zarząd trzyosobowy

kierownikkaruzelikierownikkaruzeli Użytkownik
edytowano września 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

we wspólnocie 30 mieszkań, jest zarząd 3 osobowy. Jakie są uprawnienia jednego członka zarządu (samodzielnie), jakie są uprawnienia dwóch członków zarządu (razem), jakie są uprawnienia trzech członków zarządu (razem).
Szczególnie zależy mi na odpowiedzi, co może jeden jak dwóch jest przeciwko czemuś a sprawa przekracza zwykły zarząd np remont albo podział gruntu.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kierownikkaruzeli: co może jeden, jak dwóch jest przeciwko czemuś, a sprawa przekracza zwykły zarząd
    Może przygotować projekt uchwały do przegłosowania przez właścicieli lokali. Zgodnie z ustawą o własności lokali, art.22: 1. czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    Należy pamiętać, że oprócz uprawnień członkowie Zarządu WM powinni wykonywać też swoje obowiązki.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kierownikkaruzeli:[/cite]we wspólnocie 30 mieszkań, jest zarząd 3 osobowy. Jakie są uprawnienia jednego członka zarządu (samodzielnie), jakie są uprawnienia dwóch członków zarządu (razem), jakie są uprawnienia trzech członków zarządu (razem).
    Szczególnie zależy mi na odpowiedzi, co może jeden jak dwóch jest przeciwko czemuś a sprawa przekracza zwykły zarząd np remont albo podział gruntu.
    członek Zarządu WM może tyle co właściciel lokalu ,
    Może sam przygotować uchwałę o remoncie NW czy podziale gruntu i przedstawić to jako autorski projet na zebraniu właścicieli lokali.

    Czy macie Regulamin pracy Zarzadu WM?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co może jeden jak dwóch jest przeciwko czemuś a sprawa przekracza zwykły zarząd
    Gdy sprawa przekracza zwykły zarząd konieczna jest uchwała właścicieli.
    W sprawach zwykłego zarządu członkowie podejmują decyzje.
    Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
    Masz to wszystko w uowl art. 21 i 22
  • Opcje
    kierownikkaruzelikierownikkaruzeli Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no dobrze, to czy jeden członek 3 osobowego zarządu może stworzyć uchwałę, przebiec się po wszystkich i zebrać podpisy ?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kierownikkaruzeli: czy jeden członek 3 osobowego zarządu może stworzyć uchwałę, przebiec się po wszystkich i zebrać podpisy ?
    Może przygotować nie tyle uchwałę co projekt uchwały. Nie wiem, czy na dobre mu wyjdzie takie działanie wbrew pozostałym członkom Zarządu, lub poza ich plecami...
  • Opcje
    kierownikkaruzelikierownikkaruzeli Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ładnie czy nie ładnie to nie ma znaczenia. Czy zgodnie z przepisami się dopytuję. Art 22 punkt 2 mówi o oświadczeniu woli za wspólnotę. Ale kiedy to ma zastosowanie?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano września 2014
    Art.22.2 uowl: "Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej". Gdzie ta... wola ?
  • Opcje
    kierownikkaruzelikierownikkaruzeli Użytkownik
    edytowano listopada -1
    faktycznie, źle napisałem Art. 21 punkt 2 "2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie."
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2014
    ...czy jeden członek 3 osobowego zarządu może stworzyć uchwałę, przebiec się po wszystkich i zebrać podpisy ?
    Oczywiście, że może.
    Teoretycznie jest to niezgodne z prawem:
    "...Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd..."
    - jeden członek zarządu 3-osobowego to nie zarząd. Akceptowana praktyka jest niestety inna.
    Każdy sąd uzna, że to bardzo drobne uchybienie niemające wpływu na samą treść uchwały.
    Chcąc to podważyć musiałbyś wykazać mocnymi dowodami, że to iż głosy zbierał tylko jeden członek zarządu miało wpływ na ostateczną treść i wynik uchwały bo był zainteresowany w takim a nie innym jej rozstrzygnięciu. Czy akurat dany sąd w twoim rejonie orzekłby tak samo to... nie wiadomo, bo w Polsce w każdym okręgu "obowiązuje inne, dowolne prawo".
    ...oświadczenia woli za wspólnotę...
    Oświadczenia woli za wspólnotę nie mają nic wspólnego ze zbieraniem głosów pod projektem uchwały.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no dobrze, to czy jeden członek 3 osobowego zarządu może stworzyć uchwałę, przebiec się po wszystkich i zebrać podpisy ?
    Może , tak samo jak ci pozostali mogą to samo zrobić zaczynając od przeciwległej klatki schodowej.
    I jak wszyscy uzyskają zgodę większości, to oznacza ,że właściciele powinni rozpocząć pielgrzymkę na Jasną Górę, w intencji prośby o rozum.:bigsmile:
  • Opcje
    kierownikkaruzelikierownikkaruzeli Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok, ale ci, którzy działają razem tak jak powinni - według Was - powinni się ścigać z kimś niepokornym ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panie kierowniku,
    Oświadczenie woli to decyzja (np. o tym, że konto przenosimy do banku A, remont wykona firma B a nie C, przegląd zrobimy za miesiąc, bo teraz wakacje itp.)
    Uchwała to wola większości właścicieli. Projekt uchwały może napisać każdy. Podpisy (głosy za lub przeciw) powinien zbierać zarząd, ale gdy zbiera ktoś inny, to tragedii nie ma.
    Jak członkowie zarządu nie działają zgodne, to źle się dzieje, ale tylko wy sami możecie to naprawić lub nadal podsycać konflikt. Wasz wybór
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kierownikkaruzeli: powinni się ścigać z kimś niepokornym ?
    Pokorny, czy niepokorny
    Kierownikkaruzeli: (...) to nie ma znaczenia
    A może jest zupełnie odwrotnie... :wink:
  • Opcje
    kierownikkaruzelikierownikkaruzeli Użytkownik
    edytowano listopada -1
    oczywiście, że jest odwrotnie
    jeszcze nie znalazłem forum, gdzie ktoś starałby się pomóc, raczej to doszukiwanie się problemu w osobie pytającej.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kierownikkaruzeli: raczej to doszukiwanie się problemu w osobie pytającej.
    A w tym przypadku, tak nie jest... ? :wink:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2014
    Elan 124 napisał:
    Gdzie ta... wola ?
    A to ciekawe.Elan 124, bo ja w tym artykule widzę wyrażenie woli.:shocked:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano września 2014
    jeszcze nie znalazłem forum, gdzie ktoś starałby się pomóc
    Dlaczego nasze (Gecona, Kuby, Stasia czy moje) wpisy uważasz za niepomocne? :cry:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] kierownikkaruzeli:[/cite]oczywiście, że jest odwrotnie
    jeszcze nie znalazłem forum, gdzie ktoś starałby się pomóc,
    raczej to doszukiwanie się problemu w osobie pytającej.
    bo odpowiadający nie wiedzą / znają :

    1. Co ma do powiedzenia druga strona problemu
    2. problem jest zawsze przedstawiany tak, jakby to autor wpisu był poszkodowanym, stąd te pytania "sprawdzające" czy, aby tak jest, jak on napisał

    Profesjonalista- praktyk administrowania szybko wyłapie, co jest prawda, a co wymysłem autora wpisu.

    Odpowiadający u^serzy (koziorozka, Stasiu czy Ja), mają dużą wiedzę praktyczną i udzielają ci takich informacji, które się sprawdzają we wspólnocie i za bardzo nie wchodzą w konflikt z prawem
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun:bo ja w tym artykule widzę wyrażenie woli
    Przecież Kierownikkaruzeli wszystko wyjaśnił, a co do woli, to można do woli... :wink:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Elan 124
    Przecież Kierownikkaruzeli wszystko wyjaśnił, a co do woli, to można do woli...
    I nigdy jej za duzo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.