Rozliczenie opłat

yellowboyyellowboy Użytkownik
Szanowni Państwo,

jestem Najemcą lokalu od początku 2014r. W umowie umówiliśmy się, że będę ponosił opłatę czynszową w wysokości 1100PLN oraz 900PLN tytułem administracji, wywozu śmieci, zarządzania nieruchomością wsp, ogrzewania, wody. Koszty prądu i TV sa osobno. Przyszło rozliczenie mediów i mam bardzo dużą niedopłatę tytułem zużycia CO i wody. Z tego rozliczenia wynika, że łącznie w poprzednim roku wniesione były zaliczki na :
- CO - 300PLN
- podgrzanie wody - 500PLN
- zużycie wody - 1200PLN
- stałe koszty dostawy EC - 400PLN

Po rozliczeniu wynika, że mam niedopłaty za w/w składowe na 800PLN.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu roku wpłaciłem 10800PLN (12x900) na tego typu opłaty to czy czasem Wynajmujący nie chce mnie trochę oszukać każąc mi dopłacić? Łącznie opłat z tego co wpłaciłem w zaliczkach i z niedopłaty wynika, że zostało zużyte w/w mediów łącznie za 3200PLN (300+500+1200+400+800). Skoro zgodnie z umową wpłaciłem 10800PLN na takie opłaty i odejmując 3200PLN to na moim koncie powinno pozostać 7600PLN. Zgodnie z umową z tych pozostałych 7600PLN (co daje ok 633PLN miesięcznie) pokrywane są koszty wywozu śmieci, ochrony, zarządzania nieruchomością wspólną, administracji. Mieszkanie jest na Służewcu w Warszawie, pow 54m2, dwa pokoje z aneksem kuchennym i łazienką i przedpokojem. Szczerze, to nie chce mi się wierzyć aby miesięcznie Wynajmujący płacił wspólnocie 633PLN za te pozostałe koszty i tutaj chyba mnie oszukuje. Czy w związku z tym ja mogę prosić Wynajmującego aby przedstawił mi koszty, które ponosi faktycznie do wspólnoty mieszkaniowej abym mógł zobaczyć na co faktycznie idzie moje 10800PLN przez rok?

Pozdrawiam,
JW.

Komentarze

  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To, ile płacisz Wynajmującemu, zależy tylko i wyłącznie od Twojej umowy z nim. Jeżeli wg zapisów umowy płacisz wynajmującemu stałą miesięczną opłatę "opłatę czynszową w wysokości 1100PLN oraz 900PLN tytułem administracji, wywozu śmieci, zarządzania nieruchomością wsp, ogrzewania, wody",i jest ta opłata niezależna od rzeczywistych kosztów, to nic Ciebie nie obchodzą rozliczenia właściciela lokalu ze wspólnotą. Ani Ciebie nie powinno obchodzić, ile właściciel płaci do wspólnoty, ani on nie powinien Ciebie obciążać nadwyżką kosztów nad swoim przychodem z wynajmu. No, chyba, że w swoim wpisie nie napisałeś wszystkiego, do czego się zobowiązały strony w zawartej umowie Najemca-Wynajmujacy
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zamierzam i nie jest moim celem aby wnikać ile Wynajmujący płaci do wspólnoty i czy na tym zarabia dodatkowo. Chcę jedynie aby kwota 900PLN, którą umówiłem się płacić tytułem administracji, wywozu śmieci, zarządzania nieruchomością wsp, ogrzewania, wody była uczciwie rozliczana i zgodnie z realnym zużyciem i faktycznie poniesionymi kosztami. Innych warunków umowy nie ma odnośnie tych opłat. Czyli tak jak wspomniałeś Citizen, Wynajmujący nie powinien mnie obarczać tą niedopłatą biorąc pod uwagę realne w/w poniesione koszty i to ile ma przychodu z umowy ze mną? Tak by chyba było uczciwie i w porządku ze strony Wynajmującego.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    Jeszcze raz powtarzam: obie strony umowy, Najemca i Wynajmujący, muszą się trzymać zapisów umowy. Jezeli wg umowy płacisz stałą opłatę 1100zł + 900zł = 2000zł miesięcznie i nic nie ma w dalszej części umowy o rozliczeniach CO i wody, to Wynajmujący nie ma prawa kazać Ci płacić za niedopłaty. Tak samo nie będzie Ci zwracał nadpłaty, gdyby w przyszłym roku takie nastąpiły. Trzeba tutaj rozdzielić jego zobowiązania (jako właściciela lokalu) od Twoich zobowiązań (wynikających z umowy najmu). Sprawdź w umowie, czy to 900zł nie jest nazwane zaliczką na określone cele. Bo zaliczka podlega rozliczeniu.

    Sam jestem od wielu lat Wynajmującym, ale swoją umowę na najem mam tak skonstruowaną, że uwzględnia rozliczenia między mną a Najemcą. Skoro tutaj umowa tego nie przewiduje, to nie masz obowiązku płacić więcej
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedynie domniemywam ,że w umowie jest zawarta klauzula o rozliczaniu zaliczek, w przeciwnym wypadku yellowboy może śmiało odkręcić wodę w kranach i pootwierać okna.
    yellowboy - a komu płaciłeś te 900 zl? WM czy właścicielowi?
    Z tego rozliczenia wynika, że łącznie w poprzednim roku wniesione były zaliczki na : - CO - 300PLN
    Za ogrzanie 54m2 placileś miesięcznie 25 zl?
    Czy w związku z tym ja mogę prosić Wynajmującego aby przedstawił mi koszty, które ponosi faktycznie do wspólnoty mieszkaniowej abym mógł zobaczyć na co faktycznie idzie moje 10800PLN przez rok?
    Oczywiście ,że możesz poprosić, a właściciel może ci odmówić i rozwiązać umowę.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedynie domniemywam ,że w umowie jest zawarta klauzula o rozliczaniu zaliczek
    Wrócę do domu i dokładnie to przeczytam raz jeszcze bo może coś przeoczyłem.
    yellowboy - a komu płaciłeś te 900 zl? WM czy właścicielowi?
    Płaciłem właścicielowi.

    Za ogrzanie 54m2 placileś miesięcznie 25 zl?
    Tak, z tego rozliczenia wynika, że tyle zostało wpłaconych zaliczek na CO.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pow 54m2, dwa pokoje z aneksem kuchennym i łazienką i przedpokojem
    Średni, roczny koszt ogrzania takiego mieszkania (przy normalnym użytkowaniu bez wariacji z zakręconymi kaloryferami) to ok. 1200 -1500 zł.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawdź umowę, ale nie zdziw się, jeżeli okaże się, że te 900 zł to zaliczka do rozliczenia m.in za media (np. wodomierze)
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] yellowboy:[/cite]jestem Najemcą lokalu [...] Przyszło rozliczenie mediów i mam bardzo dużą niedopłatę tytułem zużycia CO i wody. [...] Po rozliczeniu wynika, że mam niedopłaty za w/w składowe na 800PLN.
    Do Ciebie przyszło to rozliczenie? Ono przyszło chyba do właściciela lokalu. Ciebie obowiązuje umowa z właścicielem lokalu. Jeżeli w zapisach umowy jest płacenie stałej, niezależnej od kosztów zużycia CO i wody, kwoty właścicielowi, to nie Ciebie obowiązują rozliczenia właściciela ze wspólnotą.
    Jeżeli jednak w umowie jest płacenie zaliczkowe za media, to właściciel powinien przedstawić Ci wyliczenie jak się mają koszty do Twoich wpłat na ten cel
    [cite] yellowboy:[/cite] Czy w związku z tym ja mogę prosić Wynajmującego aby przedstawił mi koszty, które ponosi faktycznie do wspólnoty mieszkaniowej abym mógł zobaczyć na co faktycznie idzie moje 10800PLN przez rok?

    Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy zgodnie z umową masz płacić stałą kwotę właścicielowi mieszkania (wtedy oczywiście nic Ci do tego na jaki cel idą Twoje wpłaty, ani nie interesują się rozliczenia mediów), czy jest mowa o zaliczkach na media.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    Witam Drodzy Forumowicze. Znalazłem zapis w umowie, który mówi, że jeśli przekroczę limity opłat eksploatacyjnych t zobowiązałem się do uregulowania tej niedopłaty. Moim błędem było nie sprecyzowanie tych "limitów". Tak więc jestem zobowiązany dopłacić choć nadal uważam, że 25PLN/miesiąc wpłacania przez właściciela zaliczek na CO to jest niefair biorąc 900PLN/miesiąc na tego typu opłaty. Mam jeszcze jedno pytanie co do wyliczania zaliczek na CO.
    Czy jeśli za ubiegły rok z tytułu ogrzewania była duża niedopłata to czy w bieżącym roku administracja podniesie Właścicelowi mieszkania kwotę zaliczek na CO? Czy Właściciel może znów "wnioskować" do administracji aby zaliczki na CO były tak niskie i znów za rok będę musiał sporo dopłacać jeśli podpiszę kolejną "niekorzystną" umowę?
    Komentarz edytowany yellowboy
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] yellowboy:[/cite]Czy Właściciel może znów "wnioskować" do administracji aby zaliczki na CO były tak niskie i znów za rok będę musiał sporo dopłacać jeśli podpiszę kolejną "niekorzystną" umowę?
    We wspólnocie nie ustala się stawek opłat indywidualnie dla każdego właściciela mieszkania, na jego wniosek. O stawkach decyduje wspólnota w drodze uchwały i są one jednakowe dla wszystkich właścicieli mieszkań. Wynikowa zaliczka wychodzi z iloczynu stawki i metrażu mieszkania lub udziałów w nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]yellowboy:[/cite]Czy w związku z tym ja mogę prosić Wynajmującego aby przedstawił mi koszty, które ponosi faktycznie do wspólnoty mieszkaniowej abym mógł zobaczyć na co faktycznie idzie moje 10800PLN przez rok?


    To jest skandal, aby najemca wtrącał się w rozliczenie między Wspólnotą Mieszkaniową, a właściciela lokalu . To jest naruszenie prawa własności . Najemca lokalu nie jest stroną w stosunkach z WM.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest skandal, aby najemca wtrącał się w rozliczenie między Wspólnotą Mieszkaniową, a właściciela lokalu . To jest naruszenie prawa własności . Najemca lokalu nie jest stroną w stosunkach z WM.

    Bez przesady z tym skandalem, nie bawmy się w polityków i nie nadużywajmy takich stwierdzeń - zwykła niewiedza ludzka i chęć zaczerpnięcia opinii i wiedzy wyłącznie o dobrych praktykach.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    [cite] yellowboy:[/cite]
    To jest skandal, aby najemca wtrącał się w rozliczenie między Wspólnotą Mieszkaniową, a właściciela lokalu . To jest naruszenie prawa własności . Najemca lokalu nie jest stroną w stosunkach z WM.

    Bez przesady z tym skandalem, nie bawmy się w polityków i nie nadużywajmy takich stwierdzeń - zwykła niewiedza ludzka i chęć zaczerpnięcia opinii i wiedzy wyłącznie o dobrych praktykach.
    Pazerność ... nie długo zażądasz wiedzy na co płacony przez ciebie czynsz wydaje właściciel lokalu. Czy na utrzymanie mercedesa czy na regulowanie zaliczek do wspólnoty . Ta wiedza nie jest dla ciebie żuczku - najemco.

    To nie jest niewiedza jak to starasz sie przedstawić. Podpisując umowy należy ją dokładnie przeczytać, a nie szukać na forach populistów, którzy ci zaczną współczuć i wymyślać niestworzone rzeczy .
    Ze swym problemem udaj się do rzecznika konsumentów.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    Pazerność ... nie długo zażądasz wiedzy na co płacony przez ciebie czynsz wydaje właściciel lokalu.Czy na utrzymanie mercedesa czy na regulowanie zaliczek do wspólnoty . Ta wiedza nie jest dla ciebie żuczku - najemco.

    Nie zamierzam wyprowadzać Cię z błędu i błędnej oceny mojej osoby bo jest to bez celu - Ty KubaP wiesz najlepiej jakie jest moje stanowisko, moje podejście do sprawy i niech tak pozostanie. Osobiście uważam, że jeśli ktoś w umowie (mam na myśli Wynajmującego) określa, że w skład opłaty za media wchodzi opłata za CO to niech ta opłata będzie adekwatna do tego ile faktycznie się zużywa CO w ciągu roku a niech nie będą to śladowe ilości pieniędzy na CO. Zwykła uczciwość ze strony Wynajmującego. A to, że sobie na tym zarabia to jest jego sprawa - ale przy tym niech też będzie fair w tego typu kwestiach. Najemca będąc świadom, że opłacił CO zgodnie z umową i może sobie pozwolić na rozsądną temperaturę na poziomie 20 stopni w okresie zimowym, po rozliczeniu okazuje się, że opłat, które płaci za CO praktycznie wystarczyło na jeden miesiąc w zimie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    [cite] yellowboy:[/cite] Osobiście uważam, że jeśli ktoś w umowie (mam na myśli Wynajmującego) określa, że w skład opłaty za media wchodzi opłata za CO to niech będzie adekwatna do tego ile faktycznie się zużywa CO w ciągu roku a niech nie będą to śladowe ilości pieniędzy na CO.
    Wspólnoty nie interesują osobiste odczucia jakiegoś tam najemcy....

    To ile się zużywa CO to Wynajmujący wie , nie ma natomiast pojęcia ile to będzie kosztować po rozliczeniu.

    Czym innym są stawki naliczeniowe (zaliczki), a czym innym są stawki rozliczeniowe .

    50 GJ w zaliczce po 60 złotych robi się po rozliczeniu 50 GJ po 90 zł. Dlaczego tak jest a to długo by opowiadać .
    Właściciele lokali dokładnie o tym wiedzą.

    Ze swym problemem udaj się do rzecznika konsumentów.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    KubaP - dalsza dyskusja z Tobą jest bezprzedmiotowa a tym bardziej, że stawiasz - z niezrozumiałych względów - Wynajmującego na piedestale względem jak to ująłeś żuczka-Najemcy co nie świadczy najlepiej w mojej ocenie. Raz jeszcze powtarzam. Moja subiektywna ocena przedmiotowej opisanej sytuacji jest taka jaka jest. Zalogowałem się na to forum aby się dowiedzieć czy wszystko jest w porządku czy nie, co można a czego nie. Nie zamierzam się uchylać od tego co podpisałem i należność ureguluję. Dziękuję za wszelką opinię i odpowiedzi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    [cite] yellowboy:[/cite]KubaP - dalsza dyskusja z Tobą jest bezprzedmiotowa a tym bardziej, że stawiasz - z niezrozumiałych względów - Wynajmującego na piedestale względem jak to ująłeś żuczka-Najemcy co nie świadczy najlepiej w mojej ocenie.

    Raz jeszcze powtarzam. Moja subiektywna ocena przedmiotowej opisanej sytuacji jest taka jaka jest. Zalogowałem się na to forum aby się dowiedzieć czy wszystko jest w porządku czy nie, co można a czego nie. Nie zamierzam się uchylać od tego co podpisałem i należność ureguluję. Dziękuję za wszelką opinię i odpowiedzi.
    ty dalej niczego nie zrozumiałeś ... przeczytaj swój pierwszy wpis, a potem stawiaj zarzuty uciśniony - najemco .

    To forum jest dla właścicielei lokali posiadających lokale w zasobach wspólnot mieszkaniowych .
    Tu się nie rozpatruje spraw najemców . Takie wpisy są "chwastami" na tym forum, choć wzbudzają duży ruch na forum
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie wpisy są "chwastami" na tym forum, choć wzbudzają duży ruch na forum

    Ależ Ty się pieklisz czemu dajesz upust w postaci boldowania tekstu. I nie stawiam żadnych zarzutów.

    Skoro mój post jest dla Ciebie chwastem i razi Cię w oczy to wnieś proszę w moim imieniu do Administratora tego forum aby go usunął.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przecież to on jest adminem, to jest KABARET.
    To forum jest dla właścicielei lokali posiadających lokale w zasobach wspólnot mieszkaniowych .
    To bzdura , to forum jest dla zarządców, którzy stracili monopol i teraz się skarżą jak im jest źle. To taki kącik reklamowy.
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przecież to on jest adminem

    Tego to akurat nie wiedziałem.
    a więc KuboP! Jak Cię ten post razi to go usuń.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spoko - nie wszystko co pisze Kowal jest prawdą.
    KubaP chciałby być adminem - a to spora różnica.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Złotko - pogadaj z właścicielem, że chciałbyś uniknąć takich przykrych niespodzianek w przyszłym roku. I zróbcie aneks do umowy. Typowa dzieli opłaty na dwie części - stała jako "czynsz" i zaliczkowa na media (rozliczenie co miesiąc, kwartał, raz w roku) na media.
    Choć ja bym wolała sama odkładać te 100-150 zł miesięcznie na konto 3,5%
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano lutego 2015
    [cite] yellowboy: [/cite] Znalazłem zapis w umowie, który mówi, że jeśli przekroczę limity opłat eksploatacyjnych t zobowiązałem się do uregulowania tej niedopłaty. Moim błędem było nie sprecyzowanie tych "limitów".
    Nie bardzo rozumiem co to są te "limity opłat eksploatacyjnych", ale cokolwiek by to było, to wątpię, aby zdrowo myślący właściciel mieszkania chciał zawrzeć z najemcą umowę, która ogranicza odpowiedzialność najemcy za korzystanie z mediów. To byłoby bez sensu, finansowe samobójstwo wynajmującego. Na twoim miejscu nie dążąłbym więc do prób precyzowania tych limitów, tylko do sformułowania umowy w kwestii opłat na nowo w najprostszy sposób, taki jak powyżej podała Koziorożka: czynsz + opłaty za media, z tym, że te ostatnie powinny być w wysokości zgodnej z zaliczkami ustalonymi dla tego lokalu przez wspólnotę. Jeżeli właściciel mieszkania chce więcej zarabiać na mieszkaniu, to niech podniesie czynsz, ale twoje opłaty za media powinny być równe zaliczkom + rozliczenie roczne na podstawie dokumentów wystawionych przez wspólnotę. Staraj się o taką treść umowy.

    Poza tym uważam, że w świetle podanych przez ciebie zapisów umowy (dopłacanie), już obecnie masz prawo domagać się wglądu w rozliczenie roczne mieszkania sporządzone przez wspólnotę, bo aby właściciel mógł żądać dopłat, to musi mieć do tego tytuł prawny, a tym tytułem nie może być tylko jego oświadczenie, że tyle chce.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorozka:
    Choć ja bym wolała sama odkładać te 100-150 zł miesięcznie na konto 3,5%
    Każdy by chciał, ale gdzie masz konto z takim oprocentowaniem?
  • Opcje
    yellowboyyellowboy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Raz jeszcze dziękuję za wszelkie rady i sugestie (również te nieprzychylne). Na pewno będę - zgodnie z sugestiami - starał się zmienić umowę aby była prostsza i bez takich "niespodzianek".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ufffffffff ... po 27 wpisach dojrzał ... że wszelkie sprawy ma załatwiać z właścicielem lokalu, a nie wspólnotą . Dobre tyle.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.