Instalacje na zewnątrz budynku po odbiorze mieszkania

Adrian1984Adrian1984 Użytkownik
edytowano października 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
poszukuję odpowiedzi na pytanie czy deweloper może bez mojej zgody instalować rury wentylacyjne już po odbiorze mieszkania. Poniżej opiszę co mi się przydarzyło.

Po odbiorze lokalu zaczęliśmy je wykańczać i po wielu cierpieniach nam się udało. Po jakiś czasie na ścianie bloku (na elewacji) deweloper zainstalował wentylacje dedykowaną aptece, która mieści się w lokalu handlowym na parterze. Był to chyba wymóg najemcy/właściciela apteki (przepisy co do przechowywania leków). Przeszkadza mi to, że nieco hałasuje, brzydko wygląda, została zamontowana na całej wysokości budynku i kończy się tuż nad dachem (nikt nie zakrzywił tego na dach aby uniknąć hałasu). Oczywiście przylega to do ściany mojego mieszkania od strony zewnętrznej. Oczywiście na rzucie mieszkania nie widnieje żadna instalacja. Pytania:
- Czy deweloper może zainstalować cokolwiek na elewacji bez zgody mieszkańców, których to bezpośrednio dotyczy (nie było jeszcze wspólnoty)?
- Czy mogę domagać się usunięcia tej instalacji?

Z góry dziękuję za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Domagać się możesz, ale czy deweloper spełni takie żądanie?
    Hałas, drgania mierzą w sanepidzie. Jak przekracza normy, to masz szanse.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Deweloper powinien spełnić wymogi formalno - budowlane i dokonać zgłoszenia tej instalacji, proszę zauważyć, że teraz wspólnota jak zarządca budynku odpowiada za jej stan.

    Nawet, gdyby był wyłącznym właścicielem, jeżeli zgłoszenia nie dokonał - działał w warunkach samowoli budowlanej. Proponuję zwrócić się do organów nadzoru budowlanego, jeżeli moje przypuszczenia się potwierdzą - będzie mógł dokonać legalizacji, o ile spełni warunki - jednak i tak bez zgody wspólnoty się nie obejdzie, bo punktem wyjścia jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością wspólną.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Adrian1984:[/cite]Witam,
    poszukuję odpowiedzi na pytanie czy deweloper może bez mojej zgody instalować rury wentylacyjne już po odbiorze mieszkania.
    Po odbiorze lokalu zaczęliśmy je wykańczać i po wielu cierpieniach nam się udało.
    Po jakiś czasie na ścianie bloku (na elewacji) deweloper zainstalował wentylacje dedykowaną aptece, która mieści się w lokalu handlowym na parterze.
    Czy masz już spisany akt notarialny?

    kto jest zarządcą nieruchomości ?
    czy wspólnota już powstała?
    czy ta wentylacja jest w dokumentacji technicznej?
  • Opcje
    Adrian1984Adrian1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy masz już spisany akt notarialny? TAK (instalacja została założona po jego podpisaniu)

    kto jest zarządcą nieruchomości ? NIE WIEM
    czy wspólnota już powstała? TAK
    czy ta wentylacja jest w dokumentacji technicznej? NIE
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] Adrian1984:[/cite]Czy masz już spisany akt notarialny? TAK (instalacja została założona po jego podpisaniu)

    kto jest zarządcą nieruchomości ? NIE WIEM

    czy wspólnota już powstała? TAK
    czy ta wentylacja jest w dokumentacji technicznej? NIE
    Z tym tematem powinieneś zwrócić się do Zarządcy/ Administratora Wspólnoty. tego czego nie wiesz ....

    Z tego co napisałeś, to jest jakiś przekręt na linii: deweloper - właściciel lokalu użytkowego.
  • Opcje
    Adrian1984Adrian1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Administrator a zarządce to dwie różne podmioty.
    Administruje firma zewnętrza, która działa dopiero od miesiąca i kompletuje dokumentacje. W nast tygodniu mam przejśc po całym budynku i zgłosić problematyczne sprawy. Wtedy też zgłoszę ów instalację jako niezgodną z projektem - też mi się wydaje, że to wałek żeby tylko sprzedać/wynająć lokal usługowy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W następnym tygodniu mam przejść się po całym budynku i zgłosić problematyczne sprawy.
    Jako kto i komu masz zgłosić ?
  • Opcje
    Adrian1984Adrian1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Literówka - mamY zgłosić - jako zarząd wspólnoty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.