Prawo głosu dla każdego współwłaściciela – trwają prace nad nowelizacją ustawy o własności lokali

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Lepiej późno niż wcale. Polecam nasz wyrok akt I ACa 18/13 i uzasadnienie sądu Apelacyjnego:<br /><br />"Również nie można podzielić zarzutu błędnej wykładni art. 23 ust. 2 uwl polegającej na uznaniu, że w stosunku do zaskarżonej uchwały właściciele nieruchomości niemieszkalnej, w postaci garażu, decyzję musieliby podjąć jednomyślnie. Skarżąca wyraża pogląd, a jest to stanowisko odmienne niż stanowisko powoda i Sądu Okręgowego, iż w wypadku współwłasności ułamkowej każdy współwłaściciel uczestniczy w głosowaniu, o którym mowa w art. 23 uwl, samodzielnie, przy czym siła jego głosu jest określona jego udziałem we własności. Jeżeli więc np. z własnością lokalu należącego do dwóch osób w częściach równych związany jest udział w nieruchomości wspólnej określony ułamkiem 1/10, to każdy z tych współwłaścicieli lokalu sam bierze udział w podejmowaniu uchwały, i dysponuje siłą głosu 1/20. "

Komentarze

  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cd.<br /><br />"Taki pogląd został uzasadniony okolicznością, iż w przypadku współwłasności ułamkowej współwłaścicieli nie łączy żaden stosunek osobisty, wymagający ich współdziałania.<br />To zapatrywanie jest jednak nie do pogodzenia z racją normatywną, przyjętą i wyrażoną w judykaturze Sądu Najwyższego, iż udział w nieruchomości wspólnej, przypadający na lokal będący przedmiotem współwłasności, przysługuje współwłaścicielom niepodzielnie (uchwała z dnia 03.10.2003 r. III CZP 65/03, OSNC 2004/12/189)."
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Powyższe rozbieżności interpretacyjne wynikają prawdopodobnie z nieporozumienia.
    Czym innym jest współwłasność ułamkowa (np. współwłaścicieli garażu) a czym innym współwłasność łączna (np. współwłasność małżeńska lokalu).
    Jest oczywiste że współwłasność łączna (np. małżonków jako współwłaścicieli lokalu) jest niepodzielna.
    Proszę zwrócić uwagę, że w wypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego nie ma prawa dysponować udziałem a więc nie powinien głosować ani nie wolno mu udzielać pełnomocnictw.
    Tu nie ma automatu, że po śmierci współwłaściciela natychmiast dysponuje całym udziałem.
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę zwrócić uwagę, że w wypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego nie ma prawa dysponować udziałem a więc nie powinien głosować ani nie wolno mu udzielać pełnomocnictw.
    Tu nie ma automatu, że po śmierci współwłaściciela natychmiast dysponuje całym udziałem.
    Bz...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo głosu dla każdego współwłaściciela
    nareszcie coś zaczyna pękać ... trzymajmy kciuki i napierajmy ...bo tych wykluczonych z głosowania jest coraz więcej
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    ...że po śmierci współwłaściciela natychmiast dysponuje całym udziałem.
    Kowal: Bz...
    -???
    Współwłasność łączna nie występuje samodzielnie, ale zawsze towarzyszy innemu stosunkowi prawnemu, wobec którego pełni funkcję służebną. Tak jest w przypadku małżeńskiej wspólności majątkowej.
    Pomiędzy małżonkami z mocy prawa powstaje małżeński ustrój majątkowy, ale udziały małżonków we współwłasności nie są określone, ani ułamkiem ani w inny sposób. Nie można stwierdzić w czasie trwania małżeństwa, że każdy z nich jest właścicielem połowy majątku.
    Po ustaniu małżeńskiej wspólności ustawowej współwłasność łączna staje się współwłasnością ułamkową i podlega przewidzianym dla niej zasadom zarządu rzeczą wspólną.
    "...Ponieważ zaś śmierć powoduje wygaśnięcie stosunku głównego, na którym opiera się współwłasność łączna (małżeństwo przy braku jednego z małżonków wygasa ), skutek prawny jest taki, że współwłasność łączna w stosunku do zmarłego zamienia się na współwłasność w częściach ułamkowych
    Do spadku wchodzi więc ½ udziału we współwłasności wszystkich składników majątkowych w znajdujących się w majątku wspólnym należącym do zmarłego małżonka, a druga połówka ( ½ udziału w częściach ułamkowych na wszystkim po kolei ) pozostałe u drugiego małżonka i nie wchodzi do spadku. Nie może jednak w praktyce nią zarządzać, póki nie znajdą się spadkobiercy i nie będzie formalnie poświadczone, kto dziedziczy drugą połowę..."
    - http://studniarz.pl/prawo-spadkowe/
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon, ty naprawdę uważasz, że sędziowie Sądu Najwyższego lub Apelacyjnego nie odróżniają współwłasności łącznej od ułamkowej i że musisz im to wytłumaczyć? :smile:

    Ostatnia zmiana ustawy o własności lokali miała miejsce 10 lat temu. Nie sądzę, żeby jakaś kolejna nowelizacja miała nastąpić w najbliższych latach. Prędzej ustawa zostanie włączona do nowego kodeksu cywilnego, niż znowelizowana.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    cdn: ... i że musisz im to wytłumaczyć?
    Wystarczyło zrozumieć wpis założyciela wątku: Gość Zarzadca.pl (Magda Praga) - bo to temu użytkownikowi odpowiadałem a nie sędziom SN. Chociaż mam swoje zdanie na ich temat.
    W przeciwieństwie do europosła Wojciechowskiego nie uważam, iż "...polscy sędziowie cierpią na „syndrom boga”..."
    "...U nas sporo mielenia, za mało wymierzania sprawiedliwości, a jeszcze mniej troski o to, aby przekonać, że ją wymierzono. Wiara tylko w siłę wyroku powoduje brak dbałości o siłę argumentacji jako źródła zaufania do sądu i prawa..."
    - http://www.prawnik.pl/opinie/artykuly/818520,prof-ewa-letowska-punktuje-sedziow-ktorzy-sadza-bez-zrozumienia.html
    No a jeżeli przedstawiciel konstytucyjnego organu władzy wypowiada się o największych autorytetach sędziowskich zasiadających w PKW:
    "...Smutne jest to, że sędziowie w ogóle nie mają pojęcia, co się dzieje. Nie rozumieją tego..." - wicepremier Janusz Piechociński.
    - to ja nie mam już wiele do dodania.

    Mój drugi wpis natomiast miał ułatwić zrozumienie problemu użytkownikowi który nazywa siebie Praktykiem nieznającym teorii.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.