Mała wspólnota

gosiaocgosiaoc Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem członkiem małej wspólnoty (poniżej 7 właścicieli). Nie mamy jeszcze podpisanej umowy w sprawie zarządzania i administrowania wspólnotą. Potrzebujemy wzoru umowy cywilno-prawnej na mocy której taka wspólota może działać. Nie chcemy przekazywać zarządu wspólnoty komuś z zewnątrz, bo zamierzamy sami jakoś się z tym uporać. Potrzebujemy jednak wsparcia.

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Upewnijmy się.
    Wspólnotę mierzy się ilością lokali, a nie ilością właścicieli.
    Nadal jesteście małą wspólnotą?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2009
    [cite] gosiaoc:[/cite]Jestem członkiem małej wspólnoty (poniżej 7 właścicieli).
    Ważna jest liczba lokali, a nie właścicieli.
    [cite] gosiaoc:[/cite]Nie mamy jeszcze podpisanej umowy w sprawie zarządzania i administrowania wspólnotą. Potrzebujemy wzoru umowy cywilno-prawnej na mocy której taka wspólota może działać. Nie chcemy przekazywać zarządu wspólnoty komuś z zewnątrz, bo zamierzamy sami jakoś się z tym uporać.
    Jeżeli sami chcecie zarządzać, to nie potrzebujecie żadnej umowy. Chyba, że chcecie zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego o zmianie sposobu zarządu na ten, który jest właściwy dla dużych wspólnot (w sprawach przekraczających zarząd zwykły - przyjmowane uchwały większością głosów, zamiast wymogu zgody wszystkich).

    Jeżeli nie chcecie zmieniać sposobu zarządu to wystarczy, jak któremuś z właścicieli udzielicie (jednomyślnie) pełnomocnictwa do zawierania umów, założenia i dysponowania kontem bankowym, prowadzenia ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu, reprezentowania wspólnoty przed urzędami i sądami itp.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Potrzebujecie bardziej regulaminu działania wspólnoty niż samej umowy zarządzania i administrowania wspólnotą. Tu jest wzór http://www.zarzadca.pl/content/view/180/86/ ,ale musicie go zmodyfikować do własnych realiów.
  • Opcje
    gosiaocgosiaoc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za pomoc. Oczywiście nasza wspólnota liczy poniżej 7 lokali a nie właścicieli:) Pełnomocnictwo, które musimy udzielić jednemu z nas do tych wszystkich formalności powinno być jakoś prawnie potwierdzone?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wystarczy forma pisemna, z podpisami wszystkich właścicieli lokali.
    Nie musi być notarialnie poświadczone. Jeżeli składacie (np. w banku) kserokopię, wystarczy oryginał okazać.
    Kserokopie uchwał z pełnomocnictwem nawet sądy przyjmują (wiem z własnego doświadczenia).
  • Opcje
    gosiaocgosiaoc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy musimy załatwić NIP i REGON dla naszej wspólnoty? Dziękuję za pomoc:)
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musicie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2009
    Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 j.t. ze zmianami):
    Art. 2. 1. Osoby fizyczne, osoby prawne oraz _jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej_, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP".
    Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 1995 r. nr 88, poz. 439):
    Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają: (...)
    11) podmiot gospodarki narodowej - osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej [m.in. wspólnota mieszkaniowa] oraz osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, (...)

    Art. 30. Podmioty gospodarki narodowej są obowiązane do:
    1) posiadania numeru identyfikacyjnego krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej [REGON], o którym mowa w rozdziale 6, i posługiwania się nim przy przekazywaniu informacji wykorzystywanych dla celów statystycznych,
    Bez Regonu nie założysz wspólnocie konta w banku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.