wpłaty. Teraz rozbiję to na miesięczne "kawałki".:bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla "ostrożności procesowej" w poniedziałek wyślę następne wezwanie. Przy czym pozwolę sobie w nim powiadomić o wysokości zaległości oraz o odsetkach. Wydaje mi się ,że brak tych odsetek bylby "ewentualnym argumentem" o niewiedzy o zadłużeniu tłumaczonym przed sądem.
    Drugie wezwane to strata czasu i pieniędzy. Jedno wystarczy, a i tak jest potrzebne tylko dla uniknięcia ryzyka obciążenia przez sąd wspólnoty częścią kosztów postępowania. O wysokości zaliczki każdy właściciel wie z uchwał.
    nawet zakupiłem dla WM "podpis elektroniczny".
    To już marnotrawstwo :) - w EPU po zarejestrowaniu wystarczy ściągnąć darmowy certyfikat, który upoważnia do podpisywania pozwów. To uproszczona forma podpisu elektronicznego, ale bezpłatna.
    Ponadto zgłaszam dłużnika do KRD, sądzę ,że to będzie bardziej dokuczliwe dla niego, przedsiębiorcy.
    Jeśli jest przedsiębiorcą, to można to rozważyć, chociaż to też jest kosztowne (trzeba opłacać stały abonament), a drobni przedsiębiorcy raczej nie biorą kredytów. Może to nie być dla niego w ogóle uciążliwe, a koszty dla wspólnoty będą spore.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano września 2014
    Drugie wezwane to strata czasu i pieniędzy
    Poświęcę swoje 15 minut i 6,5 zł za przesyłkę. Ponadto w naszym Statucie mamy punkt - o obciążeniu dłużnika kosztami dodatkowej korespondencji.
    To już marnotrawstwo
    Czy ty tylko potrafisz krytykować? To jest INWESTYCJA WM, pomocna przy pozwach i rozliczeniach podatkowych. A w przyszłości składaniu np. Deklaracji śmieciowej. To tak jakbym słuchał niektórych narzekających - a po co nam te krzewy i kwiatki? A po to , żeby było ładnie , i żeby wzrosła wartość naszej nieruchomości. Ty używaj uproszczonej, ja będę używał profesjonalnej.
    chociaż to też jest kosztowne (trzeba opłacać stały abonament),
    A ten abonament to ile złotych rocznie ? 100-200 ?
    a koszty dla wspólnoty będą spore.
    To może go przeproszę za "drobne niedogodności"? Jesteś z Wielkopolski?
    O wysokości zaliczki każdy właściciel wie z uchwał.
    A jak nie był na zebraniu to się dowie od sąsiada,
    A o wysokości oplat za wodę i ścieki może się dowiedzieć ze strony internetowej Wodociągów, a o kosztach śmieci np. z uchwały Rady Miasta. Proponuję zakończyć wątek, właśnie zapoznałem się z komentarzem art. 481 kc. Szkoda ,że sąd tego nie przeczytał.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2014
    Gecon napisał:
    Jakich odsetek, jeżeli na fakturze ich nie ma.
    Gdzie tu też mogą być dochody skoro ustawa nakazuje: to co na fakturze od dostawcy to ma być rozliczone (ani grosza więcej).
    Nie rozumiemy się. Właśnie ddlatego że ich nie ma na fakturze ,nie powinny być pobierane.
    A tak to koszt właścicieli to faktura + odsetki (dla wspólnoty). A sam piszesz - ani grosza więcej.
    Podobna sytuacje mamy w przypadku ,jesli rozlicza sie np: wode wg norm zuzycia a nie w inny sposób. Zuzycie wg faktury ( z licznika głownego) to np: 1000m3/ m-c , a wg norm np: 2000m3.
    Wtedy koszty właścicieli to faktura + koszty 1000m3 wody .
    Dziwne że nie słyszałeś o tym że koszty mediów zaliczane są do kosztów NW (w przypadku niepełnego opomiarowania). Jest tyle wyroków w tej sprawie
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę ,że temat jest "nośny", ale zaczyna być dyskusją o wszystkich , czyli o niczym. Nie mieszajmy do tego rozliczenia C.O czy też za telefon, czy TV. Mówmy jedynie o wodzie i ściekach. Zapoznałem się wnikliwie z komentarzem do art. 471 i 481 kc. One są często mylone.
    Pierwszy mówi o odszkodowaniu dłużnika za niewykonanie zobowiązania (naprawienia szkody) , drugi o "karze za zwlokę". Ten pierwszy jest w przypadku, kiedy WM jest obciążona odsetkami za opóźnienie wpłaty. Powinienem wiec "opóźniać" każdy termin zapłaty za wodę np. o dwa tygodnie. Oczywiście wodociągi naliczą odsetki, będzie to podstawa do obciążenia dłużnika. W sądzie będzie miał okazję przekonać sąd, że nie on spowodował ten "dług", a WM wykaże ,że opóźnienie spowodowało brak tej jednej wpłaty na konto, i wymagało podjęcia burzliwej dyskusji i wypracowania decyzji o uregulowaniu należności z np. FR. Nieetyczne? A niepłacenie i życie na koszt innych jak nazwać?
    I drugi artykuł. Nie ma dla mnie żadnej wątpliwości ,że dotyczy on również mediów.
    Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego
    Całkowicie się z tym zgadzam. Suma na fakturze musi być zapłacona, częściowo z odczytów indywidualnych, reszta (straty,ubytki, kradzieże, woda gospodarcza) z kucw. Ja przy rozliczaniu wody nie doliczam odsetek za zwlokę, tylko "realne zużycie wg wodomierza".
    Ustawodawca po to wprowadził art. 481 kc aby "zmobilizować" płatników. To jest kara nie za wodę ale za ZWŁOKĘ W OPŁATACH. I nie ma znaczenia czy są to kucw czy lokalu, tu i tu jest dług. I nie potrzebna jest do tego żadna uchwala, jest na to USTAWA - KC. Jedna WM wymyśliła sobie głupią uchwałę, więc sąd ją z przyczyn merytorycznych uchylił. I teraz w tej WM jest porządek, mogą dochodzić roszczeń wg kc. Jest jednak problem, jeżeli sąd oddali pozew zgłoszony w trybie uproszczonym, pozostanie wówczas droga z powództwa cywilnego, czyli droga prze mękę. Ponadto proszę zauważyć, że wpłaty mają formę zaliczek. Przypuśćmy więc, że gość nie płaci za wodę prognozowanych zaliczek np. 100 zł/m-c, ponieważ wyjechał całą rodziną. Po roku wnosimy pozew o zapłatę zaliczek, i okazuje się ,że po rozliczeniu wody nie ma manka a jest nadpłata. Tak samo jest np. w przypadku gdy opłaty są miesięcznie niższe o 100 zl od "zaplanowanych". Rozliczamy go w styczniu i wzywamy do zapłaty 1200 zł zaległości, i on to wpłaca następnego dnia, nie naruszając terminów. Czysty zysk! Dlatego zrozumiałe jest umieszczenie art. 15 uowl, jako czynnika stabilizującego gospodarkę finansową WM oraz konsekwencje jego naruszenia, z drastycznym przypadkiem art.16 czyli licytacji lokalu dłużnika.
    Ja nie podniecałbym się cytowanymi orzeczeniami, a tym bardziej wyrwanymi z nich zdaniami, bo to wprowadza w błąd. U mnie zazwyczaj raz do roku (w styczniu) wysyłam zawiadomienia o wysokości oplat (wszystkich) i wskazuję tam termin wpłaty, 10-ty każdego miesiąca. Dłużnik nigdy tego nie kwestionował, przyjąłem więc to jako sprawę domówioną, więc termin zaległości wpłat mediów rozpoczyna się jak i kucw. Jeżeli nastąpi zaskarżenie e-pozwu, zapoznam się z argumentacją dłużnika i się ustosunkuję do nich. Ale to jest jego rola "zakwestionować zaległości" w sposób rzeczowy i poparty podstawami prawnymi. I na końcu pozostaje wykorzystanie ostatecznej broni. UJAWNIENIE DŁUŻNIKA. Na razie jest anonimowym dłużnikiem WM.
    Jest tyle wyroków w tej sprawie
    Wystarczy jak podasz jeden.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stasiu napisał:
    Wystarczy jak podasz jeden

    Prosze
    Uznanie instalacji cieplnej służącej do ogrzewania poszczególnych lokali oraz 
    pozostałych części budynku za część nieruchomości wspólnej oznacza, że opłaty 
    za dostawę energii cieplnej do takiej instalacji stanowią koszty zarządu 
    nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 14 pkt 1 u.w.l., co znajduje 
    potwierdzenie w art. 22 ust. 3 pkt 8 u.w.l., w którym ustawodawca zaliczył do 
    kosztów zarządu nieruchomością wspólną część kosztów związanych z 
    eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku 
    poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej 
    dwóch lokali. Ustalenie wskazanych kosztów zarządu nieruchomością wspólną, w 
    wypadkach nieuregulowanych przepisami, jest - na podstawie art. 22 ust. 3 u.w.l.- 
    jedną z wielu czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
    
    Całóość tutaj.
    http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;sn;izba;cywilna,ic,iii,czp,28,06,7367,orzeczenie.html
    Pozdrawiam
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki. Ciekawe, ale mnie bezpośrednio nie dotyczy Trudno by mi było też znaleźć analogię do wody i ścieków, ponieważ wszystkie ujęcia są opomiarowane. Chyba ,że zdemontuje u siebie wodomierze i.... Ale to tylko żart.:bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] Stasiu:[/cite]Czy ty tylko potrafisz krytykować?
    Wyrażam swoje zdanie. Nie bierz tego do siebie, oceniam pomysły, a nie osobę.
    [cite] Stasiu:[/cite]To jest INWESTYCJA WM, pomocna przy pozwach i rozliczeniach podatkowych. A w przyszłości składaniu np. Deklaracji śmieciowej.
    Do pozwów w EPU nie jest to potrzebne, ten sam skutek można osiągnąć bez wydawania złotówki z kasy wspólnoty. Masz uchwałę na te wydatki? Jeśli nie było na to zgody większości właścicieli w uchwale, przekroczyłeś uprawnienia zarządu. Jeśli nawet była uchwała, nadaje się do zaskarżenia. Skoro zarząd może osiągnąć ten sam cel za darmo, to dlaczego za to płacić? To narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną (art. 25.1 uwl).
    [cite] Stasiu:[/cite]A ten abonament to ile złotych rocznie ? 100-200 ?
    :smile: Czyli tego nie sprawdzałeś, ale decyzja już zapadła? Zadzwoń i zapytaj, a później napisz na forum.
    KRD nie jest żadnym utrudnieniem, każdy drobny przedsiębiorca sobie z nim poradzi. Jeśli to nic nie daje, to po co płacić? Trzeba windykować przez e-sąd i komornika, w ostateczności zlicytować dłużnikowi samochód lub mieszkanie. Wszystkie koszty postępowania pokryje dłużnik, wspólnoty nie będzie to nic kosztowało. A jak dłużnik straci furę, odczuje to boleśnie.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun
    Nie rozumiemy się.
    Pisałeś:
    (100 opomiarowania lokali).
    W pozostałych przypadkach koszty wody i CO to koszty NW.
    Ja na to:
    Nie słyszałem o wspólnocie która zaliczałaby koszty CO lokali czy też koszty wody dostarczanej do lokali do kosztów zarządu NW a tym samym rozliczała je wg udziałów.
    Ty na to przytaczasz wyrok z 2006 roku z Elbląga dotyczący dość specyficznej sytuacji bo problemu kto ma zapłacić zaległe zadłużenie za dostarczone media, gdy nie można było dojść kto ile jest winien. Sąd znalazł salomonowe rozwiązanie, że zaliczyć do NW i wtedy rozliczyć zaległość udziałami.
    Powtarzam:
    nie słyszałem o wspólnocie która zaliczałaby koszty CO lokali czy też koszty wody dostarczanej do lokali do kosztów zarządu NW a tym samym rozliczała je wg udziałów.
    Jeżeli jest gdzieś takowa to bardzo proszę o szczegóły takiego rozliczania a zwłaszcza co właściciele lokali na to?
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panowie, wątek był o odsetkach za wodę i ścieki, a nie o C.O. I nie epatujmy się jakimiś wyrokami z zeszłego wieku.
    cdn -
    Masz uchwałę na te wydatki?
    Nie mam.
    Jeśli nie było na to zgody większości właścicieli w uchwale, przekroczyłeś uprawnienia zarządu
    Przekroczyłem. Kupiłem jeszcze konewkę, łopatę , nawóz do krzewów, pojemnik na kompost, znaki drogowe i wiele innych rzeczy. Ja nie robię "referendum" w sprawach zakupów "niezbędnych artykułów"
    To narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną (art. 25.1 uwl).
    Każdy współwłaściciel ma prawo pozwać mnie do sądu.
    a koszty dla wspólnoty będą spore.
    To Ty tak twierdziłeś. Ja nie pamiętam szczegółów - koszt podpisu około 300 zł, a później (po roku lub dwóch) coś około 150 zł rocznie. Podpis nie służy tylko do EPU, to uniwersalne narzędzie do kontaktu z urzędami. Widziałem taką potrzebę, i to zakupiłem. Inni mogą korzystać z programów nielegalnych (np.Windows), z programów uproszczonych , ja działam profesjonalnie. Nie kupiłem tego dla siebie ale powiększyłem majątek WM ( właśnie zamówiłem najnowszy komentarz z 2014 roku KC i Prawa Budowlanego). Jak znajdzie się mój następca uroczyście mu to przekaże protokolarnie.
    Trzeba windykować przez e-sąd i komornika, w ostateczności zlicytować dłużnikowi samochód lub mieszkanie.
    Zlicytowaliście komuś samochód? Jestem bardzo tym zainteresowany. Jak to zrobiliście?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]cdn[/cite]Jeżeli część właścicieli dostaje wypłatę 22 dnia miesiąca, to lepiej przyjąć realny termin,
    od którego będą naliczane odsetki, niż trzymać się kurczowo schematu, którego nie da się wdrożyć.
    a jakie to ma znaczenie ?
    przeciez za pierwszy miesiąc właściciel był zobowiązany do zapłaty zaliczki do dnia 10 za dany miesiąc , więc korzystał z kasy z poprzedniego miesiąca, a nie tych po sześciu tygodniach czy li tych z dołu....
    [cite]gecon[/cite]
    "...Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
    2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość..."

    Skoro termin 10-go nie dotyczy opłaty za lokal to na jakiej podstawie niby wspólnota ma naliczać odsetki właścicielowi od opłat za lokal,
    od jakiej daty?
    pod pojęciem koszty zarządu rozumie się
    - zaliczki na koszty zarządu NW
    - zaliczki na opłaty za swój lokal (media dostarczane do lokalu)

    Ustawodawca specjalnie nie doprecyzował, że chodzi tu tylko o koszty zarządu nieruchomością wspólną
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koba P. Możesz rozświetlić moją ciemność , dlaczego to liczniki bez umowy nie sa licznikami a podzielnikami kosztów. Za cholere nie mogę zrozumieć po co komu taka zamiana pojęć ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Koba P.
    Możesz rozświetlić moją ciemność , dlaczego to liczniki bez umowy nie sa licznikami a podzielnikami kosztów.
    Za cholere nie mogę zrozumieć po co komu taka zamiana pojęć ?
    wszelkie jednostki rozliczeniowe/ urządzenia są podzielnikami kosztów.
    Wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , nic w UoWL nie napisano, że należy rozliczyć jakieś tam m3 , m2, GJ, czy osoby,
    tylko koszt zakupu energii cieplnej , elektrycznej , remontów itd....
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P
    wszelkie jednostki rozliczeniowe/ urządzenia są podzielnikami kosztów.
    Wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , nic w UoWL nie napisano, że należy rozliczyć jakieś tam m3 , m2, GJ, czy osoby,
    tylko koszt zakupu energii cieplnej , elektrycznej , remontów itd....
    No zobacz Kuba jakie pierdoły piszą w Wikipedi. Weź ich tam ustaw.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P
    wszelkie jednostki rozliczeniowe/ urządzenia są podzielnikami kosztów.
    Wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , nic w UoWL nie napisano, że należy rozliczyć jakieś tam m3 , m2, GJ, czy osoby,
    tylko koszt zakupu energii cieplnej , elektrycznej , remontów itd....
    No zobacz Kuba jakie pierdoły piszą w Wikipedi. Weź ich tam ustaw.
    te orkę zostawię tobie , zwolennikowi Wiki
    o urządzeniu pomiarowym rozliczeniowym możemy mówić, gdy strony mają spisana umowę na dostawę mediów
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , nic w UoWL nie napisano, że należy rozliczyć jakieś tam m3 , m2, GJ, czy osoby
    Ale koszty przecież wynikają ze zużycia m3, GJ, KWh i innych pierdół... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: Wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości , nic w UoWL nie napisano, że należy rozliczyć jakieś tam m3 , m2, GJ, czy osoby
    Ale koszty przecież wynikają ze zużycia m3, GJ, KWh i innych pierdół... :wink:
    i własnie na podstawie tych "innych pierdół" (tutaj podzielników kosztów ) rozliczane są koszty utrzymania nieruchomosci
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: i własnie na podstawie tych "innych pierdół" (tutaj podzielników kosztów ) rozliczane są koszty utrzymania nieruchomosci
    Masło maślane... :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: i własnie na podstawie tych "innych pierdół" (tutaj podzielników kosztów ) rozliczane są koszty utrzymania nieruchomości
    Masło maślane... :bigsmile:
    żadne maślane, cała prawda o rozliczaniu kosztów utrzymania nieruchomości .

    Odpowiedz na pytanie elan124:
    Jak we wspólnocie nie ma żadnych regulaminów rozliczeń , nie ma wodomierzy , liczników ciepła , to jaka obowiązuje jednostka rozliczeniowa kosztów utrzymania nieruchomości ?
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapewne jest nią udział właściciela. Pytanie tylko czy jest taka WM w Polsce?
    Ten wątek był o odsetkach a nie o rozliczaniu C.O. Załóżcie nowy wątek.:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.