Pełnomocnictwo

NowynabytekNowynabytek Użytkownik
edytowano kwietnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Od 4 maja biorę w zarząd obiekt z 20 lokalami mieszkalnymi, moja wiedza jest usystematyzowana natomiast nadal są drobne braki dlatego jestem zmuszony szukać odpowiedzi w internecie, nadal się dokształcam, więc mam nadzieję, że mi w tym pomożecie.

Mam wątpliwości odnośnie pełnomocnictwa, czy jego forma musi być spisana u notariusza czy może być w formie zwykłej (zarząd zwykły).
jeśli forma notarialna to w jakich instytucjach będzie mi ona potrzebna (urząd miasta, gminy, sąd, komornik?)

Drugie pytanie dotyczy uchwał, ustaw, a mianowicie na nieruchomości dwoje lokatorów (2 mieszkania) mają postanowienia egzekucyjne z tytułu zalegania z opłatami. Prawdopodobnie nie będą skłonne do podejmowania głosu w uchwałach. Jaki procent lokalów musi poprzeć uchwałę żeby weszła ona w życie (podstawy prawne do użytkowania lokali: umowy najmu)

I ostatnia wątpliwość dotyczy eksmisji lokatorów. Jeden z lokatorów wprowadził do mieszkania swoją ciotkę, która nie ma żadnej podstawy prawnej do pobytu, czy mogę taką osobę eksmitować w trybie natychmiastowym, czy musi to być za pośrednictwem organów egzekucyjnych. Pragnę nadmienić, że lokator który korzystał z nieruchomości na podstawie umowy najmu otrzymał już wyrok eksmisyjny ale czeka na lokal socjalny.


Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzieloną pomoc

Komentarze

  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Od 4 maja biorę w zarząd obiekt z 20 lokalami mieszkalnymi
    Czy jest tam wspólnota mieszkaniowa?
    Z tego, co piszesz można wywnioskować, że nie, ze jest to budynek z mieszkaniami pod wynajem.

    Pełnomocnictwo nie musi być notarialne, wystarczy w formie pisemnej. Na potrzeby sądu i komornika musisz mieć pełnomocnictwo procesowe.
    Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego jest wymagane do czynności prawnych, które również wymagają formy aktu notarialnego. Jeżeli nie będziesz sprzedawał nieruchomości lub udziałów w nieruchomości, to takie pełnomocnictwo nie będzie ci potrzebne.

    Do eksmisji potrzebny jest wyrok eksmisyjny, którego wykonanie należy zlecić komornikowi sądowemu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Nowynabytek:[/cite] moja wiedza jest usystematyzowana natomiast nadal są drobne braki

    Jaki procent lokalów właścicieli lokali musi poprzeć uchwałę żeby weszła ona w życie
    Drobne? .... a czytałeś ty ustawę o własności lokali ? chyba nie, porywasz się z "motyką na słońce "
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jaki procent lokalów musi poprzeć uchwałę żeby weszła ona w życie (podstawy prawne do użytkowania lokali: umowy najmu)
    Nie znasz podstaw.
    We wspólnocie głosują tylko właściciele, a NIE najemcy.
    Właściciele głosują wielkością udziałów (zapisane w akcie notarialnym)
    Projekt uchwały staje się uchwałą, gdy ZA projektem opowiedzieli się właściciele mający ponad 50% udziałów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Nowynabytek:[/cite]Mam wątpliwości odnośnie pełnomocnictwa, czy jego forma musi być spisana u notariusza czy może być w formie zwykłej (zarząd zwykły).
    jeśli forma notarialna to w jakich instytucjach będzie mi ona potrzebna (urząd miasta, gminy, sąd, komornik?)
    to zależy do czego i dla kogo to pełnomocnictwo ma być .
    Do gołosłowia właścicieli lokali musi być pełnomocnictwo rodzajowe a do odbioru poczty wystarcz ogólne najlepiej z pieczątka WM....
  • Opcje
    NowynabytekNowynabytek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie sprecyzowane wybaczcie. Chodzi o budynek prywatny z użytkowaniem przez lokatorów na podstawie umowy najmu. Pozwolę sobie ponosić pytania. Chciałbym wprowadzić fundusz remontowy w celu podwyższenia mieszkańca standardu zamiast podnoszenia czynszu. Wiem że jest to forma nowinki poza wspólnotach, ale ludzie wiedzieliśmy na co idą ich pieniądze. Pełnomocnictwa potrzebuje Przede wszystkim do podpisywania umów z dostawcami mediów oraz do egzekwowania zaległości w opłatach. Więc jakie pełnomocnictwo. Pozdrawiam

    Nowy doklejony: 30.04.15 09:08
    Pisałem z telefonu stąd tyle błędów mam nadzieję że rozczytacie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2015
    Proszę wybaczyć, ale do zarządzania trzeba mieć jakieś podstawy, nie twierdzę, że trzeba być o razu zarządcą, z powodzeniem tymi sprawami zajmują się właścicielskie zarządy, nie mniej jednak...

    Pełnomocnictwo winno pochodzić od właściciela nieruchomości, jak rozumiem to nie jest wspólnota mieszkaniowa. Zwykle zawarte jest w umowie o zarządzanie nieruchomością.
    Co do podwyżek, to kwestie te reguluje ustawa o ochronie praw lokatora, odnośnie egzekwowania należności, to będzie Pan prowadził procesy o zapłatę?

    Zgodnie z art. 4 b tej ustawy:

    Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić:

    1) zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:

    a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub

    b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową

    - aż do ich pełnego zwrotu;

    2) godziwy zysk.

    Najemcy nie płacą funduszu remontowego, lecz czynsz, zatem kwoty te należy odpowiednio w tym czynszu skalkulować, przy czym, nie można tego robić dowolnie, należy złożyć wypowiedzenie, dochować terminów ustawowych, nie można przekroczyć określonego pułapu, itd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    NowynabytekNowynabytek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na dzień dzisiejszy się kształcę każdego dnia. W związku z tym, że jest to nieruchomość znajomego zezwolił na to, żebym nabywał wiedzę w trakcie wykonywania czynności.

    Umowa o zarządzanie jest i wszystkie obowiązki są w niej zawarte z tym, że jest w niej równiez zawarta forma wynagrodzenia i stawka o której nie koniecznie chciałbym informować urzędy czy też dostawców mediów. Czy w takiej sytuacji forma zwykłego pełnomocnictwa będzie miała tu prawo bytu ?

    Dziękuje za potwierdzenie, oczywiście zdaje sobie sprawę, że fundusz remontowy występuje wyłącznie we wspólnotach natomiast ludzie zawsze boją się podwyższania czynszu. Sam termin podwyższenie czynszu wzbudza u nich strach, dlatego myslałem o wyodrebnieniu tej kwoty w jakiś sposób na cele remontowe z których korzystać będą wszyscy lokatorzy.

    "odnośnie egzekwowania należności, to będzie Pan prowadził procesy o zapłatę?"
    Tak.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Nie mieszaj do swoich spraw wspólnoty i przepisów w niej obowiązujących, bo to nie ta działka.
    Ty masz być administratorem nieruchomości, w której NIE na wspólnoty.
    Wszystkie stosunki (nie tylko finansowe) najemcy z właścicielem reguluje umowa.
    Administrator nie musi jej znać. On ma swoją umowę z właścicielem i ma ją wykonywać.
    Umowy właściciel-najemca administrator nie może zmienić, bo nie on ją podpisywał.
  • Opcje
    NowynabytekNowynabytek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę zamieszania wprowadziłem, ale całe forum nazywa się wspólnoty mieszkaniowe, dlatego też ludzie źle odebrali temat. Koziorozka dziękuje za odpowiedź.

    To tyle temat wyczerpany.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.