Płatności gotówkowe

closed2524closed2524 Użytkownik
edytowano kwietnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Jak należy rozumieć art. 30 ust. 1 p. 1) UoWL?

Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy


Czy to zonacza, że zarząd nie może żadnych zobowiązań regulować bezgotówkowo?

Mam przed sobą dokumenty opracowane przez zarząd mojej wspólnoty. Jeden, nazwany "sprawozdaniem z działalności", zawiera stwierdzenie: Wszelkie należności były realizowane bezgotówkowo. Drugi dokument nazwano "sprawozdaniem finansowym". Znajduje się w nim m.in. pozycja: Zakupy got. 850 zł.

Czepiam się czy coś tu nie gra?

Komentarze

  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Czepiasz się :smile:
    Nie da się każdej pierdółki zapłacić przelewem, np. dorobienie kluczy, wypłaty wynagrodzenia za usługę na umowę o dzieło - jeśli usługodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie musi mieć konta bankowego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] stanislawl:[/cite]Witam,

    Jak należy rozumieć art. 30 ust. 1 p. 1) UoWL?

    Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy


    Czy to zonacza, że zarząd nie może żadnych zobowiązań regulować bezgotówkowo?

    Mam przed sobą dokumenty opracowane przez zarząd mojej wspólnoty. Jeden, nazwany "sprawozdaniem z działalności", zawiera stwierdzenie: Wszelkie należności były realizowane bezgotówkowo. Drugi dokument nazwano "sprawozdaniem finansowym". Znajduje się w nim m.in. pozycja: Zakupy got. 850 zł.

    Czepiam się czy coś tu nie gra?
    czepiasz się ...
    Uważam, że bezgotówkowo ... w tym sensie, że wszystkie transakcje muszą przejść przez konto bankowe WM .
    Pobranie zaliczki z konta WM , i zapłacenie za usługi to operacja gotówkowa.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie musi być tak biurokratycznie: pobranie zaliczki i dopiero zapłata gotówką. Zarząd lub administrator może najpierw zapłacić (gotówką lub prywatną kartą), a potem rozliczyć wydatek na podstawie rachunku lub faktury. Zwrot wydatku członek zarządu lub administrator dostaje przelewem na swoje konto. Nie zawsze jest czas na pobranie zaliczki z konta.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    (...)
    Mam przed sobą dokumenty opracowane przez zarząd mojej wspólnoty. Jeden, nazwany "sprawozdaniem z działalności", zawiera stwierdzenie: Wszelkie należności były realizowane bezgotówkowo. Drugi dokument nazwano "sprawozdaniem finansowym". Znajduje się w nim m.in. pozycja: Zakupy got. 850 zł.
    Z tego wynika ,że macie szczęście ,że Zarząd tak rzetelnie pracuje. Ale zawsze znajdzie się "niezadowolony". A czy nie ważniejsze jest co za to kupiono? Dla mnie możliwość operowania gotówką to wielkie udogodnienie. Nawet dzisiaj skorzystałem z tej możliwości, ponieważ na poczcie nie ma kas fiskalnych ( w każdym bądź racie u mnie tak jest). Więc zapłaciłem gotówką pobraną z pobliskiego bankomatu. A w domu już na konie WM zwróciłem resztę, podając w tytule - zwrot kosztów opłaty pocztowej Faktura nr ......, wyplata gotówki z dnia x. Ale zarządcy indoktrynowani na kursach tego nie wiedzą. Trzeba rozumieć prawo pisane, a nie je radośnie nadinterpretować
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy
    Gdzie tu coś pisze o obrocie gotówkowym i bezgotówkowym?
    Ten przepis oznacza ,że we WM musi być konto, a nie kapelusz, i wszystkie operacje winny mieć tam odzwierciedlenie. Wyplata gotówki to taka właśnie operacja bankowa, taka sama jak przelew bankowy.
    W praktyce u mnie gdzie w ten sposób płacę zazwyczaj niewielkie kwoty, placę swoimi pieniędzmi i natychmiast z konta WM przelewem na swoje z tytułem - FV nr x. zwrot opłaty gotówką. To tylko czysta czynność techniczna.
    W sąsiedniej WM, oczywiście z firmą zarządzającą, nie mogli kupić konewki bez idiotycznej masy papierków składanych u księgowej. W życiu trzeba przede wszystkim działać logicznie.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]To nie musi być tak biurokratycznie: pobranie zaliczki i dopiero zapłata gotówką.
    a kto tak twierdzi, że taka kolejność ma być?
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    (...)
    Zarząd lub administrator może najpierw zapłacić (gotówką lub prywatną kartą), a potem rozliczyć wydatek na podstawie rachunku lub faktury
    Ubiegłeś mnie z tą wypowiedzią. Coraz częściej dokonuję takich płatności, to niestety wina nadmiernego fiskalizmu państwa.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal:
    Coraz częściej dokonuję takich płatności, to niestety wina nadmiernego fiskalizmu państwa.
    A co ma do tego fiskalizm?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.