CIT

malgicmalgic Użytkownik
Witam,

temat który poruszę pewnie przerobiony został już wielokrotnie. Jednakże z racji tego że ostatnio mu się dokładnie przyglądałam, mam taki chaos w głowie, że muszę gdzieś uporządkować wiedzę i niewiedzę. Mam nadzieję że nie wyjdzie że od 2010 źle wypełniam CIT i będę musiała składać do US czynnego żalu.

Moja wspólnota wśród przychodów ma jedynie zaliczki na KZNW i media indywidualnych lokali, oraz na fundusz remontowy, do tego odsprzedajemy prąd podmiotowi, który z pewnych przyczyn ma coś podłączone do naszego licznika prądu, gromadzimy odsetki od środków na rachunku bankowym wspólnoty i rachunku lokacyjnym na którym mamy środki funduszu remontowego, zdarzają się jakieś odsetki karne.

Do kosztów zaliczamy oczywiście realizację planu gospodarczego, zakupu mediów do lokali indywidualnych, odsetki od spłacanej pożyczki remontowej.

Do tej pory przychody minus koszty dawały mi dochód , przy czym poza odsetkami od środków funduszu remontowego i odsetek karnych, był to dochód wolny od podatku wykazany w CIT 8/0.

Sprawa mi się teraz komplikuje, bo w zasadzie od 2010 roku występowały u nas nadpłaty liczone na każdego właściciela. O wartość tych nadpłat właściciele, którzy je mieli pomniejszali wpłaty na rzecz wspólnoty za kolejne okresy. Nadpłaty te miały charakter globalny tj. jako efekt całego rozliczenia danego właściciela (koszty zarządu i mediów), o ile to ma jakiekolwiek znaczenie.

Obawiam się że dochód obliczany przeze mnie powinien być w CIT 8/0 wykazywany pomniejszony o wartość tych nadpłat, czyli powinnam te nadpłaty wykazać do opodatkowania.

Proszę o wskazówki czy dobrze myślę.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do kosztów zaliczamy oczywiście realizację planu gospodarczego, zakupu medió...
    Obawiam się że dochód obliczany przeze mnie powinien być...
    No ładne lody kręcisz właścicielom. Bardziej nie można skomplikować sobie życia.
    Od kiedy to ogół właścicieli osiąga jakieś dochody???
    Indywidualne to każdy sam sobie rozlicza.
    A wspólnota jaką produkcję prowadzi, że ma jakiś dochód?
    Fabrykę ma w piwnicy?
    A o ewidencji pozaksięgowej to coś słyszałaś?
    powinnam te nadpłaty wykazać do opodatkowania.
    No jasne najlepiej powinnaś pójść się zapytać do US - oni tam takich ..... potrzebują.
    A kto ci pozwolił rządzić się pieniędzmi właścicieli i ponownie zaliczki opodatkować?
    Właściwie to każdy właściciel powinien mieć zwrócone nadpłaty z odsetkami bo finansował wspólnotę a ty im chcesz zabrać jeszcze z tego jakiś podatek?
    Jakim prawem?
    Na jakiej podstawie prawnej - podaj przepis UoWL nakazujący właścicielowi poza zaliczkami na koszty zarządu NW płacić jeszcze jakieś podatki od zaliczek (nadpłat).
    Tylko nie pisz, że ustawa podatkowa od osób prawnych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] malgic:[/cite]Obawiam się że dochód obliczany przeze mnie powinien być w CIT 8/0 wykazywany pomniejszony o wartość tych nadpłat, czyli powinnam te nadpłaty wykazać do opodatkowania.
    jak dotyczą lokali użytkowych to i owszem jak lokali mieszkalnych to nie ...
    ciekawy jestem jak u was wygląda sprawozdanie finansowe ... czy tak
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe Przykład 2
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie rozumiem agresji Gekona, ale cóż... KubaP - co do sprawozdania to coś w tym guście. Przyznaję że pracuje na pewnej książce i z niej w dużej mierze czerpię wzory. Wspólnota nie ma lokali użytkowych, więc rozumiem że w cit wykazuję do opodatkowania tylko odsetki od środków funduszu remontowego i odsetki karne?? Nie rozumiem tylko skąd w różnych wyrokach sądowych inf o tym że takie nadpłaty nie są zwolnione z podatku. No chyba że ja już wszystko pokręciłam ;-(
    Gekon - nadpłaty wynikają z oszczędnych działań zarządu, a nie są wynikiem zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek.

    Nowy doklejony: 19.03.15 09:08
    dotarłam do Interpretacji indywidualnej nr IPPB3/423-462/12-4/AG z dn. 17.10.2012 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z której wynika , że o wartość nadpłat pomniejszam otrzymane w danym roku przychody i problemu w zasadzie nie ma. Wyliczony w CIT 8 dochód wykazuję w CIT 8/0 i płacę podatek tylko od odsetek na FR i odsetek karnych. A jak mam się zachować w przypadku gdy za rok 2014 za wodę do wodociągów wpłaciłam więcej, po rozliczeniu w lutym zwrócili mi nadpłatę na konto. Ten wpływ traktuje jako przychód 2015, czy koryguje koszt uzyskania przychodu na minus w 2014?? Proszę o wskazówkę.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Nie rozumiem agresji Gekona,
    To ty nie widziałeś jeszcze mojej agresji w takim razie.
    A na poważnie - ty naprawdę nie rozumiesz też zasad "księgowości" wspólnotowej.
    Gekon - nadpłaty wynikają z oszczędnych działań zarządu, a nie są wynikiem zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek.
    Nadpłaty te miały charakter globalny tj. jako efekt całego rozliczenia danego właściciela (koszty zarządu i mediów)
    Jak wynika z powyższego, coś napisał to - że właściciel zaoszczędził np. wodę w lokalu czy inne medium do niego dostarczone - nie jest zasługą zarządu.
    To były pieniądze właściciela którymi on wspólnotę "sponsorował" aby także pokryła jego wydatki. To co zostało to jego pieniądze które zarabiając już raz opodatkował mu fiskus więc wara wspólnocie od jego pieniędzy.
    Tobie się marzy podwójne albo potrójne opodatkowanie więc pytam się na jakiej podstawie prawnej?
    Indywidualnej interpretacji jakiegoś urzędnika???
    Myśleć, myśleć trzeba.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Absolutnie nie chcę opodatkowywać niczego czego nie muszę. To chyba racjonalne. Naczytałam się różnych wyroków i interpretacji więc ostatecznie zgłupiałam do reszty. Chyba to, że nie chcę z niewiedzy popełnić jakiegoś błędu też leży w interesie członków mojej wspólnoty. Dlatego tez pewnie funkcjonuje to forum. Ktoś ma pytanie i problem to pyta, aby błędu nie popełnić a ktoś mądrzejszy wskazuje mu drogę. Dotąd nadpłat nie wykazywałam do opodatkowania więc okazało się że robiłam dobrze. Wniosek mniej czytać ;-)
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Naczytałam się różnych wyroków i interpretacji więc ostatecznie zgłupiałam do reszty
    Naczytałaś się 'dywagacji' księgowych i licencjonowanych zarządców, którym taką ciemnotę wciskali przez lata na kursach. Takie postawy jak Twoja ja nazywam szkodnictwem. Jeszcze rok temu zostałbym wyzwany od oszołomów i nieznającego prawo, które naraża WM na kary finansowe i więzienie, ale ostatnio jakoś chyba się poduczyli i zamilkli.
    Caly idiotyzm sytuacji WM wynika z jednego orzeczenia sądu, w którym 'rozgrzany sędzia" powiedział wiekopomne zdanie - " WM są podatnikiem podatku dochodowego, z którego na mocy ustawy są zwolnione". Jest to tak glęboka myśl filozoficzna, która przejdzie do historii, a dla mnie jest to bełkot. Ale w tym samym orzeczeniu jest też konkluzja, że nawet jak WM nie ma podatku do opodatkowania to i tak musi oprowadzić właściwą ewidencję, żeby właściwe organa mogły to sprawdzić. Więc dla "prostych obywateli" może sobie prowadzić ewidencję pozaksięgową, ale dla potrzeb podatkowych nie, i najlepiej jakby to była księgowość, no nie musi być pelna, może być trochę niepelna.I od tego momentu mamy w Polsce kabaret. Wielu zarządców być może w dobrej wierze, nie rozumiejąc co ten sędzia miał na myśli wystąpiło o interpretacje indywidualne. I chyba nawet Minister się w tej sprawie wypowiedział tłumacząc definicję ustawową 'zarządzanie zasobami mieszkaniowymi". Ja zachęcam wszystkich do przeczytania tych idiotyzmów.Pisane typowo pod SM, i tam tymi zasobami są " i warsztaty, i szamba, i kotlownie ,i nawet lokale poza SM wynajmowane innym na biura, a co odnośnie WM? Tu jest sprawa skomplikowana, wynajmowanie pomieszczeń zbędnych wspólnocie, pod warunkiem że nie dla celów komercyjnych, tak jakby WM wynajmowała komuś wolną piwnicę do zamieszkiwania. Wynajem ściany pod reklamy, oczywiście nie, bo ściana nie mieści się pod tą definicją itp., itp. Oczywiście wynajem każdego takiego pomieszczenia, nawet komórki na rower właściciela lokalu użytkowego jest opodatkowane.Znaleźli dojne krowy , wiec trzeba je doić.
    Podatek dochodowy płaci się od DOCHODU. I tu nie zgodzę się z geconem że nie ma takich WM. Są, to są te ,które mają dodatkowe żródlo przychodu. DODATKOWE.Wplaty wlaścicieli nie są przychodem, ponieważ ustawa tak mówi, to są zaliczki rozliczane w okresie rozrachunkowym, nie chce mi się sięgać po właściwy artykuł. Natomiast przychodami są wszelkie pożytki, przy czym wg mnie są one wszystkie zwolnione z podatku, bo to nie jest wynik działalności gospodarczej, ale profit wynikający z prawa współwłasności. Ale urzędnicy w US są rożnego zdania. W Zamościu podlega zwolnienia, a w Bydgoszczu!! np. nie. Ja mając pożytki (niestety nie mam) ująłbym te pożytki w CIT-8, i powielił w CIT-8/0. A tak chyba już od 6 lat wypełniam ten idiotyczny papierek z samymi zerami, i wszyscy są zadowoleni.
    malgic - natomiast u Ciebie są odsetki lokaty bankowej. Niestety jest tutaj jasna linia orzecznictwa sądowego (bo tak jest w ustawie o podatku), że te odsetki są opodatkowane ,Więc jeżeli u Ciebie w tym roku bank przelal na konto WM np. 500 zl potrącając np. 100 zl z tytułu podatku czy prowizji, to powinnaś wypelniś CIT-8 wstawiając jako przychód 500 zl, a koszty uzyskania przychodu 100 zl i wykazać dochód do opodatkowania w wysokości 400 zl, wyliczyć ten dochód i wpłacić na konto US, zalożyć oddzielną teczkę z dokumentem bankowym w sprawie tej transakcji w razie ewentualnej kontroli US, ponieważ wykazując podatek podlegasz pełnej rygoru kontroli skarbowej jako podatnik. Dlatego np. ja nie zakładam takiej lokaty, poniewać dla 200-300 zl w skali roku nie chce ryzykować poważnymi konsekwencjami w przypadku uchybień. Ponadto wydaje mi się, że w takim wypadku CIT-8 musiałaby składać profesjonalna księgowa (niech się księgowi wypowiedzą).
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2015
    u Ciebie są odsetki lokaty bankowej. Niestety jest tutaj jasna linia orzecznictwa sądowego
    Linią linią, a ja jakiś rok temu popytałam w znajomych wspólnotach (4 różnych administratorów). Żadna nie płaci podatku od odsetek (lokaty, konto oszczędnościowe). Bank ich nie pobiera, a zarządy udają Greka.

    "jeżeli u Ciebie w tym roku bank przelal na konto WM np. 500 zl potrącając np. 100 zl z tytułu podatku czy prowizji"
    To nie tak działa. Bank nic nie przelewa, nic nie potrąca. Na koniec terminu (miesiąca, lokaty) dopisuje odsetki. I już. Koniec.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Linią linią, a ja jakiś rok temu popytałam w znajomych wspólnotach (4 różnych administratorów). Żadna nie płaci podatku od odsetek (lokaty, konto oszczędnościowe). Bank ich nie pobiera, a zarządy udają Greka.
    To jest Twoja odpowiedź? A gdzie się spotkaliście, u fryzjerki, czy w maglu? Ja staram się doradzić kierując się swoim doświadczeniem i wiedzą a ty traktujesz to forum jako okazja do pogaduszek.
    To nie tak działa. Bank nic nie przelewa, nic nie potrąca. Na koniec terminu (miesiąca, lokaty) dopisuje odsetki. I już. Koniec.
    I to jest ta Twoja wiedza. To współczuję Twojej wspólnocie.:bigsmile: Chyba tam niczym nie zarządzasz?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal:
    jeżeli u Ciebie w tym roku bank przelal na konto WM np. 500 zl potrącając np. 100 zl z tytułu podatku
    Kowal, nie kompromituj się. Ty masz czelność komuś tutaj doradzać? I jeszcze drwisz z koziorozki, która ma rację?
    Bank nie potrąca wspólnocie podatku od odsetek. Najpierw się tego dowiedz i zapamiętaj, a potem zabieraj głos.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]
    Wplaty wlaścicieli nie są przychodem, ponieważ ustawa tak mówi,
    UStawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi że przychodami są m.in otrzymane pieniądze, więc nie jestem przekonana że WM nie ma przychodów. Ale ja jestem laikiem więc mogę się mylić.
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Bank nic nie przelewa, nic nie potrąca. Na koniec terminu (miesiąca, lokaty) dopisuje odsetki. I już. Koniec.[/i][/font]

    Ja mam rachunek lokacyjny i odsetki bank pobiera tak jak pisze Koziorozka.

    Tak reasumując:bigsmile: , to czy ktoś może tę dyskusję jakoś merytorycznie podsumować???? Co mam robić z tym CIT. Wykazywać tylko te odsetki?? Wykazać wszystkie środki pieniężne otrzymane w roku 2014 (poza pożyczką na remont) minus nadpłaty jako przychód, wszystkie wydatki, poza spłatą kapitału pożyczki, jako koszt uzyskania przychodu. Różnice czyli podatkowy dochód pomniejszony o równowartość odsetek karnych i odsetek do rachunku lokacyjnego wrzucić do CIT8/0, a to co mi zostanie opodatkować??? Czy też mam zrobić coś innego.???
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2015
    odsetki bank pobiera tak jak pisze Koziorozka
    Pisałam odwrotnie. Bank NIE pobiera, ale dopisuje odsetki do stanu konta.
    Co mam robić z tym CIT. Wykazywać tylko te odsetki??
    Tak.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli Koziorozko przychód = odsetki, KUP=0 dochód = odsetki CIT 8/o nie wypełniam???
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Różnice czyli podatkowy dochód pomniejszony o równowartość odsetek karnych i odsetek do rachunku lokacyjnego
    Odsetki za zwłokę w zapłacie zaliczek (jeśli to masz na myśli pisząc o "odsetkach karnych") nie podlegają opodatkowaniu.

    "Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, (...) uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. (...)

    Związane z wyżej wymienionymi budynkami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze, odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi."

    Interpretacja Miniestra Finansów z dnia 5 marca 2008 r., Znak: DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] malgic:[/cite]Czyli Koziorozko przychód = odsetki,
    KUP=0 dochód = odsetki CIT 8/o nie wypełniam???
    a ty nie wypełniasz tego online ?
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    malgic - widzisz jednak księgowi nie zamilkli.
    Kowal, nie kompromituj się. Ty masz czelność komuś tutaj doradzać? I jeszcze drwisz z koziorozki, która ma rację?
    Bank nic nie przelewa, nic nie potrąca. Na koniec terminu (miesiąca, lokaty) dopisuje odsetki. I już. Koniec.
    koziorozka - to nie ja się kompromituje pisząc takie rzeczy.
    Od dopisania czegokolwiek nic nie przybywa, trzeba te pieniądze "dosypać" do konta, co bankowcy nazywają przelewem.
    jeżeli u Ciebie w tym roku bank przelal na konto WM np. 500 zl potrącając np. 100 zl z tytułu podatku czy prowizji
    Użylem tu takiego skrótowca np. co oznacza - na przykład.
    Jeżeli księgowy chce mnie przekonać ,że banki nie zarabiają na lokatach, to ktoś z nas pomylił forum.
    Ja mam rachunek lokacyjny i odsetki bank pobiera tak jak pisze Koziorozka.
    malgic - Koziorozka pisała wprost przeciwnie, ale zgadzam się z Tobą ,ze bank ci potrąca z lokaty pieniądze, być może błędnie je określiłaś jako odsetki, a ja błędnie je nazwałem podatkiem. Może to bank nazywa OPLATĄ MANIPULACYJNĄ, KOSZTAMI PROWADZENIA LOKATY, KOSZTY UBEZPIECZENIA, PROWIZJĄ czy czymś podobnym. To można sprawdzić w regulaminie banku, ale to nie jest najistotniejsze. Dla WM jest to zysk, które sądy nie traktują jako z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegają opodatkowaniu. Jeżeli ten zysk ,który bank ci nie przelal ale tylko dopisał do konta np. 400 zl, a nie masz kosztów uzyskania tego przychodu, czyli =0 , to DOCHÓD do opodatkowania wynosi 400 zl, to obliczasz i płacisz.
    Ja Ci wskazałem mój punkt widzenia, z którym zgodzila się koziorozka.
    Co mam robić z tym CIT. Wykazywać tylko te odsetki??
    Tak.
    Jakie jest stanowisko cdn - nie wiem. Ale może wie , a nie powie?
    malgic -
    UStawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi że przychodami są m.in otrzymane pieniądze, więc nie jestem przekonana że WM nie ma przychodów. Ale ja jestem laikiem więc mogę się mylić.
    Tam też jest napisane że takim przychodem są środki finansowe na koncie.
    Więc jeżeli z zeszłego roku przeksięgowałaś np. 50 000 zl, to za cholerę nie znajdziesz wydatków na tą sumę i trzeba będzie to opodatkować, tak aż do us.... śmierci.
    Jak np. wszyscy właściciele we WM zapłacą więcej za media niż zużyją to powstanie różnica stanowiąca DOCHOD.
    Jak byś miała np. 10 lokali mieszkalnych i 10 lokali użytkowych, to wpłaty tych drugich nie korzystają ze zwolnienia podatkowego.
    Zrób jak uważasz. Ja tak robiłem kiedyś przy pierwszych CIT-ach. Ale jak zobaczyłem te idiotyzmy ,które powstawały wypisuje teraz tylko 0. I jestem w stanie to udowodnić.
    Jak masz czas to sięgnij do archiwum tego forum tak z 2-3 lata wstecz w tej sprawie. Całkiem zgłupiejesz.
    Mam nadzieję że nie wyjdzie że od 2010 źle wypełniam CIT i będę musiała składać do US czynnego żalu.
    Nie napisałaś jak to robiłaś, jak płaciłaś podatki od lokat to śpij spokojnie. A jak nie to może się uda? Chociaż ja bym nie ryzykowal.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] malgic:[/cite]Czyli Koziorozko przychód = odsetki, KUP=0 dochód = odsetki CIT 8/o nie wypełniam???

    Podsumowując: wypełniając CIT-8 podajesz @malgic wszystkie przychody i wszystkie koszty (ja akurat operacji związanych z remontami i funduszem remontowym nie postrzegam w kategorii "przychody i koszty", ale zdaję sobie sprawę, że są inne opinie). Jako załącznik do CIT-8 sporządzasz CIT-8/O (w skrócie) wykazując taką wartość dochodu zwolnionego, aby pozostała do opodatkowania kwota odsetek bankowych od lokat.

    Skapitalizowane odsetki na rachunku podstawowym oraz te zapłacone przez spóźnialskich właścicieli, nie powinny podlegać opodatkowaniu,
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja i tak się cieszę , że w sprawie podatków mamy tu olbrzymi postęp i nikt z "domorosłych fachowcow księgowych" nie wyzwal mnie tu od oszołomów.
    abwehrstelle_breslau - przemyśl dokładnie to co tutaj napisaleś
    Jako załącznik do CIT-8 sporządzasz CIT-8/O (w skrócie) wykazując taką wartość dochodu zwolnionego, aby pozostała do opodatkowania kwota odsetek bankowych od lokat.
    Jak będziesz chciał to podyskutujemy, dla mnie oznacza to ,że dokonujesz fałszerstw dokumentów, a z US nie ma żartow, bo może to uznać jako przestępstwo karno-skarbowe.
    Skapitalizowane odsetki na rachunku podstawowym oraz te zapłacone przez spóźnialskich właścicieli, nie powinny podlegać opodatkowaniu,
    Oczywista oczywistość.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przemyśl dokładnie to co tutaj napisałeś
    przemyślałem dokładnie :)
    dokonujesz fałszerstw dokumentów
    a o czym to miałbym chcieć z Tobą kolego @Kowal niby dyskutować? może o tym na jak długo i do której tiurmy mnie okrutnego fałszerza planowałbyś zamknąć i odizolować od zdrowego społeczeństwa? i jeszcze ile batów kazałbyś przyłożyć?? ...czy może tak ogólnie o ...dupiе maryni???
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    teraz widzę , że to ja nie powinienem dla Ciebie mieć czasu,:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.