regulamin rozliczenia ciepła

krakowianinkrakowianin Użytkownik
W nieruchomości zainstalowano na kaloryferach podzielniki ciepła.Nie wszyscy jednak je mają. Odczytu dokonuje firma ISTA i na tej podstawie, Ci którzy nie są opomiarowani płacą prawie 50% więcej.Energia gazowa dostarczana z miejscowej kotłowni, zarządca jest pośrednikiem w dostawie. Czy w tym przypadku rozliczenie powinno być przeprowadzane na podstawie regulaminu rozliczeń (nie ma go) uchwalonego przez współwłaścicieli? Jest tylko załącznik do umowy z ISTA pt.Zasady rozliczania kosztów ogrzewania, podpisany jedynie przez zarządcę, gdzie w lokalach nieopomiarowanych koszty ogrzewania rozliczane będą wg maksymalnego zużycia w nieruchomości, koszty stałe wynoszą 40%, a zależne od zużycia 60%. Najważniejsza jest jednak sprawa regulaminu i uchwalenia go.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ci którzy nie są opomiarowani płacą prawie 50% więcej.
    To jest skandal - to jest oszustwo i jednocześnie okradanie i dziwię się, że właściciele na to się zgodzili.
    Energia gazowa dostarczana z miejscowej kotłowni
    Przy własnej kotłowni rozliczanie podzielnikami to kretynizm.
    zarządca jest pośrednikiem w dostawie.
    Co to znaczy? Eci peci bierze za to szemrane pośrednictwo?
    Czy w tym przypadku rozliczenie powinno być przeprowadzane na podstawie regulaminu rozliczeń (nie ma go) uchwalonego przez współwłaścicieli?
    Dokładnie tak.
    Procedurę wprowadzenia rozliczania za pomocą podzielników określa ustawa-prawo energetyczne w art. 45a ust. 1-12
    Regulamin rozliczeń opracowują właściciele i właściciele przyjmują go odpowiednią uchwałą.
    Nie może, nie powinna tego robić firma rozliczająca bo to tak jakby lis opracowywał regulamin otwierania kurnika.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Czy w tym przypadku rozliczenie powinno być przeprowadzane na podstawie regulaminu rozliczeń (nie ma go) uchwalonego przez współwłaścicieli?

    To najbardziej prawidłowe uregulowanie sytuacji rozliczania energii cieplnej we wspólnocie.



    Czy macie we wspólnocie wybrany zarząd, a wspólnotę rozlicza administrator mylnie zwany zarządcą, czy wszelkimi sprawami zajmuje się wybrany przez was zarządca (nim też może być administrator)?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Jest już dość spore orzecznictwo na temat niezgodnego z prawem rozliczania według podzielników we wspólnotach i spółdzielniach, gdzie właśnie firmy rozliczające narzucają swoje rozwiązania i swoje regulaminy załatwiając całą sprawę z administratorem twierdząc wbrew prawu, że właścicielem budynku lub zarządcą budynku który jest odpowiedzialny za opracowanie regulaminu rozliczeń jest administrator jako zarządca nieruchomości.
    Wprowadzanie zaś kar 200 - 500% jakiegoś średniego zużycia dla tych co nie chcą być oszukiwani przez rozliczanie podzielnikami to jawne oszustwo i powtarzam - kradzież czyichś pieniędzy.
    Poniżej fragmenty dwóch tylko orzeczeń na ten temat:
    "...Przez zamienne rozliczanie należy rozumieć takie rozliczanie, które oparte jest na metodzie innej niż wskazania podzielników ciepła, a z wykorzystaniem jako podstawy obliczeń powierzchni lub kubatury lokalu. Nie oznacza to jednak, że dopuszczalne jest stosowanie metody, która w sposób oczywisty prowadzi do naliczenia opat rażąco zawyżonych. Metoda taka bowiem jest co najwyżej „innym" a nie „zamiennym" sposobem rozliczania ciepła, podczas gdy wola ustawodawcy w sposób wyraźny przemawia za drugim rozwiązaniem, które ma być alternatywnym sposobem dla metody bazującej na podzielnikach ciepła. Chodzi więc o to, aby regulamin rozliczania nie tyle przewidywał jakąkolwiek opcję rozliczania dla osób, które nie chcą być rozliczane w oparciu o wskazania podzielników ciepła, lecz taką opcję, która prowadzi do uzyskania wyników miarodajnych, możliwie najbardziej odpowiadających faktycznemu zużyciu. Regulamin uchwalony przez radę nadzorczą pozwanej został skonstruowany w ten sposób, że z jednej strony wprowadza obowiązek posiadania podzielników,- a z drugiej wprowadza alternatywną do podzielników metodę rozliczeń polegającą na przemnożeniu powierzchni mieszkania przez średnie zużycie ciepła na 1 m2 i tak otrzymany wynik przemnaża nadto przez 500%..."
    - Wyrok Sądu Apelacyjnego W Szczecinie z dnia 29 grudnia 2010 r. Sygn. akt I ACa 580/10
    "...Analiza § 8 Regulaminu potwierdza, w ocenie Sądu, trafność stanowiska strony powodowej, iż przyjęty przez Wspólnotę sposób rozliczania kosztów ogrzewania ryczałtowego stanowi w istocie karę za odmowę stosowania rozliczenia według podzielników.
    Kryteria tam przyjęte nie odwołują się wyłącznie do okoliczności obiektywnych, mających wpływ na wysokość ciepła pobieranego przez dany lokal...ale odwołują się bezzasadnie przede wszystkim do przyczyn braku rozliczenia się przez członka Spółdzielni przez podzielnik.§ 8 i 10 Regulaminu powoduje, że dochodzi do pokrzywdzenia członka Spółdzielni, który nie chce rozliczać się za pomocą podzielników. Wysokość opłat, jakie ma ponosić, poprzez nieoparcie ich na ustawowych kryteriach, z istoty rzeczy nie może oddawać realnego zużycia ciepła w jego lokalu.
    Znaczenie drugoplanowe ma czy w danym, konkretnym roku rozliczeniowym rozliczenie według tej zasady ryczałtowej postawi powodów w sytuacji mniej korzystniejszej od sytuacji osób rozliczających się według podzielników... Decydujące jest tutaj to, że powodowie mają prawo -jak każdy inny członek Spółdzielni - do tego aby być obciążonymi realnymi kosztami ogrzania swojego lokalu, a nie kosztami dowolnie określonymi przez spółdzielnię.
    Powyższe stanowi, zdaniem Sądu, wystarczająca podstawę do uchylenia tych uchwał..."
    Wyrok Sądu Okręgowego W Szczecinie z dnia 9 stycznia 2011 r. Sygn. akt I C 733/11
  • Opcje
    krakowianinkrakowianin Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca i administrator to ta sama osoba!
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Zarządca i administrator to ta sama osoba!
    Nie może tak być.
    Jest albo:
    - zarządca nieruchomości (czyli np. licencjonowany zarządca) "zatrudniony" na umowę o zarządzanie jako zarządca powierzony
    - administrator (czyli też może nim być licencjonowany) zatrudniony na umowę zlecenie do pomocy zarządowi, lub może to być pracownik firmy zarządzającej (zarządcy)
    - zarządca budynku, czyli np. spółdzielnia, MON itp posiadający budynki w tzw trwałym zarządzie
    - właściciel budynku, w wypadku wspólnoty - wszyscy właściciele lokali
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krakowianin:[/cite]Zarządca i administrator to ta sama osoba!
    Niemożliwe.
    Tu zobacz i powiedz, jaki macie sposób zarządu - właścicielski czy powierzony (notarialny)
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad

    I przy okazji - ile lokali (nie właścicieli) jest w twojej wspólnocie?
  • Opcje
    krakowianinkrakowianin Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest tak: zarządca i administrator w jednej osobie jest jednym ze współwłaścicieli (o konflikcie interesów nie wspomnę).Wspólnota duża z udziałem Gminy.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2015
    No a gdzie jest najważniejszy organ zarządzający czyli zarząd wspólnoty?

    Nowy doklejony: 07.03.15 17:19
    zarządca jest pośrednikiem w dostawie.
    Dalej nie wiemy co to oznacza, że jeden z właścicieli lokali jest zarządcą i administratorem (czyli dwa w jednym - prawie bóg) i pośrednikiem w dostawie ciepła???

    Wracając do podzielników:
    podzielniki ciepła.Nie wszyscy jednak je mają.
    Takie rozliczanie w tej sytuacji - powtarzam, jest oszustwem - jest bez sensu, bo z oczywistego względu firma nie jest w stanie rzetelnie wyliczyć ceny jednej jednostki nawet. Klasyczna sufitologia i fikcja za którą właściciele płacą ciężkie pieniądze. Pomijam, że w tej sytuacji takie rozliczanie kosztów zużycia ciepła nie ma nic wspólnego z rzeczywistym zużyciem. Każdy płaci za każdego nikt nie płaci za siebie i nikt nie wie ile zużył i dlaczego sąsiad płaci więcej a ja mniej itd. - a firma dolę kasuje za odczyt i dwa działania arytmetyczne dodawanie i dzielenie, które uczeń szkoły podstawowej jest w stanie zrobić gratisowo, bo przecież nie ma tu żadnego całkowania jak podają w prospektach.
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krakowianin, nie ma opcji by było trzech zarządców (info z priv). Mylisz pojęcia.
    Odpowiedz na pytania odnośnie sposobu zarządu w waszej wspólnocie.
  • Opcje
    krakowianinkrakowianin Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd właścicielski 3-osoby złożony ze wspólwlaścicieli nieruchomości, są jednocześnie zarządcami (posługują się pieczątkami z takim tytułem) i administratorami!
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To, że posługują się pieczątkami, nie znaczy, że są zarządcami w trzech osobach.
    Jeśli macie zarząd wspólnoty właścicielski to znaczy, że nie ma u was zarządcy.
    Na jakiej podstawie zarząd właścicielski jest u was administratorem?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    krakowianin - umiesz konkretnie odpowiedzieć na dwa pytania?
    - jaki macie zarząd? właścicielski czy powierzony?
    - ile lokali (nie właścicieli) jest w twojej wspólnocie? 8 czy mniej?

    To sobie na razie daruj:
    Tylko się domyślam, że masz u siebie zarząd właścicielski i to on zajmuje się bieżącym administrowaniem, pilnuje płacenia faktur, sprawdza czy jest posprzątane, wymienia żarówki itp.
    "zarządca jest pośrednikiem w dostawie" - jeden z właścicieli ma firmę pośredniczącą?
    Może wy jesteście "wspólnotą kotłownianą" po byłym PGR?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krakowianin:[/cite]W nieruchomości zainstalowano na kaloryferach podzielniki ciepła.Nie wszyscy jednak je mają. Odczytu dokonuje firma ISTA i na tej podstawie, Ci którzy nie są opomiarowani płacą prawie 50% więcej
    Zasady rozliczania kosztów ogrzewania, podpisany jedynie przez zarządcę, gdzie w lokalach nieopomiarowanych koszty ogrzewania rozliczane będą wg maksymalnego zużycia w nieruchomości, koszty stałe wynoszą 40%, a zależne od zużycia 60%. Najważniejsza jest jednak sprawa regulaminu i uchwalenia go.
    niech się pomiarkują to będą płacić o te 50 mniej ... prawo demokracji, wybrali droższą drogę wiec w czym problem
  • Opcje
    krakowianinkrakowianin Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cała sprawa polega na tym,że nie przedstawiono przed sądem dowodu, iz zawiadomiono nas o montażu podzielników. To raz. Zarządca samowolnie podpisał regulamin kosztów ogrzewania (bez uchwały i podpisów współwłaścicieli),że w lokalach nieopomiarowanych koszty ogrzewania koszty ogrzewania rozliczane będą wg maksymalnego zużycia w nieruchomości.To dwa. Skutkowało to tym,że nasza opłata za ogrzewanie wyniosła 100% !!!! więcej niż za mieszkanie o tym samym metrażu w tym samym pionie i to przez kilka lat z rzędu.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2015
    O, teraz jakiś sąd się pojawił...
    Krakowianin - nie oczekuj porad od ludzi, którzy nie znają sytuacji, a Ty ani nie umiesz jej opisać, ani nie odpowiadasz na pytania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krakowianin:[/cite] Skutkowało to tym,że nasza opłata za ogrzewanie wyniosła 100% !!!! więcej
    niż za mieszkanie o tym samym metrażu w tym samym pionie i to przez kilka lat z rzędu.
    A w tym, lokalu też mieszkaliście czy ktoś inny , bardziej skromniejszy, bardziej rezolutny , roztropny ...
    za wygody chodzenia w gaciach trzeba samemu płacić, a nie liczyć, że sąsiad się do tego dorzuci.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.