Regulamin rozliczenia ciepła

ThorgalThorgal Użytkownik
edytowano listopada 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
W rozliczeniach ciepła w naszym TBS nie stosuje się współczynników wyrównawczych.
Wydaje mi się to bardzo krzywdzące, moje mieszkanie (60 m2) jest na ostatnim piętrze samotne w sąsiedztwie mam 2 nieogrzewane strychy, zimą przemarzają (widać szron) 2 rogi pokoju. Temperatura zimą to ok 18-19 stopni przy kaloryferach. Ostatnio zrezygnowałem z ogrzewania kuchni bo za drogo. (Zużycie ok 10Gj na pół roku, koszt ogrzania 1 m2 na miesiąc w ostatnich 3 rozliczeniach od 3,45 do 3,63zł).

W Prawie Energetycznym Art 45a 9 jest zapisane:
"Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowaego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w obrębnych przepisach, stymulowała energooszczędność..."

Czy stosowanie współczynników wyrównawczych w rozliczeniu zależy od TBS, czy też jest obowiązkowe?
Link do regulaminu:
http://tbs-skorcz.pl/dane/download/regulamin.pdf

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego uważasz rozliczenie w Twoim budynku, za bardzo krzywdzące? Krzywdzi Cię to, że przysłowiowa pani Wiśniewska nie dopłaca ze swoich pieniędzy przysłowiowemu panu Nowakowi do jego rachunków za ogrzewanie?

    Widziałeś gdzieś taki system, w którym ja, jako właściciel paliwożernego SUV-a, mogę zażądać dopłat do paliwa ze strony innych właścicieli, którzy mają energooszczędne samochody?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Thorgal:[/cite]Witam!
    W rozliczeniach ciepła w naszym TBS nie stosuje się współczynników wyrównawczych.
    Wydaje mi się to bardzo krzywdzące, moje mieszkanie (60 m2) jest na ostatnim piętrze samotne w sąsiedztwie mam 2 nieogrzewane strychy, zimą przemarzają (widać szron) 2 rogi pokoju.
    Temperatura zimą to ok 18-19 stopni przy kaloryferach. color=#00f]na zewnątrz ile jest ??? minus 25-30 st[/color
    Ostatnio zrezygnowałem z ogrzewania kuchni bo za drogo.
    (Zużycie ok 10Gj na pół roku, koszt ogrzania 1 m2 na miesiąc w ostatnich 3 rozliczeniach od 3,45 do 3,63zł).
    Zasad 1 . we wspólnocie nie ma i nie bedzie sprawiedliwościowi a określenie "krzywdzące" jest z byt ogólne ....
    Zasada 2; - 10 GJ za 60 m2 to nie dużo jak za taki metraż .... jak ci się nie podoba obecny regulamin rozliczania EC to zgłoś w formie uchwały ( przygotuj treść uchwały) poprawki do tego regulaminu.
    Jak większość ciebie poprze to będziesz miał to co będziesz chciał ....

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4665/#Item_16


    .
  • Opcje
    ThorgalThorgal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No właśnie taki system (współczynników wyrównawczych) jest powszechnie stosowany w regulaminach innych spółdzielni.
    Twój przykład jest nieprawidłowy, prywatny SUV nie jest częścią wspólnoty.
    To tak jak byś porównał że w prywatnym domku założyłeś sobie ogrzewanie olejowe i teraz chcesz zwrotu pieniędzy od Zarządu TBS, bo masz drożej. ;)

    Nie wnikajmy w moją krzywdę, ale w to czy te współczynniki są obowiązkowe czy nie.

    Nowy doklejony: 03.11.14 14:32
    Temperatura zimą to ok 18-19 stopni przy kaloryferach nastawionych na 2 w skali do 4 - miało być dopisane :bigsmile:

    Nowy doklejony: 03.11.14 14:37
    10 Gj za pół roku a inni mieszkańcy 2-4 Gj (1 nawet 0,00 Gj - wystarczy mu że sąsiedzi grzeją) zaliczka na c.o. 250 zł miesięcznie - dla mnie drogo, tym bardziej za niedogrzewane mieszkanie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    10 Gj za pół roku a inni mieszkańcy 2-4 Gj (1 nawet 0,00 Gj - wystarczy mu że sąsiedzi grzeją) zaliczka na c.o. 250 zł miesięcznie - dla mnie drogo, tym bardziej za niedogrzewane mieszkanie.
    sorry ale każdy tak żyje jak mu się podoba ... czas na zmiany w regulaminie i trzeba zwiększyć pulę kasy na tzw ogrzewanie części wspólnej do 30-40%
    a wtedy to spadną stawki za GJ i będziesz mógł sobie nastawnic zawór na "3"...:bigsmile:

    Tam, gdzie są liczniki ciepła i bryła budynku jest ocieplona, współczynników korekcyjnych nie stosuje się ....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ThorgalThorgal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bryła ocieplona jest, no nie wiem jak mam sufity ocieplone bo dojścia ze strychu zamurowane...
    2 rogi mieszkania (1 róg w jednym pokoju i drugi w drugim pokoju wystają z dachu i pewnie tam ostro ucieka ciepło, skoro przemarzają
    Przydałoby się kamerą termowizyjną obejrzeć zimą. Fotki porobić i wtedy do administratora uderzać z prośbą o docieplenie.
    Miałem nadzieję w tych współczynnikach, ale to będzie chyba cięzka sprawa do przeforsowania... :/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Thorgal:[/cite]Miałem nadzieję w tych współczynnikach, ale to będzie chyba cięzka sprawa do przeforsowania... :/
    inny rozdział kosztów zakupu EC nalezy dokonać ....do rzeczywistych potrzeb, aby wyeliminować wzajemne grzanie lokali
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Thorgal:[/cite]Twój przykład jest nieprawidłowy, prywatny SUV nie jest częścią wspólnoty
    Mój przykład jest prawidłowy. Prywatny SUV nie jest częścią wspólnoty, podobnie jak prywatny lokal również nie jest częścią wspólnoty. : )
    [cite] Thorgal:[/cite]To tak jak byś porównał że w prywatnym domku założyłeś sobie ogrzewanie olejowe i teraz chcesz zwrotu pieniędzy od Zarządu TBS, bo masz drożej
    Dokładnie tak. Żądanie byłoby równie zasadne, co z wyrównywaniem w przypadku lokali, pomiędzy prywatnymi właścicielami.
    [cite] Thorgal:[/cite]10 Gj za pół roku a inni mieszkańcy 2-4 Gj (1 nawet 0,00 Gj - wystarczy mu że sąsiedzi grzeją) zaliczka na c.o. 250 zł miesięcznie - dla mnie drogo, tym bardziej za niedogrzewane mieszkanie.
    Sądzę, że to jest właśnie zasadniczy problem, a nie jakieś współczynniki wyrównawcze. Ci, którzy mają mniej ścian zewnętrznych (lokale w środku bryły budynku), a jednocześnie nie mieszkają w swoich lokalach, mogą praktycznie bezkarnie "jechać" na konto tych z zewnętrznymi lokalami. Spokojnie mogą sobie nawet wyłączyć ogrzewanie. No, ale jak stwierdził KubaP:
    we wspólnocie nie ma i nie bedzie sprawiedliwości
    , jak w każdej komunie zresztą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] wp44:[/cite][cite] Thorgal:[/cite] No, ale jak stwierdził KubaP:
    we wspólnocie nie ma i  nie bedzie sprawiedliwości,
    
    jak w każdej komunie zresztą.
    zwyczaj to pojedynczy właściciel wspomina o sprawiedliwości widzianej jego oczyma , nigdy nie słyszałem , aby Wspólnota się domagała sprawiedliwości.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Thorgal: Bryła ocieplona jest
    Na podstawie jakich "urządzeń" do pomiaru ciepła się rozliczacie ?
  • Opcje
    ThorgalThorgal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie rozumiem Twojego toku myślenia wp44 :)
    To nie jest moj prywatny lokal. Przecież właśnie po to ktoś wymyślił te współczynniki jako odpowiedź na tych którzy nie muszą się ogrzewać, bo mają ciepłe ściany sąsiadów.
    Ośmieliłbym to nawet nazwać kradzieżą ciepła. I za to powinni zapłacić. I po to jest ta korekta. Na problem z którym się zgadzasz współczynniki są rozwiązaniem a nie czymś innym. To ściśle przecież powiązane...

    Nowy doklejony: 03.11.14 15:22
    [quote][cite] elan124:[/cite][quote] Thorgal: Bryła ocieplona jest [/quote] Na podstawie jakich "urządzeń" do pomiaru ciepła się rozliczacie ?[/quote]
    Na klatce schodowej licznik ciepła jest.
    [img]http://www.centrumwodomierzy.pl/images/products/originals/cf-max.jpg[/img] takie cudo

    Nowy doklejony: 03.11.14 15:25
    W sąsiedniej klatce schodowej także jest takie mieszkanie szczytowe i także ma ten sam problem z ogromnym zużyciem ciepła więc można by powiedzieć, że szukam sprawiedliwości w imieniu dwóch poszkodowanych a to już zawsze nie jednostka ;)
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Thorgal - jak rozumiem jesteście spółdzielnią a nie wspólnotą.
    TBS jako właściciel budynku opracował jakiś tam regulamin. Ten regulamin miał obowiązek zgodnie z prawem energetycznym ( bo się na nie powołuje też) rozesłać wszystkim najemcom (właścicielom) lokali.
    W Prawie Energetycznym Art 45a 9 jest zapisane:
    Gdyby na co dzień było stosowane i przestrzegane wszystko to co jest napisane w przepisach prawa - to prawdopodobnie do dzisiaj budynek w którym mieszkasz nie byłby jeszcze oddany do użytku.
    Aktualnie odchodzi się od stosowania współczynników wyrównawczych z tego względu że od wielu lat stosowana tabela Cobrti-INSTAL-u jest nieprzystosowana do dzisiejszych warunków i nie rozwiązuje problemu. Zwłaszcza w sytuacji gdy budynek jest ocieplony i wybudowany został zgodnie z najnowszymi wymogami prawa budowlanego. Aby zastosować właściwe dla danego budynku współczynniki należałoby wyznaczyć je w oparciu o analizę porównawczą zapotrzebowania mocy cieplnej pomieszczeń, dla temperatury zbliżonej do statystycznie najczęściej występującej w sezonie grzewczym, czyli 0 °C. Następnie należałoby utworzyć aktualną bazę danych budynku w oparciu o najnowsze programy Obliczania Zapotrzebowania na Ciepło i na tej podstawie ewentualnie określić współczynniki dla poszczególnych lokali. Wcale nie jest powiedziane że akurat twój lokal uzyskałby współczynniki po twojej myśli.
    Jeżeli budynek jest właściwie ocieplony ciężko będzie ci udowodnić, że akurat twoje i sąsiadów mieszkanie ma zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, bez dokładnych badań.
    Nie bez powodu mieszkania na ostatnich piętrach sprzedają się bardzo ciężko a kupić je można bardzo tanio - te typy mieszkań tak mają.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Thorgal:[/cite]To nie jest moj prywatny lokal.
    Rzeczywiście. Pisałeś przecież o TBS, a ja w swoim toku myślenia cały czas biorę pod uwagę budynek, w którym są tacy zwykli właściciele lokali. Nie do końca wiem, jakie występują relacje w takich TBS-ach.
    [cite] Thorgal:[/cite]po to ktoś wymyślił te współczynniki jako odpowiedź na tych którzy nie muszą się ogrzewać, bo mają ciepłe ściany sąsiadów. Ośmieliłbym to nawet nazwać kradzieżą ciepła. I za to powinni zapłacić.
    Hm... powiem tak. Z tą kradzieżą, to musiałbyś to udowodnić. I wyliczyć, ile ciepła niesłusznie sąsiedzi pobrali od Ciebie przez przegrody. Zauważ jedno, że z tymi ciepłymi ścianami sąsiadów, to jest sprawa względna. Jeśli Twój sąsiad ogrzewa swój lokal, to Ty masz jego ciepłą ścianę, tak samo jak on ma Twoją ciepłą ścianę. To jest tylko i wyłącznie kwestia różnicy temperatur po obu stronach jednej i tej samej ściany. No, ale jak ktoś ma na urządzeniu pomiarowym zużycie 0,00 to może będzie łatwiej.

    Odnośnie kradzieży: TU trochę piszą na ten temat. Jest tam wspomniane o kradzieży energii, ale z sieci, przez nielegalne podłączenie się. Nie wiem, jak to wygląda z kradzieżą energii przez ścianę. Jest natomiast takie zdanie, że "kradzież może polegać tylko na aktywnym działaniu. Nie jest możliwe popełnienie jej przez zaniechanie".
  • Opcje
    ThorgalThorgal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaskarżony poprzez aktywność zakręcenia kurka w grzejniku ;)
    Nikogo nie chce skarżyć. Może lepsze określenie to pasożyt.
    Pójdę na spokojnie porozmawiać do szacownej Pani Administrator i zapytam się czy ma jakiś pomysł na rozwiązanie mojego problemu.
    Ciekawe co ona na to...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym zaczęła od dostania się na strych i sprawdzenia izolacji sufitu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite]gecon:[/cite]Thorgal - jak rozumiem jesteście spółdzielnią a nie wspólnotą.
    jak na to wpadłeś gecon , że są SM, a nie wspólnotą ?

    [cite] koziorozka:[/cite]Ja bym zaczęła od dostania się na strych i sprawdzenia izolacji sufitu color=#00f]stropodachu[/color .
    a ja dołożę - sprawdzenie osadzenia futryn-ram okiennych ...

    [cite] Thorgal:[/cite]
    [cite] elan124:[/cite]
    Thorgal: Bryła ocieplona jest
    Na podstawie jakich "urządzeń" do pomiaru ciepła się rozliczacie ?
    Na klatce schodowej licznik ciepła jest.
    cf-max.jpg takie cudo

    KubaP
    W sąsiedniej klatce schodowej także jest takie mieszkanie szczytowe i także ma ten sam problem z ogromnym zużyciem ciepła więc można by powiedzieć,
    że szukam sprawiedliwości w imieniu dwóch poszkodowanych a to już zawsze nie jednostka :bigsmile:
    jednostka tylko w innym wymiarze .... par .
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    wystarczyło się kogoś zapytać co oznacza skrót TBS
    TBS to Towarzystwo Budownictwa Społecznego. TBS może, ale nie musi być spółdzielnią (osób prawnych). Z Wikipedii:
    TBS mogą działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni osób prawnych.
    Lokale TBS-u są przeznaczone na wynajem, czynsz jest regulowany:
    Stawki czynszu ustalane są przez wewnętrzne uchwały podmiotu tworzącego TBS (spółki lub spółdzielni). Ustawy określają minimalną i maksymalną wysokość czynszu. Maksymalna wartość czynszu nie może przekroczyć w skali roku 4% wartości odtworzeniowej lokalu
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Towarzystwo_budownictwa_społecznego

    Jeśli nawet ten TBS jest spółdzielnią osób prawnych, to jednak nie jest spółdzielnią mieszkaniową. Nie działa na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, lecz na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (czyli ustawy o TBS).

    Ale mogą to być lokale tylko zarządzane przez TBS. Jest więc możliwe, że istnieje tam wspólnota mieszkaniowa. TBS-y mają prawo zarządzać cudzymi nieruchomościami, jak firmy zarządzające. Ale nie spółdzielniami mieszkaniowymi, bo te muszą same zarządzać swoimi nieruchomościami. Ustawa o SM:
    Art. 1.3. Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Jeśli nawet ten TBS jest spółdzielnią osób prawnych, to jednak nie jest spółdzielnią mieszkaniową
    A kto mówił, że jest spółdzielnią mieszkaniową?
    Jest więc możliwe, że istnieje tam wspólnota mieszkaniowa.
    Zalożyciel wątku napisał:
    ...w naszym TBS... powszechnie stosowany w regulaminach innych spółdzielni...
    Ani razu nie wspomniał w żadnym wpisie o wspólnocie, a wniosek nasuwa się oczywisty (dla mnie), że TBS w którym zamieszkuje, działa na zasadach jakieś spółdzielni, zapewne nie takich jak typowe spółdzielnie mieszkaniowe bo inaczej nie nazywali by się TBS.
    ...Regulamin rozliczeń.....w zasobach własnych TBS spólka z o.o. ...
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wniosek nasuwa się oczywisty (dla mnie), że TBS w którym zamieszkuje, działa na zasadach jakieś spółdzielni
    Z zalinkowanego regulaminu wynika, że ten TBS jest spółką z o.o. Twój wniosek, że spółka "działa na zasadach jakieś spółdzielni" nie jest nie tylko "oczywisty", on jest absurdalny.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    My mamy swoje wątpliwości a Thorgal idzie sobie:
    Thorgal: spokojnie porozmawiać do szacownej Pani Administrator i zapytam się czy ma jakiś pomysł na rozwiązanie mojego problemu.Ciekawe co ona na to...
    Ja też jestem ciekaw... ? :wink:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn: ten TBS jest spółką z o.o. Twój wniosek, że spółka "działa na zasadach jakieś spółdzielni" nie jest nie tylko "oczywisty", on jest absurdalny.
    Dlaczego zaraz absurdalny? Widzę, że nie zastanowiłeś się nad tym co napisałeś, tylko od razu walnąłeś w klawiaturę.
    Oczywiście, że TBS jest spółką - mającą w swoich zasobach lokale, których użytkownicy (najemcy, właściciele?) są zrzeszeni na zasadzie jakieś spółdzielni (nie wiemy jakiej bo brak bliższych danych) jak wynika z wpisu założyciela wątku.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Thorgal: Na klatce schodowej licznik ciepła jest.
    No i co z tego... !? Przecież klatka schodowa nie jest pomieszczeniem służącym do stałego przebywania tam mieszkańców czy sąsiadów. Służy do przejścia z lokalu na zewnątrz lokalu i odwrotnie.
  • Opcje
    ThorgalThorgal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pytałeś się na podstawie jakich urządzeń się rozliczamy więc Ci napisałem, jest to jedyne urządzenie i znajduje się na klatce schodowej,
    są tam rury wejścia i wyjścia c o do mojego mieszkania (na podstawie przepływu oraz różnicy temperatur liczy zużycie ciepła)
    kaloryfera na klatce nie ma ;)
    u Pani Administrator jeszcze nie byłem, zbieram póki Co materiały

    Info o TBS skopiowane z ich strony
    Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Skórczu jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powołaną w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654 z późn. zm.), której założycielem i jedynym udziałowcem jest Gmina Miejska Skórcz.

    Zadaniem Towarzystwa jest realizacja czynszowego budownictwa społecznego. Spółka buduje i eksploatuje mieszkania przeznaczone na wynajem dla osób, które ze względu na dochody nie mogą zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych poprzez budowę lub kupno mieszkania, ale które stać na opłacenie kosztów eksploatacji tego mieszkania.

    Budynki budowane są przy wykorzystaniu kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w wysokości ok. 70%.

    Spółka działa od 1997 roku, została utworzona na mocy aktu notarialnego z dnia 20.11.1997 roku. Repertorium A numer 8971/1997. Spółka jest wpisana do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców pod numerem 0000210417.

    TBS jest Spółką działającą „non profit”, tzn. zysk z prowadzonej działalności może być przeznaczony jedynie na pokrycie kosztów funkcjonowania Spółki oraz kolejne inwestycje.

    Prowadzimy także działalność w zakresie:

    zarządzanie i administrowanie zasobem mieszkaniowym,
    zarządzanie i administrowanie nieruchomościami Wspólnot Mieszkaniowych.


    Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Skórczu prowadzi również działalność w zakresie zarządzania i administrowania Wpólnotami Mieszkaniowymi.

    Na chwilę obecną Spółka administruje 13 budynkami Wspólnot Mieszkaniowych.

    Zarządzanie nieruchomością to podejmowanie wszelkich decyzji i dokonywanie wszelkich czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym, zgodnie z jej przeznaczeniem, jak i również inwestowanie w tę nieruchomość.

    W ramach świadczonej usługi administrowania oferujemy:

    załatwienie spraw związanych z zarejestrowaniem Wspólnoty Mieszkaniowej – występujemy o nadanie nr NIP, REGON,
    przygotowanie umów o dostawy, roboty, bądź usługi związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej,
    dysponowanie środkami finansowymi i regulowanie zobowiązań, dokonywanie rozliczeń poprzez rachunek bankowy odrębny dla każdej wspólnoty,
    prowadzimy działania związane z windykacją,
    ubezpieczenie nieruchomości,
    prowadzenie obsługi księgowej Wspólnoty,
    prowadzenie korespondencji z właścicielami
    przygotowywanie, zwoływanie i obsługa corocznych zebrań,
    wykonywanie sprawozdań rocznych i planów gospodarczo-remontowych,
    przygotowanie projektów Uchwał Wspólnoty,
    usuwanie awarii i ich skutków,
    prowadzenie dokumentacji technicznej nieruchomości, w tym książki Obiektu Budowlanego oraz innych dokumentów związanych z eksploatacją urządzeń technicznych
    przeprowadzanie przeglądów nieruchomości, kontroli technicznej i okresowych wymaganych przepisami prawa


    No i tyle wiem, no może jeszcze to, że podlega pod Urząd Miasta, ale to już nawet nie wiem na jakiej zasadzie.
  • Opcje
    silaasilaa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam problem i proszę o pomoc :)
    Wspólnota Mieszkaniowa w której załóżmy jest 5 lokali (4 z nich to mieszkania własnościowe, 5 lokal to lokal użytkowy którego właścicielem jest TBS)
    TBS wynajmuje ten lokal użytkowy np fryzjerce, umowa jest podpisana między fryzjerem a TBS.
    co z fv za energię elektryczną?
    TBS obciążając fryzjerstwo wg odczytu licznika załóżmy 1100 kWh razy cena netto 0,11 gr i do tego dolicza VAT (23%). Czyli brutto wyjdzie 148,83 zł.
    FV za energię wystawiana jest na WM, więc WM obciąży TBS rachunkiem (WM nie jest vatowcem).
    Vat który naliczyl TBS musi być oddany do US a WM obciążyła rachunkem TBS wg odczytu czyli na kwotę 148,83.
    TBS musi oddać WM 148,83 zł ale tak na prawdę jest stratny o vat który wpłaci do US.

    Jak to powinno wyglądać wg. Was?:neutral:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    są zrzeszeni na zasadzie jakieś spółdzielni (nie wiemy jakiej bo brak bliższych danych) jak wynika z wpisu założyciela wątku.
    Ludzie różne rzeczy piszą, bo nie każdy wie, co to spółdzielnia, a co wspólnota. Znam właścicieli lokali wyodrębnionych, którzy o swojej wspólnocie też mówią "spółdzielnia" - całkiem serio. Po prostu nie orientują się w tych sprawach.

    Nie ma możliwości, żeby regulamin TBS obowiązywał w spółdzielni mieszkaniowej, więc to na pewno nie jest spółdzielnia.
    Na chwilę obecną Spółka administruje 13 budynkami Wspólnot Mieszkaniowych.
    Czy Wy też jesteście wspólnotą mieszkaniową? Czy są wyodrębnione lokale, czyli wykupione z udziałem w gruncie, z osobną księga wieczystą?
    podlega pod Urząd Miasta, ale to już nawet nie wiem na jakiej zasadzie
    Bo to pewnie spółka komunalna, miasto jest jej właścicielem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.