fundusz remontowy

annnkorannnkor Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Interesuje mnie czy w wypadku sprzedaży mieszkania pieniążki , które wpłacam na fundusz remontowy wracają do do mnie

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2014
    Ja uważam, że tak.

    http://orzeczenia.wroclaw-fabryczna.sr.gov.pl/content/$N/155025400005503_XI_C_000982_2012_Uz_2013-04-02_001
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy w wypadku sprzedaży mieszkania pieniążki , które wpłacam na fundusz remontowy wracają do do mnie
    W świetle praktyki orzeczniczej i poniekąd pewnej logiki - NIE.
    "...Warto pamiętać, że wpłacone zaliczki są własnością właściciela lokalu, a nie Jana Kowalskiego, a zatem uprawnienie do zwrotu nie ma charakteru osobistego, tylko jest związane z własnością lokalu.
    Prawo do nadpłaty lub zobowiązanie do dopłaty powstaje w określonej chwili (po rozliczeniu), a uprawnionym z tytułu nadpłaty lub zobowiązanym z tytułu niedopłaty jest aktualny właściciel lokalu. Jak wskazuje bowiem art. 548 § 1 kodeksu cywilnego, to z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą.
    Zatem do dnia wydania lokalu w posiadanie kupującemu uchwalone zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną ponosi poprzedni właściciel, a od dnia wydania lokalu nowy właściciel. Nowy właściciel wstępuje w pewien istniejący już stan faktyczny i prawny.
    Nie ma możliwości odmowy wykonania uchwał wspólnoty tylko dlatego, że nie brał udziału w ich uchwalaniu. Ma więc obowiązek od dnia wydania mu lokalu uczestniczyć we wszelkich zobowiązaniach, jakie zastany stan prawny nakłada na niego jako właściciela lokalu w danej wspólnocie mieszkaniowej..."
    Wynika z tego, że sprzedawca i nabywca lokalu powinni ewentualną nadpłate czy też niedopłatę na koncie FR uwzględnić w cenie kupna-sprzedaży - wtedy nabywca lokalu wchodzi w istniejący stan rzeczy jak to dość precyzyjnie wyjaśniono w cytowanym artykule.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W cytowanym artykule, w pierwszym zdaniu, brakuje mi doprecyzowania, o jakich zaliczkach jest mowa. Albo też przez nieuwagę okroiłeś cyctat i teraz nie można uchwycić całego kontekstu. (dopiero w dalszej części jest mowa o zaliczkach na pokrycie kosztów zarządu).

    Dlaczego o tym piszę? Niedawno była dyskusja o zwrocie zaliczek za media (np. woda, ścieki, c.o. itp.). Ustalono ponad wszelką wątpliwosć, że te zaliczki faktycznie pozostają własnością właściciela lokalu do momentu rozliczenia, a ew. nadwyżki mają być zwrócone właścicielowi, ale zaliczki na koszty zarządu, to inna sprawa i to nie jest własność właściciela.

    Nie taka była konkluzja z tamtej dyskusji?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] annnkor:[/cite]Interesuje mnie czy w wypadku sprzedaży mieszkania pieniążki , które wpłacam na fundusz remontowy wracają do mnie?
    a niby dlaczego tak miałoby być ?,
    kto pokryje tak lekceważoną amortyzacje nieruchomości za okres kiedy byłeś właścicielem lokalu i członkiem wspólnoty .

    Nie przyłożyłeś się do zużycia części wspólnych które nie były remontowane w ostatnim roku obrachunkowym WM?
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fundusz remontowy to zaliczka.
    Z rozliczenia wszystkich kosztów remontów za dany rok widać czy występuje nadwyżka.
    Tylko nadwyżka jest do zwrotu na wniosek sprzedającego. Z "automatu" samo nic nie pójdzie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] trader:[/cite]Fundusz remontowy to zaliczka.
    Z rozliczenia wszystkich kosztów remontów za dany rok widać czy występuje nadwyżka.
    Tylko nadwyżka jest do zwrotu na wniosek sprzedającego. Z "automatu" samo nic nie pójdzie.
    skąd te rewelacje ?.... za 30 lat nie będzie właścicieli lokali .... będzie ruina cwaniaczek.

    Fundusz remontowy to nie jest zaliczka choć powstaje z wpłacanych zaliczek.
    Fundusz Remontowy NW to fundusz celowy i jako taki nie podlega indywidualnemu rozliczeniu, przechodzi na nabywce lokalu.
    Wspólnota się z niego rozlicza na poziomie wspólnoty (sprawozdanie finansowe).
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    ...o jakich zaliczkach jest mowa.
    "...Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się między innymi wydatki na remonty i bieżącą konserwację..." - http://prawo.rp.pl/artykul/386446.html
    A skoro:
    Fundusz remontowy to nie jest zaliczka choć powstaje z wpłacanych zaliczek
    - logicznym jest, że wpłacane kwoty na FR są zaliczkami - uiszczanymi poza tym na zasadzie jak dla zaliczek na koszty zarządu czyli wg udziałów.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    ..zaliczek na koszty zarządu...
    KubaP: koszt nie jest zaliczką
    - nie pierwsze i pewnie nie ostanie pomylenie pojęć.
    Ze zrozumieniem, ze zrozumieniem - co mają wspólnego "koszty zarządu" na które wpłacane są zaliczki z "kosztem"?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.