Założenie małej wspólnoty mieszkaniowej

DixiDixi Użytkownik
edytowano października 2014 w Wolne tematy
Witam !
Na początek powiem, że sporo o wszystkim czytałem i sporo szukałem, ale niestety im dłużej to trwa tym bardziej tonę w "niewiedzy"...
Chciałbym założyć wspólnotę mieszkaniową w 3 rodzinnym domku - mam zostać zarządca, ale nie jestem właścicielem, jest zgoda wszystkich 3 właścicieli.
Tylko co dalej ? Co najpierw muszę załatwić ? Chciałbym pójść trochę na łatwiznę i zobaczyć już jakieś gotowe dokumenty/wzory - fajnie by było.
Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności muszę uzyskać upoważnienie od tych 3 właścicieli ? Potem należy napisać jakąś uchwałę o powołaniu wspólnoty ? zarząd ma się składać z 3 właścicieli budynku a ja mam być zarządca ? ech... mam mnóstwo pytań i generalnie ciężko mi cokolwiek zacząć robić... Najłatwiej chyba by było komuś to zlecić...
Czekam na waszą opinię i liczę na choć trochę pomocy :wink:

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dixi:Chciałbym pójść trochę na łatwiznę i zobaczyć już jakieś gotowe dokumenty/wzory - fajnie by było.
    To zacznij może od studiowania Ustawy o własności lokali !
  • Opcje
    DixiDixi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hmm a to po co ? Dom jest 3 rodzinny i ma wydzielone 3 księgi wieczyste - 3 osobne mieszkania, każdy ma swój garaż czy swoją piwnicę - wszystko dokładnie jest ustalone. Jest trzech właścicieli, wszyscy chcą wspólnotę mieszkaniową, ja jestem mieszkańcem jednym z tych trzech mieszkań i mam być zarządcą wspólnoty - zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć - też może być tak, że coś źle tłumaczę...
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Dixi:[/cite] wszyscy chcą wspólnotę mieszkaniową

    Mówisz i masz. :cool: A właściwie... wszyscy już mają - od tego początku, w którym został wyodrębniony pierwszy lokal, w tym budynku.
    [cite] Dixi:[/cite] mam być zarządcą wspólnoty
    A reszta zarządców się na to godzi? :bigsmile:
  • Opcje
    DixiDixi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Haneczko, jeśli już jest to jak to teraz zrobić prawnie ? Dla nas najważniejszym punktem jest fundusz remontowy, żeby zamiast jednorazowo wykładać gotówkę co miesiąc zbierać np. po 200zł. Pomysł jest mój (mamy dość przekamarzania się) i wszyscy się na to godzą, mam się tym zająć, ale nie mam pojęcia od czego zacząć. Jak na moje to chyba najpierw muszą mnie upoważnić po czym napisać uchwałę o stworzeniu wspólnoty - wtedy ja muszę się zająć wpisem w rejestr sądowniczy, regonem, kontem bankowym i na końcu NIPem tak ? Tylko jak dokładnie musi wyglądać takie upoważnienie ? Jak musi wyglądać uchwała ?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wasza wspólnota już istnieje, wyodrębnienie pierwszego lokalu utworzyło wspólnotę z mocy prawa, teraz pozostają wam jedynie kwestie organizacyjne. Opis organizowania wspólnoty jest tu:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac

    Dyskusja na ten temat:
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/1058/mala-wspolnota-co-trzeba-zrobic/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] Dixi:[/cite]Na początek powiem, że sporo o wszystkim czytałem i sporo szukałem, ale niestety im dłużej to trwa tym bardziej tonę w "niewiedzy"...
    Chciałbym założyć wspólnotę mieszkaniową w 3 rodzinnym domku -
    a po co chcesz zakładać kiedy ona już istnieje z mocy prawa
    [cite] Dixi:[/cite] mam zostać zarządca, ale nie jestem właścicielem, jest zgoda wszystkich 3 właścicieli.
    nie zarządcą tylko jako właściciel lokalu sprawować zarząd rzeczą wspólną (art.205 k.c.) , Między tymi określeniami jest duża różnica, kolego .

    Zacznij od przeczytania kodeksu cywilnego rozdział Współwłasności i k.p.c.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Dixi:[/cite] zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć
    Na podstawie mojego pierwszego wrażenia myślę, że... bez Pixi nie jesteś w stanie tego ogarnąć.
    Co dwie głowy to nie jedna... :bigsmile:
  • Opcje
    DixiDixi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wy tu ze mnie śmiechy chichy, a ja naprawdę chce w końcu to załatwić i mieć spokój :) Tak czy siak i tak już sporo mi pomogliście - czyli wychodzi na to, że wspólnota jest od momentu wyodrębnienia lokalu i każdy z właścicieli ma prawo dokończyć "prawną" rejestrację? Czyli zwykłe upoważnienie od nich potrzebuje, żeby "polatać" po urzędach ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Dixi:[/cite]Wy tu ze mnie śmiechy chichy
    po trosze sam sobie jesteś winien, bo się nie edukujesz .... czytałeś k.c.- współwłasność czy kpc ?
    ,Tak czy siak i tak już sporo mi pomogliście - czyli wychodzi na to, że wspólnota jest od momentu wyodrębnienia lokalu i każdy z właścicieli ma prawo dokończyć "prawną" rejestrację?
    Czyli zwykłe upoważnienie od nich potrzebuje, żeby "polatać" po urzędach ?
    nie zwykłe, tylko rodzajowe
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uprawnienie do załatwienia formalności przez współwłaściciela w przypadku tzw. małej wspólnoty mieszkaniowej wynika z mocy samego prawa, a zatem wystarczyłoby udowodnić jednie dwie kwestie: prawo własności oraz przedstawić dowód na okoliczność, że to rzeczywiście mała wspólnot - takim dowodem jest, np. wypis z kw macierzystej, albo z ksiąg urządzonych dla poszczególnych lokali.
    Jednak celem ułatwienia sobie życia ( w urzędach niekiedy pewne rzeczy rozumieją inaczej) warto podjąć "uchwałę" upoważniającą właściciela lokalu nr .. w osobie ...
    do zarządzanie nieruchomości wspólną w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną, w szczególności .....
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] Zarządca:[/cite]
    Jednak celem ułatwienia sobie życia ( w urzędach niekiedy pewne rzeczy rozumieją inaczej) warto podjąć "uchwałę" upoważniającą właściciela lokalu nr .. w osobie ...
    do zarządzanie nieruchomości wspólną w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną, w szczególności .....

    O! Nie, nie, nie... To za daleko posunięty i za szeroki zakres upoważnienia.
    Tego na miejscu tych właścicieli nigdy bym nie zrobiła. Ubezwłasnowolnienie na własne życzenie to przesada. Nie należy ograniczać swoich kompetencji i możliwości - tak na wszelki wypadek i dla dobra sprawy.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ubezwłasnowolnienie na własne życzenie to przesada.
    Nic takiego nie grozi. Udzielenie upoważnienia czy pełnomocnictwa w niczym nie uszczupla uprawnień mocodawcy, a co dopiero mówić o ubezwłasnowolnieniu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.