Zabudowa loggi - wystawienie faktury

lokalemlokalem Użytkownik
edytowano kwietnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Mam taki problem w swojej spółdzielni. Lokator zabudował loggie. Tzn postawił scianke z cegieł, wstawił małe okienko. Nie uzgadniał tego wczesniej z Zarządem Spółdzielni. Czyli defakto jest to samowola budowlana. Zgody od nas nie ma, wiec z nadzorem tez do ładu nie dojdzie. Chciałam wystawic mu za tę zabudowaną cześc fakturę. I moje pytanie brzmi. Z jakąs stawką? Zw czy 23%? Jesli zw to do jakiego przepisu mam się odwołac? Z góry dziękuje za podpowiedzie.

Komentarze

  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Z Twojego opisu sytuacji wynika, ze mamy tu do czynienia z samowolą budowlaną, gdyż dokonano rozbudowy, która wymaga pozwolenia na budowę.
    Dodatkowo, lokator który dokonał takiej rozbudowy, prawdopodobnie wyburzył ścianę między loggią a pokojem, przez co zmienił powierzchnie swojego lokalu, w tym powierzchnię grzewczą.
    Dokonana rozbudowa wpłynęła na wygląd elewacji, a jest to część nieruchomości wspólnej.
    Nadzór budowlany powinien nakazać rozbiórkę zabudowy i przywrócenie stanu pierwotnego.

    Zupełnie nie rozumiem pomysłu z wystawianiem faktury - jako kto miałabyś to zrobić? za co miałaby być faktura?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja też nie rozumiem, o co tutaj chodzi z fakturowaniem (może za dodatkowe niestandardowe czynności sprawdzające / administracyjne podejmowane przez zarząd w tej sprawie ). Ale, trzeba pamiętać, że jest mowa o lokatorze i spółdzielni oraz Zarządzie Spółdzielni (w domyśle SM). Ja nie wiem, jak to jest z nieruchomością wspólną w przypadku lokatorów i spółdzielni mieszkaniowych.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W spółdzielniach nie ma NW w znaczeniu takim jak we wspolnotach. Tam wszystkie element budynku , lokale i działka są własnością spółdzielni.
  • Opcje
    lokalemlokalem Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powierzchnia grzewcza została zwiększona w naliczeniu czynszowym, a dodatkowo lokator ma zostać obciązony fakturą co miesiąc za "dodatkowe pomieszczenie" ?!?! No własnie i tu mam problem. Mam go obciązyc fakturą ale nie bardzo wiem, czy powinna tu być faktura czy raczej powinno to być w formie odszkodowania za samowolę budowlaną?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2015
    Nie ma czegoś takiego jak odszkodowanie za samowolę budowlaną, która można samemu wymierzać, jeżeli juz moze mówić o bezumownym korzystaniu,ale nie za bardzo jest podstawa skoro to jego loggia.

    Podobny przypadek:

    "Tak zapewne myślał nabywca lokalu, który zdecydował się na zakup atrakcyjnego lokalu, potem tego zapewne żałował, ponieważ otrzymał nakaz rozbiórki. Okazało się, że poprzedni właściciel zabudował taras bez stosownych pozwoleń, ogród zimowy to nic innego, jak samowola budowlana. Nowy właściciel usiłował ją zalegalizować, wystąpił ze stosownym wnioskiem do nadzoru budowlanego, złożył wymagane prawem dokumenty, jednak z wyjątkiem oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością – okazało się, że wspólnota mieszkaniowa ogrodu zimowego w budynku akceptować nie będzie, nie tylko, że zgody nie dała, to jeszcze wystosowała do organów protest."
    Więcej na ten temat w artykule: Kupił lokal z samowolą budowlaną - teraz dostał nakaz rozbiórki na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2540-kupil-lokal-z-samowola-budowlana-teraz-dostal-nakaz-rozbiorki
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    lokalemlokalem Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli jak rozwiązać ten problem? Puki co rozbiórki nie będzie, zabudował cegłami i nie zrobi z tym nic. A ja co miesiac mam mu wystawiac fakture, tylko jakim tytułem i z jaka stawką?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Skoro masz wystawić fakturę, tzn. w domyśle, że dostałaś polecenie wystawienia faktury. Najpewniej od przełożonego, może prezesa SM, o ile Ty sama nie jesteś prezesem. Najprościej rzecz ujmując - zwróć się z pytaniem do tych, którzy polecili Ci wystawić fakturę.

    Jak napisał Zarządca - nie ma czegoś takiego, jak odszkodowanie za samowolę budowlaną, w szczególności odszkodowanie naliczane przez przedstawicieli SM. Chyba, że chodzi o odszkodowanie z tytułu poczynionych szkód podczas wykonywania robót (np. komuś spadła cegła na głowę, sąsiadowi pękła ściana, albo szyba w oknie itp.).
    [cite] lokalem:[/cite]Czyli jak rozwiązać ten problem?
    Trzeba najpierw wystąpić do lokatora jako właściciel obiektu z nakazem rozbiórki zabudowy i przywrócenia stanu poprzedniego, lub wszcząć procedurę legalizacji, o ile zabudowa jest zgodna z MPZP i przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej. Tym powinien zająć się PINB na wniosek zarządu SM.
    [cite] lokalem:[/cite]ja co miesiac mam mu wystawiac fakture, tylko jakim tytułem i z jaka stawką?
    Proponuję tytułem opłaty za tymczasowe użytkowanie loggi, jako pomieszczenia mieszkalnego i ze stawką 10 000 zł miesięcznie. : )


    Właśnie wymyśliłem aforyzm:

    Puki Puki...
    Pisały Nieuki

    pisał
    wp44
  • Opcje
    mechanik-86mechanik-86 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    "Lokalem" słuchaj po pierwsze nie wiem do końca czy jest to mieszkanie spółdzielcze, własnościowe czy jakieś tam inne. Po prostu z twojego posta w żaden sposób nie wynika status tego mieszkania .
    Mam taki problem w swojej spółdzielni. Lokator zabudował loggie. Tzn postawił scianke z cegieł, wstawił małe okienko. Nie uzgadniał tego wczesniej z Zarządem Spółdzielni.
    Po drugie moim zdaniem ( podkreślam moim zdaniem bo najlepiej by było żeby do mojego posta ustosunkowali się inni dysponujący dużą wiedzą w tych sprawach) nie rozumiem za co masz wystawić temu "lokatorowi" fakturę skoro zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego III CZP 10/08 Balkon a co za tym idzie loggia jet pomieszczeniem stanowiącym część składową lokalu mieszkalnego tego "lokatora" poniżej cytat z tej Uchwały
    ".........W tej sytuacji istnieją podstawy do przyjęcia, że balkon stanowi pomieszczenie
    pomocnicze w rozumieniu art. 2 ust. 2 u.w.l. wówczas, gdy służy wyłącznie
    zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych do korzystania z lokalu
    mieszkalnego,
    a będąc takim pomieszczeniem stanowi zarazem część składową
    tego lokalu mieszkalnego.
    To z kolei przesądza, że właściciel tego lokalu ponosi
    wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu służącego wyłącznie
    zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu
    (art. 13
    ust. 1 u.w.l.)

    Możliwość posłużenia się w takiej sytuacji umową zawartą przez właściciela
    lokalu ze wspólnotą mieszkaniową
    w celu określenia w umowie zasad ponoszenia
    wydatków związanych
    z utrzymaniem takiego balkonu w należytym stanie nie
    wchodzi w rachubę, ponieważ mogłaby ona określać zasady korzystania przez
    właściciela lokalu tylko z części wspólnych budynku, w zakresie przekraczającym
    jego udział w nieruchomości wspólnej
    (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19
    czerwca 2007 r., III CZP 59/07, OSNC 2008, nr 7-8, poz. 81), a takiego charakteru
    nie ma część budynku (balkon), służąca wyłącznie do użytku właściciela lokalu i
    osób w nim zamieszkałych.
    ..........."

    Owszem żeby móc zabudować loggię powinien on mieć zgodę spółdzielni, ale skoro jest to pomieszczenie,które stonowi część składową "jego" lokalu to niby za co ma płacić przecież płaci już teraz chociażby uiszczając składki na fundusz remontowy. Na dzień dzisiejszy to możecie a w zasadzie powinniście zrobić to o czym piszą moi przedmówcy "czyli najpierw wystąpić do lokatora jako właściciel obiektu z nakazem rozbiórki zabudowy i przywrócenia stanu poprzedniego",albo wystąpić do PINB jako spółdzielnia gdyż dotyczy to prac na częściach "wspólnych".
    Komentarz edytowany mechanik-86
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    lokalem: Nie uzgadniał tego wczesniej z Zarządem Spółdzielni. Czyli defakto jest to samowola budowlana.
    Chciałam wystawic mu za tę zabudowaną cześc fakturę. I moje pytanie brzmi. Z jakąs stawką? Zw czy 23%?
    Również nie rozumiem o jaką fakturę chodzi?
    Nie słyszałem jeszcze żeby ktokolwiek jakiemuś "przestępcy" wystawiał fakturę za dokonanie czynu niedozwolonego.
    Co prawda lokator w tym wypadku przestępcą nie jest ale złamał prawo budowlane i ustawę o spółdzielniach (lub UoWL).
    Najpierw należy albo zalegalizować samowolę i następnie od nowa policzyć mu powierzchnię mieszkania od której będzie wnosił opłaty (zmienić udziały) lub nakazać w odpowiednim terminie rozbiórkę zabudowy i doprowadzenie do stanu poprzedniego.

    Niech przemówią cytaty:
    "...Trzeba też pamiętać, że zmiana wyglądu elewacji budynku wielorodzinnego wymaga zgody zarządu spółdzielni, jeśli lokal należy do spółdzielni. Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej też powinien uzyskać na zabudowę zezwolenie zarządu lub zarządcy, gdyż zabudowa może wpłynąć na estetykę, wygląd elewacji, a ta uznawana jest za część nieruchomości wspólnej..."
    - http://prawo.rp.pl/artykul/858363.html
    "...Zabudowa loggi w celu powiększenia powierzchni pokoju, którą można zakwalifikować jako rozbudowę, wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.
    Projekt zabudowy wykonuje uprawniony projektant. Należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane lub w przypadku budynku wielorodzinnego zaświadczenie o prawie do lokalu i zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty na zabudowę..."
    http://muratordom.pl/eksperci/pytania/zabudowa-loggi/29670/
    "...Nie ulega wątpliwości, że dokonał Pan samowoli budowlanej nie uzyskując zgody spółdzielni na podjęte działania. Jeśli sytuacja miałaby miejsce w nieruchomości, w której byłaby wspólnota mieszkaniowa, to musiałby Pan uzyskać zgodę wspólnoty na przebudowę balkonu. Ponadto Pańska inwestycja wymagała zgłoszenia organowi administracji budowlanej (nie pozwolenia!), przy czym do zgłoszenia byłoby konieczne dołączenie oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania tą częścią nieruchomości wspólnej, w którą chciałby Pan ingerować..."
    - http://www.administrator24.info/artykul/id665,balkony-raz-jeszcze
    "...Roboty budowlane związane z zabudową loggi powinny być traktowane jako rozbudowa obiektu, gdyż prowadzą do zmiany powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego inwestora, a tym samym do przesunięcia granic obiektu budowlanego. II SA/Ol 184/11 - Wyrok WSA w Olsztynie..."
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3448B194AA
  • Opcje
    mechanik-86mechanik-86 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    MarcoPolo
    Dodatkowo, lokator który dokonał takiej rozbudowy, prawdopodobnie wyburzył ścianę między loggią a pokojem, przez co zmienił powierzchnie swojego lokalu, w tym powierzchnię grzewczą.

    Lokalem co do samowoli budowlanej tak jak pisali przedmówcy zresztą i Ty sam o tym piszesz nie podlega to żadnej dyskusji ważne jest to o czym pisze MarcoPolo to znaczy czy przy okazji zabudowy loggii doszło również do wyburzenia ściany pomiędzy Loggią a pokojem bo jeżeli nie ma takiej sytuacji to moim zdaniem nie doszło rozbudowy obiektu a zabudowana Loggia jest tylko zabudowaną loggią która jest nadal pomieszczeniem pomocniczym w rozumieniu art. 2 ust 2 UWL Pomieszczeniem które i tak do tej pory miał jako właściciel czy tam lokator tego lokalu . Zabudowanie tej loggii wcale nie musi świadczyć o tym że gościu chce powiększyć sobie mieszkanie może on ją zabudował bo nie chce aby sąsiedzi z naprzeciwka zaglądali do jego mieszkania nie wiemy jakie są powody zabudowy musimy wiedzieć natomiast czy zlikwidował ścianę o której pisze MarcoPolo .
    W tej sytuacji istnieją podstawy do przyjęcia, że balkon stanowi pomieszczenie
    pomocnicze w rozumieniu art. 2 ust. 2 u.w.l. wówczas, gdy służy wyłącznie
    zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób uprawnionych do korzystania z lokalu
    mieszkalnego, a będąc takim pomieszczeniem stanowi zarazem część składową
    tego lokalu mieszkalnego. To z kolei przesądza, że właściciel tego lokalu ponosi
    wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu służącego wyłącznie
    zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu (art. 13
    ust. 1 u.w.l.)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.