Utrzymanie terenów zielonych

zdzislawzdzislaw Użytkownik
Witam serdecznie
Bardzo proszę o informacje, czy wspólnota mieszkaniowa jest zobowiązana do utrzymania terenów zielonych przyległych do granicy działki wspólnoty mieszkaniowej.
Pozdrawiam i dziękuje

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U z 1996 r. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.). określa m.in. jakie obowiązki ciążą na właścicielu nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku przylegającego do jego działki terenu. Pisaliśmy o tym na stronie czasopisma: http://www.zarzadca.pl/content/view/446/32/.
    Wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku do utrzymania terenów zielonych, nawet jeżeli przylegają do granicy działki.
    W wyroku z dnia 8.10.2008 roku (sygn. V CSK 143/08) Sąd Najwyższy orzekł, że użytkowanie cudzej nieruchomości nie stanowi przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo własności (http://www.zarzadca.pl/content/view/557/32/).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    http://www.zarzadca.pl/content/view/557/32/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    adabadab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 4065 w sprawie obowiązku utrzymania czystości i porządku na chodnikach przez właścicieli przyległych nieruchomości:

    Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła, pana Dariusza Lipieńskiego, nr SPS-023-4065/08, w sprawie obowiązku utrzymania czystości i porządku przez właścicieli nieruchomości na chodnikach przyległych do ich nieruchomości, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z poźn. zm.) na właścicieli nieruchomości został nałożony obowiązek sprzątania chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszego i położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. W sytuacji, gdy nieruchomość będąca we władaniu danej osoby lub jednostki jest oddzielona od chodnika pasem zieleni (drzewa, krzewy, trawnik) stanowiącym własność innego podmiotu (z reguły gminy lub zarządu dróg), opierając się na przyjętej konstrukcji prawnej, utrzymanie czystości na takim chodniku spoczywa na właścicielu (również użytkowniku) tego pasa.

    Odnosząc się do poruszonej w interpelacji kwestii nieprecyzyjnego brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 4, pozwolę sobie zauważyć, że użycie w przepisie słowa ˝bezpośrednio˝ oznacza, że przedmiotowy obowiązek nałożony na właścicieli nieruchomości dotyczy tylko chodników przylegających do ogrodzenia nieruchomości bądź do obrysu budynku (jeśli granica nieruchomości przebiega po jego obrysie). W związku z tym, w mojej opinii, szerokość rozdzielającego pasa zieleni nie ma znaczenia.

    Ponadto nadmieniam też, że problemy z egzekwowaniem ww. przepisu są już znane ministerstwu.

    Jednocześnie pragnę poinformować Pana Marszałka, że w ministerstwie aktualnie trwają prace nad przygotowaniem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku gminach. W związku z tym wszelkie uwagi na temat funkcjonowania obowiązujących uregulowań ustawy oraz propozycje do zmiany przepisów są wnikliwie analizowane i zostaną ewentualnie wykorzystane w trakcie prowadzonych prac legislacyjnych.
    Warszawa, dnia 21 lipca 2008 r.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.