Jeszcze o sprawozdaniu zarządu i "spr. finansowym".

gecongecon Użytkownik
edytowano kwietnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
"...Przy składaniu sprawozdań za rok gospodarczy nie obowiązuje formalizm, charakterystyczny dla tego rodzaju dokumentów opracowywanych przez większe podmioty gospodarcze.
Nie ma w związku z tym przeszkód, aby sprawozdanie to przedstawiono np. tylko ustnie przez jednego z członków zarządu czy nawet osobę przez zarząd do tego upoważnioną. Istotne jest tylko, aby zarząd wyraził w każdy dostępny sposób wolę uznania tego dokumentu za własny.
Z natury rzeczy będzie ono miało formę uproszczoną i zawierać będzie przede wszystkim rozliczenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną w roku kalendarzom. Z punktu widzenia jego poprawności sprawozdania istotne jest zatem jedynie zestawienie faktycznych wpłat z tytułu zaliczek oraz wydatków ponoszonych na utrzymanie nieruchomości.
Bezzasadny jest zatem zarzut, że sprawozdanie (finansowe) za rok 2011 zostało przedstawione w postaci zestawienia kosztów i przychodów a nie sprawozdania finansowego określonego w ustawie o rachunkowości..."
- Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 05.11.2013 roku sygn.akt I C 29/13

Nie ma żadnych podstaw aby z brzmienia art. 30 ust.2 ppkt 3 UoWL wysuwać nieuprawnione wnioski, że należy głosować osobną uchwałą przyjęcie sprawozdania zarządu i osobną uchwałą udzielenie absolutorium zarządowi.
Byłby to bezsens, bo nietrudno wyobrazić sobie uchwałę podjętą o przyjęciu sprawozdania zarządu i niepodjętą uchwałę o udzieleniu absolutorium lub odwrotnie.
Byłoby to ośmieszeniem powagi samej czynności prawnej jaka wynika bezpośrednio z art. 30 ust. 2 ppkt 3.
Jak widać z powyższego orzeczenia nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe.
Tym samym nie ma żadnego wymogu prawa aby osobną uchwałą przyjmować niewymagane, sprawozdanie finansowe.
Właściciele po wysłuchaniu (zapoznaniu się) sprawozdania zarządu albo akceptują działania zarządu albo nie - podejmując uchwałę o udzieleniu absolutorium lub nie udzieleniu.
Oczywiście można z tej jednej czynności prawnej zrobić kilka i bawić się w głosowania każdego wyrazu osobno - tylko po co?
Zamiast tej radosnej twórczości w tworzeniu zbędnych uchwał właściciele zapominają ( a właściwie zarządzający wspólnotami) o jednej z najważniejszych - wymaganych art. 22 ust. 3 ppkt 3 UoWL.
Skutki tego są takie jak chociażby ten w poniższym wyroku:
"...Nie można domagać się zasądzenia nieuiszczonych zaliczek, nie wykazując, w jakiej wysokości miały być one wnoszone. Uchwały wspólnoty, określające ich wysokość, są podstawą dochodzenia tego rodzaju należności i bez nich nie sposób wykazać wysokości zadłużenia - uznał Sąd Rejonowy Wrocław-Krzyki we Wrocławiu. .." - Wyrok Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki we Wrocławiu z 23.03.2015 roku, sygn. akt I C 197/14
http://www.administrator24.info/artykul/id7487,co-nowego-w-orzecznictwie-uchwala-podstawa-dochodzenia-zaleglosci-sposob-na-zwiekszenie-obciazen-wlascicieli-lokali-uzytkowych
Nie muszę przypominać, że było już orzeczenie mówiące o tym, że zawiadomienie o wysokości opłat podpisane przez zarządcę i rozsyłane właścicielom na podstawie uchwalonego planu gospodarczego nie spełnia tego wymogu.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] gecon:[/cite]
    Nie ma żadnych podstaw aby z brzmienia art. 30 ust.2 ppkt 3 UoWL wysuwać nieuprawnione wnioski, że należy głosować osobną uchwałą przyjęcie sprawozdania zarządu i osobną uchwałą udzielenie absolutorium zarządowi.
    Byłby to bezsens, bo nietrudno wyobrazić sobie uchwałę podjętą o przyjęciu sprawozdania zarządu i niepodjętą uchwałę o udzieleniu absolutorium lub odwrotnie.
    Byłoby to ośmieszeniem powagi samej czynności prawnej jaka wynika bezpośrednio z art. 30 ust. 2 ppkt 3.

    Skąd wysnułeś te wnioski?? W wyroku podanym przez Ciebie nie ma słowa o osobnym głosowaniu nad uchwałą o przyjęcie sprawozdania zarządu i osobnym głosowaniem nad uchwałą o udzielenie absolutorium zarządowi.

    Wyrok tego Sądu ani UWL nie mówi o konieczności głosowania o przyjęciu sprawozdania zarządu, wręcz przeciwnie, dopuszcza się przyjęcie sprawozdania zarządu w formie ustnej.
    Właśnie uchwała o absolutorium stanowi o rezultacie przyjęcia sprawozdania zarządu. Przynajmniej tak powinno być.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skąd wysnułeś te wnioski??
    W wyroku podanym przez Ciebie nie ma słowa o osobnym głosowaniu nad uchwałą o przyjęcie sprawozdania zarządu i osobnym głosowaniem nad uchwałą o udzielenie absolutorium zarządowi.
    No właśnie - takie herezje były wygłaszane w tym wątku:
    "właściciele nie podpisują uchwał"
    Dlatego uważałem że należy sprostować te wszystkie dowolne dywagacje, podpierając się orzecznictwem.
    Właśnie uchwała o absolutorium stanowi o rezultacie przyjęcia sprawozdania zarządu
    O niczym innym nie pisałem w tamtym wątku.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale w tym wątku piszesz o czymś, co w cytowanym przez Ciebie tekście wyroku nie istnieje. To się nazywa wyciąganie nieuprawnionych wniosków.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zrozumiałeś jak widać idei i sedna tego wątku.
    :confused:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon napisal:
    Jak widać z powyższego orzeczenia nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe.
    Nieprawda. Z przytoczonego przez Ciebie fragmentu to nie wynika.
    Bezzasadny jest zatem zarzut, że sprawozdanie (finansowe) za rok 2011 zostało przedstawione w postaci zestawienia kosztów i przychodów a nie sprawozdania finansowego określonego w ustawie o rachunkowości..."
    
    Chodzi tylko o formalne wymogi tego sprawozdania. Może byc w formie uproszczonej. I chyba o to chodzi EDDIE.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    tajfun: Nieprawda. Z przytoczonego przez Ciebie fragmentu to nie wynika.
    To poważny zarzut - więc oczekuję albo udowodnienia albo sprostowania.
    Przeczytaj jeszcze raz fragment orzeczenia i to coś napisał - czytać, jeszcze raz czytać uważnie wystarczy.
    Łopatologicznie: strona zarzucała, że do sprawozdania zarządu nie dołączono sprawozdania finansowego tylko zestawienie wydatków i wpływów (formę uproszczoną). Sąd stwierdził bardzo wyraźnie, że taki zarzut jest bezzasadny!
    Mój wniosek z tego wynikający jest oczywisty, że nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości bo to nie jest wymagane co potwierdził sąd.
    Więc skoro zarzucasz mi pisanie nieprawdy - udowodnij, że sąd się pomylił i ja również wyciągając taki oczywisty wniosek z wyroku sądu.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK . Ale po świętach Ok?. Poza tym dzięki Gecon że w ogóle ze mna dyskutujesz. Życzę Ci i twojej rodzinie wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]Nie zrozumiałeś jak widać idei i sedna tego wątku.
    :confused:

    Ogromnie żałuję, że nie starasz się wyjaśnić tej idei i sedna, tylko kwitujesz to taki stwierdzeniem. A ja myślałem, że forum to takie miejsce, gdzie się dyskutuje, wyjaśnia i przekonuje...
    [cite] gecon:[/cite]
    tajfun: Nieprawda. Z przytoczonego przez Ciebie fragmentu to nie wynika.
    To poważny zarzut - więc oczekuję albo udowodnienia albo sprostowania.
    Przeczytaj jeszcze raz fragment orzeczenia i to coś napisał - czytać, jeszcze raz czytać uważnie wystarczy.
    Łopatologicznie: strona zarzucała, że do sprawozdania zarządu nie dołączono sprawozdania finansowego tylko zestawienie wydatków i wpływów (formę uproszczoną). Sąd stwierdził bardzo wyraźnie, że taki zarzut jest bezzasadny!
    Mój wniosek z tego wynikający jest oczywisty, że nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości bo to nie jest wymagane co potwierdził sąd.
    Więc skoro zarzucasz mi pisanie nieprawdy - udowodnij, że sąd się pomylił i ja również wyciągając taki oczywisty wniosek z wyroku sądu.

    Tajfun zwrócił na to uwagę, a Ty nie zauważasz tego, że stwierdzenie w wyroku Sądu: "Bezzasadny jest zatem zarzut, że sprawozdanie (finansowe) za rok 2011 zostało przedstawione w postaci zestawienia kosztów i przychodów a nie sprawozdania finansowego określonego w ustawie o rachunkowości." dotyczy formy przedstawienia bilansu finansowego we wspólnocie, które jest niezbędne, by powstało jakiekolwiek sprawozdanie dotyczące rozliczenia wspólnoty i zarządu! Nie ma wymogów ani obowiązków dotyczących formy i o to chodziło Sądowi.
    Jeśli piszesz, że "nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości" to tak samo jakby pisać, że nie ma obowiązku posługiwania się literami przy pisaniu wiadomości na tym forum na przykład.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dyskusja na ten temat ma charakter typowo akademicki, a tak po "chłopsku' to "bicie piany". We WM jest sprawozdanie Zarządu a nie sprawozdanie finansowe WM. Jak ono powinno wyglądać? To niech sobie ludzie ustalą. W jednej WM Zarząd ustali sobie Plan działania z harmonogramem, np. zebranie Zarządu w każdy ostatni poniedziałek miesiąca i na zebraniu "rocznym zamelduje'"- Zarząd wykonał swój plan realizacyjny w 87%, zmiany dotyczyły miesiąca marca i grudnia, gdzie zaplanowane zebrania nie odbyły się z powodu świąt. w wyniku burzliwej wewnętrznej dyskusji zebrania przełożono na dzień następny, czyli wtorek. Ponadto na zebraniu w czerwcu nieobecny był jeden członek, ale absencję usprawiedliwił przedstawieniem zwolnienia lekarskiego. W związku z powyższym proszę szanowne zebranie o akceptację i udzielenie Absolutorium.
    A drugi Zarząd "zamelduje" - Zarząd przedsięwziął całokształt czynności organizacyjno-administracyjno-prawnych i w całości wykonał zamierzenia Planu Gospodarczego. Krotko, lakonicznie i logicznie.Jak się komuś nie spodoba, to co?
    Nie udzielą Absolutorium? Równie dobrze mogą to zrobić jak im się sprawozdanie spodoba.
    W praktyce sprawozdanie Zarządu "ogranicza się" do tabelki z wydatkami. Jak członkowie sobie zażyczą może być to w formie prezentacji w PowerPoint, z efektami animacji i dźwiękowymi , np. w tle. znane cytaty z "Misia" i "Alternatywy4".
    Zapewniam ,że jak w tej tabelce będzie wyszczególniony zakup np. 2 "kołków rozporowych" i w uwagach wyjaśnienie, że zakupione kołki użyto w dniu 12 stycznia do zawieszenia na trzecim piętrze 6 klatki od strony okna kwietnika z paprocią, to dyskusja skupi się na rozstrzygnięciu, czy kwiaty są tam potrzebne, czy nie przepłacono, bo ktoś słyszał ,że można było kupić taniej w Lidlu,a w końcu- jest to marnotrawstwo pieniędzy , bo ta paprotka nie była ujęta w Planie Gospodarczym.
    Ja niektórym WM , reprezentowanych na tym forum, po prostu współczuję.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Gecon napisał:
    Jak widać z powyższego orzeczenia nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe.
    Mój wniosek z tego wynikający jest oczywisty, że nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości bo to nie jest wymagane co potwierdził sąd.
    Sprawozdanie zarządu to w istocie ( choć nie tylko) sprawozdanie finansowe.To w sumie jeden dokument.Myślę że dobrze by było aby wspólnota ustaliła sobie jego formę.
    Udzielenie absolutorium to też w istocie zaakceptowanie sprawozdania zarządu ( w tym przede wszystkim finansowego).Nie ma żadnego powodu dublowanie w istocie tej samej treści uchwały, może tylko inaczej sformułowanej.To czy to się będzie nazywać sprawozdaniem finansowym , czy rozliczeniem przychodów i wydatków , to tylko używanie różnych określeń tej samej czynności.
    Twoje wnioski są słuszne. Tylko język nieprecyzyjny.Co widać jasno z cytatów powyżej. Przyznasz Gecon że drugi cytat to nie to samo co pierwszy.Natomiast w kontekście całej twojej wypowiedzi ten pierwszy cytat wymaga domysłu że Tobie chodzi o formę sprawozdania finansowego.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]Dyskusja na ten temat ma charakter typowo akademicki, a tak po "chłopsku' to "bicie piany". We WM jest sprawozdanie Zarządu a nie sprawozdanie finansowe WM. Jak ono powinno wyglądać? To niech sobie ludzie ustalą. W jednej WM Zarząd ustali sobie Plan działania z harmonogramem, np. zebranie Zarządu w każdy ostatni poniedziałek miesiąca i na zebraniu "rocznym zamelduje'"- Zarząd wykonał swój plan realizacyjny w 87%, zmiany dotyczyły miesiąca marca i grudnia, gdzie zaplanowane zebrania nie odbyły się z powodu świąt. w wyniku burzliwej wewnętrznej dyskusji zebrania przełożono na dzień następny, czyli wtorek. Ponadto na zebraniu w czerwcu nieobecny był jeden członek, ale absencję usprawiedliwił przedstawieniem zwolnienia lekarskiego. W związku z powyższym proszę szanowne zebranie o akceptację i udzielenie Absolutorium.
    A drugi Zarząd "zamelduje" - Zarząd przedsięwziął całokształt czynności organizacyjno-administracyjno-prawnych i w całości wykonał zamierzenia Planu Gospodarczego. Krotko, lakonicznie i logicznie.Jak się komuś nie spodoba, to co?
    Nie udzielą Absolutorium? Równie dobrze mogą to zrobić jak im się sprawozdanie spodoba.
    W praktyce sprawozdanie Zarządu "ogranicza się" do tabelki z wydatkami. Jak członkowie sobie zażyczą może być to w formie prezentacji w PowerPoint, z efektami animacji i dźwiękowymi , np. w tle. znane cytaty z "Misia" i "Alternatywy4".
    Zapewniam ,że jak w tej tabelce będzie wyszczególniony zakup np. 2 "kołków rozporowych" i w uwagach wyjaśnienie, że zakupione kołki użyto w dniu 12 stycznia do zawieszenia na trzecim piętrze 6 klatki od strony okna kwietnika z paprocią, to dyskusja skupi się na rozstrzygnięciu, czy kwiaty są tam potrzebne, czy nie przepłacono, bo ktoś słyszał ,że można było kupić taniej w Lidlu,a w końcu- jest to marnotrawstwo pieniędzy , bo ta paprotka nie była ujęta w Planie Gospodarczym.
    Ja niektórym WM , reprezentowanych na tym forum, po prostu współczuję.

    Kowal, dla Ciebie może to być bicie piany lub dyskusja akademicka.
    Fakt, jak sobie wspólnoty realizują ustawowe obowiązki, to jest ich sprawa, byle by mieściło się to w ramach prawa.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Do EDDIE i tajfun - nie pojmuję - jak można nie zrozumieć tak oczywistego przesłania?
    ...takie herezje były wygłaszane w tym wątku:
    "właściciele nie podpisują uchwał"
    Dlatego uważałem że należy sprostować te wszystkie dowolne dywagacje, podpierając się orzecznictwem.
    Te herezje to stwierdzenia:
    - że sprawozdanie finansowe powinno spełniać określone wymogi,
    - że powinno być przyjmowane osobną uchwałą,
    - że to całkowicie odrębna i niezależna czynność
    - itp b_dety.
    Nic takiego nie wynika, ani z przepisów UoWL ani z logiki ani z potrzeby.
    Powiem więcej sprawozdanie zarządu ma dotyczyć tylko i wyłącznie NW a w zakresie finansowym zaczynać i kończyć się ogólnym zestawieniem "wydatków" (przychodów i kosztów).
    Taka jest moja teza, żaden przepis UoWL jej nie podważa poza kilkoma osobami (w tamtym wątku) które uważają, że powinno być inaczej wg ich widzimisię.
    Pisałem też że można i 10 uchwał uchwalać w sprawie jakiegoś "sprawozdania finansowego" - nikt tego nie zabroni właścicielom - tylko po co???
    Aby nie wprowadzać w błąd innych użytkowników posłużyłem się wyrokiem sądu potwierdzającym moją tezę i przyznam się - nie rozumiem o co wam chodzi EDDI i tajfun?
    Jeżeli uważacie inaczej, to przedstawcie argumenty merytoryczne a nie to co jedna b... drugiej b....powiedziała na targu w .... i że to napisał gecon. Czytać uważnie i jeszcze, raz uważnie to co się chce skomentować bo wychodzą śmichy chichy, które Kowal nazywa słusznie w tym wątku "biciem piany".
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] gecon:[/cite]
    Te herezje to stwierdzenia:
    - że sprawozdanie finansowe powinno spełniać określone wymogi,

    zgadza się
    - że powinno być przyjmowane osobną uchwałą,

    zgadza się
    - że to całkowicie odrębna i niezależna czynność

    Rozumiem, że sprawozdanie finansowe można uzależniać od wyników finansowych ale nie pojmuję jak można traktować to jako "czynność" zależna od czegoś...?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Gecon. Czy możesz mi wskazać w którym konkretnie miejscu moje poglądy w tej sprawie różnią się od Twoich?
    Do EDDIE i tajfun - nie pojmuję - jak można nie zrozumieć tak oczywistego przesłania?
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No niestety, ta dyskusja to nadal 'rozmowa głuchego z niemym".
    I mogę podyskutować merytorycznie jak wreszcie będę wiedział o co chodzi EDDIEMU i tajfunowi. Bo z wpisów wnioskuję że tylko o ranking.
    Jeśli piszesz, że "nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości" to tak samo jakby pisać, że nie ma obowiązku posługiwania się literami przy pisaniu wiadomości na tym forum na przykład.
    EDDIE - Ty rozumiesz co tu napisałeś?
    Fakt, jak sobie wspólnoty realizują ustawowe obowiązki, to jest ich sprawa, byle by mieściło się to w ramach prawa.
    A co to prawo mówi na temat sprawozdania Zarządu? Ma być.
    A który mój przykład sprawozdania jest lepszy? Ten na czerwono, czy ten na niebiesko?
    Ja sporządzam rozliczenie finansowe w formie tabelki i załączam to do zawiadomienia o zebraniu. Robię to aby właściciele byli zorientowani o skali wydatków, ale nie jest to wymóg prawny. Równie dobrze mogę przyjść na zebranie i wygłosić formułkę meldunku z pracy zarządu - tej na czerwono, lub na niebiesko. A na pytanie o rozliczenie finansowe odpowiedzieć - Szanowni Państwo, nie mam takiego wymogu prawnego , a zresztą zebranie nie jest od wyliczania ilości zakupionych żarówek. Kto jest zainteresowany niech się ze mną umówi na "jakiś dzień' to mu wytłumaczę. Dwóch, trzech pokrzyczy , ale zostaną uciszeni przez tych którzy spieszą się na kolejny odcinek brazylijskiego serialu.
    Dlatego cala ta dyskusja to ŚWIETNIE ZORGANIZOWANA STRATA CZASU
    Póki na zebrania będzie przychodziła garstka ludzi, która nie jest w stanie niczego uchwalić źle będzie się działo we WM, tak samo póki nieudzielenie absolutorium nie będzie skutkowało odwołaniem zarządu. Zebranie powinno być wielkim świętem. Kto przychodzi ten aktywnie uczestniczy w zarządzaniu. Przyjdzie 5 na 50 , trudno taka był wola pozostałych. Trzech podejmuje decyzje za innych, leniwych. Zapewniam wówczas, że frekwencja wzrośnie co najmniej dwukrotnie. I nie będzie idiotycznych wpisów na forum ,że pracuję i nie mam czasu przyjść. Jak większość tak sądzi, niech uchwalą zebranie w nocy, albo w święta. U mnie na 40 właścicieli - 10 nigdy nie przyszło, i nie miało czasu oddać glos na karcie i wrzucić do skrzynki na parterze swojej klatki. Im zwisa, czy dostaną jakieś rozliczenie czy nie. A kiedy zainteresują się sprawami WM? Jak będą mieli w tym osobisty interes. Samo życie.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal:
    I mogę podyskutować merytorycznie jak wreszcie będę wiedział o co chodzi EDDIEMU i tajfunowi
    To może skomentujesz moją "głupotę" w tym temacie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] Kowal:[/cite] Zarządu w każdy ostatni poniedziałek miesiąca i na zebraniu "rocznym zamelduje'"
    ... swój plan realizacyjny w 87%-
    KOWAL SKĄD U CIEBIE TAKIE CYTATY Z PRZEMÓWIEŃ GOMUŁKI ...Wiesława G.;
    czy ty z tej dyktatury wyrośniesz ?
    [cite]Kowal [/cite]U mnie na 40 właścicieli - 10 nigdy nie przyszło, i nie miało czasu oddać glos na karcie i wrzucić do skrzynki na parterze swojej klatki. Im zwisa, czy dostaną jakieś rozliczenie czy nie.
    A kiedy zainteresują się sprawami WM?
    Jak będą mieli w tym osobisty interes. Samo życie.
    i ty do tej pory nie zrobiłeś z tym porządku , jak to możliwe?... to jakiś rokosz jest u ciebie :cry: taka porażka
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Kowal:
    I mogę podyskutować merytorycznie jak wreszcie będę wiedział o co chodzi EDDIEMU i tajfunowi
    To może skomentujesz moją "głupotę" w tym temacie.
    Gecon! Czy TY to napisałeś?
    Jak widać z powyższego orzeczenia nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe.
    Co to znaczy ?
    1. Że sprawozdanie zarządu nie powinno zawierać sprawozdania finansowego?
    2. Czy sprawozadanie finansowe powinno być odrębnym dokumentem od sprawozdania finansowego?
    3 Czy sprawozdanie finansowe powinno być załącznikiem do sprawozdania sprawozdania zarządu?
    Co to w końcu kuźma za różnica? Kto tu dzieli włos na czworo.
    A gdzie w art 30 UoWL w ogóle pisze o jakimś obowiązku rozliczeń finansowych? Sam rozsądek i logika nakłada taki obowiązek na zarząd.
    Mogę też pier ...nąć że zarządca mojej wspólnoty nie ma żadnego obowiązku rozliczeń przed włąscicielami na zebraniu ponieważ .... :bigsmile: z wyroku tego NIE WYNIKA że dotyczy on mojej wpsólnoty
    Więc jeżeli wymagasz czytania ze zrozumieniem to i pisz ze zrozumieniem.
    Ja na twoim miejscu powiedziałbym.
    Przepraszam. Zapis
    ... nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe. 
    
    powinien brzmieć:
    .... nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości bo to nie jest wymagane co potwierdził sąd.
    
    Bo tą są dwa różne wnioski.
    TY uważasz za oczywiste że te dwa wnioski są tożsame?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :shocked::confused::confused:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Fakt, jak sobie wspólnoty realizują ustawowe obowiązki, to jest ich sprawa, byle by mieściło się to w ramach prawa.
    A co to prawo mówi na temat sprawozdania Zarządu? Ma być.
    A który mój przykład sprawozdania jest lepszy? Ten na czerwono, czy ten na niebiesko?
    Ja sporządzam rozliczenie finansowe w formie tabelki i załączam to do zawiadomienia o zebraniu. Robię to aby właściciele byli zorientowani o skali wydatków, ale nie jest to wymóg prawny. Równie dobrze mogę przyjść na zebranie i wygłosić formułkę meldunku z pracy zarządu - tej na czerwono, lub na niebiesko.

    Kowal, nie podoba ci się moje stwierdzenie, czy podoba, bo już nie czaję? Komu tłumaczysz na czym polega wyższość sprawozdania na czerwono od tego na niebiesko??
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon - rozpoczął ten wątek od pewnej konkluzji, że
    Jak widać z powyższego orzeczenia nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe.
    Co nie oznacza ,że nie wolno takiego dołączać. I niestety wybuchła dyskusja, czyli zwykle bicie piany, na temat orzeczenia sądu w Gdańsku.
    Cytatologię wyrywków z orzeczeń ja nazywam MANIPULACJA. Przy odpowiednim wycięciu cytatu można wszystko uzasadnić.
    Nie ma w związku z tym przeszkód, aby sprawozdanie to przedstawiono np. tylko ustnie przez jednego z członków zarządu czy nawet osobę przez zarząd do tego upoważnioną. Istotne jest tylko, aby zarząd wyraził w każdy dostępny sposób wolę uznania tego dokumentu za własny.
    Czyli sąd przyjął ,że może być ustnie, czyli przeczytane z dokumentu, którego nie musi być. Ja podałem dwa jaskrawe przykłady sprawozdań, tak dla przekory. Domniemywam ,że w większości WM takie sprawozdanie pracy zarządu ogranicza się do rozliczenia finansowego. I tutaj mam nadzieję wszyscy są zgodni. Członków WM nie interesuje ile było spotkań zarządu ,albo ile wykonali telefonów , ale jak wydane zostały ich pieniądze. Szkoda ,że uowl nie wspomina o tym, a to jest ważne tam gdzie zarząd nie chce się dokładnie rozliczyć. Bo albo:
    -nie potrafi
    -nie chce mu się z lenistwa
    -ma coś do ukrycia
    W niektórych WM PG są tak szczegółowo zaplanowane, że sprawozdanie Zarządu to jedno zdanie , i wówczas mamy formułkę na niebiesko. I uchwalą rozliczającą zarząd, a zarazem jak gdyby akceptacją i rozliczeniem finansowym jest uchwala o ABSOLUTORIUM.
    We WM zarządzanych przez właścicieli jest logicznym ,że rozliczenie finansów to jedynie zestaw przychodów i wydatków. Od ludzi zależy stopień uszczegółowienia.
    Niestety , wiem to z autopsji, we WM gdzie wynajęto "profesjonalistów" do pomocy w zarządzaniu. to sprawozdanie finansowe zależy od programu komputerowego księgowej. I choć nikt nie ma pojęcia jak czytać taką cegle, to są "oszukiwani' przez administratorów ,że takie są wymogi ustawowe. I mają nawet na to argumenty w postaci Indywidualnych Interpretacji urzędników.
    Kowal, nie podoba ci się moje stwierdzenie, czy podoba, bo już nie czaję?
    EDDIE - ono mi się bardzo podoba, tak samo jak hasla wyborcze wszystkich kandydatow. Więc powtorze pytanie i swoją odpowiedź.
    A co to prawo mówi na temat sprawozdania Zarządu? Ma być.
    tajfun -
    Ja na twoim miejscu powiedziałbym.
    Przepraszam. Zapis
    ... nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać sprawozdanie finansowe.
    powinien brzmieć:
    .... nie ma obowiązku ani przepisu prawa żeby do sprawozdania zarządu dołączać jakieś pełne sprawozdanie finansowe zgodnie z wymogami rachunkowości bo to nie jest wymagane co potwierdził sąd.
    A ja na swoim miejscu mówię
    ... nie ma żadnego obowiązku ani przepisu aby do sprawozdania zarządu dołączać
    cokolwiek
    i to jest ogromny błąd uowl, bo zarząd po otrzymaniu Absolutorium następnego dnia powyrzuca całą dokumentację finansową i wygra w każdym sądzie, bo ustawodawca nie przewidział np. procedur z dokumentacją i archiwizacją.
    I co będziemy się spierać ,że logika tak nakazuje? Zarząd może się tłumaczyć - Wysoki Sadzie my prości ludzie jesteśmy, wykonujemy tylko to, ca każe nam prawo. Kierowaliśmy się jedynie dobrem ogółu. Tak nam dopomóż Bóg. Głupota nie jest karalna.
    A KubaP - jak chcesz mądrego coś napisać to oświeć mnie o tych obowiązkowych 6 uchwałach WM. Bo tak to wstawiasz tylko spam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] Kowal:[/cite]A KubaP - jak chcesz mądrego coś napisać to oświeć mnie o tych obowiązkowych 6 uchwałach WM.
    Bo tak to wstawiasz tylko spam.
    widzisz Kowal, gdybyś nie był dyktatorem to bym ci podał co sie składa na te 6 podstawowych uchwała... ci co zapytali to dostali na priva szczegółowe wyjaśnienia...
    ty Kowal takiej dobroci nie zaznasz za dotychczasowe zachowanie na forum.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal napisał:
    i to jest ogromny błąd uowl, bo zarząd po otrzymaniu Absolutorium następnego dnia powyrzuca całą dokumentację finansową i wygra w każdym sądzie, bo ustawodawca nie przewidział np. procedur z dokumentacją i archiwizacją.
    U nas nie powyrzuca. Jest uchwała o przechowywaniu całej dokumentacji przez 5 lat.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    tajfun - to znaczy....:bigsmile: powyrzuca, i wówczas co? Postąpił wbrew uchwale właścicieli, a fe! Grozi mu nie udzielenie absolutorium. To chyba gorsze od kary dożywocia? (...)
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.