czy uchwała wchodzi w życie czy nie?

stenia19stenia19 Użytkownik
edytowano października 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W mojej wspólnocie zostało przeprowadzone głosowanie nad uchwałą (duża wspólnota licząca 16 mieszkań), głosy oddało 16 mieszkań (udziałów), 2 głosy były oddane bez upoważnienia, 1 głos wstrzymujący się, i według administratora budynku uchwała nie wchodzi, ponieważ nie uzyskała 51%.
Rozumiem że głos wstrzymujący się jest liczony przeciw uchwale.
Jak są liczone 2 głosy bez upoważnienia, czy są one wliczane na niekorzyść?

Chodzi o to, że :
łączna suma udziałów wspólnoty wynosi 1232,600, po odjęciu tych dwóch głosów bez upoważnienia suma udziałów głosujących wynosiła 1068,68

za było 574,100 (według moich obliczeń 574,100 *100% / 1068,68 = 53,72% udziałów za uchwałą)
przeciw 494,58 z 1 głosem wstrzymującym się (494,58 *100% / 1068,68 = 46,27 % przeciw uchwale)

Czy dobrze policzyłam?
Mam wątpliwość do tych 2 głosów bez upoważnienia.

Czy uchwała powinna wejść w życie czy nie?

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] stenia19:[/cite]Czy dobrze policzyłam?

    Czy uchwała powinna wejść w życie czy nie?

    Uchwała uzyskała ok. 46,58% głosów ( 574.100 / 1.232.600), a więc nie uzyskała większości i nie wchodzi w życie. Wynik liczy się zawsze w stosunku do wszystkich udziałów we wspólnocie.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    według administratora budynku uchwała nie wchodzi, ponieważ nie uzyskała 51%
    Nie ma takiego wymogu. Wystarczy, że uchwała uzyska większość głosów, czyli 50,01% udziałów.
  • Opcje
    stenia19stenia19 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za odpowiedź.
    A jak brane są pod uwagę głosy bez ważnego upoważnienia właściciela mieszkania?
    Nie jest przypadkiem tak, że te dwa głosy (ich udziały) odejmuje się od łącznej sumy udziałów tj. od 1232,600 - dwa głosy bez upoważnienia = 1068,68 udziałów głosujących.
    Wtedy te 1068,68 / 2 = 534, 34 a nasz wynik wychodzi 574,100 czyli ponad 50%.
    Czy źle rozumuje?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] stenia19:[/cite]A jak brane są pod uwagę głosy bez ważnego upoważnienia właściciela mieszkania?
    Tak, jakby nie oddały głosu.
    Nie jest przypadkiem tak, że te dwa głosy (ich udziały) odejmuje się od łącznej sumy udziałów tj. od 1232,600 - dwa głosy bez upoważnienia = 1068,68 udziałów głosujących.Wtedy te 1068,68 / 2 = 534, 34 a nasz wynik wychodzi 574,100 czyli ponad 50%.
    Czy źle rozumuje?
    Źle.
    Metoda liczenia zawsze jest taka sama: udziały "za" / wszystkie udziały we wspólnocie.
    Wyniku nie zaokrągla się.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2014
    ...i według administratora budynku uchwała nie wchodzi, ponieważ nie uzyskała 51%
    Jakaś dziwna sytuacja - że administrator decyduje o czynnościach przekraczających zarząd zwykły - co on ma do uchwał właścicieli?
    Nie macie zarządu w dużej wspólnocie?
    A jak brane są pod uwagę głosy bez ważnego upoważnienia właściciela mieszkania?
    Ja bym się tak nie "podniecał" tymi dwoma głosami.
    Po pierwsze tych głosów nie powinno się liczyć w momencie głosowania.
    Po drugie - do głosowania uchwał a więc czynności przekraczających zarząd zwykły wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe, którego mocodawca może w każdej chwili udzielić nawet po fakcie, czy też nawet ustnie potwierdzić, że takiego właśnie pełnomocnictwa udzielił.
    głosy oddało 16 mieszkań (udziałów)
    Super wspólnota skoro wszyscy właściciele głosują.
    Zakładając, że udziały są mniej więcej równe, do uzyskania większości powinno wystarczyć 9 głosów ZA.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon: do głosowania uchwał a więc czynności przekraczających zarząd zwykły wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe, którego mocodawca może w każdej chwili udzielić nawet po fakcie, czy też nawet ustnie potwierdzić, że takiego właśnie pełnomocnictwa udzielił.
    Może skorzystajcie jeszcze z takiej rady Gecona.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] elan124:[/cite]
    Gecon: do głosowania uchwał a więc czynności przekraczających zarząd zwykły wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe, którego mocodawca może w każdej chwili udzielić nawet po fakcie, czy też nawet ustnie potwierdzić, że takiego właśnie pełnomocnictwa udzielił.
    Może skorzystajcie jeszcze z takiej rady Gecona.
    Ja zrozumiałem to tak, że głosy "bez upoważnienia" zostały oddane przeciw uchwale, więc "legalizacja" tych głosów tylko pogorszy sytuację @steni19. Jej koncepcja polega na tym, aby głosy przeciw uchwale oddane bez upoważnienia potraktować tak, jakby w ogóle nie istniały we wspólnocie tzn. nie uwzględniać ich w mianowniku ułamka - co oczywiście jest niedopuszczalne.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To co napisałem, to jest jedna z możliwości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] stenia19:[/cite]Dziękuje za odpowiedź.
    A jak brane są pod uwagę głosy bez ważnego upoważnienia właściciela mieszkania?
    jako głosy nieważne ...
    Nie jest przypadkiem tak, że te dwa głosy (ich udziały) odejmuje się od łącznej sumy udziałów tj. od 1232,600 - dwa głosy bez upoważnienia = 1068,68 udziałów głosujących.
    Wtedy te 1068,68 / 2 = 534, 34 a nasz wynik wychodzi 574,100 czyli ponad 50%.
    Czy źle rozumuje?
    źle rozumujesz...
    zawsze liczy się głosy większość od 100 % (jedności), niezależnie od metody głosowania
    [b]Art. 23.[/b] UoWL
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. [b]Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.[/b]
    
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    

    [cite] gecon:[/cite].Po drugie - do głosowania uchwał a więc czynności przekraczających zarząd zwykły wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe,
    którego mocodawca może w każdej chwili udzielić nawet po fakcie,
    czy też nawet ustnie potwierdzić, że takiego właśnie pełnomocnictwa udzielił. .
    to jest wzór na fałszowanie wyników głosowania , nie polecam .
    Wszelka dokumentacja ma być znana przed / w chwili głosowania, ..... a nie po :devil::)

    Osoby bez pełnomocnictwa nie powinny głosować w trakcie zebrania ....mogą jedynie biernie uczestniczyc w zebraniu
    Organizator zebrania właścicieli popełnił błąd....
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiego wymogu. Wystarczy, że uchwała uzyska większość głosów, czyli 50,01% udziałów.
    Uchwała wchodzi w życie jeżeli uzyskała 50 % + 1 głos - ważnych głosów.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano października 2014
    alex135: Uchwała wchodzi w życie jeżeli uzyskała 50 % + 1 głos - ważnych głosów.
    A skąd czerpiesz wiedzę, że tak jest? Bo wg mnie to nie jest prawdą - uchwała uzyskuje większość głosów gdy jest więcej niż O.5 udziałów (czy jak kto woli ponad 50%) a to "więcej" może być np. 0.0001 udziałów
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon:
    do głosowania uchwał a więc czynności przekraczających zarząd zwykły wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe, którego mocodawca może w każdej chwili udzielić nawet po fakcie, czy też nawet ustnie potwierdzić, że takiego właśnie pełnomocnictwa udzielił.
    Ten wątek mnie zainteresował. Proszę zorientowanych o informację, czy faktycznie pełnomocnictwo rodzajowe (do udziału w głosowaniach nad uchwałami właścicieli) może być udzielone w formie ustnej, przed dokonaniem czynności (przed głosowaniem uchwały)? Z kodeksu cywilnego wynikałoby, że tak, forma pisemna pod rygorem nieważności jest wymagana dla pełnomocnictwa ogólnego (art. 99. § 2), a nie rodzajowego.

    Czy jest jakieś orzecznictwo sądowe w tej sprawie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] gecon:[/cite]
    do głosowania uchwał a więc czynności przekraczających zarząd zwykły wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe,
    którego mocodawca może w każdej chwili udzielić nawet po fakcie, czy też nawet ustnie potwierdzić, że takiego właśnie pełnomocnictwa udzielił.
    Totalna nieprawda . Takie działanie to mataczenie wynikiem głosowania.:cool:

    Ciekaw jestem czy adwokat, który dostanie pełnomocnictwo po fakcie może reprezentować klienta przez Wysokim Sądem ?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2014
    Proszę zorientowanych o informację
    Zorientowany w temacie nie jestem natomiast usiłowałem - przed opublikowaniem swojego wpisu - znaleźć jakikolwiek materiał na temat wymogu formy pisemnej dla pełnomocnictwa rodzajowego - nigdzie nie znalazłem.
    Jest to trochę dziwne, bo skoro pełnomocnictwo ogólne wymaga formy pisemnej to tym bardziej pełnomocnictwo rodzajowe jako swego rodzaju wyższy stopień pełnomocnictwa powinno być pisemne.
    Jest też ciekawy wyrok - Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2012-08-14 (I ACa 57/12 );
    „…Należy się zgodzić z Sądem I instancji, że czynność głosowania nie może być potwierdzona (art. 103 § 1 k.c. w zw. z art. 104 k.c.), tym bardziej po ustaleniu wyniku głosowania. Uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie jest jednostronną czynnością prawną, do której można stosować wprost art. 104 k.c. Nie może być traktowana jako czynność prawna niezupełna (negotium claudicans), wobec której zachodzi stan bezskuteczności zawieszonej.
    Udzielenie pełnomocnictwa do wykonywania prawa głosu nie jest pełnomocnictwem w rozumieniu art. 95-109 k.c. i instytucja potwierdzenia czynności prawnej dokonanej przez taką osobę nie ma w tym wypadku zastosowania (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2000 r., I ACa 189/00, OSA 2001/7-8/41 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2004 r., II PK 35/04 OSNP 2005/11/156)…”
    Wynika z tego, że moje stwierdzenie nie miałoby racji. Ale dlaczego w takim razie w sprawie sądowej dotyczącej ważności uchwały przy zarzucanym właśnie nieprawidłowym pełnomocnictwie i braku dwóch pełnomocnictw, sędziowie uznali, że dostarczone (sfabrykowane) na trzecim posiedzeniu pełnomocnictwa wystawione rok po głosowaniu w tym jedno potwierdzone ustnie dopiero na rozprawie przez świadka też rok po czasie - są prawidłowe i sąd je uznał!!!???
    KubaP; Totalna nieprawda
    Ciekaw jestem czy adwokat, który dostanie pełnomocnictwo po fakcie może reprezentować klienta
    Nie rozumiesz zagadnienia to nie zaśmiecaj forum.
    ...Udzielenie pełnomocnictwa do wykonywania prawa głosu nie jest pełnomocnictwem w rozumieniu...
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o potwierdzenie umocowania po fakcie, to być może tak jest.
    Ale mnie chodzi o możliwość udzielenia w formie ustnej pełnomocnictwa rodzajowego do udziału w głosowaniach nad uchwałami właścicieli jeszcze przed głosowaniem uchwały. Czy ustne pełnomocnictwo rodzajowe jest ważne?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ustne pełnomocnictwo rodzajowe jest ważne?
    Powstaje pytanie jeżeli takie pełnomocnictwo mogłoby być ustne.
    Jak udowodnić, że tak udzielone pełnomocnictwo poza rodzajem czynności prawnej czyli zgodą na głosowanie za mocodawcę zawierało jeszcze przedmiot głosowania czyli na jaki temat będzie głosowana uchwała.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano października 2014
    Oczywiście, dla celów dowodowych zawsze lepiej mieć formę pisemną. Czy to pełnomocnictwa, czy umowy. Ale to, co lepsze, nie zawsze jest możliwe.
    Czy ustne pełnomocnictwo rodzajowe jest wystarczające i ważne - oto jest pytanie. I jak można wykazać, że zostało udzielone.
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Jeśli chodzi o potwierdzenie umocowania po fakcie, to być może tak jest.
    Ale mnie chodzi o możliwość udzielenia w formie ustnej pełnomocnictwa rodzajowego do udziału w głosowaniach nad uchwałami właścicieli jeszcze przed głosowaniem uchwały. Czy ustne pełnomocnictwo rodzajowe jest ważne?
    Absolutnie nieważne. Żaden sąd nie uzna takiego pełnomocnictwa.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.