spółdzielnia mieszkaniowa blok z mieszkaniami własnościowymi nie wszystkie uwłaszczone

karolinka24karolinka24 Użytkownik
edytowano października 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zainstalowano w moim bloku ciepłą wodę ,ale nie wszyscy mieszkańcy wyrazili zgodę.Zostaję przy starym ogrzewaniu wody ,mam zainstalowany nowy sprzęt tzn.termę gazową i elektryczną.Administracja doprowadziła do mojego mieszkania instalację wejście wody z zaworem i licznikiem teraz każe mi płacić za ten licznik i zaliczkowo za wodę.Odmówiono zdjęcia tych urządzeń bo podobno wchodzi to w skład inwestycji.Co teraz mam zrobić proszę o radę .

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] karolinka24:[/cite]Administracja doprowadziła do mojego mieszkania instalację wejście wody z zaworem i licznikiem teraz każe mi płacić za ten licznik i zaliczkowo za wodę.

    Odmówiono zdjęcia tych urządzeń bo podobno wchodzi to w skład inwestycji.Co teraz mam zrobić proszę o radę .
    Dlaczego "zaliczkowo", skoro masz zainstalowany wodomierz?
    I co to konkretnie oznacza, że "każą" ci płacić? Dostałaś na piśmie jakiś wymiar zaliczki, z przywołaniem podstawy prawnej, odesłaniem do uchwały, regulaminu?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to na pewno jest spółdzielnia mieszkaniowa?
    Prawa właścicieli w spółdzielniach mieszkaniowych są mocno ograniczone w porównaniu do praw właścicieli we wspólnotach mieszkaniowych.
    W spółdzielni decydujący jest jej statut, we wspólnocie Ustawa o własności lokali.
  • Opcje
    karolinka24karolinka24 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Otrzymałam nowo naliczony czynsz z zaliczką na zużycie wody-odpowiedziano mi że,jak nie zużyję to mi oddadzą tylko nie wiadomo kiedy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] karolinka24:[/cite]Zainstalowano w moim bloku ciepłą wodę ,ale nie wszyscy mieszkańcy wyrazili zgodę.
    Zostaję przy starym ogrzewaniu wody ,mam zainstalowany nowy sprzęt tzn.termę gazową i elektryczną.
    I nie musieli, bo w spółdzielni rządzi Zarząd SM

    [cite] karolinka24:[/cite]Administracja doprowadziła do mojego mieszkania instalację wejście wody z zaworem i licznikiem teraz każe mi płacić za ten licznik i zaliczkowo za wodę
    Otrzymałam nowo naliczony czynsz [opłatę eksploatacyjną] z zaliczką na zużycie wody-odpowiedziano mi że,jak nie zużyję to mi oddadzą tylko nie wiadomo kiedy.
    złóż do Zarzadu SM z powiadomieniem Rady nadzorczej SM oświadczenie , że zużycie CW miejskiej będziesz miał zerowe ... zaliczkę powinni poprawić .

    Wodomierz CW musi zostać jako opomiarowanie punktu poboru.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] karolinka24:[/cite]Otrzymałam nowo naliczony czynsz z zaliczką na zużycie wody-odpowiedziano mi że,jak nie zużyję to mi oddadzą tylko nie wiadomo kiedy.
    Nadal nie znamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego masz zaliczkę, skoro zainstalowano wszystkim wodomierze? Najlepiej będzie jak zacytujesz treść wymiaru zaliczki (na jakie podstawy prawne powołuje się spółdzielnia), bo na razie to wszystko jest niezrozumiałe.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo, jeśli jest wodomierz, to nie powinno się naliczać zaliczki? A z czego wspólnota czy spółdzielnia zapłaci dostawcy za wodę? Rozliczenie będzie po zakończeniu roku - czy dopiero wtedy właściciel lokalu ma płacić za wodę zgodnie z zużyciem?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Egzo, jeśli jest wodomierz, to nie powinno się naliczać zaliczki?
    Tak.
    A z czego wspólnota czy spółdzielnia zapłaci dostawcy za wodę?
    Z comiesięcznych opłat właścicieli lokali, zgodnie ze wskazaniami wodomierzy.
    Rozliczenie będzie po zakończeniu roku - czy dopiero wtedy właściciel lokalu ma płacić za wodę zgodnie z zużyciem?
    Patrz wyżej.
    Ewentualnie na koniec roku może dojść opłata z tytułu uchybów.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn:
    Egzo, jeśli jest wodomierz, to nie powinno się naliczać zaliczki?
    Egzo:
    Tak.
    Dlaczego?
    Egzo:
    Z comiesięcznych opłat właścicieli lokali, zgodnie ze wskazaniami wodomierzy.
    A jeśli "comiesięczną opłatę" nazwę zaliczką, to popełnię czyn zabroniony?
    Koszty wody są rozliczane raz lub dwa razy w roku, więc "comiesięczna opłata" jest zaliczką na pokrycie kosztów wody. Chyba, że co miesiąc robisz odczyty wszystkich wodomierzy w lokalach i co miesiąc podajesz kwotę do zapłaty.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] cdn:[/cite]A jeśli "comiesięczną opłatę" nazwę zaliczką, to popełnię czyn zabroniony?
    Koszty wody są rozliczane raz lub dwa razy w roku, więc "comiesięczna opłata" jest zaliczką na pokrycie kosztów wody. Chyba, że co miesiąc robisz odczyty wszystkich wodomierzy w lokalach i co miesiąc podajesz kwotę do zapłaty.
    Właśnie dokładnie o takiej sytuacji piszę:
    [cite] Egzo:[/cite]Z comiesięcznych opłat właścicieli lokali, zgodnie ze wskazaniami wodomierzy.

    Comiesięczną opłatę za wodę, wyliczoną na podstawie wskazań wodomierzy, można nazwać zaliczką, czy dowolnie inaczej, to nie ma znaczenia - ale właśnie dlatego, że można to nazywać różnie, konieczne jest ustalenie znaczenia tego pojęcia w kontekście danego, indywidualnego przypadku.

    Przeanalizujmy więc sytuację karolinka24:

    a) pisze ona, że każe się jej płacić "zaliczkowo za wodę" i nie jest z tego zadowolona, co prawdopodobnie oznacza, że każe jej się płacić zaliczkę w stałej wysokości w oderwaniu od wskazań wodomierza.
    b) w dodatku, ona nie korzysta z tej wody, odpływ ma zaślepiony - wniosek: na pewno każe jej się płacić w oderwaniu od wskazań wodomierza. :wink:

    Możliwe jest również, że chodzi o coś innego, np. że ustalono jakąś niewielką, stałą kwotę, zaliczkowo tylko na uchyby. Dlatego poprosiłem autorkę wątku o zacytowanie zapisów wymiaru zaliczki.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] karolinka24:[/cite]Otrzymałam nowo naliczony czynsz [opłatę eksploatacyjną] z zaliczką na zużycie wody-odpowiedziano mi że,jak nie zużyję to mi oddadzą tylko nie wiadomo kiedy.
    [cite] Egzo:[/cite]Możliwe jest również, że chodzi o coś innego, np. że ustalono jakąś niewielką, stałą kwotę, zaliczkowo tylko na uchyby.
    a jak do tego doszedłeś ? w tym konkretnym przypadku
    [cite] karolinka24:[/cite]Zainstalowano w moim bloku ciepłą wodę ,ale nie wszyscy mieszkańcy wyrazili zgodę.
    Zostaję przy starym ogrzewaniu wody ,mam zainstalowany nowy sprzęt tzn.termę gazową i elektryczną.
    Administracja doprowadziła do mojego mieszkania instalację wejście wody z zaworem i licznikiem teraz każe mi płacić za ten licznik i zaliczkowo za wodę.
    Odmówiono zdjęcia tych urządzeń bo podobno wchodzi to w skład inwestycji.
    Co teraz mam zrobić proszę o radę .

    Nowy doklejony: 13.10.14 12:13
    Comiesięczną opłatę za wodę, wyliczoną na podstawie wskazań wodomierzy, można nazwać zaliczką, czy dowolnie inaczej,
    to nie ma znaczenia - ale właśnie dlatego, że można to nazywać różnie, konieczne jest ustalenie znaczenia tego pojęcia w kontekście danego, indywidualnego przypadku.
    nie można sobie indywidualnie definiować swoich zobowiązań , ponieważ one wynikają z pewnych dokumentów, które podlegają różnym procedurom prawnym.
    TRZEBA poprawnie formułować / oznaczać, aby się dogadać i aby nie bić piany.

    Wszędobylska tolerancja tu nie jest wskazana.

    W obrocie funkcjonują :

    CZYNSZ - wynikający z umowy najmu czy dzierży lokalu
    OPŁATA EKSPLOATACYJNA - stosowana w środowisku spółdzielczym na podstawie przydziału lokalu
    ZALICZKA NA POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA NIERUCHOMOSCI - stosowana we wspólnotach mieszkaniowych
  • Opcje
    karolinka24karolinka24 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za poradę będę pisała pismo do zarządu SM w porozumieniu z radcą prawnym.Opłata za licznik wynosi 20zł miesięcznie do tego dojdzie na pewno dopłata zz tytułu rocznego rozliczenia wody.Ja z tej wody nigdy nie będę korzystała.Mam wyremontowane mieszkanie i zainstalowane dwie nowe termy elektryczną i gazową a,z uwagi na mój wiek i stan zdrowia nie przewiduję dodatkowych remontów.Pobieranie tych pieniędzy uważam za normalne wyłudzanie.Moja SM jest droga i mam zastrzeżenia co do jej gospodarności.Administracja jest rozbudowana i panuje w niej nepotyzm.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.