Podejmowanie uchwał "obiegiem".

2»

Komentarze

  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Niestety, bardzo często uchwały, które podejmują, podpisuje niewłaściwa osoba. Na ogół robi to administrator lub zarządca z firmy, która ma zawartą ze wspólnotą umowę na zarządzanie – mówi Aleksander Snarski, prawnik z Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości
    pod uchwałą powinny widnieć podpisy członków zarządu. Jeśli jest wieloosobowy, to musi się podpisać co najmniej dwóch członków – wyjaśnia Jacek Łapińcki, ekspert ds. rynku nieruchomości
    Wypowiedzi "ekspertów" nie mają podstaw prawnych. Uchwały podpisują właściciele lokali, a nie zarząd.
    Napisałem, że "Ani brak podsumowania głosów pod kartą do głosowania lub w innej formie, ani brak podpisu zarządu pod uchwałą nie powoduje, że jest ona nieprzyjęta lub nieobowiązująca." Sam się z tym zgodziłeś: "Oczywiście, że prawnie nie powoduje" - więc po co wklejasz sprzeczne z moim i twoim stanowiskiem opinie, że uchwała "powinna" być podpisana przez zarząd, a jeśli zarząd jest wieloosobowy, to przez 2 członków zarządu? Dlatego, że ktoś tych panów nazwał "ekspertami" i w tej racji spłynęło na nich objawienie?

    Takie twierdzenia są bezpodstawne, a podane tonem kategorycznym ("powinny") i okraszone tytułami "ekspertów" wprowadzają w błąd. Nie ma takiej powinności, bo żaden przepis prawny tego nie wymaga.

    Jeśli inne opinie tych "ekspertów" są równie fachowe, to chroń nas Panie Boże przed tymi "ekspertami".
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    gecon: Oczywiście, że prawnie nie powoduje ale dla czysto praktycznej sprawy wskazane jest aby ktoś to stwierdził.
    No właśnie - dla czysto praktycznej strony zagadnienia.
    Nie pojmuję dlaczego wy zarządcy - chociaż to was najmniej dotyczy bo uchwały realizuje zarząd - dlaczego tak wam (niektórym) zależy aby nikt a zwłaszcza zarząd nie podpisywał się i nie stwierdzał faktu ile głosów uzyskała uchwała?
    Przecież to wam (zarządcom/administratorom) powinno zależeć na tym aby sprawa była jasna i jakiś zarząd nie oszukiwał was nakazując wykonać jakieś czynności bo właściciele tak sobie zażyczyli w uchwale, która nie wiadomo czy jest podjęta bo przecież nikt nie potwierdził ani nie przeliczył głosów, bo przecież nie ma takiej podstawy prawnej.
    Chyba, że chodzi w tym niepodpisywaniu o co innego?!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiem krótko ... grunt, że w Sądach się nie czepiają tak , jak Wy (gecon i cdn) ws o windykację długu .
    Nasze (WM) dokumenty są przejrzyste i zgodne z obowiązującym prawem, jak stwierdził jeden Sąd i oddalił sprzeciw .
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    grunt, że w Sądach się nie czepiają tak , jak Wy (gecon i cdn) ws o windykację długu
    Tyle to ja też wiem a nawet więcej - dla sądu wystarczy kartka z napisem uchwała wspólnoty, kilka podpisów i adnotacja administratora, że uchwałę podjęto bo ZA było np. 54% głosów chociaż ZA było praktycznie niecałe 30% - na sądzie nie robi to wrażenia żadnego, nawet mimo wniosku o przeliczenie głosów.
    Z tym, że to nie powód do tego aby nie uporządkować tej sprawy skoro można.
    Poza tym to nie tylko ja się czepiam (my) ale i inni w tym Ty także.
    Twój guru tak pisał:
    "...po zakończeniu głosowania kartka z treścią uchwały jest podpisywana przez zarząd i przechowywana wraz z kartą do głosowania. Robimy tak dla potwierdzenia, że treść uchwały jest zgodna z tym, nad czym głosowali właściciele..."
    - owner http://wspolnota.net.pl/zarzad/kto-podpisuje-uchwaly-wspolnoty-mieszkaniowej-t1343.html

    A ty sam tak:
    "...Protokół z zebrania podpiuje protokolant i przewodniczący zebrania .
    Natomiast uchwały podpisują Komisja wniosków i uchwał oraz przewodniczacy zebrania.
    Protokoły z głosowania komisja skrutacyna oraz dwaj członkowie Zarządu WM.(stosownie do kompetencji)
    Inne formy to próby, narzucenia praktyk stosowanych w spółdzielniach
    mieszkaniowych...."
    - http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,28930255,28937048,Re_WARTO_WIEDZIEC_podpisywanie_uchwal.html
    - i:
    KubaP: wystarczy wynik z głosowania podany pod uchwałą....
    i potwierdzenie przez Zarząd czy uchwała została podjęta i obwiązuje czy odrzucona.
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6394/1/podejmowanie-uchwal-obiegiem/
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moje podsumowanie jest następujące: w razie ewentualnego konfliktu (czy to na gruncie własnej wspólnoty, czy już na etapie sądowym), sprawy są znacznie łatwiejsze do wyjaśnienia i rozwiązania, gdy są przestrzegane następujące zasady postępowania:
    1. o każdej uchwale powinni być zawiadamiani pisemnie wszyscy właściciele lokali
    2. każdy właściciel powinien mieć możliwość oddania swojego głosu pod uchwałą i rolą zarządu jest jak najsprawniejsze zorganizowanie głosowania
    3. właściciele lokali powinni być możliwie najwcześniej powiadomieni o wyniku głosowania danej uchwały (tzn. ile było % udziałów ZA, ile % PRZECIW, i ile % wstrzymujących (jeżeli ta opcja występowała w głosowaniu uchwały)

    Niby trzy proste i oczywiste reguły ułatwiające życie zarówno zarządom, jak i wszystkim właścicielom, więc dziwię się że nie wszyscy je stosują.
    W mojej wspólnocie od samego początku właśnie taki mamy sposób postępowania, realizowany następująco:
    1. Wszyscy właściciele dostają na piśmie teksty wszystkich projektów uchwał, wraz z zawiadomieniem o zebraniu. Zdarzyło się 2 razy w ciągu 5 lat istnienia wspólnoty, że uchwała była głosowana wyłącznie obiegiem, ale wtedy też wszyscy otrzymali na piśmie tekst uchwały.
    2. Ponieważ na zebraniach mamy frekwencję na poziomie 70-80%, więc zazwyczaj nie ma problemów z głosowaniem uchwał już na zebraniu (podpisy na jednej liście, pod uchwałą).
    W początkowym okresie, gdy spółdzielnia była właścicielem ok. 0.3 udziałów i głosowała przeciwko uchwałom, te parę brakujących głosów było zawsze dozbierane przez członków zarządu (każdy członek zarządu zbiera w "swojej" klatce, więc jest małe obciążenie czasowe)
    3. Zarząd podpisuje się pod listą głosowania, a administrator wywiesza wynik głosowania w gablotach na klatkach schodowych)

    Dodatkowo, realizację każdego z trzech punktów ułatwia e-kartoteka. Każdy z właścicieli ma do niej swój kod dostępu. Oczywiście do zakładki z dokumentami dotyczącymi całej wspólnoty (nie poszczególnych właścicieli) ma dostęp każdy z właścicieli. W zakładce tej można znaleźć zarówno zawiadomienie o zebraniu, teksty uchwał, informacje w jaki sposób mogą oddać swój głos pod uchwałą ci, którzy nie byli na zebraniu oraz wynik głosowania.

    Oczywiście nie twierdzę, że to jest jedyna i najlepsza procedura głosowania uchwał, zapewne w innych wspólnotach jest to realizowane inaczej. Wszystkie sposoby, byle zgodne z prawem i skuteczne są dobre
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    ...dziwię się że nie wszyscy je stosują.
    No w świetle chociażby tej dyskusji widać, że skoro dominuje pogląd iż to wszystko jest niewymagane to taki "bałagan" przy podejmowaniu uchwał ma się dobrze.
    Tyle lat fachowcy uświadamiali zarządy właścicieli że nie potrzeba podpisywać uchwał i stwierdzać fakt ich podjęcia, że różne cuda się teraz dzieją.
    Nie obwiniam oczywiście tylko zarządców bo przecież zarządom czy właścicielom nikt rozumu nie odebrał więc powinni zwracać uwagę na ten fakt tym bardziej, że w wielu wspólnotach dawno uporządkowano tę sprawę i nikt nie oburza się na to, że pod każdą uchwałą zarząd potwierdza wynik głosowania i podpisuje się.

    Poniżej wyrok potwierdzający kuriozalny sposób podejmowania uchwał o czym już wspominałem bo dana uchwała podobno w ogóle nie zawierała żadnych rubryk.
    "...uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na rozwiązanie umowy powinna zawierać szczegółowe wskazanie przyczyn takiej decyzji oraz precyzyjne określenie podmiotu, z którym umowa ma zostać rozwiązana. Zaskarżona uchwała nie spełnia tego warunków.
    W ocenie Sądu podnieść także należy, iż lista głosów oddanych w sprawie zaskarżonej uchwały nie wskazuje czy są to głosy za, przeciw, czy też wstrzymujące się. Rubryka, w której właściciele lokali składali swoje podpisy nie zawiera bowiem rozróżnienia oddawanych głosów. W tej sytuacji nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy podpis właściciela umieszczony w tej rubryce akceptuje treść znajdującą się powyżej, inaczej mówiąc jest „za” czy też stanowi jedynie wyraz właściciela o zapoznaniu się z treścią projektu uchwały....Z treści uchwały musi więc wynikać w sposób nie budzący wątpliwości ilu właścicieli (jaka liczba udziałów w nieruchomości wspólnej) poparło projekt uchwały, ilu było jej przeciwnych, a ile wstrzymało się od udziału w głosowaniu. Zaskarżona uchwała nie umożliwia takiej weryfikacji...w ocenie Sądu ilość i istotność stwierdzonych uchybień formalnych przy podejmowaniu zaskarżonej uchwały musi skutkować usunięciem jej z obrotu poprzez uchylenie. I C 149/13 - wyrok Sąd Okręgowy w Słupsku z 2013-09-18..."
    -http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151020000000503_I_C_000149_2013_Uz_2013-09-30_001
    Nie wierzę, że to aby nie można było przydzielić danego głosu do głosu ZA lub PRZECIW było zrobione przypadkowo w tej wspólnocie.:confused:
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    3. właściciele lokali powinni być możliwie najwcześniej powiadomieni o wyniku głosowania danej uchwały (tzn. ile było % udziałów ZA, ile % PRZECIW, i ile % wstrzymujących (jeżeli ta opcja występowała w głosowaniu uchwały)
    nie ma takiego obowiązku ustawowego podawania wyników głosowania , Wystarczy treść uchwał, które zostały przyjęte i obowiązują.
    A czy ja gdziekolwiek napisałam, ze jest taki wymóg ustawowy?
    Wyraźnie napisałam, że taką procedurę stosujemy u nas, bo uważamy, że tak jest klarownie i ogólnie tak nam pasuje. Chyba nie jest to zabronione, nieprawdaż?

    Nowy doklejony: 29.04.15 21:58
    1. o każdej uchwale powinni być zawiadamiani pisemnie wszyscy właściciele lokali

    Chodzi o to, że o każdej uchwale (czyli tekście projektu uchwały), która ma być podjęta (niezależnie od tego w jakim trybie: na zebraniu, obiegiem lub zebranie+obieg) powinni być zawiadamiani wszyscy właściciele. Czyli, żeby wszyscy właściciele wiedzieli, co ma być głosowane
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    piastowska: Chodzi o to, że o każdej uchwale (czyli tekście projektu uchwały), która ma być podjęta (niezależnie od tego w jakim trybie: na zebraniu, obiegiem lub zebranie+obieg) powinni być zawiadamiani wszyscy właściciele. Czyli, żeby wszyscy właściciele wiedzieli, co ma być głosowane
    Dokładnie.
    O to właśnie chodzi, dlatego ciągle niezrozumiała jest ta niechęć zarządców/administratorów do zagwarantowania właścicielom nakazanego art. 27 UoWL prawa do udziału w głosowaniu, czyli prawa głosu.
    Dlaczego nie chcą niektórzy z nich aby wszyscy właściciele byli powiadamiani o głosowaniu, dlaczego omijają niektórych właścicieli i dlaczego nie chcą aby zarząd stwierdzał podpisem, że dana uchwała została podjęta lub niepodjęta.
    Zapewne dla doświadczonych praktyków nie powinna odpowiedź sprawiać trudności???
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej WM do każdego zawiadomienia dołączane są treści projektów uchwał.
    Zawiadomienie nie ma formę broszury w formacie A4, choć nie ma takiego ustawowego obowiązku.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej WM działamy nieco oszczędniej - treść wszystkich uchwał jest na odwrocie zawiadomienia o zebraniu, na którym te uchwały będą głosowane
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MarcoPolo:[/cite]W mojej WM działamy nieco oszczędniej - treść wszystkich uchwał jest na odwrocie zawiadomienia o zebraniu, na którym te uchwały będą głosowane
    czyli 10 funkcji w jednej lub w pigułce
    a ile na tym zaoszczędzisz ?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    To jeszcze pytanie - w jaki sposób realizujecie powiadamianie gdy na zebraniu właściciel zgłosi jakąś uchwałę, nieujętą w porządku, jest głosowana i nie uzyskała większości (wiadomo, mała frekwencja), musi być "dogłosowana " obiegiem?
    KubaP: W mojej WM do każdego zawiadomienia dołączane są treści projektów uchwał.
    Aż się wierzyć nie chce - to zawiadomienie w formie broszury jakieś musi być chyba? Choć nie przeczę, że to ideał - tak powinno być.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] MarcoPolo:[/cite]W mojej WM działamy nieco oszczędniej - treść wszystkich uchwał jest na odwrocie zawiadomienia o zebraniu, na którym te uchwały będą głosowane
    czyli 10 funkcji w jednej lub w pigułce a ile na tym zaoszczędzisz ?
    Jeśli przyjąć, że broszura A4 składa się z co najmniej 6 kartek A4, to 85 * 5 = 425 kartek, czyli ryza papieru na jedno zebranie. Szkoda lasów :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] gecon:[/cite]To jeszcze pytanie - w jaki sposób realizujecie powiadamianie
    gdy na zebraniu właściciel zgłosi jakąś uchwałę, nieujętą w porządku, jest głosowana
    i nie uzyskała większości, musi być "dogłosowana " obiegiem?
    normalnie , tak jak i inne pod którymi są zbierane głosy w procedurze uzupełniającej... karta indywidualna z tekstem głosowanej na zebraniu uchwały

    a co jest jakiś szczególny tryb?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]To jeszcze pytanie - w jaki sposób realizujecie powiadamianie gdy na zebraniu właściciel zgłosi jakąś uchwałę, nieujętą w porządku, jest głosowana i nie uzyskała większości (wiadomo, mała frekwencja), musi być "dogłosowana " obiegiem?
    Nie miałem takiego przypadku, ale zgodnie z zasadą, że o wszystkich projektach uchwał zawiadamiamy pisemnie, też bym każdemu dostarczył kartkę z tekstem projektu uchwały wraz z krótkim opisem, kiedy została ona zgłoszona i jak będzie zorganizowane głosowanie
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    normalnie .. karta indywidualna z tekstem
    A we wspólnotach (większości) gdzie stosują metodę od drzwi do drzwi i zarząd (administrator) nie bawią się w jakieś powiadamiania pisemne?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] MarcoPolo:[/cite]W mojej WM działamy nieco oszczędniej - treść wszystkich uchwał jest na odwrocie zawiadomienia o zebraniu, na którym te uchwały będą głosowane
    czyli 10 funkcji w jednej lub w pigułce a ile na tym zaoszczędzisz ?
    Jeśli przyjąć, że broszura A4 składa się z co najmniej 6 kartek A4, to 85 * 5 = 425 kartek, czyli ryza papieru na jedno zebranie. Szkoda lasów :smile:
    trochę złe założenie, robimy na formacie papieru A3. Więcej się mieści na stronie. Na jedno zawiadomienie idzie 1-3 karki A3 ; uzależniony jest to od ilości uchwał. Jak jest tyko te 6 podstawowych, wszytko mieści się na jednej kartce A3 = 4 strony A4.
    85
    a co to za liczba ?
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    85 = liczba właścicieli lokali
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] gecon:[/cite]
    normalnie .. karta indywidualna z tekstem
    A we wspólnotach (większości) gdzie stosują metodę od drzwi do drzwi?
    to już jest wymierająca metoda , tylko dinozaury ją stosują,
    zawsze w tej metodzie można kogoś pominąć , oczywiście przez pomyłkę

    [cite] MarcoPolo:[/cite]85 = liczba właścicieli lokali
    czyli wyliczyłeś że zaoszczędzasz 12,50 zł, tyle chyba kosztuje ryza papieru 500 szt. kartek
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    to już jest wymarła metoda ,
    Większość wspólnot niestety nie jest tak nowoczesnych jak twoja.
    :confused:
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: trochę złe założenie, robimy na formacie papieru A3.
    No to marnotrawstwo papieru dwa razy większe, bo format A3 jest dwa razy większy niż A4.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]Większość wspólnot niestety nie jest tak nowoczesnych jak twoja.
    :confused:
    wreszcie nuta optymizmu albo sarkazmu , wytnij ten swój wpis, bo narusza regulamin forum art.11
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Pochwały nie są zabronione.
    p.s. regulamin ma pkt - nie art.
    :confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    KubaP: trochę złe założenie, robimy na formacie papieru A3.
    No to marnotrawstwo papieru dwa razy większe, bo format A3 jest dwa razy większy niż A4.
    na wzroku niedowidzących nie oszczędzamy (Grupa osób zaczyna się od 48+), zresztą demokracja jest kosztowna ,
    taka woal ludu, więc ją wykonujemy jako Zarząd
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] MarcoPolo:[/cite]W mojej WM działamy nieco oszczędniej - treść wszystkich uchwał jest na odwrocie zawiadomienia o zebraniu, na którym te uchwały będą głosowane
    czyli 10 funkcji w jednej lub w pigułce a ile na tym zaoszczędzisz ?
    Jeśli przyjąć, że broszura A4 składa się z co najmniej 6 kartek A4, to 85 * 5 = 425 kartek, czyli ryza papieru na jedno zebranie. Szkoda lasów :smile:
    trochę złe założenie, robimy na formacie papieru A3.

    No to jak sobie szybciutko wyliczyłem:
    6-stronicowa broszura w formacie A3 pomnożona przez 300 (w innym wątku pisałeś, że tylu jest właścicieli w Twojej WM), to daje ponad 18 kg papieru tylko na zawiadomienie o uchwałach na jedno zebranie. Ho ho, na bogato. I pewnie macie duże pomieszczenia, żeby to składować - przez 15 lat chyba się sporo zebrało. :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    No to jak sobie szybciutko wyliczyłem:
    6-stronicowa broszura w formacie A3 pomnożona przez 300 (w innym wątku pisałeś, że tylu jest właścicieli w Twojej WM), to daje ponad 18 kg papieru tylko na zawiadomienie o uchwałach na jedno zebranie. Ho ho, na bogato.
    I pewnie macie duże pomieszczenia, żeby to składować - przez 15 lat chyba się sporo zebrało. :wink:
    szybki jesteś ...
    a gdzie wyczytałeś, może ci ktoś podsunął, ukierunkował, że zawiadomienie o zebraniu trzeba archiwizować
    i to aż 15 lat !!!!, jak ty wyliczyłeś w masie 18 kg ...:wink:
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: jak ty wyliczyłeś w masie 18 kg
    Służę uprzejmie wyliczeniem:
    kartka A3 to ok. 0.30m * 0.42m = 0.126m2
    0.126 * 6 (kartek na broszurę) * 300 (właścicieli) = 226.8m2
    przyjąłem gramaturę 80g/m2 (mam nadzieję, że nie używacie papieru lepszej jakości)
    226.8m2 * 80g/m2 = 18.144 kg
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    KubaP: jak ty wyliczyłeś w masie 18 kg
    Służę uprzejmie wyliczeniem:
    kartka A3 to ok. 0.30m * 0.42m = 0.126m2
    0.126 * 6 (kartek na broszurę) * 300 (właścicieli) = 226.8m2
    przyjąłem gramaturę 80g/m2 (mam nadzieję, że nie używacie papieru lepszej jakości)
    226.8m2 * 80g/m2 = 18.144 kg
    ja nie pytam, jak ty to rachunkowo wyliczyłeś, tylko powołałem się na twoje dane co do masy papieru. Z tym twoim katastroficznym obrazem się nie zgadzam.

    Myślę, że z tego powodu nie będziesz się przywiązywał do drzew w lesie .:choinka:
    Na jedno zawiadomienie idzie 1-3 karki A3 ; uzależnione jest to od ilości uchwał.
    Jak jest tyko te 6 podstawowych, wszytko mieści się na jednej kartce A3= 4 strony formatu A4.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: a gdzie wyczytałeś, może ci ktoś podsunął, ukierunkował, że zawiadomienie o zebraniu trzeba archiwizować
    O ile dobrze pamiętam Twoje poprzednie wpisy, to właściciele składają swoje podpisy pod uchwałami właśnie w tych broszurach, więc to nie są tylko zawiadomienia o zebraniu, czyli jakiś czas jednak muszą być składowane (jasne, że nie muszą 15 lat), jako że uchwały właścicieli są jednymi z najważniejszych dokumentów we wspólnocie.
    Chyba, ze dostarczacie właścicielom po dwie broszury :shocked:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Dla celów podatkowych dokumenty powinno się przechowywać 5 lat, dla celów rozliczeniowych ze względu na okres przedawnienia niektórych płatności 10 lat.
    Niektóre dokumenty we wspólnocie muszą być przechowywane trwale.
    Co do innych - właściciele muszą podjąć uchwałę, kiedy zniszczyć bo to oni są właścicielami wszelkich dokumentów we wspólnocie.
    ===================
    Hello, hello - zjeżdżamy z tematu wątku - archiwizacja dokumentów to temat na osobny wątek.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    KubaP: a gdzie wyczytałeś, może ci ktoś podsunął, ukierunkował, że zawiadomienie o zebraniu trzeba archiwizować
    O ile dobrze pamiętam Twoje poprzednie wpisy, to właściciele składają swoje podpisy pod uchwałami właśnie w tych broszurach,
    Gdzieś dzwoni ale nie wiesz gdzie i ferujesz wyroki .

    Błędny wniosek , nic takiego nie napisałem . Na zebraniu każdy dostaje indywidualną kartę do głosowania formatu A5 ( dobrze się je skanuje - archiwizując)
    więc to nie są tylko zawiadomienia o zebraniu, czyli jakiś czas jednak muszą być składowane (jasne, że nie muszą 15 lat), jako że uchwały właścicieli są jednymi z najważniejszych dokumentów we wspólnocie.
    Chyba, ze dostarczacie właścicielom po dwie broszury :shocked:
    może najpierw spytać, a później "strzelać" ośmieszeniami i sarkazmem , w ten sposób mnie próbujesz ośmieszyć, a nie masz podstaw do tego.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ależ ja nie próbuję ośmieszać, tylko chciałem dowiedzieć się, jak to u Ciebie jest zorganizowane.
    W wątku:
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6414/brak-zainteresowania-czlonkow-wspolnoty-sprawami-wspolnoty/#Item_4
    napisałeś:
    KubaP: Indywidualne kart do głosowania robi administrator w formie broszury ( średniej klasy kserokopiarka ma taką funkcje - duplex) i dostarcza do skrzynek pocztowych wraz z pismem przewodnim i instrukcją głosowania. Po dwóch dniach Zarząd zbiera je od właścicieli lokali.

    W obecnym wątku:
    [cite] KubaP:[/cite]W mojej WM do każdego zawiadomienia dołączane są treści projektów uchwał.

    Zawiadomienie nie ma formę broszury w formacie A4, choć nie ma takiego ustawowego obowiązku.
    a chwilę potem:
    KubaP: trochę złe założenie, robimy na formacie papieru A3

    No więc się grzecznie pytam, jak to wygląda, bo się trochę zgubiłem w Twoich wpisach, tym bardziej, że je co chwila zmieniasz
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2015
    (...)
    [cite] MarcoPolo:[/cite]Ależ ja nie próbuję ośmieszać, tylko chciałem dowiedzieć się, jak to u Ciebie jest zorganizowane.
    W wątku:
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6414/brak-zainteresowania-czlonkow-wspolnoty-sprawami-wspolnoty/#Item_4
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6414/brak-zainteresowania-czlonkow-wspolnoty-sprawami-wspolnoty/#Item_2

    napisałeś:
    KubaP: Indywidualne kart do głosowania robi administrator w formie broszury ( średniej klasy kserokopiarka ma taką funkcje - duplex) i dostarcza do skrzynek pocztowych wraz z pismem przewodnim i instrukcją głosowania. Po dwóch dniach Zarząd zbiera je od właścicieli lokali.
    ależ ty mieszasz robiąc z siebie ...
    Ta treść odnosi się do głosowania uzupełniającego w drodze indywidualnego zbierania głosów, a nie do zawiadomienia o zebraniu czy formatu kart stosowanych na zebraniu o czym teraz piszemy
    No więc się grzecznie pytam, jak to wygląda, bo się trochę zgubiłem w Twoich wpisach, tym bardziej, że je co chwila zmieniasz
    grzecznie ci odpowiadam , przeczytaj oba wątki jeszcze raz i nie siej defetyzmu , ja wiem, że jest już późna pora , ale chyba trzeba założyć odrębny wątek, bo tu gecon wycina wpisy . moje wpisy.

    Nowy doklejony: 01.05.15 04:43
    [cite] piastowska:[/cite]
    KubaP: Nie ma takich podstaw, aby stosować opcje "wstrzymał się" . Cytowane orzeczenie odnosi się do konkretnej sytuacji i konkretnej Wspólnoty.
    A są podstawy prawne, żeby takiej opcji nie stosować?
    podstaw prawnych nie ma , bo nie ma spisanych zasad jakie opcje powinny być stosowane. Wspólnota to nie Sejm.
    We Wspólnocie uchwały / decyzje muszą zapadać w jak najkrótszym czasie , być jasne i czytelne , bo inaczej Wspólnocie grozi paraliż jej ustawowej działalności.

    Dobór opcji pozostawiony jest właścicielom lokali danej wspólnoty.

    Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak to ty opisujesz, że opcja "wstrzymał się" jest wymagalna, bo tak napisał jakiś tam Sąd rozpatrujący dany przypadek, gdzie zastosowano jedną zbiorczą kartę do głosowania, i tylko dlatego, że ta opcja "wstrzymał się" jest stosowana w twojej wspólnocie.

    KubaP: Brak zagłosowania w rubryce ZA lub PRZECIW też oznacza, że właściciel wstrzymał się od oddania głosu w danej uchwale.
    Ale podpis w rubryce "wstrzymał się" na liście głosowania uchwały jest dowodem na to, że dany właściciel brał udział w głosowaniu uchwały i właśnie takie stanowisko zajął w danej sprawie
    problem jest w tym, że ty stosujesz jedną kartę do głosowania i biegasz z nią po sali zbierając głosy .
    Gdzie tu jest zachowana tajemnica głosowań.?

    Każdy właściciel sugeruje się jak głosowali inni . Czy to jest zdrowe ?

    - Czy tak powinno przebiegać głosownie?
    - Ile w tym zasad demokracji, o którą nasi dziadowie walczyli w komunie?.
    - Czy głosowanie ma być tylko nic nie znaczącym odfajkowaniem obowiązku?

    U mnie są indywidualne karty do głosowania, które każdy uczestnik zebrania ( właściciel lokalu/pełnomocnik) potwierdza otrzymanie na liście obecności. Tylko nie pisz, że lista obecności nie jest wymagana.

    -Skąd wiadomo, że dany właściciel brał udział w głosowaniu?
    a stąd, że pobrał/ otrzymał indywidualną kartę do głosowania i głosował na inne uchwały.

    Uważam, że moja propozycja głosowań we wspólnocie to : Pełna demokracja i każdy może oddać głos suwerenny bez nacisku innych właścicieli lokali.
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.