Wykonana inwestycja a uchylona uchwała przez sąd

misiek1111misiek1111 Użytkownik
Witam

Mam pytanie jak w temacie.
Wspólnota podjęła uchwałę o wykonaniu inwestycji. Uchwała została zaskarżona do sądu, jednak Inwestycja została wykonana przed wydaniem wyroku.
Sąd uchylił uchwałę wspólnoty - niezgodność uchwały z prawem.

- Co dalej? jakie są skutki zaistniałej sytuacji?
- Jak można odwrócić skutki wykonanej uchwały?

Komentarze

  • Opcje
    mireksmireks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.W mojej wspólnocie mamy identyczną sytuację.Podjęto uchwałę o zamontowaniu zadaszeń balkonowych dla wygody 4 właścicieli 4 piętra finansując je z fund.remont.Tryb działania identyczny ,montaż wykonano zanim sąd wyznaczył termin rozprawy i oczywiście zarządca zapłacił wykonawcy za usługę.Pomimo prawomocnego wyroku stwierdzającego niezgodność uchwały z prawem/uchylona/ zarządca nie widzi problemu ,nie ma zamiaru ściągnąć kwoty 5400zł od właścicieli zadaszeń i nie chce na ten temat rozmawiać a w sprawozdaniu finansowym nawet nie wykazał że jest to brak kasy.Zdecydowana większość właścicieli również nie widzi problemu i jest "OK".
    Dlatego zapłata za jego postępowanie jest odwołanie go z funkcji.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] misiek1111:[/cite]Witam

    Mam pytanie jak w temacie.
    Wspólnota podjęła uchwałę o wykonaniu inwestycji. Uchwała została zaskarżona do sądu, jednak Inwestycja została wykonana przed wydaniem wyroku.
    Sąd uchylił uchwałę wspólnoty - niezgodność uchwały z prawem.

    - Co dalej? jakie są skutki zaistniałej sytuacji?
    - Jak można odwrócić skutki wykonanej uchwały?

    Dlaczego sąd uchylił uchwałę? Jeżeli inwestycja zostałą wykonana na cudzej własności - to wspólnota ma roszczenie o zwrot poczynionego nakładu - w tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

    Jeżeli uchwała została uchylona z innych przyczyn, np. wadliwa redakcja uchwały, itd - to trzeba podjąć nową i zatwierdzić wykonane prace.

    Żeby odpowiedzieć na postawione pytanie trzeba poznać przyczynę.

    Nowy doklejony: 14.05.15 09:40
    [cite] mireks:[/cite]Witam.W mojej wspólnocie mamy identyczną sytuację.Podjęto uchwałę o zamontowaniu zadaszeń balkonowych dla wygody 4 właścicieli 4 piętra finansując je z fund.remont.Tryb działania identyczny ,montaż wykonano zanim sąd wyznaczył termin rozprawy i oczywiście zarządca zapłacił wykonawcy za usługę.Pomimo prawomocnego wyroku stwierdzającego niezgodność uchwały z prawem/uchylona/ zarządca nie widzi problemu ,nie ma zamiaru ściągnąć kwoty 5400zł od właścicieli zadaszeń i nie chce na ten temat rozmawiać a w sprawozdaniu finansowym nawet nie wykazał że jest to brak kasy.Zdecydowana większość właścicieli również nie widzi problemu i jest "OK".
    Dlatego zapłata za jego postępowanie jest odwołanie go z funkcji.



    Dlaczego sąd uchylił uchwałę, jakie są motywy rozstrzygnięcia?

    Nowy doklejony: 14.05.15 09:44
    Czy były wnioski o wstrzymanie wykonania?



    "Czynność prawna dokonana na podstawie uchylonej uchwały, ale w czasie jej obowiązywania – może wywoływać skutki prawne, jeżeli osoby, które jej dokonały działały w dobrej wierze."


    Więcej na temat skutków uchylenia uchwały w artykule: Sąd uchylił uchwałę - umowy nadal ważne

    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:




    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2432-sad-uchylil-uchwale-umowy-nadal-wazne
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mireksmireks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W wolnej chwili postaram się wrzucić wyrok.Nie było wniosku o wstrzymanie gdyż cała operacja trwała jeden dzień/montaż/
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdecydowana większość właścicieli również nie widzi problemu i jest "OK".
    A zdecydowana mniejszość ,czyli mireks widzi problem, więc przekonaj tych pozostałych.
  • Opcje
    mireksmireks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę,że nie ma sensu wrzucac wyroku .Kończę .
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mireks - bez większości możesz się tylko użalać na tym forum. A z prawomocnym wyrokiem możesz dochodzić odszkodowania, zgodnie z twoim udziałem od kwoty 5400 zl, czyli jak masz np. 3 % to 162 zl. Zastanów się czy warto?
    Dlatego zapłata za jego postępowanie jest odwołanie go z funkcji
    A za co? Za wykonanie uchwały?
    Podjęto uchwałę o zamontowaniu zadaszeń balkonowych
  • Opcje
    mireksmireks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    z uzasadnienia wyroku ''Wspólnota nie miała prawa wydawać pieniędzy z funduszu remontowego na inwestycję jaką było zamontowanie zadaszeń''
    Nie wydzielono funduszu celowego,inwestycyjnego czy jak by je zwał.
    Ja się nie użalam ,tylko informuję o takim a nie innym fakcie.Dzięki tej informacji we wspólnocie na innej ulicy podobny numer został zablokowany i uratowano 16tys zł. I nie chodzi mi o kwotę mojego udziału ale o dobro wspólne.Zawsze tam gdzie wspólne pieniądze będą wykorzystywane na wspólne cele jestem za, w innych przypadkach nie będzie zgody.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.