Kompetencje zarządcy 18.1

tajfuntajfun Użytkownik
edytowano marca 2015 w Wolne tematy
Ponieważ nie chcę mieszać tematów chcę uzyskać jasny pogląd na temat , lub bardziej znaleźć odpowiedź na pytanie:
Z czego wynikają uprawnienia zarządcy 18.1 do samodzielnego wykonywania czynności zwykłego zarządu , tak jak zarządu 20.
Zgadzam się z poglądem Gecona że upoważnienie do reprezentowania wspólnoty z podmiotami zewnętrznymi określone w pkt 21.1 dotyczy wyłącznie zarządu 20.
Ale jak jest z art. 22.1.
Co mianowicie zrobić aby zarządca18.1 mógł wykonywać czynność zarządu zwykłego jeśli upoważnienie takie nie wynika z umowy zawartej pomiędzy właścicielami lokalu.
W mojej wspólnocie zmieni się zarządca , ale nie zmienią się inne zapisy umowy....bo ich po prostu nie ma.
Nowy zarządca ( kandydat) stoi bowiem na stanowisku że powierzenie zarządu to także powierzenie reprezentacji i prawo do wykonywania czynności zwykłego zarządu.
W sumie odpowiedź jest prosta. Zmienić umowę. Ale praktycznie tego zrobić się nie da.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun: Zgadzam się z poglądem Gecona że upoważnienie do reprezentowania wspólnoty z podmiotami zewnętrznymi określone w pkt 21.1 dotyczy wyłącznie zarządu 20.
    To w zasadzie nie jest mój pogląd - takie jest stanowisko orzecznictwa, z którym ja się całkowicie identyfikuję bo po coś ustawodawca rozgraniczał uprawnienia dodając w niektórych art. ...i zarządcy któremu... a w innych tego zwrotu nie dodawał.
  • Opcje
    fredrikstadfredrikstad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    Proszę o pomoc w znalezieniu nowej firmy zarządzającej nieruchomościami w Gdańsku , proszę o szybkie odpowiedzi,

    dziękuję bardzo za każdą pomoc
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę nie wklejać tego spamu we wszystkich możliwych wątkach na forum.
  • Opcje
    fredrikstadfredrikstad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego spamu?? zadałem pytanie, i spokojnie czekam na odpowiedz , a napisałem w wielu wątkach aby jak najszybciej dostać odpowiedz, tu niema żadnego spamu
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] fredrikstad:[/cite]Dlaczego spamu?? zadałem pytanie, i spokojnie czekam na odpowiedz , a napisałem w wielu wątkach aby jak najszybciej dostać odpowiedz, tu niema żadnego spamu
    Jeżeli pytanie tej samej treści umieszcza się w wielu wątkach, to zaczyna to wyglądać na spam. Poza tym umieszczasz swoje pytanie w wątkach, które nie mają nic wspólnego z Twoim pytaniem.
    Moim zdaniem nie znajdziesz tylko przez internet, będąc poza Polską, firmy, z której będziesz na prawdę zadowolony. W taki sposób trafią do Ciebie propozycje firm, które szukają klienta i są gotowe obiecać Ci wszystko o co zapytasz. Zastosuj się lepiej do rady koziorozki, która odpowiedziała na Twoje pytanie w innym wątku: rozejrzyj sie za zadbanymi nieruchomościami w okolicy twojej wspólnoty, pogadaj z ludźmi itd
  • Opcje
    fredrikstadfredrikstad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O.k rozumiem , a teraz jeszcze jedno pytanie: czy tylko w małej wspólnocie każdy z członków wspólnoty może być w zarządzie a w dużej nie??
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] fredrikstad:[/cite]O.k rozumiem , a teraz jeszcze jedno pytanie: czy tylko w małej wspólnocie każdy z członków wspólnoty może być w zarządzie a w dużej nie??
    Oczywiście, że w dużej wspólnocie każdy z właścicieli może być w zarządzie. W dużej wspólnocie (powiedzmy 60-100 właścicieli zazwyczaj są 3-4 osoby w zarządzie. O tym ile osób i które, decydują w swojej uchwale właściciele.

    Tak na marginesie: w zarządzie dużej wspólnoty może być dowolna osoba fizyczna, nawet gdy nie jest właścicielem lokalu w tej nieruchomości
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapraszam do dyskusji w tym wątku.

    Nowy doklejony: 05.03.15 10:40
    Zapraszam do dyskusji w tym wątku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Ponieważ nie chcę mieszać tematów chcę uzyskać jasny pogląd na temat , lub bardziej znaleźć odpowiedź na pytanie:
    Z czego wynikają uprawnienia zarządcy 18.1 do samodzielnego wykonywania czynności zwykłego zarządu , tak jak zarządu 20.
    Zgadzam się z poglądem Gecona że upoważnienie do reprezentowania wspólnoty z podmiotami zewnętrznymi określone w pkt 21.1 dotyczy wyłącznie zarządu 20.
    Ale jak jest z art. 22.1.
    Co mianowicie zrobić aby zarządca18.1 mógł wykonywać czynność zarządu zwykłego jeśli upoważnienie takie nie wynika z umowy zawartej pomiędzy właścicielami lokalu.
    W mojej wspólnocie zmieni się zarządca , ale nie zmienią się inne zapisy umowy....bo ich po prostu nie ma.
    Nowy zarządca ( kandydat) stoi bowiem na stanowisku że powierzenie zarządu to także powierzenie reprezentacji i prawo do wykonywania czynności zwykłego zarządu.
    W sumie odpowiedź jest prosta. Zmienić umowę. Ale praktycznie tego zrobić się nie da.

    Podstawę prawną stanowi art. 33 ustawy o własności lokali stanowiący, że:


    'W razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej, w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1, w braku odmiennych postanowień umowy, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozdziału"


    Oczywiście zarządca nie staje sie przez to organem, dlatego też pewne kompetencje przeiwdziane w innych przepisach - np. w przepisach kodeksu postępowania cywilnego dotyczące zasad reprezentacji w postępowaniu cywilnym nie przysługują zarządcy sprawującemu zarząd powierzony, ponieważ przez ustawę są wyraźnie zastrzeżone dla zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Zarządca:
    Oczywiście zarządca nie staje sie przez to organem, dlatego też pewne kompetencje przewidziane w innych przepisach - np. w przepisach kodeksu postępowania cywilnego dotyczące zasad reprezentacji w postępowaniu cywilnym nie przysługują zarządcy sprawującemu zarząd powierzony, ponieważ przez ustawę są wyraźnie zastrzeżone dla zarządu.
    
    
    Ale pewne kompetencje z Rozdz 4 też ustawowo ( UoWL) przysługują wyłącznie zarządowi, np.: art22.1, 21. 1. Ustawodawca wyraźnie wskazał , które kompetencje przysługują zarządowi a które zarządowi i zarządcy .
    Nie można tego faktu pominąć.
    Poza tym SN w uchwale z 21 stycznia 2009 , w uzasadnieniu uchwały że nie można na podstawie art33 i 21 określić kompetencji zarządcy 18.1 jeśli nie wynika to z umowy o sposobie zarządu NW stwierdział że upoważnienie do wykonywania czynności zarządu zwykłego zarządcy 18.1 musi też wynikać z tej umowy ( co się skrzętnie w wielu wypowiedziach pomija)
    Przyjął więc że art22.1 nie dotyczy zarządcy 18.1. I moim zdaniem słusznie. Nic nie stało na przeszkodzie żeby ustawodawca zamiast zarząd, napisał zarząd i zarządca któremu ....
    Podobnie jak nic nie stało na przeszkodzie, aby notariusz ( fachowiec) dokonał wskazania na UoWL , czy rodz 4 Uowl, czy chociaż art. 33. Bez takiego wskazania można przecież
    czynności zwykłego zarządu wykonywać na podstawie KC. Znam taki przypadek.
    I jeszcze jedna wątpliwość. Gdyby w rozdz 4 nie używano pojęcia - zarządca któremu powierzono zarząd na podstawie art18 itd. , to można by na podstawie art. 33 domniemywać że uprawnienia zarządu dotyczą także zarządcy. Ale tak nie jest. UoWL wyraźnie wskazuje odpowiednie artykuły dla zarządu i odpowiednie dla zarządu i zarządcy.
    Jeśli tak napisana jest UoWL to chyba nie w takim celu , żeby dokonywać swoistej ( moim zdaniem) nadinterpretacji.
    Problem polega na tym że art. 21 i 22 stanowią podstawę zarządzania wspólnotą. Jeśli przyjąć uchwałę SN za z 2009 za słuszną to brak , czasem jednego zdania w AN przy pierwszym wyodrębnieniu lokalu powoduje że taki zarządca działa bez umocowania prawnego. Taka sytuacja jest w mojej wspólnocie. Dlatego poruszam ten temat.
    I nie jest to tylko moje stanowisko. Ale stanowisko wyrażane w orzecznictwie sądowym ,a także przez ( tak tu nielubianą) Panią E Śleszyńską.
    Jak teraz wspólnoty każda po 100 do 250 mieszkań maja taką sprawę odkręcić? To jest moje pytanie. Zostawić tak jak jest?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.