prześwit

krzychukrzychu Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
W budynku mieszkalnym jest "prześwit" - brak mieszkania na parterze . Teraz po odbiorze budynku do użytkowania chcemy ten przeswit zabudować ( dwie ścianki ) , aby pozyskać lokal dla siebie i w przyszłości wynajmować na sklep. Chcemy wystapic do miasta o wydanie decycji na zmianę użytowania terenu. Jednocześnie chcielibyśmy zaczac podpisywać akty notarialne o przeniesienu własności z mieszkańcami. Co zrobić aby rozpocząć podpisywanie aktów , już teraz nie czekając na wydanie decyzji o zmianie powierzchi uzytkowania, a jednoczesnie uzyskać tytuł prawny do lokalu , który chcemy adopotować. Czy jest jakiś kluczek prawny, aby dane pomieszczenie było nasze( dewelopera który wybudował budynek, a teraz bedzie zarządzał).

Komentarze

  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co z udziałami takiego lokalu? Czy powierzchnia lokalu, który ma powstać jest znana przed wybudowaniem?
  • Opcje
    krzychukrzychu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powierzchnia może być znana , trzeba postawić tylko dwie ścianki zewnętrzen ,tak aby budynek na całej wysokości był równy , przewidzieć jedną ściankę wewnętrzna i powierzchnia użytkowa wyjdzie trochę większa niż w mieszkaniu na I pietrze , a przynajmniej nie mniejsza. W najgorszym przypadku ująć powierzchnię uzytkową mieszkania na I piętrze . Tylko jak przeskoczyć architekturę i uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu, a może jakiś inny sposób? .Sama adaptacja to nie problem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2009
    [cite] krzychu:[/cite]Powierzchnia może być znana

    Ale nie jest jeszcze znana, zatem "zablokowanie" udziałów (powszechna praktyka deweloperska i gminna) nie wydaje się być zgodne z prawem. Pisał już o tym Owner na forum cytując orzecznictwo.
    Ponadto, jeżeli powstanie wspólnota mieszkaniowa może być problem z decyzją.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Link do treści postanowienia Sądu Okręgowego w Białymstoku z 23.09.2003 II Ca 544/03 :
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/506/rejestracja-wspolnoty-mieszkaniowej/#Item_8
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dysponowanie ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie jest równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na budowę, nie może też przesądzać o pozytywnej decyzji w tej sprawie. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest pierwszym etapem procesu inwestycyjnego, a postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę jest postępowaniem odrębnym.

    Wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę musi spełniać uzasadniony interes wszystkich stron ( w tym osób trzecich) i być zgodna z przepisami techniczno- budowlanymi.

    Zabudowa prześwitu może naruszać przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie poprzez zlikwidowanie drogi ewakuacyjnej, którą prawdopodobnie stanowi prześwit (par. 207 ust.1 pkt 4 oraz par. 236 rozp.)

    Pomocna można się okazać opinia sporządzona przez Rzeczoznawcę ds. Zabezpieczeń Przeciwpożarowych dotyczącą możliwości zabudowy przejścia pod budynkiem mieszkalno - usługowym oraz oceny zachowania warunków ewakuacji z budynków sąsiednich, jeśli dotyczy.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gdybym zakupił lokal na sklep przy przejściu i jego zamknięcie ograniczyłoby w sposób znaczący dostęp potencjalnych klientów to pewnie wycofałbym się z takiego zakupu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.