Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej
Plzarzadca
Użytkownik
Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej (wzór z omówieniem)
http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Regulamin (wg podanego wzoru): Ustawa:
Art. 20
Może zmieniać, ale tylko te przepisy które nie są bezwzględnie obowiązujące (ius cogens). W tym przypadku nie mamy do czynienia z taką sytuacją.
Z tej odpowiedzi wynika, że jednak w tym przypadku nie można zmienić tych przepisów uchwałą wspólnoty.
Które z przepisów uowl nie są bezwzględnie obowiązujące? :-)
Art. 20 uowl pozwala na dowolność wyboru jedno lub wieloosobowego składu zarządu i odnosi się do czynności wyboru zarządu.
Natomiast podany tutaj, przykładowy regulamin pracy zarządu, ustala możliwość wyboru zarządu jedynie trzyoosobowego, a więc tym samym zmienia zapis ustawy.
Uchwałą o wyborze zarządu właściciele mogą wybrać zarząd tylko spośród siebie, co będzie całkowicie zgodne z art.20 uowl.
Zapis przykładowego regulaminu pracy zarządu, że zarząd może być wybrany jedynie spośród właścicieli zmiena przepis ustawy.
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: samym regulaminem pracy zarządu, jako podjętą uchwałą, właściciele nie powołują (nie wybierają) zarządu, lecz jedynie ustalają warunki pracy zarządu we wspólnocie.
Żaden uchwalony przez wspólnotę regulamin pracy zarządu, nie może nakazać właścicielom wybierania zarządu jedynie spośród właścicieli i do tego w określonym precyzyjnie (ilościowo) składzie.
W sytuacji, gdy po jakimś czasie, ci sami właściciele będą mieli ochotę powołać zarząd pięcioosobowy lub jedynie dwuosobowy, a przy tym będą chcieli wybrać do niego przynajmniej jedną osobę spoza grona właścicieli - to przyjęty wcześniej wcześniej uchwałą, ten przykładowy (podawany tutaj) regulamin będzie sprzeczny z ustawą właśnie w tych dwóch punktach.
Moim zdaniem te pierwsze dwa punkty nie mają racji bytu i wystarczyłby zupełnie zapis zgodny a art.20 uowl. :-)
Dalej nie wiem, które przepisy uowl nie są bezwzględnie obowiązujące? :-) Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Np.: przy wyborze 1 lub 2-osobowego zarządu (zgodnie z art 20 uowl) wybieranie przewodniczącego zarządu będzie bezprzedmiotowe. Dla zarządu wspólnoty 1 lub 2-osobowego ten regulamin musiałby być zupełnie inny, natomiast dla 3 i więcej-osobowego składu wystarczające byłoby uzupełnienie o treść samego wyboru zarządu.
Przykład przepisu względnie obowiązującego:
Art. 18
1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
Czy może chodzi o to by najpierw zarząd wydał jakąś decyzję w drodze głosowania a potem wystarczy 2 osoby by ta decyzję wykonać?
Czy mógłbym prosić o podstawę prawną takiego stwierdzenia? Mam spór w zarządzie wspólnoty, w której jeden z członków koniecznie chce się bawić w tworzenia statutów, regulaminów itp. zamiast podejmować działania dla dobra wspólnoty. Chcę ukrócić te jego "zabawy" pokazując mu, że taki8e rzeczy to musi wspólnota zatwierdzać, a nie zarząd.
I druga kwestia - czy jeśli zarząd sam przegłosuje "regulamin pracy zarządu", to uchwała taka będzie nieważna?
Jeżeli jednak wspólnota podejmie uchwałę w sprawie regulaminu pracy zarządu i zostanie w nim ujęta kwestia sposobu podejmowania decyzji przez zarząd, to jest to wewnętrzne prawo wspólnotowe, które należy realizować ( oczywiście w granicach prawa).
http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
Brakuje jeszcze jednego dokumentu - KODEKS HONOROWY CZŁONKA ZARZĄDU:bigsmile:
Brak takiej osoby z inicjatywą powoduje, że zarząd jest bierny i praktycznie nie funkcjonuje.