Czy uchwała jest ważna

mikaelmikael Użytkownik
Witam,
zarząd mojej wspólnoty podjął w 2010 uchwałę zmieniającą regulamin rozliczania kosztów ogrzewania.
Jeden z zapisów stanowi, że zmianie ulega zapis, mówiący że "wysokość współczynników korekcyjnych LAF jest wyliczona na podstawie opracowania firmy x" i przyjmuje on brzmienie, że "współczynniki korekcyjne LAF są ustalone w oparciu o opracowanie Centralnego Ośrodka Badawczo Rozwojowego Techniki Instalacyjnej Instal".
Tak więc w 90% mieszkań współczynnik ten zwiększył się, co oczywiście wiąże się z podwyższeniem dopłaty za ogrzewanie. Zarząd współczynniki te wysłał do Ista dopiero w tym roku, więc dopiero teraz mieszkańcy odczuli skutek podpisanej przez siebie uchwały zmieniającej regulamin.
U mnie zarząd działa niestety w ten sposób, że mami mieszkańców (w większości w podeszłym wieku), że będzie lepiej, a potem jest jak jest. Jestem przekonany, że w tym przypadku też tak było i ludzie nawet nie zostali dobrze poinformowani co podpisują, bo przecież kto o zdrowych zmysłach podpisałby się pod tym, że chce więcej płacić.
I teraz moje pytanie:
W dokumentach zarządu nie ma pod uchwałą załącznika wskazującego wysokość nowych współczynników korekcyjnych. Nie ma go też pod listą głosujących za i przeciw. Nie ma go również dołączonego do regulaminu rozliczania kosztów ogrzewania (jest tylko załącznik ze starymi rozliczeniami).
Czy w takim przypadku uchwała jest ważna, skoro nie wiadomo co faktycznie zostało podpisane?

Komentarze

  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarząd mojej wspólnoty podjął w 2010 uchwałę
    Na pewno zarząd uchwalił, czy ogół właścicieli lokali?
    mieszkańcy odczuli skutek podpisanej przez siebie uchwały
    Czyli jednak nie zarząd?
    Czy w takim przypadku uchwała jest ważna, skoro nie wiadomo co faktycznie zostało podpisane?
    Podaj treść uchwały. Zawsze tak głosujecie, nie czytając projektu uchwały?
  • Opcje
    mikaelmikael Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jak napisałem, chodzi mi o punkt, który mówi, że:
    zmianie ulega par.7 pkt.4 "regulaminu obliczania..." w ten sposób że usuwa się zapis "wysokość współczynników korekcyjnych LAF jest wyliczona na podstawie opracowania firmy x" i wprowadza się zapis "współczynniki korekcyjne LAF są ustalone w oparciu o opracowanie Centralnego Ośrodka Badawczo Rozwojowego Techniki Instalacyjnej Instal".
    Ale tego opracowania nigdzie nie ma załączonego.
    Figuruje natomiast stary załącznik, wg którego było obliczane zużycie ciepła jeszcze w tamtym roku.

    Na tym zebraniu niestety mnie nie było, ale wiem jak przedstawia niektóre rzeczy zarząd. Raz np. stwierdzili, że na liście do głosowania jest błąd, więc przyjmijmy, że "tak" to będzie "nie" i odwrotnie :)
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Czy w uchwale podany jest sposób liczenia (tzn. czy są podane te współczynniki)?

    2. Czy pod uchwałą jest wystarczająca liczba podpisów? (tzn. czy jest ponad 50% udziałów "ZA")

    3. Czy koszty ogrzewania są liczone wg sposobu podanego w uchwale?

    Nowy doklejony: 08.05.15 14:50
    Mikael: Tak więc w 90% mieszkań współczynnik ten zwiększył się, co oczywiście wiąże się z podwyższeniem dopłaty za ogrzewanie. Zarząd współczynniki te wysłał do Ista dopiero w tym roku, więc dopiero teraz mieszkańcy odczuli skutek podpisanej przez siebie uchwały zmieniającej regulamin.
    czy ja dobrze Ciebie zrozumiałem: uchwała została podjęta w 2010r i przez 5 lat koszty ogrzewania były rozliczane "po staremu"?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2015
    Nie widzę podstaw do uznania, że uchwała nie jest ważna. Otrzymała ponad 50%, więc obowiązuje.
    Są wspólnoty uchwalające np.
    a) plan remontów bez podania sum na poszczególne prace z ogólnym stwierdzeniem "w miarę posiadanych środków"
    b) remont klatki schodowej bez określenia, czy tylko malowanie, czy zrywanie podłogi i wymiana inst. elektrycznej
    c) rozliczenie tzw. uchybu tylko na lokale nieopomiarowane bez określenia, czy proporcjonalnie do zużycia, czy na osobę, lokal
    Zbyt ogólna treść uchwały raczej nie będzie podstawą do uznania, że jest nieważna. Ludzie podpisywali, więc uznali, że są dostatecznie poinformowani.
    A jak tę uchwałę uznają za niekorzystną, to zawsze mogą ją zmienić (lub doprecyzować) kolejną uchwałą.
    Niekorzystna, ale to nie znaczy, że nie jest ważna.
  • Opcje
    mikaelmikael Użytkownik
    edytowano listopada -1
    citizen -> zgadza się, 5 lat po staremu. Podejżewam, że zima była zbyt łagodna, więc teraz zmienili. W uchwale, ani w regulaminie nie są podane te współczynniki, a jedynie informacja w oparciu o jakie opracowanie będą obliczane.
    I niestety tak, jest wystarczająca ilość głosów, a co dziwne "za" głosowali ludzie, którym współczynnik się podniósł, co tylko świadczy o tym, jak im wszystko przedstawiono.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli za uchwałą oddano więcej, niż 50% głosów, mierzonych udziałami w nieruchomości wspólnej, to uchwała została przyjęta i jest ważna. Co nie znaczy, że nie może zostać uchylona przez sąd z powodu braku wykazu tych współczynników. Dziwne, że ludzie głosują, kompletnie nie wiedząc, na co. W dodatku uchwała przyjęta była w 2010, a wdrożona w 2015 - to chyba krajowy rekord.

    Współczynniki COBRTI (np. takie, jak tutaj: http://www.minol.pl/main.php?idk=253 ) to historia.
    Nie odpowiadają obecnym normom ochrony cieplnej budynków.

    Mam pytanie: kto płaci różnicę? Jeśli jednym obniżacie opłaty, stosując współczynniki redukcyjne, np. 0,8 to inni powinni płacić więcej, niż 1,0. Czy tak jest?
  • Opcje
    mikaelmikael Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie no, więcej niż 1 nie ma nikt. Jak mieli, tak mają nadal 1. Za to większości współczynnik został podwyższony. Są mieszkania, gdzie skoczyło z 0,559 na 0,9.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieco po bałaganiarsku była przyjęta ta uchwała, ale została przyjęta (większość się podpisała, mniej lub bardziej świadomie).
    Dopóki jej nikt nie zaskarżył, to obowiązuje.
    Z drugiej strony patrząc, jakoś te koszty ogrzewania trzeba rozliczyć - jeżeli wyniosły one więcej niż przychody liczone po staremu, to jakoś trzeba rachunki zapłacić i zwiększyć opłaty.
    Może jest tak, że jest liczone dobrze i nie ma na razie co wszczynać alarmu, tylko sprawę wyjaśnić. A przy najbliższej okazji podjąć nową uchwałę, w której będzie jasno powiedziane, jak koszty ogrzewania są rozliczane
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mikael:[/cite]Witam,
    zarząd mojej wspólnoty podjął w 2010 uchwałę zmieniającą regulamin rozliczania kosztów ogrzewania.

    Czy w takim przypadku uchwała jest ważna, skoro nie wiadomo co faktycznie zostało podpisane?
    nie miał takiego prawa . Uważam, że uchwała Zarządu jest nie ważna. Powinna być uchwała ogółu właścicieli lokali
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mikael:[/cite]Nie no, więcej niż 1 nie ma nikt. Jak mieli, tak mają nadal 1. Za to większości współczynnik został podwyższony. Są mieszkania, gdzie skoczyło z 0,559 na 0,9.
    Ale kto płaci różnicę między "0,9" a "1"? Faktura przychodzi na wspólnotę na całość kosztów. Wy niektórym właścicielom obniżacie opłaty za ciepło "wskaźnikami" z poprzedniej epoki. Wspólnota płaci za całość, ale wpłaty z poszczególnych lokali nie sumują się do 100%. Z czego pokrywacie różnicę?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2015
    [cite] cdn:[/cite]
    [cite] mikael:[/cite]Nie no, więcej niż 1 nie ma nikt.
    Jak mieli, tak mają nadal 1.
    Za to większości współczynnik został podwyższony.
    Są mieszkania, gdzie skoczyło z 0,559 na 0,9.
    Ale kto płaci różnicę między "0,9" a "1"?
    wszyscy i nikt ...
    bo lokali ze wskaźnikiem 0,9 jest x % ze wskaźnikiem 1,0 jest y % suma powinna dać 100%, reszta to matematyka .
    Jak wyliczyć % np. z metrażu pow. ogrzew..
    [cite] cdn:[/cite]Współczynniki COBRTI (np. takie, jak tutaj: http://www.minol.pl/main.php?idk=253 ) to historia.
    Nie odpowiadają obecnym normom ochrony cieplnej budynków.
    lepsze takie niż ich brak zwłaszcza w tych nieruchomościach wybudowanych przed 1983 rokiem
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano maja 2015
    lokali ze wskaźnikiem 0,9 jest x % ze wskaźnikiem 1,0 jest y % suma powinna dać 100%
    Jakim cudem? Jeżeli ktoś płaci 0,9, to ktoś inny powinien zapłacić 1,1 - a tak nie jest.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2015
    [cite] cdn:[/cite]
    lokali ze wskaźnikiem 0,9 jest x % ze wskaźnikiem 1,0 jest y % suma powinna dać 100%
    Jakim cudem? Jeżeli ktoś płaci 0,9, to ktoś inny powinien zapłacić 1,1 - a tak nie jest.
    tu cudów nie ma , tu jest po prostu matematyka ...
    Może jakiś prosty przykład takich wyliczeń ci przygotuję ...

    PRZYKŁAD:
    pow. lokal ze wskaźnikiem 0,9 jest 230 m2 = 23 %
    pow. loka ze wskaźnikiem 1.0 jest 770 m2 = 77 %
    pow ogrzewana ogółem wynosi 1000 m2

    Koszt ogrzewania roczny 27 600 zł
    Podział kosztów
    27 600 X 23 % = 6348 zł
    27 600 X 77 % = 21 522 zł

    stawka rozliczeniowa wynosi :
    dla lokali ze wskaźnikiem 0,9 =

    6348 / 230 = 27,60 zł/m2/rok

    stawka rozliczeniowa wynosi :
    dla lokali ze wskaźnikiem 1,0 =

    21 522 zł / 770 = 27,95 zł/m2 /rok

    (...)

    Nowy doklejony: 08.05.15 22:01
    Warto pamiętać, że [b]obniżając temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień[/b] zmniejszamy zużycie ciepła i[b] koszty ogrzewania o około [color=#f00]5%.[/color] [/b]
    
    Za optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach uważa się:
    - w pokojach mieszkalnych 20-21°C
    - w kuchni i sypialni 18°C
    - w łazience 24°C
    - na klatce schodowej 8°C
    

    Nowy doklejony: 09.05.15 19:04
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2015
    [cite] KubaP:[/cite]tu cudów nie ma , tu jest po prostu matematyka ...
    Może jakiś prosty przykład takich wyliczeń ci przygotuję ...

    PRZYKŁAD:
    pow. lokal ze wskaźnikiem 0,9 jest 230 m2 = 23 %
    pow. loka ze wskaźnikiem 1.0 jest 770 m2 = 77 %
    pow ogrzewana ogółem wynosi 1000 m2

    Koszt ogrzewania roczny 27 600 zł
    Podział kosztów
    27 600 X 23 % = 6348 zł
    27 600 X 77 % = 21 522 zł

    stawka rozliczeniowa wynosi :
    dla lokali ze wskaźnikiem 0,9 =

    6348 / 230 = 27,60 zł/m2/rok

    stawka rozliczeniowa wynosi :
    dla lokali ze wskaźnikiem 1,0 =

    21 522 zł / 770 = 27,95 zł/m2 /rok

    Ten przykład jest podwójnie błędny.

    Po pierwsze:
    Przykład zawiera błąd arytmetyczny, którego poprawienie powoduje, iż koszt ciepła za m2/rok dla lokali o różnych współczynnikach korekcyjnych ( 0,9 i 1 ) staje się identyczny.

    Prawidłowo powinno być:
    27 600 x 77% = 21 252 zł ( a nie 21 522 zł), co skutkuje tym, że stawka rozliczeniowa wynosi dla lokali ze wskaźnikiem 1,0 =

    21252 zł / 770 = 27,60 zł/m2/rok - czyli dokładnie tyle samo, co stawka rozliczeniowa dla lokali ze wskaźnikiem 0,9.

    Po drugie:
    Sam pomysł rozdziału kosztów ciepła z pominięciem we wzorach obliczeniowych współczynników korekcyjnych jest błędny. Te współczynniki nie służą tylko do podziału lokali na jakieś grupy, ale służą do arytmetycznej korekcji kosztów. Przedstawiony powyżej sposób obliczeń nie uwzględnia współczynników we wzorach, co powoduje, że niezależnie od wielkości tych współczynników, koszt za m2/rok dla wszystkich lokali będzie taki sam. Równie dobrze można w tym przykładzie przyjąć, że jedne lokale mają współczynnik 0,001 a inne 1,999 - wynik i tak będzie taki sam.

    Tego tak się nie oblicza. Zarzuty skierowane do autora wątku, że według podanych przez niego informacji, naliczanie kosztów ciepła dla lokali w jego wspólnocie nie sumuje się do 100% są uzasadnione.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2015
    Poprawka
    ( stawka X 0,9 X 230 m2) + ( stawka X1,0 X 770 m2) = 27 600 zł

    (28,25 X 0,9 X 230)+ (28,25 X1.0 X 770) = 27 600
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2015
    mikael: Tak więc w 90% mieszkań współczynnik ten zwiększył się, co oczywiście wiąże się z podwyższeniem dopłaty za ogrzewanie.
    To całkowicie błędny wniosek.
    Tabele Cobrti Instal dla żadnego mieszkania nie przewidują współczynnika większego niż 1,0 - czyli to co do tej pory pokazywał ciepłomierz lub "podzielnik" nie zwiększa się ani nie zmniejsza.
    Natomiast dla mieszkań skrajnych zmniejsza ten współczynnik do 0,9; 0,8 lub 0,7.
    "...Liczba w komórce tablic jest współczynnikiem korekcyjnym dla danego mieszkania, przez który należy pomnożyć ilość jednostek zużycia ciepła tego mieszkania..."
    http://www.minol.pl/main.php?idk=253
    egzo: Te współczynniki nie służą tylko do podziału lokali na jakieś grupy, ale służą do arytmetycznej korekcji kosztów.
    Nie tyle do korekcji kosztów ile do korekcji zużytego przez dany lokal ciepła, bo koszt energii cieplnej winien być dla wszystkich lokali jednakowy natomiast zużycie już nie.

    I tu zagadka: jeżeli budynek liczy tylko dwa lokale - jeden ma współczynnik 1,0 a drugi 0,8 - w jaki sposób bilansuje się zużyte ciepło i tym samym koszt całego dostarczonego ciepła?
    p.s. użytkownika wp44 proszę o nieudzielanie za szybko odpowiedzi.
    mikael: Czy w takim przypadku uchwała jest ważna, skoro nie wiadomo co faktycznie zostało podpisane?
    Jeżeli uchwała uzyskała większość to jest ważna i obowiązuje, natomiast sposób jej procedowania i wprowadzania w życie świadczy, że zarząd lekceważy sobie właścicieli lokali a właściciele - niczym stado owieczek pozwalają na to.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]gecon[/cite]Nie tyle do korekcji kosztów ile do korekcji zużytego przez dany lokal ciepła,
    bo koszt energii cieplnej winien być dla wszystkich lokali jednakowy natomiast zużycie już nie.
    jak zawsze nie trafiony wniosek , nie można korygować zużycia, ale można inaczej rozdzielać koszty.
    Do tego służą współczynniki korekcyjne ze względu na położenie lokalu w bryle budynku.

    Najczęściej stosuje się je w budynkach wybudowanych przez 1983 rokiem, które nie przeszły termomodernizacji.
    [cite]egzo:[/cite] Te współczynniki nie służą tylko do podziału lokali na jakieś grupy,
    ale służą do arytmetycznej korekcji kosztów.
    masz całkowicie racje egzo chodzi o"sprawiedliwy" rozdział kosztów, zużycie ciepła nie ma nic do tego; życie jest niezmienne.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P napisał:
    Warto pamiętać, że obniżając temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejszamy zużycie ciepła i koszty ogrzewania o około 5%.
    Skąd to wziąłeś . Dla mnie to absurd. Różnica 1stopnia to około 15 do 25 % różnicy kosztów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2015
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P napisał:
    Warto pamiętać, że obniżając temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień zmniejszamy zużycie ciepła i koszty ogrzewania o około 5%.
    Skąd to wziąłeś . Dla mnie to absurd..
    z mądrych książek
    Różnica 1stopnia to około 15 do 25 % różnicy kosztów
    Wow !!!!! a ta rewelacja skąd pochodzi ?

    (....)
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P :
    Wow !!!!! a ta rewelacja skąd pochodzi ?
    To te książki nie są takie mądre.
    Oczywiście jak się podzieli 100% przez 20 stopni to wychodzi 5% / stopień. Tylko kto ogrzewa mieszkanie od zera stopni. Zwykle mieszkanie przy pierwszym włączeniu ogrzewania ogrzewa sie od 17, 18 stopni do 21,23 a więc ten przedzial wynosi 5, 6 stopni, i to własnie daje te 15 do 25 %
    Następnie jeśli masz dobry termostat to dogrzewasz mieszkanie o 1 , 2 stopnie.
    Mamy dość nowoczesny system grzewczy i powiem Ci ciekawostkę w która byc może nie uwierzysz. Ja zużywam srednio 900 do 1200 KWh na CO w sezonie grzewczym.Mam nastawiony termostat na 21 stopni. Moja koleżanka ( sąsiadka) o identycznym metrazu ma nastawiony termostat na 23 stopnie i zuzywa .....3000 KWh na sezon.I wierz mi pod względem technicznym wszystko jest OK. Taka jest różnica 2 stopni . Nie chciało mi sie w to wierzyc i sprawdziłem to w kilku innych mieszkaniach. Z moich spostrzeżen wynikło że podwyższenie temperatury o 1 stopień prowadzi do dwukrotnego zużycia energii i w sumie... ma to logiczne uzasadnienie wynikające z termodynamiki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.