Opłaty za energię elektryczną klatki schodowej

SandraSandra Użytkownik
Jestem współwłaścicielem budynku, w którym jest założona wspólnota. Ja jestem akurat właścicielem sklepu, do którego wchodzi się bezpośrednio z ulicy. Czy powinnam płacić za energię elektryczną, która jest zużywana na klatce schodowej, z której ja nie korzystam? Czy powinnam płacić za remonty, które są przeprowadzane na klatce schodowej? Czy regulują to jakieś przepisy?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W wątku "opłata za brak windy" poruszono podobną kwestię, dotyczyła ona opłat za windę.
    Aktem regulującym zarząd nieruchomością wspólną w przypadku tzw. dużej wspólnoty (powyżej 7 lokali) jest ustawa o własności lokali. Art. 12, ust. 2 i 3 ustawy o własności lokali stanowią że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. W piśmiennictwie i orzecznictwie jednolity jest pogląd, iż to wielkość udziału, a nie fakt czy ktoś z danej części nieruchomości korzysta przesądza o sposobie partycypacji w kosztach nieruchomości wspólnej.
    Powinna Pani zatem płacic i za remonty, i za energię elektryczną dostarczaną do tej części nieruchomości, z której w rzeczywistości Pani nie korzysta. Jest Pani bowiem współwłaścicielem całej nieruchomości wspólnej, niezależnie od jej usytuowania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    SandraSandra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za odpowiedż, ale nasza wspólnota zalicza się do tzw. małej wspólnoty (4 właścicieli). Pan mój przypadek porównał do "dużej wspólnoty". Czy to w związku z tym oznacza tą samą odpowiedż?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozwiązanie przyjęte w ustawie o własności lokali to powtórzenie kodeksu cywilnego. Art. 207 k.c, który ma zastosowanie do zarządu tzw. małą wspólnotą stanowi, że : pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.