Zabudowa loggi - wystawienie faktury
lokalem
Użytkownik
Witam,
Mam taki problem w swojej spółdzielni. Lokator zabudował loggie. Tzn postawił scianke z cegieł, wstawił małe okienko. Nie uzgadniał tego wczesniej z Zarządem Spółdzielni. Czyli defakto jest to samowola budowlana. Zgody od nas nie ma, wiec z nadzorem tez do ładu nie dojdzie. Chciałam wystawic mu za tę zabudowaną cześc fakturę. I moje pytanie brzmi. Z jakąs stawką? Zw czy 23%? Jesli zw to do jakiego przepisu mam się odwołac? Z góry dziękuje za podpowiedzie.
Mam taki problem w swojej spółdzielni. Lokator zabudował loggie. Tzn postawił scianke z cegieł, wstawił małe okienko. Nie uzgadniał tego wczesniej z Zarządem Spółdzielni. Czyli defakto jest to samowola budowlana. Zgody od nas nie ma, wiec z nadzorem tez do ładu nie dojdzie. Chciałam wystawic mu za tę zabudowaną cześc fakturę. I moje pytanie brzmi. Z jakąs stawką? Zw czy 23%? Jesli zw to do jakiego przepisu mam się odwołac? Z góry dziękuje za podpowiedzie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dodatkowo, lokator który dokonał takiej rozbudowy, prawdopodobnie wyburzył ścianę między loggią a pokojem, przez co zmienił powierzchnie swojego lokalu, w tym powierzchnię grzewczą.
Dokonana rozbudowa wpłynęła na wygląd elewacji, a jest to część nieruchomości wspólnej.
Nadzór budowlany powinien nakazać rozbiórkę zabudowy i przywrócenie stanu pierwotnego.
Zupełnie nie rozumiem pomysłu z wystawianiem faktury - jako kto miałabyś to zrobić? za co miałaby być faktura?
Podobny przypadek:
"Tak zapewne myślał nabywca lokalu, który zdecydował się na zakup atrakcyjnego lokalu, potem tego zapewne żałował, ponieważ otrzymał nakaz rozbiórki. Okazało się, że poprzedni właściciel zabudował taras bez stosownych pozwoleń, ogród zimowy to nic innego, jak samowola budowlana. Nowy właściciel usiłował ją zalegalizować, wystąpił ze stosownym wnioskiem do nadzoru budowlanego, złożył wymagane prawem dokumenty, jednak z wyjątkiem oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością – okazało się, że wspólnota mieszkaniowa ogrodu zimowego w budynku akceptować nie będzie, nie tylko, że zgody nie dała, to jeszcze wystosowała do organów protest."
Więcej na ten temat w artykule: Kupił lokal z samowolą budowlaną - teraz dostał nakaz rozbiórki na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2540-kupil-lokal-z-samowola-budowlana-teraz-dostal-nakaz-rozbiorki
Jak napisał Zarządca - nie ma czegoś takiego, jak odszkodowanie za samowolę budowlaną, w szczególności odszkodowanie naliczane przez przedstawicieli SM. Chyba, że chodzi o odszkodowanie z tytułu poczynionych szkód podczas wykonywania robót (np. komuś spadła cegła na głowę, sąsiadowi pękła ściana, albo szyba w oknie itp.).
Trzeba najpierw wystąpić do lokatora jako właściciel obiektu z nakazem rozbiórki zabudowy i przywrócenia stanu poprzedniego, lub wszcząć procedurę legalizacji, o ile zabudowa jest zgodna z MPZP i przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej. Tym powinien zająć się PINB na wniosek zarządu SM.
Proponuję tytułem opłaty za tymczasowe użytkowanie loggi, jako pomieszczenia mieszkalnego i ze stawką 10 000 zł miesięcznie. : )
Właśnie wymyśliłem aforyzm:
Puki Puki...
Pisały Nieuki
pisał
wp44
".........W tej sytuacji istnieją podstawy do przyjęcia, że balkon stanowi pomieszczenie
pomocnicze w rozumieniu art. 2 ust. 2 u.w.l. wówczas, gdy służy wyłącznie
zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych do korzystania z lokalu
mieszkalnego, a będąc takim pomieszczeniem stanowi zarazem część składową
tego lokalu mieszkalnego. To z kolei przesądza, że właściciel tego lokalu ponosi
wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu służącego wyłącznie
zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu (art. 13
ust. 1 u.w.l.)
Możliwość posłużenia się w takiej sytuacji umową zawartą przez właściciela
lokalu ze wspólnotą mieszkaniową w celu określenia w umowie zasad ponoszenia
wydatków związanych z utrzymaniem takiego balkonu w należytym stanie nie
wchodzi w rachubę, ponieważ mogłaby ona określać zasady korzystania przez
właściciela lokalu tylko z części wspólnych budynku, w zakresie przekraczającym
jego udział w nieruchomości wspólnej (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19
czerwca 2007 r., III CZP 59/07, OSNC 2008, nr 7-8, poz. 81), a takiego charakteru
nie ma część budynku (balkon), służąca wyłącznie do użytku właściciela lokalu i
osób w nim zamieszkałych. ..........."
Owszem żeby móc zabudować loggię powinien on mieć zgodę spółdzielni, ale skoro jest to pomieszczenie,które stonowi część składową "jego" lokalu to niby za co ma płacić przecież płaci już teraz chociażby uiszczając składki na fundusz remontowy. Na dzień dzisiejszy to możecie a w zasadzie powinniście zrobić to o czym piszą moi przedmówcy "czyli najpierw wystąpić do lokatora jako właściciel obiektu z nakazem rozbiórki zabudowy i przywrócenia stanu poprzedniego",albo wystąpić do PINB jako spółdzielnia gdyż dotyczy to prac na częściach "wspólnych".
Nie słyszałem jeszcze żeby ktokolwiek jakiemuś "przestępcy" wystawiał fakturę za dokonanie czynu niedozwolonego.
Co prawda lokator w tym wypadku przestępcą nie jest ale złamał prawo budowlane i ustawę o spółdzielniach (lub UoWL).
Najpierw należy albo zalegalizować samowolę i następnie od nowa policzyć mu powierzchnię mieszkania od której będzie wnosił opłaty (zmienić udziały) lub nakazać w odpowiednim terminie rozbiórkę zabudowy i doprowadzenie do stanu poprzedniego.
Niech przemówią cytaty: - http://prawo.rp.pl/artykul/858363.html
http://muratordom.pl/eksperci/pytania/zabudowa-loggi/29670/
- http://www.administrator24.info/artykul/id665,balkony-raz-jeszcze
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3448B194AA
Lokalem co do samowoli budowlanej tak jak pisali przedmówcy zresztą i Ty sam o tym piszesz nie podlega to żadnej dyskusji ważne jest to o czym pisze MarcoPolo to znaczy czy przy okazji zabudowy loggii doszło również do wyburzenia ściany pomiędzy Loggią a pokojem bo jeżeli nie ma takiej sytuacji to moim zdaniem nie doszło rozbudowy obiektu a zabudowana Loggia jest tylko zabudowaną loggią która jest nadal pomieszczeniem pomocniczym w rozumieniu art. 2 ust 2 UWL Pomieszczeniem które i tak do tej pory miał jako właściciel czy tam lokator tego lokalu . Zabudowanie tej loggii wcale nie musi świadczyć o tym że gościu chce powiększyć sobie mieszkanie może on ją zabudował bo nie chce aby sąsiedzi z naprzeciwka zaglądali do jego mieszkania nie wiemy jakie są powody zabudowy musimy wiedzieć natomiast czy zlikwidował ścianę o której pisze MarcoPolo .