Projekt zmian w podatkach i opłatach lokalnych

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Projekt zmian w podatkach i opłatach lokalnych
komentarz Pawła Borszowskiego
(Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista z zakresu prawa podatkowego.)

http://www.doradcy.krdp.pl/artykuly.php/11/425,projektowane_zmiany_w_podatkach_i_oplatach_lokalnych
W niniejszym komentarzu omówiono projektowane zmian w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.). Projektowane zmiany umieszczono w dokumencie pt. [b]"Projekt założeń projektu ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego"[/b] z dnia 26 marca 2013 r. 

Ponadto w komentarzu przedstawiono także uwagi do projektowanych wspólnych zmian zarówno dla podatku od nieruchomości, jak również dla podatku rolnego oraz podatku leśnego.
3)  [b]wyłączenie zasad odpowiedzialności solidarnej[/b] i opodatkowanie według udziałów [b]w przypadku współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych[/b], stanowiących odrębne nieruchomości, zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych, będzie to także wymagało zdefiniowania pojęcia "garaż wielostanowiskowy";

Zmiana ta jest logiczną konsekwencja wyodrębnienia własności w przypadku garaży wielostanowiskowych. Brak regulacji w tym zakresie jest konsekwencją niedostosowania ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l. do nowych realiów jej funkcjonowania. 

Przepisu u.p.o.l., w wielu "częściach", szczególnie dotyczących podatku od nieruchomości, nie uwzględniają zasadniczej zmiany stosunków prawnych, jako konsekwencji zmian rzeczywistości społeczno-gospodarczej, co jest uwidocznione w przypadku garaży wielostanowiskowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych. Stąd też zmianę w tym zakresie należy ocenić jednoznacznie pozytywnie. Natomiast wątpliwości budzi kwestia wprowadzenia pojęcia garażu wielostanowiskowego. 

Po pierwsze,[b] negatywnie należy ocenić proces polegający na dodawaniu kolejnych nowych definicji, co jest przejawem nadmiaru regulacji prawa podatkowego. [/b]

Po drugie, [b]wprowadzenie tej definicji pozostaje w pewnej "konstrukcyjnej sprzeczności"' z innymi definicjami dotyczącymi podatku od nieruchomości.[/b] 

W zakresie pojęcia budynku, ustawodawca zdecydował się bowiem na definicję "wyjściową" tego pojęcia, bez jego rodzajów, jak choćby brak pojęcia budynku mieszkalnego, co doczekało się już licznego orzecznictwa podatkowego. Wprowadzenie definicji garażu wielostanowiskowego, bez definicji budynku mieszkalnego, nie ma uzasadnienia prawnego. 

Z kolei wprowadzenie, pomimo braku takiego "zamiaru ustawowego", definicji budynku mieszkalnego również nie byłoby zabiegiem pożądanym, gdyż pociągałoby za sobą konieczność wprowadzenia innych definicji, jak choćby budynku pozostałego. Dlatego też negatywnie należy ocenić zamiar wprowadzenia pojęcia [u]garażu wielostanowiskowego[/u].


Reszta w linku na wstępie...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.