Przeniesienie własności lokalu bez pozwolenia na użytkowanie

BliźniakBliźniak Użytkownik
edytowano kwietnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zgodne jest z prawem przeniesienie notarialnie aktu własności lokalu w sytuacji, gdy wcześniej cała nieruchomość utraciła pozwolenie na użytkowanie decyzją PINB. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie naprawcze mające na celu zalegalizowanie nieruchomości. Czy można znaleźć podstawę prawną, lub orzeczenie sądu w podobnej sprawie.

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Bliźniak:[/cite]Czy zgodne jest z prawem przeniesienie notarialnie aktu własności lokalu w sytuacji, gdy wcześniej cała nieruchomość utraciła pozwolenie na użytkowanie decyzją PINB.
    Jest zgodne z prawem. Rozporządzanie prawem własności nie ma nic wspólnego z administracyjnym pozwoleniem na użytkowanie nieruchomości, to są sprawy niezależne.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Egzo:
    Rozporządzanie prawem własności nie ma nic wspólnego z administracyjnym pozwoleniem na użytkowanie nieruchomości
    Pozwolenie na użytkowanie dotyczy obiektu budowlanego, a nie nieruchomości.

    Jednak ma wiele wspólnego.
    Przeniesienie własności lokalu jest możliwe po uzyskaniu przez inwestora od starosty zaświadczenia o samodzielności lokalu. Inwestor nie uzyska takiego zaświadczenia bez pozwolenia na użytkowanie. Tak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych (NSA w wyroku z dnia 19 stycznia 2010 r., I OSK 1196/2009; NSA oz. w Lublinie w wyroku z dnia 3 lipca 2001 r., II SA/Lu 393/00; WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 20 października 2011 r., II SA/Wr 464/2011).
    Wydanie zaświadczenia o spełnieniu wymagań samodzielności lokalu mieszkalnego /art. 2 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. nr 85 poz. 388 ze zm./ może nastąpić po dopuszczeniu do użytkowania budynku, w którym lokal ten jest usytuowany.

    Wyrok NSA oz. w Lublinie, II SA/Lu 393/00. LINK
    Komentarz edytowany cdn
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] cdn:[/cite]Pozwolenie na użytkowanie dotyczy obiektu budowlanego, a nie nieruchomości.
    [cite] Bliźniak:[/cite]cała nieruchomość utraciła pozwolenie na użytkowanie decyzją PINB.
    Odnoszę się do tego, co napisał Bliźniak.


    [cite] cdn:[/cite] Przeniesienie własności lokalu jest możliwe po uzyskaniu przez inwestora od starosty zaświadczenia o samodzielności lokalu.
    Jednak nie. Raczej wyodrębnienie lokalu jest możliwe po uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu, a nie przeniesienie własności. Skoro nastąpiło przeniesienie własności, to znaczy, że lokal był już wyodrębniony, czyli musiał wcześniej uzyskać zaświadczenie o samodzielności i pozwolenie użytkowania. Późniejsze cofnięcie pozwolenia na użytkowanie, ani nie oznacza, że lokal utracił status samodzielności, ani tym bardziej nie cofa, ani nie zawiesza aktu wyodrębnienia. Z chwilą wyodrębnienia, lokal stał się samodzielną nieruchomością, którą można zbywać niezależnie od tego, czy w danej chwili ma pozwolenie na użytkowanie.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Wyodrębnienie lokalu przez inwestora bez przeniesienia własności jest możliwe tylko wówczas, gdy inwestor wyodrębnia lokal dla siebie. To bardzo rzadkie zjawisko (choćby z powodu kosztów). Zatem jeśli mówimy o przeniesieniu własności lokalu przez inwestora, to najczęściej następuje ono jednocześnie z wyodrębnieniem go z dotychczasowej nieruchomości.

    Jeśli natomiast obiekt (budynek) miał wcześniej pozwolenie na użytkowanie, a następnie lokale (wszystkie lub ich część) uzyskały zaświadczenie o samodzielności, to po cofnięciu pozwolenia na użytkowanie te zaświadczenia nie utraciły automatycznie ważności i lokale posiadające zaświadczenie o samodzielności mogą być wyodrębniane i zbywane.

    Jednak nieprawdziwe jest stwierdzenie, że te dwie rzeczy (pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym jest położony lokal i możliwość zbycia lokalu) nie mają ze sobą nic wspólnego:
    Rozporządzanie prawem własności nie ma nic wspólnego z administracyjnym pozwoleniem na użytkowanie nieruchomości, to są sprawy niezależne.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Jednak nieprawdziwe jest stwierdzenie, że te dwie rzeczy (pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym jest położony lokal i możliwość zbycia lokalu) nie mają ze sobą nic wspólnego
    Mylisz różne zagadnienia. Ja nie napisałem, że możliwość zbycia lokalu nie jest związana z pozwoleniem na użytkowanie, tylko, że:
    Rozporządzanie prawem własności nie ma nic wspólnego z administracyjnym pozwoleniem na użytkowanie nieruchomości, to są sprawy niezależne.
    [/quote]
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem nie może być mowy o przeniesieniu własności lokalu, bo jak rozumiem tego dotyczy pytanie, skoro brak zaświadczenia o jego samodzielności. Zaświadczenia brak, bo brak pozwolenia na użytkownie. Najpierw musi pozowlenie na użytkowanie, potem zaświadczenie o samodzielności a dopiero na końcu przeniesienie własności nieruchomości lokalowej.
    Natomiast mozna przenieść własność całej nieruchomości, tj. gruntu z tym co na nim wzniesiono.

    Nowy doklejony: 21.04.15 07:23
    "Bez pozwolenia na użytkowanie budynku deweloper nie uzyska zaświadczeń o samodzielności lokali orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt: I OSK 908/13). Sąd oddalił tym samym kasację dewelopera od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2013-02-07, sygn. akt: II SA/Wr 867/12.
    Deweloper wystąpił o uzyskanie zaświadczeń o samodzielności lokali w budynku, który nie był oddany do użytkowania, ponieważ stał na stanowisku, że pozwolenie na użytkowanie nie jest warunkiem koniecznym uzyskania przedmiotowych pozwoleń. "

    Więcej na ten temat w artykule: "Najpierw pozwolenie na użytkowanie - potem zaświadczenie o samodzielności lokalu" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:




    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2259-najpierw-pozwolenie-na-uzytkowanie---potem-zaswiadczenie-o-samodzielnosci-lokalu
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    BliźniakBliźniak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie jako jednorodzinny - bliźniaczy. Dokonano podziału współwłasności obydwóch części jednorodzinnych. Pierwszy na cztery odrębne lokale i drugi na dwa odrębne lokale. Podziału dokonano sądownie w okresie kiedy trwało postępowanie wyjaśniające i na dwa miesiące przed cofnięciem pozwolenia na użytkowanie. PINB w późniejszym terminie (2011r.) dokonał umorzenia całej sprawy lecz WINB i GINB unieważnił decyzję PINB traktując ją jako decyzję zawierającą wadę prawną. Nasuwa się pytanie, czy w tej sytuacji sąd nie został oszukany skoro wcześniej trwało postępowanie w urzędach miasta o czym sąd nie był poinformowany. Faktem jest, że grunt na którym znajduje się nieruchomość jest w dzierżawie obecnych właścicieli lecz lokale nie posiadają pozwolenia na użytkowanie. Decyzja PINB zaskarżona została przez dewelopera lecz ostatecznie WSA w Łodzi sygn. akt II SA/Łd 638/08 z dnia 29.01.2009r utrzymał w mocy decyzję PINB cofnięcia pozwolenia na użytkowanie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    JAk rozumiem sąd dokonał podziału wyodrębniając lokale, tak? Jeżeli budynek był oddany do użytkowania , to późniejsza decyzja organu moim zdaniem nie ma znaczenia dla tamtego stanu sprawy. Teraz nie ma pozwolenia więc należałoby się wyprowadzić, budynek nie nadaje się do zamieszkania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Bliźniak:[/cite]Podziału dokonano sądownie w okresie kiedy trwało postępowanie wyjaśniające i na dwa miesiące przed cofnięciem pozwolenia na użytkowanie.
    Tak jak pisałem od początku, uważam (i podobnie jak Zarządca) , że przeniesienie własności było skuteczne. Cofnięcie pozwolenia nie ma już wpływu na to, co się wcześniej wydarzyło przed sądem.
    Nasuwa się pytanie, czy w tej sytuacji sąd nie został oszukany skoro wcześniej trwało postępowanie w urzędach miasta o czym sąd nie był poinformowany.
    O toczącym się postępowaniu administracyjnym powinny poinformować sąd strony, a nie urząd.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.