kto powinien płacić za próbę szczelności gazu przed założeniem licznika

BajkaBajka Użytkownik
Witam,

Mam pytanie odnośnie przeglądów gazowych na budynku w którym jeszcze w większości jest developer. kto powinien płacić za próbę szczelności gazu przed założeniem licznika w niesprzedanych mieszkaniach - developer czu wspólnota?
Z informacji od osoby posiadających uprawnienia co do wykonywania takich prób dowiedziałam się że obowiązek ciązy na developerze, natoamist gazownia twierdzi ze na wspólnocie, czy są jakieś prawne ustalenia? W prawie budowlanym jest tylko że właściciel lub zarząca pownien wykonać przegla gazu raz w roku, nie ma nic o przeglązie raz na 6 miesięcy w mieszkanaich w kórych nie ma gazu.

Komentarze

  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Bajka:[/cite]Witam,

    Mam pytanie odnośnie przeglądów gazowych na budynku w którym jeszcze w większości jest developer. kto powinien płacić za próbę szczelności gazu przed założeniem licznika w niesprzedanych mieszkaniach - developer czu wspólnota?
    Sprawdzenie szczelności instalacji przed pierwszym założeniem licznika gazu nie jest przeglądem.
    Taka instalacja nie jest częścią wspólną więc wspólnocie nic do tego.
    Obowiązek spoczywa na właścicielu lokalu.
  • Opcje
    BajkaBajka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję, a czy mogłabym to poprzeć jakiś zapisem prawnym aby Paniom urzędniczkom z gazowni uświadomić, iż ich przrkonanie że ciązy ten obowiązek na zarzadcy jest błędne.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2015
    Co pani z gazowni ma do wspólnoty? Jak wspólnota coś u niej zamówi, to spiszecie umowę i wspólnota zapłaci.
    A co do tego ma zarządca to już w ogóle nie rozumiem.
    Jak deweloper chce założyć licznik w swoim mieszkaniu, to niech on spisuje umowę z gazownią.
    Są budynki, w których jest tylko jeden licznik gazowy na cały budynek. Jak deweloper chce oszczędzić, to niech taki założy ;)

    W ustawie jest tak:
    Art. 3, punkt 2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które NIE służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

    Normalnym językiem: jak coś służy tylko jednemu właścicielowi lokalu (wyłącznie), to NIE jest wspólne. A wspólnota zajmuje się tylko wspólnym (jak sama nazwa wskazuje).
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
    z dnia 16 sierpnia 1999 r.
    w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

    ROZDZIAŁ 13

    Użytkowanie instalacji i urządzeń gazowych

    § 43. Instalacja gazowa powinna w okresie jej użytkowania zapewniać możliwość bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych, zgodnego z warunkami założonymi w projekcie tej instalacji.


    § 44.
    1. W przypadku:
    1) wykonania nowej instalacji gazowej,
    2) jej przebudowy lub remontu,
    3) wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy
    — należy przed przekazaniem jej do użytkowania przeprowadzić główną próbę szczelności.
    2. Główną próbę szczelności przeprowadza się odrębnie dla części instalacji przed gazomierzami oraz odrębnie dla pozostałej części instalacji z pominięciem gazomierzy.
    3. Główną próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego, po jej oczyszczeniu, zaślepieniu końcówek, otwarciu kurków i odłączeniu odbiorników gazu.
    4. Manometr użyty do przeprowadzenia głównej próby szczelności powinien spełniać wymagania klasy 0,6 i posiadać świadectwo legalizacji.
    5. Zakres pomiarowy manometru powinien wynosić:
    1) 0—0,06 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,05 MPa,
    2) 0—0,16 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,1 MPa.
    6. Ciśnienie czynnika próbnego w czasie przeprowadzania głównej próby szczelności powinno wynosić 0,05 MPa. Dla instalacji lub jej części znajdującej się w pomieszczeniu mieszkalnym lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem ciśnienie czynnika próbnego powinno wynosić 0,1 MPa.
    7. Wynik głównej próby szczelności uznaje się za pozytywny, jeżeli w czasie 30 minut od ustabilizowania się ciśnienia czynnika próbnego nie nastąpi spadek ciśnienia.
    8. Z przeprowadzenia głównej próby szczelności sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez właściciela budynku oraz wykonawcę instalacji gazowej.


    § 45. W przypadku gdy instalacja gazowa nie została napełniona gazem w okresie 6 miesięcy od daty przeprowadzenia głównej próby szczelności — próbę tę należy przeprowadzić ponownie.


    § 46. Do obowiązków właściciela budynku w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego instalacji gazowej należy:
    1) zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem głównej próby szczelności,
    2) zapewnienie nadzoru nad realizacją robót konserwacyjnych, napraw i wymian oraz nadzoru nad wykonawstwem usług związanych z realizacją zaleceń wynikających z okresowych kontroli w lokalach,
    3) w przypadku stwierdzenia w toku kontroli okresowej występowania zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników — wyłączenie z użytkowania instalacji lub jej części,
    4) występowanie do dostawcy gazu w przypadku konieczności jej napełnienia gazem,
    5) zapewnienie realizacji zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy,
    6) w przypadku wystąpienia ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników lokali — przeprowadzenie kontroli stanu technicznego instalacji,
    7) zawiadamianie dostawcy gazu w każdym przypadku stwierdzenia uszkodzenia szafki, w której umieszczono kurek główny gazowy.



    § 47. Stan technicznej sprawności instalacji gazowej w budynku powinien być kontrolowany równocześnie z kontrolą stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych.
  • Opcje
    BajkaBajka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszce raz bardzo dziekuję, powołam się na te artykuły oraz prawo budowlane - odnośnie przeglądów okresowych raz w roku. Developer nie zakłada liczników tylko nowy nabywca lokalu zakłada sam- i wtedy Pani z gazowni zarzuca zarządcy że jego obowiązkiem jest dostarczyć próbę zszczelnosci gazu do wszytskich niesprzedanych mieszkań w calym budynku - co jest niedorzeczne dlatego poszukuję porady aby w piątek jechać do gazowni i przedstawić im argumenty że są w błędzie.
    Reasumując nowy nabywca lokalu powinien taka próbę wykonac sam - moge mu podac nr to osoby z uprawnieniami czy tez ma to zrobić developer dla niego na własny koszt?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z informacji od osoby posiadających uprawnienia co do wykonywania takich prób
    Co na ten temat mówi deweloper i wspólnota?
    Nowe mieszkania, więc takie próby szczelności są w posiadaniu dewelopera lub przekazane wspólnocie przez dewelopera.
  • Opcje
    BajkaBajka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokładnie, developer robił takie próby co 6 miesięcy i dostarczał do gazowni, a ostatnio otrzymał informacje od Pani przyjmującej w gazowni ze to powinien robić zarządca, dlatego muszę tak jechac i wyjaśniać im dlaczego nie należy to do zadań zarzadcy. A developerowi swoją drogą poźniej objaśnić, że to jest w jego kwestii.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Bajka:[/cite]developer robił takie próby co 6 miesięcy i dostarczał do gazowni
    Nie ma żadnego powodu, żeby robić co 6 miesięcy próby szczelności instalacji gazowej wyłączonej z eksploatacji. Taką próbę, jak podawał Trader, należy wykonać
    [cite] trader:[/cite](...)W przypadku: ... wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy ... przed przekazaniem jej do użytkowania
    A propos tych przepisów - ubawił mnie zapis:
    Główną próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego...
    Ha, ha, ha. Rozumiem, że przed sprzedażą lokalu deweloper musi przyjść i usuwać wszystkie zabezpieczenia antykorozyjne, czyli zdzierać do gołej blachy podkład antykorozyjny oraz farbę nawierzchniową (najczęściej żółtą, nie wiedzieć zresztą dlaczego). Pytanie wtedy, co jeśli przewody są prowadzone pod tynkiem, w bruzdach wypełnionych - czy deweloper ma wykuwać przewody, żeby usunąć farbę? Ale jak tu oczyścić przewód w bruździe? Chyba należy instalację pociąć, a następnie, po uprzednim oczyszczeniu pospawać/zlutować.

    :cool:
  • Opcje
    BajkaBajka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustaliliśmy że definitywnie obowiązek wykonania próby leży po stronie właściciela, to czy przed założeniem licznika w mieszkaniu x , próbę ma wykonac deweloper czy nabywca lokalu?
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wp44:[/cite]A propos tych przepisów - ubawił mnie zapis:
    Główną próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego...
    Ha, ha, ha.

    Zanim zaczniesz się śmiać to się dowiedz co to jest "Główna próba szczelności" bo narażasz się na to że inni się będą śmiali nie z Tobą a z Ciebie.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, ale mi dociąłeś. Chyba dzisiaj nie zasnę, a może nawet nie zasnę przez trzy dni. : )
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    man - to powiedz Nam o tej próbie, pośmiejemy się razem.:bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Bajka:[/cite]Ustaliliśmy że definitywnie obowiązek wykonania próby leży po stronie właściciela, to czy przed założeniem licznika w mieszkaniu x , próbę ma wykonac deweloper czy nabywca lokalu?
    Jak sama piszesz, próbę ma wykonać właściciel. Przed sprzedażą właścicielem jest inwestor (zwany niesłusznie dwewloperem), natomiast po sprzedaży właścicielem staje się nabywca lokalu. Jeśli próba będzie wykonywana przed sprzedażą, to inwestor, jeśli po sprzedaży, to nabywca. Ale...

    Co do zasady próbę powinien wykonać inwestor przed sprzedażą lokalu, ponieważ w przeciwnym razie przekazywałby lokal z wadą, tj. instalacją gazową nie nadającą się do eksploatacji. To jest proste. No, chyba, że strony dogadają się inaczej, np. deweloper obniży cenę o parę złotych, ale próby niech sobie nabywca robi sam. Tylko, że który nabywca będzie taki głupi, żeby podjąć za parę złotych takie ryzyko. Co, jeśli próba dałaby wynik negatywny, czyli instalacja byłaby nieszczelna? Wtedy mieliby przepychanki na nowo.
    [cite] Bajka:[/cite]dlatego poszukuję porady aby w piątek jechać do gazowni i przedstawić im argumenty że są w błędzie
    No, to trzeba przyznać, że jesteś bardzo miła, uczynna i masz dużo wolnego czasu. Nie ma żadnego powodu, żebyś jeździła po gazowniach i tłumaczyła się przed paniami, że nie jesteś wielbłądem. Ja raczej potraktowałbym panią z buta (oczywiście w przenośni, nie dosłownie).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    BajkaBajka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszytsko załatwione, developer bedzie dostarczac im te próby raz na 6 miesięcy zeby miec spokój zeby nie gonić co każde sprzedane mieszkanie do gazowni. Ja dostarczyłam kominiarski który bedzie powielany do nastepnego kwietnia do kolejnych nowo zakładanych liczników. I tak gazownia twierdzi ze jest to obowiązek zarządcy lub właścciiela, gdyż tak mają w druki i nic na to nei poradzą.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Bajka:[/cite]developer bedzie dostarczac im te próby raz na 6 miesięcy zeby miec spokój zeby nie gonić co każde sprzedane mieszkanie do gazowni
    No to fajnie, że wszystko załatwione. Pytanie retoryczne - będzie tylko dostarczał protokoły co 6 miesięcy, czy może dodatkowo zechce faktycznie co 6 miesięcy wykonać też główne próby szczelności w niesprzedanych lokalach?

    P.S. Nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie. : )

    Nowy doklejony: 22.05.15 11:35
    [cite] trader:[/cite]Ciśnienie czynnika próbnego w czasie przeprowadzania głównej próby szczelności powinno wynosić 0,05 MPa. Dla instalacji lub jej części znajdującej się w pomieszczeniu mieszkalnym lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem ciśnienie czynnika próbnego powinno wynosić 0,1 MPa.
    Naturalnie, te ciśnienia próbne ustalał jakiś kompletny idiota, który chyba nigdy nie widział instalacji gazowej i nie rozumie podstawowych praw mechaniki płynów.

    Na szczęście (ale tylko w tym konkretnym - zresztą jednym z nielicznych - przypadku) jakiś czas temu w ramach tzw. harmonizacji, przejęliśmy normy europejskie dotyczące wymagań dla instalacji gazowych. Tam są już podawane parametry prób takie, jakie powinny być. Tyle, że nasze, krajowe przepisy, jak to zwykle bywa, tkwią gdzieś w średniowieczu, daleko za aktualnym stanem wiedzy technicznej.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O to Polska właśnie.
    Deweloper wybudował budynek ,który nie ma pozwolenia na użytkowanie, czyli sprzedaje mieszkania bezprawnie. Chyba ,że takie pozwolenie ma, ale nie ma tam instalacji gazowej. I on ją tak po kawałku dorabia.
    Ja dostarczyłam kominiarski który bedzie powielany do nastepnego kwietnia do kolejnych nowo zakładanych liczników.
    I urzędnik jest zadowolony, że ma podkładkę i WM ,że ma spokój. Dobrze mówił minister - "Polska istnieje teoretycznie".
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano maja 2015
    Kowal: Deweloper wybudował budynek ,który nie ma pozwolenia na użytkowanie, czyli sprzedaje mieszkania bezprawnie.
    Kowal: Chyba ,że takie pozwolenie ma, ale nie ma tam instalacji gazowej. I on ją tak po kawałku dorabia.
    Nie ma w powyższych opisach żadnych przesłanek do przyjęcia takiego założenia, że budynek nie ma pozwolenia na użytkowanie. Wynika z nich również, że instalacja gazowa jednak jest.
    Chodzi o to, że jeżeli instalacja gazowa nie jest używana przez okres dłuższy, niż 6 miesięcy, to należy przed przystąpieniem do użytkowania PONOWNIE poddać ją próbie szczelności. O tym napisał Trader, przytaczając stosowne przepisy techniczno-budowlane.

    Taka sytuacja jest powszechna w nowych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, ponieważ nie zawsze od razu sprzedają się wszystkie lokale. Czasami niektóre sprzedają się przez lata i nie mogą się sprzedać.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest zbyt daleko idący wniosek. Nie ma w powyższych opisach żadnych przesłanek do przyjęcia takiego założenia, że budynek nie ma pozwolenia na użytkowanie.
    Dla mnie to również jest oczywiste. Budynek jest zakończony , przychodzi "jakaś komisja" i go sprawdza i dopuszcza do użytkowania. To znaczy stwierdza ,że został wybudowany zgodnie z projektem. W praktyce to przy kawie. Nie chce mi się szukać w moim pozwoleniu kto tam "macza palce"? Straż Pożarna czy Pogotowie Gazowe? Ten kwit oznacza ,że budynek spełnia wymogi i mnie przyszłego mieszkańca nie interesuje, czy sprawdzano instalacje gazem, powietrzem, wodorem, azotem, spirytusem. Ktoś się podpisał i niech za to odpowiada. Idę do Gazowni i podpisuję z nimi umowę na dostarczenie gazu. A Gazowni nie interesuje, czy będę miał sprawne odbiorniki czy nie. Ich rola kończy się na liczniku gazu. A jak zgłoszę im ,że mi coś przecieka, to mi gaz odetną. Proponuję przeczytać swoją umowę na gaz.
    Chodzi o to, że jeżeli instalacja gazowa nie jest używana przez okres dłuższy, niż 6 miesięcy, to należy przed przystąpieniem do użytkowania PONOWNIE poddać ją próbie szczelności
    Znowu radosna twórczość interpretacyjna. Taki przypadek miałby miejsce, gdyby np. było trzęsienie ziemi, spadł na budynek samolot i PINB by go wyłączył z eksploatacji.
    To nie jest tak ,że wyjeżdżam na wakacje dookoła świata na 7 miesięcy i gazownia żąda ode mnie próby szczelności.
    I na koniec odnośnie Rozporządzenia MSWiA - jest martwe, nie nadąża za zmianami, we WM nie ma właściciela budynku.
    Chociaż różnie sądy twierdzą na ten temat.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I na koniec odnośnie Rozporządzenia MSWiA - jest martwe, nie nadąża za zmianami,
    Status aktu prawnego jest "obowiązujący" http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990740836

    we WM nie ma właściciela budynku.
    rozporządzenie definiuje "właściciel budynku – właściciela, a także zarządzającego lub dzierżawcę budynku,"
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kowal:[/cite]Gazowni nie interesuje, czy będę miał sprawne odbiorniki czy nie. Ich rola kończy się na liczniku gazu
    No, niestety, wygląda to trochę inaczej. Żeby Ci podali gaz do instalacji i założyli licznik, to musi być oświadczenie, że instalacja jest wykonana zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oraz, że jest gotowa do eksploatacji. Ponadto musi być podłączony przynajmniej jeden odbiornik gazu.
    [cite] Kowal:[/cite]To nie jest tak ,że wyjeżdżam na wakacje dookoła świata na 7 miesięcy i gazownia żąda ode mnie próby szczelności.
    Masz rację, nie żąda. Bo tutaj nie chodzi o to, czy ty w ciągu 6 miesięcy włączysz jakiś odbiornik, czy nie, tylko o to, czy wyłączysz instalację z eksploatacji, co się równa odcięciu gazu i zdemontowaniu gazomierza.

    Można to porównać do użytkowania samochodu, choć nie jest to porównanie w 100 % adekwatne. Możesz sobie trzymać auto w garażu przez 7 miesięcy, ale przecież nikt nie będzie twierdził, że auto jest wyłączone z eksploatacji. Nie będzie zatem żadnych konsekwencji formalnych tego, że nie jeździsz. Sytuacja się natomiast zmieni, jeśli go wyrejestrujesz.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, niestety, wygląda to trochę inaczej. Żeby Ci podali gaz do instalacji i założyli licznik, to musi być oświadczenie, że instalacja jest wykonana zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oraz, że jest gotowa do eksploatacji. Ponadto musi być podłączony przynajmniej jeden odbiornik gazu.
    Przepraszam najmocniej, ja przychodząc do dostarczyciela gazu mam pisać oświadczenie, że mam instalacje zgodną z normami?
    Gdzie tak jest?:bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U ciebie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.