zaciągnięcie kredytu przez zarząd WM

robocekrobocek Użytkownik
edytowano czerwca 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.Zarząd WM zamierza zaciągnąć kredyt w banku celem ocieplenia budynku.W związku z tym mam pytania
1.Czy aby mógł zarząd WM wziąść kredyt potrzebna jest zgoda wszystkich(100%)właścicieli,czy wystarczy że uchwałę poprze kilku z nich.
2.Jeżeli uważam że blok nie potrzebuje termo-modernizcji(blok z grubymi murami z cegły)gdyż są inne ,pilniejsze remonty mogę zapobiec podjęciu takiej uchwały?
3.Jeżeli wiem że nie wszyscy płacą czynsz,są osoby które nie "wydolą"w spłacie owego kredytu to można zapobiec temu aby zarząd nie mógł zadłużyć FR bloku?
4.Pozostaje tylko sądowne zaskarżenie uchwały?
Nie jestem jurystą,w bloku jest większość ludzi starych którym wyszczekany zarząd wciska wszystko to co chce więc proszę o jasne odpowiedzi które starsi posiadacze mieszkań łatwo zrozumieją, w tym i ja również.

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ad.1 Zarząd do wniosku o kredyt będzie musiał załączyć odpowiednią uchwałę wspólnoty. Tzn. że wspólnota zaciągnie ten kredyt po udzieleniu nań zgody większości właścicieli. Nie kilku - tylko większości liczonej wg udziałów.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to jest duża (powyżej 7 lokali) WM?

    Jeżeli tak, to odpowiedź powyższa jest słuszna, jeżeli nie - obowiązuje zgoda 100% właścicieli

    Ad 2 i 4: jeżeli Twoje stanowisko podziela mniejszość (licząc udziałami) i uchwała zostanie podjęta, to pozostaje sądowe dochodzenie swoich racji. Jeżeli uchwała została podjęta z zachowaniem koniecznych procedur, to raczej marne widzę szansę na Twoją wygraną

    Ad 3: jako współwłaściciel we wspólnocie powinieneś się zainteresować, jaka jest skala zadłużeń w opłatach miesięcznych i wspóldziałać z zarządem w wyegzekwowaniu tych należności

    Uwaga ogólna: jeżeli uważasz, że zarząd źle wypełnia obowiązki, najpierw wykaż, na czym ta niegospodarność polega, a potem przegłosujcie z innymi właścicielami lokali w budynku zmianę zarządu na lepszy
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] robocek:[/cite]Zarząd WM zamierza zaciągnąć kredyt w banku celem ocieplenia budynku.
    "zamierza" czy "zaproponował właścicielom lokali zaciągniecie" kredytu termomodernizacyjnego?
    [cite] robocek:[/cite]1.Czy aby mógł zarząd WM wziąść kredyt potrzebna jest zgoda wszystkich(100%)właścicieli,czy wystarczy że uchwałę poprze kilku z nich.
    w małej WM 10% w dużej WM większość ustawowa
    [cite] robocek:[/cite]2.Jeżeli uważam że blok nie potrzebuje termo-modernizcji(blok z grubymi murami z cegły) gdyż są inne ,pilniejsze remonty mogę zapobiec podjęciu takiej uchwały?
    jako jednostka nie wiele możesz, bo twoja siła leży w twoim udziale w częściach wspólnych.

    To, że masz grube mury to nie znaczy, że ciepło nie ucieka z budynku np. przez dach ( ok 25 % EC) Będzie uchwała, będzie głosowanie, większość zwycięży.
    [cite] robocek:[/cite]3.Jeżeli wiem że nie wszyscy płacą czynsz,są osoby które nie "wydolą"w spłacie owego kredytu to można zapobiec temu aby zarząd nie mógł zadłużyć FR bloku?
    można, jeżeli uchwała o zaciągnięciu kredytu przez właścicielei lokali twojej wspólnoty nie uzyska większości właścicieli liczonej udziałami . Zarząd WM jest tylko wykonawca tej uchwały.
    [cite] robocek:[/cite]4.Pozostaje tylko sądowne zaskarżenie uchwały?
    to jest jedyna demokratyczna droga, gdy ta uchwała tobie będzie szkodzić art.24 UoWL
    [cite] robocek:[/cite]Nie jestem jurystą,w bloku jest większość ludzi starych którym wyszczekany zarząd wciska wszystko to co chce więc proszę o jasne odpowiedzi które starsi posiadacze mieszkań łatwo zrozumieją, w tym i ja również.
    termomodernizacja to inwestycja w przyszłość oraz obniżenie bieżącej zapaliczki na ogrzewanie lokali (ok. do 30%), wrośnie wartość lokali na rynku , ludzie starsi mają spadkobierców, niech i oni się włączą w "swój" spadek, ruina ma małą wartość na rynku wtórnym. W niedługim czasie nasycenie lokali na rynku wtórnym będzie duże , by nie napisać bardzo duże ...
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli to jest blok to wm jest "duża".
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]Jeśli to jest blok to wm jest "duża".
    Może lepiej trzymajmy się ustawowej definicji dużej i małej wspólnoty :wink:

    Nowy doklejony: 20.06.15 18:31
    [cite] KubaP:
    [cite] robocek:[/cite]1.Czy aby mógł zarząd WM wziąść kredyt potrzebna jest zgoda wszystkich(100%)właścicieli,czy wystarczy że uchwałę poprze kilku z nich.
    w małej WM 10% w dużej WM większość ustawowa
    .
    Nie polecam stosowania się do tej rady :wink:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MarcoPolo: Nie polecam stosowania się do tej rady
    Też tak sądzę... :wink:
  • Opcje
    robocekrobocek Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] robocek:[/cite]Zarząd WM zamierza zaciągnąć kredyt w banku celem ocieplenia budynku.
    "zamierza" czy "zaproponował właścicielom lokali zaciągniecie" kredytu termomodernizacyjnego?
    zamierza,przew. i zastępca jakoś szybko chcą "przepchnąć"uchwałę mającą na celu zaciągnięcie kredytu.
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] robocek:[/cite]1.Czy aby mógł zarząd WM wziąść kredyt potrzebna jest zgoda wszystkich(100%)właścicieli,czy wystarczy że uchwałę poprze kilku z nich.
    w małej WM 10% w dużej WM większość ustawowa
    To znaczy ile procentowo.Jest 24 lokali własnościowych i 12 lokali będących własnością miasta.
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] robocek:[/cite]2.Jeżeli uważam że blok nie potrzebuje termo-modernizcji(blok z grubymi murami z cegły) gdyż są inne ,pilniejsze remonty mogę zapobiec podjęciu takiej uchwały?
    jako jednostka nie wiele możesz, bo twoja siła leży w twoim udziale w częściach wspólnych.
    zgadza się lecz jak to wytłumaczyć starym ludziom których jest większość.
    To, że masz grube mury to nie znaczy, że ciepło nie ucieka z budynku np. przez dach ( ok 25 % EC) Będzie uchwała, będzie głosowanie, większość zwycięży.
    można, jeżeli uchwała o zaciągnięciu kredytu przez właścicielei lokali twojej wspólnoty nie uzyska większości właścicieli liczonej udziałami . Zarząd WM jest tylko wykonawca tej uchwały.
    [cite] robocek:[/cite]4.Pozostaje tylko sądowne zaskarżenie uchwały?
    to jest jedyna demokratyczna droga, gdy ta uchwała tobie będzie szkodzić art.24 UoWL
    [cite] robocek:[/cite]Nie jestem jurystą,w bloku jest większość ludzi starych którym wyszczekany zarząd wciska wszystko to co chce więc proszę o jasne odpowiedzi które starsi posiadacze mieszkań łatwo zrozumieją, w tym i ja również.
    termomodernizacja to inwestycja w przyszłość oraz obniżenie bieżącej zapaliczki na ogrzewanie lokali (ok. do 30%), wrośnie wartość lokali na rynku , ludzie starsi mają spadkobierców, niech i oni się włączą w "swój" spadek, ruina ma małą wartość na rynku wtórnym. W niedługim czasie nasycenie lokali na rynku wtórnym będzie duże , by nie napisać bardzo duże ...
    Jako energetyk wiem doskonale co to termoizolacja i co mi daje.Problem w tym że pilniejszym jest likwidacja cieknącego dachu,potem ocieplenie poddasza i wymiana okienek w piwnicach.Potem wymiana zaworów mprzy grzejnikach CO a przedewszystkim płukanie ponad 50-cio letnich grzejników lub ich wymiana.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] robocek: Jako energetyk wiem doskonale co to termoizolacja i co mi daje.Problem w tym że pilniejszym jest likwidacja cieknącego dachu,potem ocieplenie poddasza i wymiana okienek w piwnicach.Potem wymiana zaworów mprzy grzejnikach CO a przedewszystkim płukanie ponad 50-cio letnich grzejników lub ich wymiana
    Może pomocne będzie dla Ciebie moje doświadczenie jeśli chodzi o termomodernizację budynku.
    Przejęliśmy, jako wm, zarządzanie budynkiem przejętym od spółdzielni mieszkaniowej. Budynek był skrajnie zaniedbany pod względem remontowym, który nie tylko na zewnątrz wyglądał jak ruina, ale i wszystkie instalacje miał praktycznie do wymiany. Przez pierwszy rok zrobiliśmy wszystkie naprawdę nie mogące czekać remonty wewnątrz budynku, a potem wzięliśmy spory kredyt termomodernizacyjny i połączyliśmy z termomodernizacją naprawę cieknącego dachu, remont kominów, wymianę okien w częściach wspólnych (klatki schodowe, piwnice), izolację budynku poniżej poziomu gruntu.
    Od razu udało się obniżyć koszty ogrzewania z 3.20zł/m2 do 2.10m2. Teraz spłacamy kredyt (wzięty na 14 lat, dwa lata mamy już za sobą) a opłaty miesięczne są takie same jak były za czasów, gdy budynek był pod zarządem spółdzielni i nic nie było robione. Ooczywiście część funduszu remontowego idzie na kontynuację remontów w środku budynku. Może u Was też by się opłacało wziąć kredyt i kompleksowo wykonać prace?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]robocek:[/cite]Jako energetyk wiem doskonale co to termoizolacja i co mi daje.
    Problem w tym że pilniejszym jest likwidacja cieknącego dachu,potem ocieplenie poddasza i wymiana okienek w piwnicach.
    Potem wymiana zaworów mprzy grzejnikach CO a przede wszystkim płukanie ponad 50-cio letnich grzejników lub ich wymiana.
    uważam, że działacie chaotyczne ..
    powyżej nasz opisany zdroworozsądkowy tryb postępowania , ale takich WM jest niewiele ...
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] robocek:[/cite]Jako energetyk wiem doskonale co to termoizolacja i co mi daje.Problem w tym że pilniejszym jest likwidacja cieknącego dachu,potem ocieplenie poddasza i wymiana okienek w piwnicach.Potem wymiana zaworów mprzy grzejnikach CO a przedewszystkim płukanie ponad 50-cio letnich grzejników lub ich wymiana.

    Masz rację. Nie dajcie się wmanewrować w żadne kredyty termomodernizacyjne bo na nich tylko bank zarabia.
    Wykonujcie, za własne pieniądze, po kolei prace modernizacyjne zaczynając od tych dających największe oszczędności.
    W trakcie ich wykonywania będziecie mogli zmniejszać fundusz eksploatacyjny i o tą samą sumę powiększać FR.
    Ludzie nie będą mieć podwyżek a będzie coraz więcej pieniędzy na remonty.
    Kolejność prac:
    1. Ocieplenie i uszczelnienie dachu.
    2. Wymiana okienek piwnicznych i okien na klatkach schodowych.
    3. Wymiana zaworów na grzejnikach na termo-zawory na górze i odcinający na dole. Jeśli instalacja Co jest w złym stanie to też trzeba ją wymienić.
    4. Ocieplenie ścian zewnętrznych. Mając własne pieniądze będziecie mogli wynegocjować lepszą cenę. W naszym przypadku cena początkowa to było 450 tyś. a skończyło się na 350 tyś.
    5. Na końcu remont klatek schodowych dla poprawienia nastroju mieszkańców.

    To wszystko można zrobić bez zaciągania kredytu co spowoduje że po zakończeniu tych prac będziecie mogli zmniejszyć opłaty na FR.

    W naszej WM ten program trwał 8 lat. Teraz wszystko jest zrobione a ludzie płacą 80% mniej na FR.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.