opłaty za c.o.

elaczekelaczek Użytkownik
edytowano października 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
w budynku wielorodzinnym, jakim jest wspólnota sprzedano wiele lat temu piwnicę, w której prowadzona jest działalnośc. Nie wiadomo kiedy została odłączona od lokalu instalacja co i właściciel nie płacił za ciepło. W ubiegłym roku zmienił się zarządca wspólnoty i zaproponował now regulamin rozliczania ciepła, w który to regulaminie przyjęto opłatę stałą za moc zamówioną. Właścicielka lokalu zakwestionowała zasadność tej opłaty, ponieważ nie ma instalacji co w jej lokalu. Zarządca, który projekt regulaminu sporządzał teraz pod grożbą procesu sądowego przyjął, że faktycznie właścicielka tego lokalu nie musi wnosić . Czy słusznie?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] elaczek:[/cite] w budynku wielorodzinnym, jakim jest wspólnota sprzedano wiele lat temu piwnicę, w której prowadzona jest działalnośc
    to nie jest piwnica, tylko lokal użytkowy usytuowany w piwnicy.

    [cite] elaczek:[/cite]w budynku wielorodzinnym, jakim jest wspólnota sprzedano wiele lat temu piwnicę, w której prowadzona jest działalnośc.
    Nie wiadomo kiedy została odłączona od lokalu instalacja C.O. i właściciel nie płacił za ciepło.
    W ubiegłym roku zmienił się zarządca wspólnoty i zaproponował nowy regulamin rozliczania ciepła, w który to regulaminie przyjęto opłatę stałą za moc zamówioną.

    Właścicielka lokalu zakwestionowała zasadność tej opłaty, ponieważ nie ma instalacji C.O. w jej lokalu.
    Zarządca, który projekt regulaminu sporządzał teraz pod grożbą procesu sądowego przyjął, że faktycznie właścicielka tego lokalu nie musi wnosić .
    Czy słusznie?
    właściciel tego lokalu, bez C.O. , powinien uczestniczyć w kosztach ogrzania części wspólnych.

    Nie można mu naliczać opłat związanych z ogrzewaniem jego lokalu, jak nie ma tam dostarczanego ciepła.
    Najprawdopodobniej i w mocy zamówionej nie ujęto tego lokalu, a jak go ujęto, to należy to skorygować.
  • Opcje
    felusfelus Użytkownik
    edytowano października 2014
    może się przyda:
    Wyrok SO w Toruniu z 24.09.2013 r., sygn.akt I C 2455/12
    "Sąd stwierdził, że energia cieplna jest rodzajem energii o specyficznych właściwościach takich jak np. przenikanie przez przegrody czy ściany. Sprawia to, że nie można z założenia rozliczyć jej tak prosto jak w przypadku innych rodzajów energii np. elektrycznej.
    Energia cieplna ogrzewa lokal niezależnie od tego z jakiego źródła pochodzi tj. czy z grzejników znajdujących się w danym lokalu, czy z innych źródeł np. kuchni podczas gotowania posiłków, czy z sąsiedniego dobrze ogrzanego lokalu – przenika przez ściany, sufity bądź z przewodów cieplnych – rur przechodzących przez lokal. Można więc mieć ogrzany lokal, choć grzejniki w danym lokalu będą wyłączone. (...).
    W konsekwencji za ciepło wytworzone właściciele lokali mieszkalnych ponoszą koszty stosownie do powierzchni mieszkań. Zastosowanie metody rozliczania kosztów ogrzewania opierającej się tylko i wyłącznie na stosunku do powierzchni poszczególnych lokali, nie stymuluje energooszczędnego zachowania się użytkowników i nie zapewnia ponoszenia opłat za ciepło odpowiednio do jego zużycia".
    Bodajże w tym wyroku jest również mowa o obciążaniu 20% części wspólnej wm, a zatem również lokalu użytkowego bez instalacji c.o.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano października 2014
    1) Opłata stała za moc zamówioną jest kosztem wspólnoty jako strony umowy o dostawę ciepła. Wielkość tego kosztu nie zależy od zużytego ciepła, tylko od zamówionej mocy cieplnej. Każdy właściciel lokalu ma obowiązek partycypować w tym koszcie - oraz w koszcie opłaty stałej za przesył - w wysokości swojego udziału w nieruchomości wspólnej (art. 17 uwl). Zarządca słusznie zawarł taki zapis w projekcie regulaminu rozliczeń i niepotrzebnie się z niego wycofał.

    2) Oczywiście, każdy właściciel lokalu ma też obowiązek partycypować wg udziału w kosztach ciepła, zużytego do ogrzania nieruchomości wspólnej oraz części kosztów zmiennych za przesył, proporcjonalnej do tego zużycia.

    3) Jeżeli nie ma w lokalu instalacji CO, właściciel lokalu nie może być obciążany kosztami ogrzewania lokalu.

    Punkty 1 i 2 dotyczą kosztów zarządu nieruchomością wspólną, pkt 3 kosztów lokalu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]1) Opłata stała za moc zamówioną jest kosztem wspólnoty jako strony umowy o dostawę ciepła. .
    ale nie jest kosztem części wspólnych
  • Opcje
    elaczekelaczek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję wszystkim za szczegółowe wypowiedzi. jak sprawa znajdzie finał w sądzie opowiem państwu na forum.:wink:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W ubiegłym roku zmienił się zarządca wspólnoty i zaproponował now regulamin rozliczania ciepła, w który to regulaminie przyjęto opłatę stałą za moc zamówioną. Właścicielka lokalu zakwestionowała zasadność tej opłaty, ponieważ nie ma instalacji co w jej lokalu. Zarządca, który projekt regulaminu sporządzał teraz pod grożbą procesu sądowego przyjął, że faktycznie właścicielka tego lokalu nie musi wnosić . Czy słusznie?
    Zarządca nie ma nic do ustalania i sporządzania zapisów regulaminu rozliczeń kosztów energii cieplnej.
    Regulamin taki zgodnie z art. 45 a ustawy-prawo energetyczne opracowują i uchwalają właściciele jako "właściciel budynku wspólnoty".
    Z czym chcecie iść do sądu? To już normalnie, w takiej pierdułce nie możecie się porozumieć?
    Jeżeli regulamin nie został przyjęty uchwałą i właściciele nie zostali powiadomieni o jego treści - to znaczy, że nie macie żadnych reguł rozliczania ustalonych. W tej sytuacji oczekiwanie, że jakiś sąd za was rozwiąże problem jest naiwnością i nieodpowiedzialnością zarządu.
  • Opcje
    elaczekelaczek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    My nie chcemy iść do sądu. zwołujemy zebranie i uściślimy regulamin rozliczenia co, bo nasz zarządca wydał opinię / na piśmie /, że pani nie ma obowiązku płacenia opłaty stałej /lokal bez co / . Obowiązujący regulamin został uchwalony przez wspólnotę i wszyscy zostali powiadomieni.
    To jest śmieszne ale właścicielka lokalu użytkowego , która do tej pory korzystała z ogrzewania wspólnoty / grzejnik znajdował się przy drzwiach lokalu/ pozywa nas, że będzie płacić opłatę stałą jeżeli przyłączymy jej ten grzejnik i pozwolimy na mały kaloryfer w części magazynowej. Ona łaskawie wówczas zapłaci 48 zł miesięcznie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.