Brak zarządu a obowiązek zwołania rocznego zebrania przez administratora

hannahanna Użytkownik
Zastanawiam się nad następującym stanem faktycznym. Jest duża wspólnota, której zarząd zrezygnował. Obecnie jest w trakcie postępowanie o ustanowienie przymusowego zarządcy- pierwsza rozprawa dopiero w czerwcu a tu trzeba zrobić zebranie do końca marca. Pytanie, które zapewne interesuje Administratorów- czy powinni oni zwołać zabranie WM- z uwagi na łączącą Administratora ze WM umowę cywilną o administrowanie (podpisaną przez stary nieaktualny już zarząd)- bo umowa go obowiązuje i powinien, ma w końcu za to płacone, na zebraniu będą podejmowane te czynności/uchwały których udział zarządu nie jest potrzebny, nie wiem przyjmą np. plan gospodarczy uchwałą właścicieli itp. - czy nie powinien tego robić bo będzie nieważne? Ja skłaniam się do pierwszego rozwiązania drogą dedukcji WM istnieje nie ma organu uprawnionego do składania w imieniu WM oświadczeń woli- ale ..właściciele sami jednak coś mogą zdziałać. Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania na ten temat.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiści, że zebranie sprawozdawcze można zwołać na każdy wniosek 1/10 właścicieli lokali liczonych udziałami, oczywiście w porozumieniu z Administratorem
    Art. 31.
    Zebrania właścicieli:
    a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,
    
    b) [b]zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej[/b] przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd
    nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.
    
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Administrator nie ma uprawnień do zwołania zebrania - ani rocznego, ani żadnego innego.
    Poczekajcie do kwietnia, wtedy zebranie roczne może zwołać każdy z właścicieli lokali:
    Art. 30
    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,
    2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,
    3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.

    1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.

    Nowy doklejony: 16.03.15 16:41
    KubaP:
    zwoływane są na wniosek właścicieli lokali
    Ale przez kogo, skoro nie ma zarządu? Komu właściciele mają przedłożyć swój wniosek?
    W tej sytuacji ma zastosowanie art. 30 ust. 1a.
  • Opcje
    hannahanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękują za komentarz tylko, że... ja widzę problem gdzie indziej- w istnieniu umowy cywilno-prawnej o administrowanie- ważnej, niczym nie unicestwionej- w której administrator zobowiązał się do wykonywania wszystkich czynności zwykłego zarządu -za Zarząd wybrany wcześniej z wyboru ( wracając wszystkich czynności zwykłego zarządu- czyli w tym zwłaszcza zwoływanie zebrania.. i innej papierologii..)- czy może nalezy sobie postawić pytanie jak było w poprzednich latach- ale wątpie by administrator co roku otrzymywał od Zarzadu tel.- "zwołuj zebranie", administrator wykonywał po prostu obowiązki wynikające z umowy (jak ich wiele)- w której to nic nie ma dodatkowym zielonym świetle ze strony Zarządu do czegokolwiek- administrator poprostu jak wiemy dostaje pakiet czynności zwykłego zarządu do realizacji

    Nowy doklejony: 16.03.15 17:59
    dodam jeszcze ze nie mamy do czynienia z zarządem z 18- tylko klasyczny jednoosobowy wybrany przez właścicieli uchwałą (niestety)- więc cała 30 -tka z ustawy przestaje mieć dla mnie znaczenie....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Hanna - nawet jeżeli macie w umowie z administratorem, że to on będzie wykonywał czynności zarządu zwykłego, to nie ma żadnego znaczenia.
    Wszystkich nas obowiązuje ustawa i żadną umową nie można zmienić jej zapisów. Można doprecyzować, ale nie zmieniać
  • Opcje
    hannahanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka, niestety nie przekonuje mnie to...:(- Zarząd robi co che zgodnie z ustawą- tylko wyręcza się osobą trzecią- a ja muszę spróbować jej doradzić, czy ma zwoływać czy nie...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] cdn:[/cite]Administrator nie ma uprawnień do zwołania zebrania - ani rocznego, ani żadnego innego.
    a kto mu zabroni ? ty wymachując artykułami czy paragrafami ? :bigsmile:

    Nie takie formy zwoływanie zebrań Sądu potwierdzały , świat wirtualny to świat dla takich jak Ty ....
    real jest dla roztropnych i rzeczowych właścicieli lokali, aby bezhołowie nie panowało we wspólnotach.

    W tej sytuacji, gdzie członkowie Zarzadu zdezerterowali , porzucili obowiązki członka zarządu , nie mieli honoru aby to zakończyć zgodnie z prawem, to każdy właściciel może zwołać zebranie właścicielei lokali
  • Opcje
    hannahanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale czy Twoim zdaniem administrator nie zwołując zebrania- nie narazi się na zarzuty nie wykonania umowy o administrowanie, która nadal go obowiązuje
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] hanna:[/cite]ale czy Twoim zdaniem administrator nie zwołując zebrania- nie narazi się na zarzuty nie wykonania umowy o administrowanie, która nadal go obowiązuje
    a co nie chce zwołać zebrania ?
  • Opcje
    hannahanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    właśnie nie chce , chce spokojnie doczekać ustanowienia tego zarządu przymusowego z dala od tego szalonego kołowrotka-
    ja już w sumie podejdę do tego tak:
    gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo ekstra akcji:
    a) zaskarżenie uchwał podjętych na zebraniu z uwagi na nieprawidłowe zwołanie ( bo niby nie przez zarząd- ale przez administr. na podstawie umowy którą zarząd po sobie pozostawił) - tylko w sumie i co z tego dla administracji.....
    b) problemy i roszczenia w stosunku do administratora, który nic nie zrobił (choć powinien zgodnie z umową zwołać zebranie) - tu widzę mniejsze pole do popisu jeżeli administrator ma wszystko pod kontrolą nie narazi na straty itd. jedyne najgorsze co mi przychodzi do głowy to wypowiedzenie umowy o zarządzanie przez nowego zarządce przymusowego z uwagi na niewykonanie umowy o zarządzanie

    Nowy doklejony: 16.03.15 19:47
    chce dla niego wybrać mniejsze zło........

    Nowy doklejony: 16.03.15 19:55
    W sumie moje wątpliwości też krążą wokół tego...jak wygląda zebranie roczne bez udziału zarządu- czy to ma sens- generalnie wychodzi mi np. że zarząd podpisuje się pod uchwałami- no ale z punktu istnienia ich ważności też nie musi- jak czytam ze nawet ustnie mogą być podejmowane. Tym samym chce tylko dodać, iż fakt prawidłowego już przebiegu zebrania ( nie mówie już o zwołaniu) znowu przemawia na korzyść opcji a)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] hanna:[/cite]właśnie nie chce , chce spokojnie doczekać ustanowienia tego zarządu przymusowego z dala od tego szalonego kołowrotka-
    ja już w sumie podejdę do tego tak:
    gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo ekstra akcji:
    a) zaskarżenie uchwał podjętych na zebraniu z uwagi na nieprawidłowe zwołanie ( bo niby nie przez zarząd- ale przez administr. na podstawie umowy którą zarząd po sobie pozostawił) - tylko w sumie i co z tego dla administracji.....
    nie znam przypadku sądowego gdzie unieważniono podjęte uchwały przy zwołaniu zebrania przez właścicieli lokali, zrobisz co będziesz chciała.
    nie dziwie sie że czeka na zarządcę przymusowego , bo pewnie to nim zostanie a wtedy i dostanie w pełni władze...
    [cite] hanna:[/cite] W sumie moje wątpliwości też krążą wokół tego...jak wygląda zebranie roczne bez udziału zarządu- czy to ma sens- generalnie wychodzi mi np. że zarząd podpisuje się pod uchwałami- no ale z punktu istnienia ich ważności też nie musi- jak czytam ze nawet ustnie mogą być podejmowane.

    Tym samym chce tylko dodać, iż fakt prawidłowego już przebiegu zebrania ( nie mówie już o zwołaniu) znowu przemawia na korzyść opcji a)
    Zarząd ???? pod uchwałami podpisuje się przewodniczący zebrania ( wybrany na min) oraz komisja wniosków i uchwał.

    Zarząd co najwyżej może potwierdzić wynik z głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów.
    Wobec faktu, że u was Zarząd czmychną, porzucił zajmowane stanowiska i obowiązki , to ogół właścicieli może upoważnić wybraną na zebraniu komisje uchwał i wniosków do dozbierania niezbędnych głosów pod uchwałami, tak jak to ma miejsce przy podejmowaniu uchwały o wyborze Zarządu WM, jak go jeszcze nie było lub w całości został złożył dymisje.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Komisja uchwał i wniosków na zebraniu wspólnoty??? Jesteś jak ten japończyk, co przesiedział 20 latach w dżungli aż się wreszcie pokapował, że wojna się skończyła. Wspólnota mieszkaniowa to nie spółdzielnia mieszkaniowa. Jeszcze tylko brakuje byś hannie zalecił powołanie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.