Zwoływanie zebrań, głosowanie uchwał

closed2524closed2524 Użytkownik
edytowano listopada 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy ktoś zna przykłady wyroków (najlepiej Sądu Najwyższego) odnoszących się do trybu zwoływania zebrań i sposobu głosowania uchwał? Czy są wyroki mówiące o tym, że:

1. O zebraniu każdy właściciel musi być powiadomiony indywidualnie na piśmie? Zarząd mojej wspólnoty tylko wywiesza ogłoszenia na tablicy. Odwoływanie się przeze mnie do stosownych artykułów UoWL nie przemawia ani do zarządu, ani do sądu.

2. Projekty uchwał muszą być przekazane członkom wspólnoty przed zebraniem? Znów to samo: w mojej wpsólnocie treść uchwał poznaje się dopiero na zebraniu. Moja argumentacja w oparciu o UoWL nie przemawia ani do zarządu, ani do sądu. Ostatnio przegłosowano dziewięć (sic!) uchwał, które zostały tylko odczytane podczas zebrania. M.in odczytano sprawozdanie z działalności zarządu za rok ubiegły i je zatwierdzono.

3. Czy wolno podejmować uchwały blankietowe, czyli uchwały bez określonych warunków. Np. czy można podjąć uchwałę o przekazaniu obsługi księgowej wspólnoty do biura rachunkowego, jeśli w uchwale nie ma ani nazwy biura, ani ew. informacji, jak zostanie ono wybrane. Nie ma też kosztów owej obsługi.

4. Nie można uznać za dokument stwierdzający podjęcie uchwały kartki, na której pod treścią uchwały napisano: Uchwała szostała podjęta, po czym następują podpisy członków zarządu. Nie ma żadnych kart do głosowania, żadnych podpisów osób głosujących pod uchwałą. A w protokole zebrania znajduje się stwierdzenie: Oddano 22 głosy za, 0 przeciw. Uchwała została przyjęta. Żadnej informacji o udziałach osób głosujących i sprawdzenia, czy dają w sumie ponad 50%. Tak wyglądają wszystkie uchwały, również o powołaniu zarządu.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Co do pkt. 3 masz poniżej (pozostałe szukam).
    "...Sąd Apelacyjny w Szczecinie, identycznie zresztą jak Apelacyjny w Gdańsku – wykluczył blankietową formę uchwały..."
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2301-reklama-na-elewacji---co-powinna-zawierac-uchwala
    "...W wyroku z dnia 17 marca 2009 roku (sygn. akt: I ACa 149/09) Sąd Apelacyjny w Gdańsku stwierdził, że „uchwała wyrażająca zgodę na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, w tym np. umowy, winna określać istotne podmiotowo i przedmiotowo postanowienia umowy oraz podmiot, z którym ma być zawarta". Przyjął przy tym za niedopuszczalne ogólne określenie warunków umowy bez wskazania strony, z którą umowa ma być zawarta, ponieważ prowadzi to do tego, że współwłaściciele cedują na zarząd uprawnienie do samodzielnego podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, co stanowi obejście prawa, a w szczególności przepisu art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali..."
    - http://www.zarzadca.pl/komentarze/2298-uchwala-wspolnoty-mieszkaniowej---sama-zgoda-nie-wystarczy
    "...Uchwała wspólnoty mieszkaniowej, wyrażająca zgodę na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, w tym także umowy, winna określać istotne podmiotowo i przedmiotowo postanowienia umowy oraz wskazywać osobę, z którą umowa ma zostać zawarta (por. m.in. wyrok SA w Gdańsku z dnia 17 marca 2009 r., I ACa 149/09, POSAG 2009, nr 1, poz. 57-58). Nie może zatem mieć blankietowej formy, takiej jak uchwała nr..."
    - http://orzeczenia.szczecin.sa.gov.pl/content/$N/155500000000503_I_ACa_000679_2013_Uz_2014-03-06_001

    Nowy doklejony: 19.11.14 11:52
    Co do pkt. 1 i 2 - masz przechlapane bo:
    "...Praktyka orzecznicza w sprawach o uchylenie uchwał, w których zarzuty przeciwko uchwałom oparte są na kwestiach stricte formalnych, ukształtowała się w kierunku poglądu, iż nie każdy zarzut formalny, rozumiany jako uchybienie przepisom proceduralnym, może być skuteczny. W toku postępowania o uchylenie uchwał konieczne jest bowiem wykazanie, iż istnienie zarzutu naruszenia procedury ma bezpośredni związek z wynikiem głosowania nad uchwałą, czyli z merytorycznym rozstrzygnięciem podjętym przez właścicieli. Upraszczając można powiedzieć, że gdyby nie błąd formalny, uchwała danej treści nie zostałaby w ogóle podjęta..."
    "...O zebraniu właścicieli lokali zarząd wspólnoty mieszkaniowej zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania właścicieli. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy ponadto wskazać treść tej zmiany. Zdaniem Sądu Najwyższego... uchybienia formalne popełnione w trakcie zwoływania zebrania właścicieli lokali mogą być przyczyną nieważności uchwał podjętych w trakcie zebrania właścicieli lokali tylko w przypadku, gdy wpłynęły na ich treść. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.01.2007 roku sygn. II CSK 370/06..."
    - http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Nieprawidlowosci-w-zwolaniu-zebrania-wlascicieli-wspolnoty-mieszkaniowe-5_2_335.html
    "...Na gruncie ustawy o własności lokali pogląd taki wyrażony został w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2002 r., IV CKN 1351/00 (OSNC 2004,nr 3, poz. 40). Uchwały podjęte na zebraniu zwołanym z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie o własności lokali są skuteczne, a jedynie podlegają zaskarżeniu na podstawie jej art. 25. Regulacja obecnej ustawy o własności lokali, odmiennie niż rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o własności lokali (Dz.U. Nr 94, poz. 848 ze zm.), nie uzależnia zdolności zebrania właścicieli lokali do powzięcia uchwał od jego należytego zwołania..Wyrok SN z dnia 8 lipca 2004 r., IV CK 543/03..
    ." - http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;cywilna,ic,iv,ck,543,03,5995,orzeczenie.html
    "...Podkreślenia wymaga, iż zarzuty formalne mogą stanowić podstawę uchylenia uchwały tylko wtedy, gdy wadliwość postępowania miała lub mogła mieć wpływ na treść uchwały. Wskazuje się, bowiem, że bardziej rygorystyczna interpretacja przepisów regulujących działanie wspólnot mogłaby doprowadzić do utrudnień, a nawet do niemożności ich funkcjonowania. Podkreśla się również, że to ustawodawca odnosi naruszenie prawa do samej uchwały, a nie do postępowania poprzedzającego jej podjęcie. I C 259/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Lublinie z 2013-10-25...
    " - http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/ $N/153005000000503_I_C_000259_2012_Uz_2013-10-25_001
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    stanislawl czyste niechlujstwo i brak odpowiedzialności , jakw grupie różańcowej na Ukrainie ....

    wyroki ci nie pomogą jak większość właścicieli akceptuje takie metody podejmowania uchwał ....
    zmienić trzeba Administratora/ Zarząd , którzy pokarzą, że można inaczej ....
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.