światłowody

helenkamhelenkam Użytkownik
edytowano listopada 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Podjęto skuteczną uchwałe odnośnie udostępnienia terenu na położenie instalacji światłowodowej do granicy nieruchomości, czy musimy wyrazić zgodę na poprowadzenie wewnętrznej instalacji

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Podjęto skuteczną uchwałe odnośnie udostępnienia terenu na położenie instalacji światłowodowej do granicy nieruchomości, czy musimy wyrazić zgodę na poprowadzenie wewnętrznej instalacji
    tak , nawet w tedy gdy już jest jakiś inny operator . Jakieś dwa - trzy lata temu zmieniono zapis w ustawie ...
    Na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 lipca 2000r [b]Prawa telekomunikacyjnego[/b] (dz. U nr 73 z dn. 06.09.2000 poz 852 z późniejszymi zmianami) każda osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości lub jej części może korzystać z usług telekomunikacyjnych świadczonych użytkownikom przez operatorów publicznych.
    
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Podjęto skuteczną uchwałe odnośnie udostępnienia terenu na położenie instalacji światłowodowej do granicy nieruchomośc
    Do kogo niby ta uchwała była adresowana?
    Co teren będący poza granicą nieruchomości wspólnoty obchodzą jakieś uchwały sąsiada?
    czy musimy wyrazić zgodę na poprowadzenie wewnętrznej instalacji
    Czyli tym razem już wewnątrz nieruchomości, na terenie wspólnoty.
    Oczywiście nie musicie, z tym że wtedy dany operator może uzyskać decyzje poprzez sąd jeżeli ją odpowiednio uzasadni a wspólnota nie potrafi przedstawić argumentów na obronę swojego stanowiska.
    Najlepiej ten problem rozwiązać tak:
    "...Korzyścią dla przedsiębiorstw realizujących statutowe oraz ustawowe obowiązki związane m.in. ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowego dostępu do internetu, jest podjęta w ubiegłym roku ustawa z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (DzU z 2010 r. nr 106, poz. 675).
    Postanowienia art. 33 tej ustawy zobowiązują właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości do umożliwienia operatorom, wymienionym w art. 4 pkt. 1, 2, 4, 5 i 8 ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, oraz jednostkom samorządu terytorialnego wykonującym działalność w tym zakresie, umieszczenia na nieruchomości obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej.
    Warunki korzystania z nieruchomości ustala się w umowie, która jest zawierana w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora z wnioskiem o jej zawarcie.
    Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy służebności przesyłu, zgodnie z art. 305, przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego.
    Właściciel zaś ma prawo domagać się wynagrodzenia za wykonywanie służebności, ustalonego przez biegłego sądowego rzeczoznawcę majątkowego sporządzającego operat szacunkowy określający wartość rzeczonej służebności przesyłu..."
    - więcej tutaj: http://www.administrator24.info/artykul/id1202,infrastruktura-techniczna-a-prawo
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] helenkam:[/cite]Podjęto skuteczną uchwałe odnośnie udostępnienia terenu na położenie instalacji światłowodowej do granicy nieruchomości,
    Kto był inicjatorem tej uchwały?
    Z jakiego powodu zapadła decyzja o jej podjęciu?

    Uchwała uchwałą - jest skuteczna w kwestii zgody wspólnoty, ale... to nie wszystko. Tak naprawdę skuteczna, w tych okolicznościach, jest dopiero umowa operatora sieci zawarta zawarta ze wspólnotą, na podstawie uchwały właścicieli.
    [cite] helenkam:[/cite]czy musimy wyrazić zgodę na poprowadzenie wewnętrznej instalacji
    Nie musicie.
    Jeśli decyzja w formie uchwały już zapadła i dotyczy ona Waszej nieruchomości, do jej granic - to resztę warunków ustalacie w pisemnej (!) umowie z operatorem sieci.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    KubaP
    Jakieś dwa - trzy lata temu zmieniono zapis w ustawie ...
    Na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 lipca 2000r Prawa telekomunikacyjnego
    Kiedyś te sprawy wprowadzono do ustawy Prawo telekomunikacyjne, ale w 2010 roku Sejm przyjął odrębną ustawę "o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych".
    czy musimy wyrazić zgodę na poprowadzenie wewnętrznej instalacji
    Tak. Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych nakłada na Was taki obowiązek. W razie odmowy lub nie zawarcia umowy dostępu do nieruchomości (termin zawarcia umowy dostępu wynosi 30 dni od dnia wystąpienia przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego z wnioskiem o jej zawarcie) nie ma zastosowania droga sądowa, lecz administracyjna. Zapoznaj się z ustawą, zwłaszcza art. 30-33. Tekst ujednolicony ustawy: LINK

    helenkam, uchwała w sprawie udostępnienia terenu na położenie instalacji światłowodowej nie była potrzebna. Warunki dostępu określa umowa, a zawarcie takiej umowy jest czynnością zwykłego zarządu.
    Komentarz edytowany cdn
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] cdn:[/cite] W razie odmowy lub nie zawarcia umowy dostępu do nieruchomości
    Jak dotąd w naszym kraju nie można nikogo zmusić do zawarcia umowy, wbrew jego woli.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] cdn:[/cite] W razie odmowy lub nie zawarcia umowy dostępu do nieruchomości
    Jak dotąd w naszym kraju nie można nikogo zmusić do zawarcia umowy, wbrew jego woli.

    W tej konkretnej sprawie Twoje twierdzenie jest to troszkę prawdziwe, a troszkę nieprawdziwe . Pisał o tym parę wpisów wyżej gecon:

    "Warunki korzystania z nieruchomości ustala się w umowie, która jest zawierana w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora z wnioskiem o jej zawarcie. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy służebności przesyłu, zgodnie z art. 305, przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego.
    Właściciel zaś ma prawo domagać się wynagrodzenia za wykonywanie służebności, ustalonego przez biegłego sądowego rzeczoznawcę majątkowego sporządzającego operat szacunkowy określający wartość rzeczonej służebności przesyłu..."


    Wniosek z tego taki, że Wspólnota może (i nawet powinna) negocjować warunki takiej umowy, a jeżeli dwie strony (wspólnota i operator) nie mogą dojść do porozumienia, sprawę rozstrzyga sąd. W każdym razie umowa musi być zawarta
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa podpisana, kończymy watek. Dziękuję za podpowiedzi
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Umowa podpisana, kończymy watek. Dziękuję za podpowiedzi

    helenkam, trochę mnie rozśmieszasz, a trochę mnie drażnisz... :smile:
    Zaczynasz wątek, nie udzielasz żadnych wyjaśnień w sprawie, a następnie ucinasz zapoczątkowany bieg rozmowy, nie będąc zainteresowana już niczym.

    Świetnie, że umowa już podpisana, ale być może to nie kończy jeszcze Waszej sprawy. :confused:
    W mojej wspólnocie propozycja przeprowadzenia instalacji światłowodowej poszła do kosza - decyzją zarządu wspólnoty.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    Pisał o tym parę wpisów wyżej gecon
    Gecon zmienił swój wpis po tym, jak ja zamieściłem swój. Nie zapoznał się z ustawą, za to dodał cytat z artykułu z marca 2011 roku, który w tym fragmencie jest kompletnie nieaktualny. Ustawa zmieniana była kilkukrotnie, również w 2014 roku.
    Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy służebności przesyłu, zgodnie z art. 305, przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego.
    Tu nie ma zastosowania droga sądowa w postępowaniu cywilnym, lecz droga administracyjna (UKE, starosta). Wystarczyło zapoznać się choćby z 3 artykułami ustawy, podałem linka.
    W każdym razie umowa musi być zawarta
    Nie musi - umowę może zastąpić decyzja o dostępie do nieruchomości, wydana przez prezesa UKE lub starostę.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Nie musi - umowę może zastąpić decyzja o dostępie do nieruchomości, wydana przez prezesa UKE lub starostę.
    Nie sądzisz, że taka decyzja prezesa UKE lub starosty narusza święte prawo własności, a tym samym Konstytucję RP?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie sądzę, bo te uprawnienia UKE są zapisane w ustawach (o wspieraniu rozwoju... i ugn).
    Konstytucja:
    Art. 64.3. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
    Prawo własności nie jest święte, ma wiele ograniczeń. Zwłaszcza prawo współwłasności.

    Nowy doklejony: 20.11.14 22:37
    gecon, piastowska:
    Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy służebności przesyłu, zgodnie z art. 305
    Kodeks cywilny, art. 305:
    Jeżeli nieruchomość obciążona służebnością osobistą została wniesiona jako wkład do rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielnia może z ważnych powodów żądać zmiany sposobu wykonywania służebności albo jej zamiany na rentę.
    Jak już cytujecie, to dokładnie. W Administratorze jest mowa o art. 305 ze znaczkiem 1.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiecie o tym, że bardzo duży udział w rozwoju techniki światłowodowej mieli polscy pracownicy naukowi UMCS w Lublinie?

    Na ten przykład, w popularnej encyklopedii internetowej można przeczytać, że pierwszy światłowód do zastosowań telekomunikacyjnych powstał w 1977 roku we Włoszech, gdzie połączył dwie centrale telefoniczne w Turynie, oddalone od siebie o 9 km. Natomiast pierwszy światłowód w Polsce powstał na wspomnianym uniwersytecie w 1978 roku.

    Ale to nie do końca jest prawdą, bo już w 1876 roku Alexander Graham Bell wynalazł, a opatentował w 1880, czyli 4 lata później, tzw. fototelefon, a w tym samym 1880 roku William Wheeler opatentował "rurę świetlną" - zalążek światłowodu.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Natomiast pierwszy światłowód w Polsce powstał na wspomnianym uniwersytecie w 1978 roku.

    Ale to nie do końca jest prawdą, bo już w 1876 roku Alexander Graham Bell...
    ...w Polsce?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]...w Polsce?
    co ...w Polsce?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bell.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co Bell?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    cdn: Gecon zmienił swój wpis po tym, jak ja zamieściłem swój.
    gecon nie zmieniał swojego wpisu tym bardziej po twoim wpisie - co łatwo sprawdzić bo podałem przecież źródło.
    Jedyna zmiana i to tuż po wyświetleniu, dotyczyła formatowania tekstu czyli wrzucenia "cudzysłowu" do cytatu bo znalazł się poza nim i nieładnie wyglądało.
    Przypominam też, że ostatecznym organem rozstrzygającym sprawę także administracyjną (np. decyzję starosty) jest zawsze sąd.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] gecon:[/cite]gecon nie zmieniał swojego wpisu
    Gecon, Gecon, skoro była jedyna zmiana, to znaczy, że jednak Gecon zmienił swój wpis. : )

    Choć rozumiem, o co chodziło Geconowi - zapewne o to, że nie było żadnej zmiany merytorycznej zawartości. : )
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    do adwokata cdn:
    Gecon, Gecon, skoro była jedyna zmiana, to znaczy, że jednak Gecon zmienił swój wpis.
    Jak już coś chcesz powiedzieć to przeczytaj najpierw komentowany tekst ze zrozumieniem.
    cdn: Gecon zmienił swój wpis po tym, jak ja zamieściłem swój.
    To jest nieprawda bo przed umieszczeniem twojego wpisu co przecież dość łatwo można sprawdzić.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] cdn:[/cite]Nie sądzę, bo te uprawnienia UKE są zapisane w ustawach (o wspieraniu rozwoju... i ugn).
    Konstytucja:
    Art. 64.3. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.

    Uprawnienia do czego? Do rozboju? :confused:

    To sytuacja podobna do tej:
    Ktoś w przedpokoju Twojego mieszkania chce trzymać/przechowywać rower - taki akurat ma kaprys i taki garaż sobie znalazł! - jemu pasujący.
    Wprowadza się więc do Twojego przedpokoju, w Twoim mieszkaniu, bez Twojej zgody, na mocy ustawy - wystarczy tylko stworzyć odpowiedni przepis i ustawodawczo go klepnąć.

    Sytuacja jest inna, gdy proponuje Ci, że na tym rowerku Ty też sobie będziesz mógł pojeździć. Ty jesteś tym zainteresowany i użyczasz mu swego przedpokoju, ku obopólnej radości, a właściciel rowerka jeszcze Ci za to płaci. On korzysta z Twojej własności, a na rowerku jeszcze i tak dodatkowo zarabia, bo wypożycza go również, ale już odpłatnie, jeszcze innym chętnym, namiętnym cyklistom.
    Jeśli jednak rowerkiem nie jesteś zainteresowany, ani tym bardziej czyjąś rzeczą/własnością w swoim przedpokoju to...
    Twoje: NIE ma znaczyć zawsze to samo, co wyraźnie oznacza: NIE.
    A nie z tego własnościowego NIE, robi się ustawowe TAK.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    [cite] gecon:[/cite]Jak już coś chcesz powiedzieć to przeczytaj najpierw komentowany tekst ze zrozumieniem.
    Przepraszam, ale ja nic nie chcę powiedzieć. :cool:
    Zresztą, chyba to forum nie ma takiej funkcjonalności, żeby na nim mówić, a przynajmniej ja o takiej nie słyszałem.

    Pozdrawia adwokat. Cdn... niebawem. :shades:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2014
    wp44: ja nic nie chcę powiedzieć ...forum nie ma takiej funkcjonalności, żeby na nim mówić, a przynajmniej ja o takiej nie słyszałem
    No to może warto poczytać co nieco (adwokatowi się przyda) aby zrozumieć co miałem na myśli pisząc o chęci powiedzenia czegoś.
    "...W polskiej literackiej tradycji tekstologicznej tekst pojmuje się jako całościowy komunikat, tzn. globalny znak o wyraźnych właściwościach wskazujących na usytuowanie tekstu w jednej perspektywie świadomościowej, dzięki czemu przy interpretacji „aktualizuje się jakiś określony i ograniczony zasób wiedzy o świecie, będący w posiadaniu danego nadawcy i przywoływany ze względu na danego odbiorcę”.
    We współczesnych badaniach tekstologicznych zwraca się uwagę na to, że podział tekstów na mówione i pisane wynika z kryterium, które można by określić jako kryterium techniki formułowania komunikatu.
    Tekst mówiony jest nietrwałym, ulotnym wytworem operacji mówienia w odróżnieniu od
    tekstu pisanego, będącego trwałym wytworem czynności pisania. Tekst mówiony, żeby mógł stać się przedmiotem refleksji badawczej, musi zostać utrwalony, czyli zapisany. Pismo utrwala jednak tylko część tekstu mówionego. Tym, co stanowi przedmiot zapisu, nie jest zdarzenie mowy, czynność mówienia, lecz tylko znaczenie
    tej czynności, czyli to, co powiedziane w mowie.
    Po pierwsze pismo jest zapisem wcześniejszej od niego mowy, utrwaleniem języka mówionego, po drugie zaś jest ono myślą ludzką od razu zapisaną, bez pośredniego stadium mowy.
    Nawet takie teksty, z natury swojej mówione, jak wypowiedzi w dyskusji, są na ogół formami
    pochodnymi od języka pisanego”.
    Dla potrzeb niniejszych rozważań wyróżniam teksty pisane, teksty mówione oraz teksty zapisane. Te ostatnie można scharakteryzować jako teksty, które pod formą
    znaków graficznych kryją strukturę mówioną..."
    - BULLETIN DE LA SOCIÉTÉ POLONAISE DE LINGUISTIQUE, fasc. LX, 2004 ISSN 0032–3802
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przypominam też, że ostatecznym organem rozstrzygającym sprawę także administracyjną (np. decyzję starosty) jest zawsze sąd.
    A ja przypominam, że odwołałeś się do artykułu kc o rolniczych spółdzielniach produkcyjnych :bigsmile:
    Pisałeś też, że "jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy służebności przesyłu, zgodnie z art. 305, przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego" - a przecież w omawianej sprawie nie chodziło w ogóle o przesył sygnału "tranzytem" do innych nieruchomości, lecz o podłączenie nieruchomości helenkam do sieci światłowodowej, żeby jej współwłaściciele mogli z niej korzystać. Twój cytat jest więc nie na temat.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn: przypominam, że odwołałeś się do artykułu kc o rolniczych spółdzielniach produkcyjnych
    Zwracam uwagę, że to nie ja odwoływałem się (cytat na to wskazuje) lecz autor artykułu w czasopiśmie fachowym - tam proszę kierować swoje wybujałe zastrzeżenia.
    ...Pisałeś też, że "jeżeli właściciel nieruchomości odmawia
    Zwracam uwagę, że to nie je pisałem (cytat na to wskazuje) lecz autor artykułu w czasopiśmie fachowym.
    przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego" - a przecież w omawianej sprawie nie chodziło w ogóle o przesył sygnału "tranzytem" do innych nieruchomości, lecz o podłączenie nieruchomości
    Przeczytaj sobie może jeszcze raz brzmienie wszystkich artykułów dotyczących świadczenie usług telekomunikacyjnych (w tym światłowodowych) to nie będziesz mi bezpodstawnie zarzucał, że nie wiem o czym piszę.
    Żądanie ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego jest kolejnym etapem w razie nie wyrażenia zgody przez właściciela nieruchomości na podłączenie do sieci (i nie dotyczy tylko tranzytu).
    Skoro założycielka wątku pytała się czy musi zgodzić się - otrzymała odpowiedź co będzie gdy się nie zgodzi, więc wbrew twoim zarzutom cytat jest na temat.
    Jeżeli dalej chcesz doszukiwać się nieprawidłowo postawionych przecinków to ponawiam prośbę o wywołanie użytkownika Posesja - on takie "akademickie" rozważania uwielbia - lub dyskutuj sam z sobą, będzie dwa w jednym. :confused::bigsmile::confused:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon:
    to nie ja odwoływałem się (cytat na to wskazuje) lecz autor artykułu
    Kto podał ten cytat na forum - czy przypadkiem nie ty? Jeżeli nie utożsamiasz się z tym, co tu wklepujesz, to po co to robisz? Napisz, jakie jest twoje zdanie, a nie zasłaniaj się cudzym, w dodatku sprzed 3,5 roku.
    Żądanie ustanowienia służebności na drodze postępowania sądowego jest kolejnym etapem w razie nie wyrażenia zgody przez właściciela nieruchomości na podłączenie do sieci
    Nie znasz ustawy, więc dyskusja z tobą nie ma sensu.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]"...W polskiej literackiej tradycji tekstologicznej ...
    Niech moim komentarzem będzie brak komentarza. : )

    Pozdrowienia.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam....o czym jest ten wątek.... ?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :shocked: Jak to?

    Tu się próbuje połączyć swiatło, wodę, literaturę i tradycję.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.