Legalizacja samowoli budowlanej

closed2524closed2524 Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Wspólnota dokonała samowoli budowlanej. Czy w tej sytuacji konieczne będzie wniesienie opłaty legalizacyjnej (zgodnie z art. 49 ust. 2 oraz art. 59f ustawy prawo budowlane)? Czy jest możliwość odstąpienia przez nadzór budowlany od jej wymierzenia? Na jakich warunkach?

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    "...Jednym z warunków zalegalizowania samowolnie wzniesionego obiektu jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej. Sposób obliczenia jej wysokości precyzyjnie określają przepisy Prawa budowlanego.
    Organ nadzoru budowlanego nie może także legalizować samowoli budowlanych w ogóle z pominięciem opłaty legalizacyjnej. Również przy obliczaniu wysokości opłaty legalizacyjnej nie uwzględnia się takich czynników jak sytuacja rodzinna czy możliwości finansowe sprawcy samowoli budowlanej..."
    http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/legalizacja-samowoli-budowlanej-oplata-legalizacyjna,132_3866.html

    Z tym, że nie wszystko jest takie proste - tu musisz poczytać może znajdziesz wyjście jakieś w twojej konkretnej sytuacji:
    http://www.novi-architektura.pl/legalizacja-samowoli-budowlanej-nie-taki-diabel-straszny/
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    stanislawl - świetnie trafiłeś na obrońcę uciśnionych właścicieli przez WM, czyli pozostałych "uzurpatorów". Jak tam w Szczecinie, sądy też są przeciwko Panu?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] Kowal:[/cite]stanislawl - świetnie trafiłeś na obrońcę uciśnionych właścicieli przez WM, czyli pozostałych "uzurpatorów". Jak tam w Szczecinie, sądy też są przeciwko Panu?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Można prosić jaśniej? Jaki obrońca, jacy uzurpatorzy? O co chodzi ze Szczecinem?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] stanislawl:[/cite]Wspólnota dokonała samowoli budowlanej. Czy w tej sytuacji konieczne będzie wniesienie opłaty legalizacyjnej (zgodnie z art. 49 ust. 2 oraz art. 59f ustawy prawo budowlane)? Czy jest możliwość odstąpienia przez nadzór budowlany od jej wymierzenia? Na jakich warunkach?


    Kiedy ta samowola została dokonana? Jeżeli powstała w 5 lat przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 718), to można legalizować bez opłaty.

    W przeciwnym razie opłata będzie naliczona, jej wysokość waha się w granicach od 25 tys. do kilkuset tysięcy - zależy od samowoli. Czasami lepiej dokonać rozbiórki i zaczął od nowa zgodnie z prawem. Oczywiście nie zawsze możliwa jest legalizacja.
    Urząd ma obowiązek wymierzyć opłatę, jeżeli nie zachodzi przypadek, o którym na wstępie mojej wypowiedzi. Wymiar opłaty i jej wysokość nie zależy od uznania administracyjnego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zyguśzyguś Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spokojnie nie dajmy się zwariować! Wszystko zależy od wielkości inwestycji Jeżeli to jakaś błaha rzecz na przykład zamurowanie czegoś tam to wystarczy zgłosić w odpowiednim urzędzie i nie jest to złamanie prawa budowlanego .Za decyzję tez nie trzeba nic płacić. Przygotuj plan sytuacyjny ,szkic, uchwałę i goń do starostwa.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zyguś:[/cite]Spokojnie nie dajmy się zwariować! Wszystko zależy od wielkości inwestycji Jeżeli to jakaś błaha rzecz na przykład zamurowanie czegoś tam to wystarczy zgłosić w odpowiednim urzędzie i nie jest to złamanie prawa budowlanego. Za decyzję tez nie trzeba nic płacić. Przygotuj plan sytuacyjny, szkic, uchwałę i goń do starostwa.
    Chodzi o przyłącze i węzeł cieplny.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.