Odpowiedzialność zarządu - różnica zdań wśród członków zarządu

EDDIEEDDIE Użytkownik
Wiadomo, że zarząd ponosi odpowiedzialność przed wspólnotą i jest to odpowiedzialność solidarna.

Co w przypadku, gdy jeden z członków zarządu uważa, że decyzja podejmowana przez zarząd jest niezgodna z UWL? Niestety jest w mniejszości i nie ma wpływu na wprowadzenie tej decyzji w życie.
Czy na fakt odpowiedzialności solidarnej nie ma wpływu to, że sporządzi się notatkę z głosowania zarządu nad podjęciem tej decyzji?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Odpowiedzialność zarządu wm jest czysto teoretyczna.
    Nie znam przypadku, by zarząd za coś odpowiedział. Ktoś by musiał pozwać? Jak się taką odpowiedzialność egzekwuje?

    Nie mówię o zwykłej kradzieży z konta, tylko odpowiedzialności za wspólne decyzje
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    niestety EDDIE za swoją niewiedzę odpowiesz solidarnie z innymi. Ale później możesz na drodze powództwa cywilnego dochodzić sprawiedliwości
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] EDDIE:[/cite]Wiadomo, że zarząd ponosi odpowiedzialność przed wspólnotą i jest to odpowiedzialność solidarna.

    Co w przypadku, gdy jeden z członków zarządu uważa, że decyzja podejmowana przez zarząd jest niezgodna z UWL? Niestety jest w mniejszości i nie ma wpływu na wprowadzenie tej decyzji w życie.
    Czy na fakt odpowiedzialności solidarnej nie ma wpływu to, że sporządzi się notatkę z głosowania zarządu nad podjęciem tej decyzji?
    Moim zdaniem ma wpływ. Posiłkowo można wskazać na rozwiązania ustawowe dotyczące spółek handlowych, gdzie wymaga się, aby protokołować votum separatum zgłoszone przez członków zarządu. Celem takiego rozwiązania jest właśnie uchylenie odpowiedzialności solidarnej osób nie zgadzających się na rozwiązania sprzeczne z prawem lub z zasadami prawidłowego zarządzania.

    Na marginesie można dodać, że w przypadku wspólnoty mieszkaniowej rzadko można mówić o odpowiedzialności karnej członków zarządu, a jeżeli w ogóle o jakiejś to raczej o odszkodowawczej - a taka odpowiedzialność zachodzi tylko wtedy, gdy dojdzie do powstania realnej szkody z winy zarządu. Sam fakt działania niezgodnie z u.w.l. wcale nie oznacza automatyczne powstanie jakiejś odpowiedzialności - brak szkody, to brak odpowiedzialności.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tutaj nie chodzi o szkodę dla wspólnoty z powodu jakiejś decyzji zarządu.
    Jedynymi konsekwencjami będzie to, że część wspólnoty będzie płacić większą zaliczkę na utrzymanie NW, a druga część będzie płacić mniej.
    Ewentualna korekta w przypadku żądań o zwrot nadpłaty będzie powodować, że ci co niedopłacili będą zobowiązani oddać tym co nadpłacili.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zadałeś pytanie o odpowiedzialność solidarną zarządu i na to pytanie odpowiedziałem.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie jest czy to co piszesz:
    Posiłkowo można wskazać na rozwiązania ustawowe dotyczące spółek handlowych, gdzie wymaga się, aby protokołować votum separatum zgłoszone przez członków zarządu. Celem takiego rozwiązania jest właśnie uchylenie odpowiedzialności solidarnej osób nie zgadzających się na rozwiązania sprzeczne z prawem lub z zasadami prawidłowego zarządzania.

    obowiązuje z całą pewnością we wspólnocie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Jedynymi konsekwencjami będzie to,
    że część wspólnoty będzie płacić większą zaliczkę na utrzymanie NW,
    a druga część będzie płacić mniej.
    czym to jest podyktowane????, z czego to wynika????? , że pewna grupa bliżej nie określona właścicieli lokali ma płacić więcej?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Pytanie jest czy to co piszesz:
    obowiązuje z całą pewnością we wspólnocie?
    Do wspólnoty i jej organów, posiłkowo stosuje się przepisy dotyczące podmiotów mających osobowość prawną i ich organów. Nikt nie da ci 100% pewności, bo nie ma żadnego przepisu, który regulowałby tę kwestię konkretnie we wspólnotach mieszkaniowych.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Jedynymi konsekwencjami będzie to,
    że część wspólnoty będzie płacić większą zaliczkę na utrzymanie NW,
    a druga część będzie płacić mniej.
    czym to jest podyktowane????, z czego to wynika????? , że pewna grupa bliżej nie określona właścicieli lokali ma płacić więcej?

    Garażowicze nie płacą na koszty utrzymania NW bo ich udział pochodzący od posiadania garażu nie jest doliczony do ich całkowitego udziału.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Jedynymi konsekwencjami będzie to,
    że część wspólnoty będzie płacić większą zaliczkę na utrzymanie NW,
    a druga część będzie płacić mniej.
    czym to jest podyktowane????, z czego to wynika????? , że pewna grupa bliżej nie określona właścicieli lokali ma płacić więcej?

    Garażowicze nie płacą na koszty utrzymania NW bo ich udział pochodzący od posiadania garażu nie jest doliczony do ich całkowitego udziału.
    czyli chodzi o zaliczki ... te powinny być naliczane odrębnie wg zasady :
    kwota miesięczna przypadająca na utrzymanie NW razy udział przypisany do garażu wielostanowiskowego razy 1/X ,
    gdzie X to ilość miejsc postojowych.

    np
    Energia elektryczna NW
    120 zł /m-c X 0,30 ( udział garażu w NW to 30 %) X 1/36 ( 36 to ilość miejsc postojowych) = 1,00 zł/m-c
    Sprzątanie NW
    2600 X 0,30 X 1/36 = 21,67 zł/m-c

    itd
    itd
    itd
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja to wiem.

    Problem w tym, żeby to skorygować i liczyć prawidłowo. Jestem w zarządzie w mniejszości, stąd moje pytanie wątkowe odnośnie odpowiedzialności.

    Kolejne pytanie - jak wyegzekwować przy tym stanie rzeczy (mniejszość w zarządzie), by liczyć prawidłowo. Coś mi się wydaje, że przyjdzie mi pisać pozew do Sądu...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite]Eddie[/cite]Coś mi się wydaje, że przyjdzie mi pisać pozew do Sądu...
    czasami warto zrobić pokazówkę z udziałem Sądu, aby Członkowie zarządu i nie tylko , populiści czy nawiedzeni zboczyli, że z prawem nie warto pogrywać w kulki i bycie członkiem Zarządu to nie tylko krytyka wszystkich i wszystkiego, ale efekty ich działalności.

    U mnie we WM była kiedyś taka jedna sprawa , pokazówka w Sądzie sprawiła, że wszytko wróciło do normy. Wymieniono skład Zarządu , amatorów i tych co chcieli robić pod publiczkę, odstawiono na boczny tor, niech dojrzewają na własny rachunek.

    Do Zarządu wrócili ci, dla których interes ogółu właścicieli lokali jest przed interesem jednostki.
    Pożytki wzrosły o 100 % ( do kwoty rocznie 80000 zł) , remonty NW ruszyły pełna parą , skończyła się wegetacja.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czasami warto zrobić pokazówkę z udziałem Sądu, aby Członkowie zarządu i nie tylko , populiści czy nawiedzeni zboczyli, że z prawem nie warto pogrywać w kulki i bycie członkiem Zarządu to nie tylko krytyka wszystkich i wszystkiego, ale efekty ich działalności.

    Może to i argument jakiś...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Za szkodę odpowiada ten członek zarządu, który ją wyrządził z własnej winy, jeżeli zatem inny członek nie brał w tym udziału i nie można mu przypisać zarzutu braku należytej staranności - nie odpowiada.

    Konstrukcja solidarnej odpowiedzialności moim zdaniem odnosi się wyłącznie do tych członków zarządu wieloosobowego, którzy odpowiadają na zasadzie winy.
    Według mnie zastosowanie ma w takim przypadku art. 441 § 1 k.c. Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pisałem wcześniej, że w tym przypadku szkoda będzie rozumiana jako nadpłata pewnej grupy właścicieli z zawyżonymi zaliczkami na koszty utrzymania NW, natomiast będzie ona mogła być naprawiona poprzez zwrot niedopłat właścicieli, którzy mieli zaliczki zaniżone.
    Sprawa odpowiedzialności to jeszcze inny temat i dziękuję za jego wyjaśnienie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2015
    To nie jest szkoda, , ci którzy bezpodstawnie otrzymali nadpłatę wzbogacili się kosztem innych i muszą zwrócić.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.