Przeniesienie własności lokalu bez pozwolenia na użytkowanie
Bliźniak
Użytkownik
Czy zgodne jest z prawem przeniesienie notarialnie aktu własności lokalu w sytuacji, gdy wcześniej cała nieruchomość utraciła pozwolenie na użytkowanie decyzją PINB. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie naprawcze mające na celu zalegalizowanie nieruchomości. Czy można znaleźć podstawę prawną, lub orzeczenie sądu w podobnej sprawie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jednak ma wiele wspólnego.
Przeniesienie własności lokalu jest możliwe po uzyskaniu przez inwestora od starosty zaświadczenia o samodzielności lokalu. Inwestor nie uzyska takiego zaświadczenia bez pozwolenia na użytkowanie. Tak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych (NSA w wyroku z dnia 19 stycznia 2010 r., I OSK 1196/2009; NSA oz. w Lublinie w wyroku z dnia 3 lipca 2001 r., II SA/Lu 393/00; WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 20 października 2011 r., II SA/Wr 464/2011).
Jednak nie. Raczej wyodrębnienie lokalu jest możliwe po uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu, a nie przeniesienie własności. Skoro nastąpiło przeniesienie własności, to znaczy, że lokal był już wyodrębniony, czyli musiał wcześniej uzyskać zaświadczenie o samodzielności i pozwolenie użytkowania. Późniejsze cofnięcie pozwolenia na użytkowanie, ani nie oznacza, że lokal utracił status samodzielności, ani tym bardziej nie cofa, ani nie zawiesza aktu wyodrębnienia. Z chwilą wyodrębnienia, lokal stał się samodzielną nieruchomością, którą można zbywać niezależnie od tego, czy w danej chwili ma pozwolenie na użytkowanie.
Jeśli natomiast obiekt (budynek) miał wcześniej pozwolenie na użytkowanie, a następnie lokale (wszystkie lub ich część) uzyskały zaświadczenie o samodzielności, to po cofnięciu pozwolenia na użytkowanie te zaświadczenia nie utraciły automatycznie ważności i lokale posiadające zaświadczenie o samodzielności mogą być wyodrębniane i zbywane.
Jednak nieprawdziwe jest stwierdzenie, że te dwie rzeczy (pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym jest położony lokal i możliwość zbycia lokalu) nie mają ze sobą nic wspólnego:
[/quote]
Natomiast mozna przenieść własność całej nieruchomości, tj. gruntu z tym co na nim wzniesiono.
Nowy doklejony: 21.04.15 07:23
"Bez pozwolenia na użytkowanie budynku deweloper nie uzyska zaświadczeń o samodzielności lokali orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt: I OSK 908/13). Sąd oddalił tym samym kasację dewelopera od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2013-02-07, sygn. akt: II SA/Wr 867/12.
Deweloper wystąpił o uzyskanie zaświadczeń o samodzielności lokali w budynku, który nie był oddany do użytkowania, ponieważ stał na stanowisku, że pozwolenie na użytkowanie nie jest warunkiem koniecznym uzyskania przedmiotowych pozwoleń. "
Więcej na ten temat w artykule: "Najpierw pozwolenie na użytkowanie - potem zaświadczenie o samodzielności lokalu" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2259-najpierw-pozwolenie-na-uzytkowanie---potem-zaswiadczenie-o-samodzielnosci-lokalu
O toczącym się postępowaniu administracyjnym powinny poinformować sąd strony, a nie urząd.