zatrudnianie o umowe o prace Zarzadu wm

KubaPKubaP Użytkownik
Dotarła do mnie dzisiaj wieść, że US wymuszają na WM zatrudnianie członków Zarządu na umowę o pracę ...

czy to jest plotka czy real, jak tam w Polszcze bywa ...

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2015
    Byłaby to paranoja.
    W sytuacji np. jednoosobowego zarządu członek zarządu będący właścicielem lokalu zawierałby umowę sam ze sobą. Aby obejść ten przepis prawa (aby taka umowa była ważna) wymagana byłaby umowa w formie AN - nie widzę aby znalazł się jakiś członek zarządu który zechciałby się w takie głupie klocki bawić.
    Poza tym:
    "... Z treści ustawy o własności lokali wynika jasno, że relacja łącząca wspólnotę i członka zarządu będącego jednocześnie właścicielem lokalu w zarządzanym budynku nie jest także stosunkiem pracy. „Praca" zarządu polega na administrowaniu własnym majątkiem, a jej zakres i charakter określa ustawa o własności lokali. Z pewnością taka sytuacja nie wymaga prowadzenia dokumentacji pracowniczej, nie podlega także kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
    Oznacza to także, że wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu nie jest opodatkowane według zasad właściwych dla przychodów ze stosunku pracy. Nie podlega także ubezpieczeniu społecznemu.
    Członkowie zarządu nie zawierają zatem ze wspólnotą żadnej opisanej powyżej umowy cywilnoprawnej. Wykonują swoją funkcję w ramach typowego stosunku powołania na podstawie uchwały podjętej przez właścicieli lokali..."
    http://www.administrator24.info/artykul/id153,wynagrodzenie-czlonka-zarzadu?p=1
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]Byłaby to paranoja.
    W sytuacji np. jednoosobowego zarządu członek zarządu będący właścicielem lokalu zawierałby umowę sam ze sobą.
    myślę, że z tym nie byłoby problemu, bo ogół właścicieli lokali udzieliłby swym przedstawicielom pełnomocnictwa do zwarcia umowy o pracę i po sprawie.

    Skarbówka i Zus szuka dochodów , ponoć tak sie dzieje już w małych SM .
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ponoć tak sie dzieje już w małych SM .
    W małych wspólnotach nie ma zarządów (wszyscy sprawują zarząd) - może chcą się za wszystkich właścicieli wziąć - w kupie kamieni i bezprawia wszystko możliwe.
    Chyba że chodzi ci o małe SM.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Według mnie to jakaś bzdura. Jeśli członek zarządu dostaje wynagrodzenie od wspólnoty to wszystko jedno jak wykaże ten dochód, byleby wykazał.
    Żaden US nie nakaże zawierać umowy o pracę w tym przypadku bo tak im się to podoba, nie ma takiego prawa.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon - nie powielaj tych b..... które glosi KubaP
    W małych wspólnotach nie ma zarządów (wszyscy sprawują zarząd
    to przeczytaj ze zrozumieniem art. 205 kc, tam gdzie właściciele się dogadają są, a właściwie jest ponieważ trudno mi sobie wyobrazić ich więcej
    Żaden US nie nakaże zawierać umowy o pracę w tym przypadku bo tak im się to podoba, nie ma takiego prawa.
    On nie nakazuje, on doradza,
    Byłaby to paranoja.
    W sytuacji np. jednoosobowego zarządu członek zarządu będący właścicielem lokalu zawierałby umowę sam ze sobą.
    Tak właśnie doradzil mi US. Przy czym ja jednoosobowy Zarząd podpisałem umowę ze sobą nie na zarządzanie ale administrowanie. było to dla mnie podobno bardziej korzystne ponieważ moglem od tej umowy potrącić sobie ryczałtowe koszty uzyskania przychodu 20%.A że to idiotyczne, no cóż - w kraju teoretycznym?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    podpisałem umowę ze sobą nie na zarządzanie ale administrowanie. było to dla mnie podobno bardziej korzystne ponieważ moglem od tej umowy potrącić sobie ryczałtowe koszty uzyskania przychodu 20%. A że to idiotyczne
    Idiotami są ci urzędnicy, którzy tak doradzają. Umowa o zarządzanie pod względem podatkowym nie różni się niczym od umowy o zarządzanie. Miałeś pewnie umowę zlecenia, a nie umowę o administrowanie.

    Umowa zawarta z samym sobą (jedna osoba reprezentuje obie strony umowy) jest co najmniej wątpliwa (art. 108 kc).
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn: Umowa o zarządzanie pod względem podatkowym nie różni się niczym od umowy o zarządzanie.
    Może baby są jakieś inne, ale zupełnie nie rozumiem o co chodzi w tym zdaniu
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piastowska:
    Może baby są jakieś inne, ale zupełnie nie rozumiem o co chodzi w tym zdaniu
    :bigsmile: Na szczęście są inne, bo świat byłby jeszcze gorszy, niż jest.
    Miało być:
    Umowa o zarządzanie pod względem podatkowym nie różni się niczym od umowy o administrowanie.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za wyjaśnienie, bo już zaczynałam mieć obawy, że nie umiem czytać ze zrozumieniem :bigsmile:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa o zarządzanie pod względem podatkowym nie różni się niczym od umowy o administrowanie.
    Nie wiem jak jest teraz ale jeszcze w 2003 się różniła i to zasadniczo stąd takie potworki w tych umowach jak np. "powierzenie administrowania","sprawowanie zarządzania"itp. - jako że niektóre US traktowały je jako tzw. kontrakty managerskie ( w ówczesnym pojęciu) więc licencjonowani kombinowali jak mogli.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]
    On nie nakazuje, on doradza,

    To nowość albo nowa jakość urzędów skarbowych.
    Nie słyszałem o funkcji doradczej US :shocked:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    :zakaz:Zaraz zrobię tu porządek, jak nie wrócicie do tematu: umowy o pracę z członkami Zarządów

    a nie o zarządzanie czy administrowanie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.