Opłaty za garaż wielostanowiskowy

robo5robo5 Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Mam pytanie dotyczące rozliczania kosztów miejsca parkingowego znajdującego się w garażu wielostanowiskowym.
Sytuacja wygląda tak, że comiesięczne opłaty z tytułu posiadania miejsca parkingowego zostały wyliczone w zależności od posiadanego udziału w garażu wielostanowiskowym, który stanowi oddzielny lokal. W celu wyliczenia jej wysokości udział został przeliczony na m2 i z tego tytułu płacimy opłaty. Do wyliczenia udziału przyjęto całą powierzchnię lokalu garażowego w którym znajdują się również wszystkie pomieszczenia służące do obsługi budynku oraz komórki lokatorskie. Tym samym z 12 metrowego miejsca parkingowego zrobiło mi się ponad 30 metrów za które mam płacić. Z kolei płacąc za lokal mieszkalny do jego powierzchni mam dodaną powierzchnię komórki lokatorskiej. Czyli krotko mówiąc płacę 2 razy za to samo - raz za piwnicę z lokalem mieszkalnym i drugi raz w udziale dotyczącym miejsca parkingowego. Czy to jest prawidłowe?

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Twoja komórka lokatorska jest integralną częścią garażu, będącego odrębnym lokalem, i jednocześnie ta komórka jest pomieszczeniem przynależnym do twojego lokalu? Upewnij się co do tego, bo fakt, że komórki znajdują się na tej samej kondygnacji co garaż, nie oznacza, że są jego formalną częścią.

    P.S. Pisz konkretnie, unikaj trybu bezosobowego typu "wyliczono", pisz kto wyliczył i w ramach jakiej procedury, bo to ma znaczenie dla oceny sprawy.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] robo5:[/cite]Witam.
    Mam pytanie dotyczące rozliczania kosztów miejsca parkingowego znajdującego się w garażu wielostanowiskowym.
    Sytuacja wygląda tak, że comiesięczne opłaty z tytułu posiadania miejsca parkingowego zostały wyliczone w zależności od posiadanego udziału w garażu wielostanowiskowym, który stanowi oddzielny lokal.

    W celu wyliczenia jej wysokości udział został przeliczony na m2 i z tego tytułu płacimy opłaty. Do wyliczenia udziału przyjęto całą powierzchnię lokalu garażowego w którym znajdują się również wszystkie pomieszczenia służące do obsługi budynku oraz komórki lokatorskie. Tym samym z 12 metrowego miejsca parkingowego zrobiło mi się ponad 30 metrów za które mam płacić.

    Z kolei płacąc za lokal mieszkalny do jego powierzchni mam dodaną powierzchnię komórki lokatorskiej. Czyli krotko mówiąc płacę 2 razy za to samo - raz za piwnicę z lokalem mieszkalnym i drugi raz w udziale dotyczącym miejsca parkingowego. Czy to jest prawidłowe?
    Nie jest prawidłowe moim zdaniem.

    W celu wyliczenia zaliczek powinna być brana pod uwagę tylko powierzchnia miejsc postojowych i dróg komunikacyjnych. Inne pomieszczenia stanowią odrębne lokale i nie mają wspólnego udziału razem z garażem wielostanowiskowym.

    Każdy z właścicieli MP powinien płacić taką samą zaliczkę wg algorytmu:
    stawka miesięczna stosowana we wspólnocie X udział związany z garażem wielostanowiskowym podzielone przez ilość miejsc postojowych

    przykład
    Poz. Administrowanie - z umowy wynika kwota brutto 6000.- zł/m-c ,
    w garażu znajduje się 30 MP ,
    udział garażu (powierzchnia miejsc postojowych i dróg komunikacyjnych) to 32,00 % .

    Zaliczka dla 1 MP powinna wyglądać tak
    6000 X 0,32 (%) / 30 MP = 64 zł /m-c
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.