zwroty z funduszu remontowego

helenkamhelenkam Użytkownik
Przy sprzedaży lokali żadna ze stron nie ujeła w akcie notarialnym zapisu odnośnie zgromadzonych i niewykorzystanych środków z funduszu remontowego
Uchwała zawiera zapis: środki są własnością wspólnoty.
Zarządca chce potraktować te kwoty ( znaczne ) jako pozytki natomiast moim zdaniem środki są przypisane do lokalu.

Komentarze

  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    moim zdaniem środki są przypisane do lokalu.
    A to Twoje zdanie ktoś jeszcze popiera?
    Uchwała zawiera zapis: środki są własnością wspólnoty.
    Zaskarżylaś tą uchwałe?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2015
    [cite] helenkam:[/cite]Przy sprzedaży lokali żadna ze stron nie ujeła w akcie notarialnym zapisu odnośnie zgromadzonych i niewykorzystanych środków z funduszu remontowego
    Uchwała zawiera zapis: środki są własnością wspólnoty.
    i to jest prawidłowe , bo wpłaty właścicieli lokali na utrzymanie czesci wspólnych stanowią majątek wspólnoty. W momencie wpłaty właścicielem tej kasy staje się wspólnota, jako majątek odrębny, od majątku właścicieli lokali.

    [cite] helenkam:[/cite]Zarządca chce potraktować te kwoty ( znaczne ) jako pozytki
    natomiast moim zdaniem środki są przypisane do lokalu.
    niech poda postawę prawną, że to jest pożytek ... wpłaty choć pochodzą od konkretnego właściciela lokalu stanowią majątek wspólnoty, o którym decyduje ogół właścicieli, podejmujący stosowne uchwały w tym temacie
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Przy sprzedaży lokali żadna ze stron nie ujeła w akcie notarialnym zapisu odnośnie zgromadzonych i niewykorzystanych środków z funduszu remontowego
    A która ze stron w akcie sprzedaży lokalu(-li) dysponowała środkami z funduszu remontowego tak, jakby należały bezpośrednio do niej i nadal pozostawały w jej w kwestii decyzyjnej?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Helenkam pisała "Uchwała zawiera zapis: środki są własnością wspólnoty"
    O wykorzystaniu tych środków może decydować tylko wspólnota poprzez uchwałę w tym temacie.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca chce potraktować te kwoty (znaczne) jako pożytki...
    [cite] EDDIE:[/cite]Helenkam pisała "Uchwała zawiera zapis: środki są własnością wspólnoty"
    O wykorzystaniu tych środków może decydować tylko wspólnota poprzez uchwałę w tym temacie.

    @Helenkom, oczywiście, że środki FR są własnością wspólnoty! a o ich wykorzystaniu (jak pisze @EDDIE) może decydować tylko wspólnota poprzez uchwałę. Należy jednak podkreślić, że środki te powinny być szczegółowo przypisane do poszczególnych lokali - także do tego, który był przedmiotem kupna/sprzedaży.
    Nie ma żadnych powodów, aby zarządca (czy wspólnota lub ktokolwiek) potraktował te środki jako ...przychód!!! dla mnie byłoby to równoznaczne z (delikatnie mówiąc) bezpodstawnym wzbogaceniem, lub mniej delikatnie: z kradzieżą
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę konsekwencji - albo środki z FR są własnością wspólnoty, albo są "przypisane" (co to w ogóle znaczy?) do lokali.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Całkiem konsekwentnie:
    Wpłacana przez właścicieli kasa (np uchwalone 1,50 zł od 1 m2 mieszkania) oraz innego typu przypisy (np. uzyskane pożytki) stają się własnością wspólnoty, tzn tylko wspólnota decyduje co z tą kasą dalej robić - w jaki sposób ją wydatkować. Więc wydatki typu ZWROT (poza hipotetyczną sytuacją, że jakiś właściciel się zwyczajnie pomylił w przelewie i wpłacił za dużo niż wynika to z uchwały) nie wchodzą w grę.

    Jednak aby móc prawidłowo rozliczyć remont(remonty), należy tą wpłacaną kasę analitycznie przypisywać do każdego lokalu. W innym przypadku (przy dużej "dowolności" i różnej dyscyplinie wpłat) nie sposób rzetelnie rozliczyć skonkretyzowanych fakturą kosztów remontu na poszczególnych właścicieli (np. koniecznych dopłat)
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Wpłacana przez właścicieli kasa (np uchwalone 1,50 zł od 1 m2 mieszkania) oraz innego typu przypisy (np. uzyskane pożytki) stają się własnością wspólnoty, tzn tylko wspólnota decyduje co z tą kasą dalej robić - w jaki sposób ją wydatkować.
    To jest niepełna prawda albowiem nie dotyczy to FR.
    W związku z tym widzę, że jest potrzeba otworzenia kolejny raz "puszki Pandory" pod nazwą FR.
    Wpłaty na FR są własnością właścicieli a nie wspólnoty!
    Niech przemówią cytaty:
    "...W pierwszej kolejności stwierdzić należy, iż fundusz remontowy jest celowym funduszem Wspólnoty, tworzonym w drodze uchwały właścicieli w celu gromadzenia środków na remonty oraz modernizację części nieruchomości wspólnej.
    Biorąc pod uwagę fakt, iż ustawodawca nie reguluje problematyki funduszu remontowego właściciele muszą opierać się na bogatym orzecznictwie regulującym tą problematykę.
    Linia orzecznicza w zakresie możliwości swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na funduszu jest jednolita i utrwalona.
    Właściciele lokali nie mogą w sposób dowolny rozdysponowywać środkami zgromadzonymi na funduszu remontowym tj. przeznaczyć ich na inny cel, niż ten dla którego były na nim gromadzone środki..."
    źródło: www.nieruchomoscibeztajemnic.pl
    "...zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, mimo ich wpłaty na konto bankowe wspólnoty, stanowią nadal do czasu ich wydatkowania własność właścicieli lokali, a nie wspólnoty. Takie stanowisko zajął w wyroku z dnia 22 lutego 2001 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie sygn. akt. I ACa 1309/2000.
    W związku z tym wyrokiem wielu właścicieli lokali błędnie uważa, że skoro są właścicielami zaliczek, mogą żądać ich zwrotu w każdym czasie, na przykład w związku ze sprzedażą lokalu. Jest to błędne myślenie niemające podstaw prawnych..."
    -- Radzi Paweł Puch, prawnik serwisu oferty.net:
    "...Środki zgromadzone na funduszu remontowym są własnością poszczególnych właścicieli
    Poniższy artykuł z 15 lutego 2007 roku uzupełniono o linki do wyroków Sądu Apelacyjnego w Warszawie IAca 1382/2003 i Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu IAca 1226/07
    Zbywca lokalu może zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej o zwrot wpłaconych przez niego na poczet funduszu remontowego i nie wykorzystanych na remonty środków. Innymi słowy, zażądać rozliczenia wpłat w stosunku do kosztów rzeczywiście poniesionych i przekazania na jego rzecz powstałej nadpłaty. Wszelkie ewentualne uchwały, w których wspólnota mieszkaniowa miałaby decydować, że w przypadku sprzedaży lokalu środki te przechodzą na nabywcę, nie wywołują skutków prawnych, nawet gdyby zostały podjęte w trybie art. 18 ustawy o własności lokali, zaprotokołowane przez notariusza i wpisane do księgi wieczystej. Nie ma też znaczenia czy zostały zaskarżone czy nie. W przeciwnym razie byłaby to niedozwolona ingerencja osoby trzeciej w prawa właściciela. Tylko zbywca może rozporządzić swym prawem na rzecz nabywcy.
    W orzecznictwie ugruntowany jest bowiem pogląd, że środki zgromadzone na funduszu remontowym są własnością poszczególnych właścicieli a nie wspólnoty mieszkaniowej (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2004 roku, I Aca 1382/2003, czy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2007 roku, sygn. akt: I Aca 1226/07).
    Zatem tylko właściciele tych środków mogą decydować czy, w przypadku sprzedaży lokalu, przekażą je zbywcy, nigdy wspólnota mieszkaniowa w formie uchwały, ponieważ „wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje tylko w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną zakreślonych prawem" (tak Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia , sygn. akt: I Aca 1309/00).
    Dokonując zakupu lokalu przyszły właściciel lokalu winien liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontów nieruchomości wspólnej i wydatkowania środków na ten cel, gdyż wraz z lokalem nabywa także udział w tej nieruchomości. Strony umowy sprzedaży lokalu mogą również umówić się, że dokonane przez dotychczasowego właściciela wpłaty na tzw. „fundusz remontowy" zostaną przekazane na rzecz kupującego (cesja). Leży to jednak wyłącznie w ich gestii, na regulację tego rodzaju stosunków zobowiązaniowych nie mogą wpływać pozostali właściciele w formie uchwał..."
    źródło: Portal Informacyjny Zarzadca
    "...Uchwała wspólnoty mieszkaniowej, na podstawie której objęto współwłasnością przymusową środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym wspólnoty, jest niezgodna z prawem - uznał Sąd Najwyższy.
    Sąd Najwyższy stwierdził, że nie ma wątpliwości co do tego, że właściciele lokali mogą utworzyć fundusz remontowy na podstawie uchwały wspólnoty i określić w niej zasady gromadzenia tego funduszu oraz dysponowania nim przez zarząd wspólnoty.
    Przedmiotem współwłasności właścicieli lokali może być tylko nieruchomość i wspólne części budynku, a nie także inne elementy, np. środki pieniężne tworzące fundusz remontowy. Niedopuszczalne jest zatem „uzupełnianie" zakreślonego przez ustawę przedmiotu nieruchomości wspólnej dodatkowo jeszcze o „środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym" i tym samym - zrównywanie statusu prawnego tych środków ze statusem prawnym nieruchomości wspólnej..."
    - Wyrok Sądu Najwyższego z 22.04.2010 r., (sygn. akt V CSK 367/09)
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No i znowu burza...

    Skwitowałbym to tak - środki zgomadzone na rachunku wspólnoty na FR sa "niby" własnością właściciela lokalu (tak mówią Sądy) lecz nie on dysponuje nimi tylko wspólnota decyduje (poprzez głosowanie) w jaki sposób je wyda, ponieważ dotyczą one wydatków związanych z utrzymaniem lub remontem nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli właściciel zbywa lokal, to niewykorzystane środki, które na niego przypadają nalezy mu zwrócić, chyba że umówi się ze zbywcą co do przejścia na niego tej wierzytelności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale właściciel, który zbywa lokal nie może umówić się ze bywcą czyli z samym sobą.

    Chodziło ci zapewne o umówienie się z kupującym, tylko który kupujący zgodzi się, by te środki zwrócić zbywcy skoro on wtedy musiałby te środki wpłacić do wspólnoty za kupowany przez siebie lokal??
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    EDDIE: lecz nie on dysponuje nimi tylko wspólnota decyduje (poprzez głosowanie) w jaki sposób je wyda, ponieważ dotyczą one wydatków związanych z utrzymaniem lub remontem nieruchomości wspólnej
    Przecież z ostatniego wyroku SN wynika, że wspólnota (właściciele ) nie mają prawa uchwałami czyli większością decydować o środkach na FR bo one nie wchodzą w skład NW lecz są własnością poszczególnych właścicieli lokali. Mogą być wydane tylko na konkretny cel w jakim został powołany FR.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mogą być wydane tylko na konkretny cel w jakim został powołany FR.

    Celem FR jak sama nazwa wskazuje jest cel remontów nieruchomości wspólnej i taką uchwałę podejmuje wspólnota.
    Szczegóły rodzaju robót remontowych pojawiają się z czasem, wspólnota nie ma możliwości ustalenia wcześniej harmonogramu remontów i priorytetów, co będzie wymagało wcześniejszej naprawy. To ustala się w planach rocznych, a FR ustala się na samym początku istnienia wspólnoty, mam na myśli czas tuż po powstaniu zarządu właścicielskiego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Ale właściciel, który zbywa lokal nie może umówić się ze bywcą czyli z samym sobą.

    Chodziło ci zapewne o umówienie się z kupującym, tylko który kupujący zgodzi się, by te środki zwrócić zbywcy skoro on wtedy musiałby te środki wpłacić do wspólnoty za kupowany przez siebie lokal??


    Tak, chodziło o umowę z nabywcą.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Twierdzenie że środki wpłacane na FR stanowią w dalszym ciągu własność właścicieli lokali nie jest do końca prawdziwe. Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w jednej ze spraw. Nie chce mi się tego szukać. Ale napisze co pamiętam.
    Stwierdził on mianowicie że ogólna zasada prawna jest taka że jeżeli jedna strona przekazuje jakieś środki drugiej stronie, to środki te stają się automatycznie WŁASNOŚCIĄ tej drugiej strony.Natomiast strona pierwsza posiada w stosunku do tych środków prawa wierzycielskie. Oznacza to że ma ona tylko prawo domagać sie od drugiej strony wykorzystania tych środków zgodnie z ich przeznaczeniem.
    Wynika z tego że domaganie się zwrotu tych środków jest możliwe tylko wtedy jeśli zostały one wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem. Natomiast nie ma żadnego uzasadnienia domniemanie że środki nie wykorzystane nie zostaną wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem później. Aby domagać się ich zwrotu trzeba by to udowodnić.
    Faktem jest natomiast że wiele sądów używa zwrotu-
    środki te w dalszym ciągu stanowią własność właścicieli lokali
    
    .Albo jest to jawna sprzeczność między stanowiskiem sądów i TK , albo ja tu czegoś nie rozumiem.

    Nowy doklejony: 08.04.15 13:05
    Ponieważ moje ostatnia wypowiedź była nieprecyzyjna , podaje sygnaturę postanowienia TK. Sygn.akt Ts 75/06. Postanowienie z dnia 12 marca 2007r.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    tajfun: Twierdzenie że środki wpłacane na FR stanowią w dalszym ciągu własność właścicieli lokali nie jest do końca prawdziwe.
    Wypadałoby tę swoją herezję jakoś uzasadnić skoro uważasz, że sędziowie SN nie mają racji (nie znają prawa) sędziowie SA nie mają racji, prawnicy nie mają racji, fachowy portal Zarządca pisze b_dury itd.
    Jeżeli natomiast masz na myśli wyrok TK o FR to dotyczył on spółdzielni i trochę innego zagadnienia :
    "...uchylił również art. 26 § 2 Prawa spółdzielczego w zakresie, "w jakim nie przewiduje prawa byłego członka spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje odrębna własność lokalu, do odpowiedniej części funduszu remontowego"..."
    - http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,17370123,Wyrok_TK_ciosem_dla_prezesow_spoldzielni__Juz_nie.html#ixzz3WiK9AZsi
    TK. Sygn.akt Ts 75/06.
    Ten wyrok w ogóle nie dotyczy FR - mowa w nim jest o zaliczkach na koszty zarządu NW. Środki wpłacane natomiast na FR nie są zaliczkami na koszty zarządu NW bo jak wynika z orzecznictwa nie wolno wspólnocie zaliczać ich do NW.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon napisał:
    Środki wpłacane natomiast na FR nie są zaliczkami na koszty zarządu NW bo jak wynika z orzecznictwa nie wolno wspólnocie zaliczać ich do NW.
    Można uprzejmie prosić o odpowiedź na pytanie:
    Nie można ich zliczać do NW , czy nie sa zaliczkami na koszty utrzymania NW ?
    I drugie:
    Czy zaliczki na NW zalicza się do NW?
    Przepraszam że pytam , ale wiadomo kiedy głupi żartuje?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego ty tajfun nie czytasz poprzednich wpisów a zawzięcie usiłujesz dyskutować ?
    Po co ja mam ci swoimi słowami odpowiadać jak wszystko jest uczenie wyłożone w cytowanych opiniach, uzasadnieniach i linkach?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Gecon.Chopie TY naprawde nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
    "...Uchwała wspólnoty mieszkaniowej, na podstawie której objęto współwłasnością przymusową środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym wspólnoty, jest niezgodna z prawem - uznał Sąd Najwyższy.
    
    Ten fragment wyroku mówi że środki pieniężne gromadzone na FR nie są elementem NW. Powoli zaczynam rozumieć Kubę P.
    Ale to nie znaczy że nie można ich przeznaczać na remonty NW. Wręcz odwrotnie. One właśnie do tego służą.I każdy poważny remont wymaga uchwały.I to bardzo precyzyjnej.
    Przedmiotem współwłasności właścicieli lokali może być tylko nieruchomość i wspólne części budynku, a nie także inne elementy, np. środki pieniężne tworzące fundusz remontowy.
    
    Tu Ci sąd napisał , co to jest NW.
    Niedopuszczalne jest zatem „uzupełnianie" zakreślonego przez ustawę przedmiotu nieruchomości wspólnej dodatkowo jeszcze o „środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym" i tym samym - zrównywanie statusu prawnego tych środków ze statusem prawnym nieruchomości wspólnej..."
    
    Ja już nie wiem jak można nie rozumieć takiego zdania.

    Gecon napisał:
    Ten wyrok w ogóle nie dotyczy FR - mowa w nim jest o zaliczkach na koszty zarządu NW. Środki wpłacane natomiast na FR nie są zaliczkami na koszty zarządu NW bo jak wynika z orzecznictwa nie wolno wspólnocie zaliczać ich do NW.

    No jasne że środki wpłacane na FR nie sa elementem NW. To jakiś absurd. Ale służą do utrzymania NW w stanie niepogorszonym.Żadne środki gromadzone przez wspólnotę nie są elementem NW.
    I o tym jest ten "twój" wyrok SN.
    Środki na NW nie tylko są, ale musza być majątkiem wspólnoty. Chociażby z tego powodu że sam Ten FR powstają w oparci o uchwałę określoną na zasadach UoWL .I chociażby dlatego że nadwyżki z opłat na NW mogą uchwałą być przekazane na FR. Inaczej niż w przypadku rozliczeń za media do lokalu.
    A orzeczenie TK Sygn.akt Ts 75/06 dotyczy także tych środków.Jeżeli jakaś opłata nie jest elementem zaliczki na koszty zarządu NW w rozumieniu UoWL, to właśnie opłaty za media do lokalu (i to nie zawsze) , o nadwyżkach których wspólnota nie ma prawa decydować.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem środki wpłacane na fundusz to zaliczki, ustawa nie przewiduje inngro rodzaju opłat, dlatego uważam, że należy je rozliczyć przy zmianie właściciela.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] Zarządca:[/cite]Moim zdaniem środki wpłacane na fundusz to zaliczki, ustawa nie przewiduje inngro rodzaju opłat,
    dlatego uważam, że należy je rozliczyć przy zmianie właściciela.
    według tej tezy Zarządca ...
    to znaczy, jak wspólnota ma wzięty kredyt np. na remont dachu, to sprzedający jest zobowiązany do spłaty tego kredytu wspólnocie w części przypadającym na niego , bo koszt był rok wcześniej i dopiero może zbyć lokal ...:wink: paranoja.
    Uzasadniając powyższe Sąd Najwyższy przykładowo wskazał, że [b][color=#f00]do majątku wspólnoty[/color][/b] „[color=#00f]wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali [b]zaliczki[/b] w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną[/color] (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej.
    

    albo Wspólnota ma majątek albo go nie ma, w formie środków zgromadzonych na FR (funduszu celowym)
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Moim zdaniem środki wpłacane na fundusz to zaliczki, ustawa nie przewiduje inngro rodzaju opłat, dlatego uważam, że należy je rozliczyć przy zmianie właściciela.
    Ale co to znaczy - należy je rozliczyć? Kto z kim ma sie tu rozliczać? Bo jeśli kupujący ze sprzedającym to rozumiem.Ale wspólnota nie jest stroną kupna -sprzedaży. A jest włascicielem tych środków.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Też mnie ciekawi o jakim rozliczeniu środków wpłacanych na FR przy zmianie właściciela pisze Zarządca??
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Też mnie ciekawi o jakim rozliczeniu środków wpłacanych na FR przy zmianie właściciela pisze Zarządca??
    Podejrzewam, że Zarządca też chciałby zrozumieć to, co sam napisał o rozliczeniu środków wpłacanych na FR :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Też mnie ciekawi o jakim rozliczeniu środków wpłacanych na FR przy zmianie właściciela pisze Zarządca??

    Zaliczki wpłacane na fudusz remontowy, tak jak i inne zaliczki na koszty zarządu nieruchomościa wspólną to majatek wspólnoty, jednak te wszystkie zaliczki należy rozliczyć.


    Przy zmianie właściciela wspólnota rozlicza przypadajace na niego zaliczki na koszty zarządu a nowy właściciel zaczyna "od zera", pod względem prawnym moim zdaniem nie żadnej różnicy czy to jest zaliczka na sprzątanie nieruchomości i wynagrodzenie zarządcy czy zaliczka na fundusz remontowy, przepisy nie regulują pojęcia funduszu remontowego.

    Jeżeli ktoś nie jest już właścicielem, to wspólnota nie może sie z nim rozliczać w taki sposób, ze wyremontuje nieruchomość wspólną, bo dla niego to jest już cudza nieruchomość.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    Zaliczki wpłacane na fudusz remontowy, tak jak i inne zaliczki na koszty zarządu nieruchomościa wspólną to majatek wspólnoty, jednak te wszystkie zaliczki należy rozliczyć.

    Przy zmianie właściciela wspólnota rozlicza przypadajace na niego zaliczki na koszty zarządu a nowy właściciel zaczyna "od zera", pod względem prawnym moim zdaniem nie żadnej różnicy czy to jest zaliczka na sprzątanie nieruchomości i wynagrodzenie zarządcy czy zaliczka na fundusz remontowy, przepisy nie regulują pojęcia funduszu remontowego.

    Jeżeli ktoś nie jest już właścicielem, to wspólnota nie może sie z nim rozliczać w taki sposób, ze wyremontuje nieruchomość wspólną, bo dla niego to jest już cudza nieruchomość.
    No dobrze, szanowny Zarządco, przejdźmy do konkretów. Jak, Twoim zdaniem, powinno wyglądać takie rozliczenia przy zmianie właściciela lokalu.
    We wspólnotach mieszkaniowych najbardziej typowe sytuacje są następujące:
    1. wspólnota ma jakieś konkretne potrzeby remontowe (np. wymiana kanalizacji) i będzie to kosztowało 100 000zł. Właściciele lokali nie chcą brać kredytu na ten cel i w 2014r podejmują uchwałę, że składka na FR wynosi 2zł/m2 i jeżeli będą taka składkę płacić przez 3 lata, to w 2016r zbiorą pieniądze na ten cel i wykonają remont
    2. wspólnota ma jakieś konkretne potrzeby remontowe (np. wymiana kanalizacji), będzie to kosztowało 100 000zł i trzeba to wykonać natychmiast. Właściciele lokali podejmują w 2014 uchwałę o wzięciu kredytu na ten cel. Kredyt , przy składce 2zł/m2 będzie spłacany do 2018r

    We wspólnocie ma swój lokal pan A, który w 2015r (czyli po roku płacenia zaliczek na FR) sprzedaje panu B swój lokal. Jak, wg Ciebie, wygląda takie rozliczenie zaliczek na FR ? I kto się z kim rozlicza? Pan A z panem B? WM z panem A lub B?
    Czy w przypadku 1 wspólnota oddaje panu A wpłacane przez niego zaliczki? Czy brakującą w związku z tym kwotę na wykonanie remontu kanalizacji egzekwuje od pana B?? Czy podnosi innym właścicielom składkę na FR lub przedłuża okres płacenia składki na ten cel??? A co by było, gdyby takich panów A było dwudziestu?
    Czy w przypadku 2 pan A spłaca przypadająca na niego część kredytu? I w związku z tą spłatą pan B już nie musi płacić uchwalonej stawki na FR??
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    według tej tezy Zarządca ...
    to znaczy, jak wspólnota ma wzięty kredyt np. na remont dachu, to sprzedający jest zobowiązany do spłaty tego kredytu wspólnocie w części przypadającym na niego , bo koszt był rok wcześniej i dopiero może zbyć lokal ...:wink: paranoja.
    [cite] Zarządca:[/cite]Zaliczki wpłacane na fundusz remontowy, tak jak i inne zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną to majątek wspólnoty,
    jednak te wszystkie zaliczki należy rozliczyć.
    i je się rozlicza, podejmując uchwalę o rozliczeniu nadpłat i strat wynikających ze sprawozdania finansowego wg zasad opisanych w uchwale .

    Wpłaty zaliczek na utrzymanie NW to nie to samo , co zaliczki wpłacane na utrzymanie lokalu ,
    a niestety Ty Zarządca tak myślisz i głosisz wszem i wobec.
    Pierwsze stanowią majątek wspólnoty, a drugie stanowią majątek właściciela lokalu.
    [cite] Zarządca:[/cite] Przy zmianie właściciela wspólnota rozlicza przypadajace na niego zaliczki na koszty zarządu a nowy właściciel zaczyna "od zera", pod względem prawnym moim zdaniem nie żadnej różnicy czy to jest zaliczka na sprzątanie nieruchomości i wynagrodzenie zarządcy czy zaliczka na fundusz remontowy, przepisy nie regulują pojęcia funduszu remontowego.
    nie ma takiej możliwości, bo inaczej wspólnota nie mogłaby niczego zrealizować w ramach planu gospodarczego czy plany remontów ,
    zresztą o majątku wspólnoty decyduje ogół właścicieli lokali, a nie jeden pojedynczy właściciel, to jak, ty to sobie wymyśliłeś Zarządca
    [cite] Zarządca:[/cite] Jeżeli ktoś nie jest już właścicielem, to wspólnota nie może sie z nim rozliczać w taki sposób,
    ze wyremontuje nieruchomość wspólną, bo dla niego to jest już cudza nieruchomość.
    masło maślane


    Na nowego właściciela lokalu przechodzą zgromadzone środki na funduszach celowych, które tworzą majątek wspólnoty.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Szanowni Państwo, mi też się to to nie podoba, dlatego sądzę, że co najmniej kilka pytań należałoby raczej zadać osobom, które tworzą prawo, a raczej go nie tworzą, mimo że jest taka potrzeba.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Szanowni Państwo, mi też się to to nie podoba, dlatego sądzę, że co najmniej kilka pytań należałoby raczej zadać osobom, które tworzą prawo, a raczej go nie tworzą, mimo że jest taka potrzeba.
    do Zarzadca: Zdaje się, że jesteś "służbowo" na tym specjalistycznym forum dotyczącym wspólnot mieszkaniowych. I skoro napisałeś:
    "Moim zdaniem środki wpłacane na fundusz to zaliczki, ustawa nie przewiduje inngro rodzaju opłat, dlatego uważam, że należy je rozliczyć przy zmianie właściciela."
    to parę osób (w tym ja) usiłujemy się dowiedzieć na czym opierasz to swoje zdanie, oraz kto, z kim i jak powinien wg Ciebie rozliczyć środki wpłacane na FR
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] Zarządca:[/cite]Szanowni Państwo, mi też się to to nie podoba, dlatego sądzę, że co najmniej kilka pytań należałoby raczej zadać osobom, które tworzą prawo, a raczej go nie tworzą, mimo że jest taka potrzeba.
    prawo jest dobre , to interpretacja prawa szwankuje ....

    to nie oznacza, że jako moderator tego forum można głosić herezje i to wbrew prawu wyrywając cytaty z orzeczeń sądowych od Lasa do Sasa... dla osiągnięcia własnych celów.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Też mnie ciekawi o jakim rozliczeniu środków wpłacanych na FR przy zmianie właściciela pisze Zarządca??

    Zaliczki wpłacane na fudusz remontowy, tak jak i inne zaliczki na koszty zarządu nieruchomościa wspólną to majatek wspólnoty, jednak te wszystkie zaliczki należy rozliczyć.


    Przy zmianie właściciela wspólnota rozlicza przypadajace na niego zaliczki na koszty zarządu a nowy właściciel zaczyna "od zera", pod względem prawnym moim zdaniem nie żadnej różnicy czy to jest zaliczka na sprzątanie nieruchomości i wynagrodzenie zarządcy czy zaliczka na fundusz remontowy, przepisy nie regulują pojęcia funduszu remontowego.

    Jeżeli ktoś nie jest już właścicielem, to wspólnota nie może sie z nim rozliczać w taki sposób, ze wyremontuje nieruchomość wspólną, bo dla niego to jest już cudza nieruchomość.

    Czy to znaczy, że zaliczki na FR miałyby być zwracane sprzedającemu??
    W takim przypadku w budżecie wspólnoty powstanie "dziura" czyli brak konkretnej kwoty. Czy w takim razie kupujący miałby to pokryć z własnej kieszeni?? To chyba nierealne.

    Ja twierdzę, że zaliczki na FR stanowią własność wpłacającego, lecz dysponuje nimi cała wspólnota, konkretnie jej większość, bo decyzja na co będzie wydatkowany FR powstaje w głosowaniu.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prawo jest dobre , to interpretacja prawa szwankuje ....

    to nie oznacza, że jako moderator tego forum można głosić herezje i to wbrew prawu wyrywając cytaty z orzeczeń sądowych od Lasa do Sasa... dla osiągnięcia własnych celów.
    KubaP - tym razem mnie pozytywnie zaskoczyłeś. Z ust mi wyjąłeś te słowa.

    Wspólnoty Mieszkaniowe są zarażone przez zarządzanych przez nich licencjonowanych niedouczonych specjalistów radosną twórczością uchwałodawczą.
    Uchwalanie FR we WM to IDIOTYZM, który prowadzi do kłopotów, m.in jak w tym wątku.
    Jest to oplata wymyślona przez współwłaścicieli, nie wymieniona w ustawie. więć jak są chętni to niech w tej sprawie podpiszą umowę. Wszyscy ze wszystkim, i tam określą zasady wydatkowania i rozliczania, i ewentualnego zwrotu.
    W normalnie funkcjonującej WM środkami finansowymi WM są zaliczki na pokrycie kosztów, które należy zwrócić właścicielom, chyba ,że będą mieli wolę przeznaczyć je na następne wydatki. I tak zazwyczaj się dzieje. WM albo co roku, albo tak jak u mnie w Statucie "nakazują" przeksięgowanie tej nadwyżki na rok następny. I jest to "swoisty fundusz remontowy WM", ale w tym przypadku rzeczywiście staje się majątkiem WM, którego nikt nikomu nie zwraca, a właściciele uchwalają w PG jego spożytkowanie. Oczywiście są WM o wzmożonej potrzebie remontowo-inwestycyjnej. W takich można "wstawić' w roczny PG pozycję przyszłe wydatki i jakgdyby "przyśpieszyć gromadzenie środków". Oczywiście zawsze właściciele mogą te zasady zmienić i kazać zwrócić ich pieniądze, ale wykazali by się przy tym "głupotą.:bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    "Zarządca" nie jest "licencjonowanym niedouczonym zarządcą", tylko prawnikiem. Podejrzewam, że pod tym nickiem kryją się różne osoby, bo opinie podpisywane "Zarządca" są sprzeczne. Chyba, że "Zarządca" ma co dzień to osąd - jak w polskich sądach.

    "Zarządco" - rozliczyć, to wcale nie oznacza "zwrócić", to nie są synonimy. Poczytaj trochę orzecznictwo Sądu Najwyższego o rozliczaniu wpłat właścicieli we wspólnotach, bo uwierzę w tezę Kowala, że nie tylko nie masz nic wspólnego z realnym zarządzaniem, ale jesteś też niedouczony - i byłoby mi przykro.

    Skoro fundusz remontowy jest majątkiem wspólnoty, odrębnym od majątków poszczególnych właścicieli lokali, to jaka jest w ogóle podstawa do "zwrotu" niewykorzystanej części funduszu? Dlaczego majątek osoby ustawowej, jaką jest wspólnota mieszkaniowa, ma być "zwracany" właścicielom lokali?
    "Zarządca":
    mi też się to to nie podoba, dlatego sądzę, że co najmniej kilka pytań należałoby raczej zadać osobom, które tworzą prawo
    Jakie konkretnie prawo (wskaż przepis) nakazuje zwrot niewykorzystanej części funduszu remontowego, stanowiącego odrębny majątek wspólnoty mieszkaniowej, komukolwiek? Tak po ludzku, bez kauzypierdii.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn napisał:
    Dlaczego majątek osoby ustawowej, jaką jest wspólnota mieszkaniowa, ma być "zwracany" właścicielom lokali?
    No własnie. I w jakiej formie ma być zwracany. W formie pieniężnej , czy być może w formie np: lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Pamiętać bowiem należy że w skład majątku wspólnoty jako osoby ustawowej wchodzi także ( wg Gecona) budynek wspólnoty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.