Ogrzewanie gazowe we wspólnocie mieszkaniowej

Piter118Piter118 Użytkownik
edytowano czerwca 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, skończył się sezon grzewczy , piec gazowy w kotłowni został wyłączony. I pytanie .:zrobiło się trochę chłodno i Zarzadca z palaczem który też jest członkiem wspólnoty włączyli ogrzewanie bez uzgodnienia z mieszkańcami wspólnoty czy tak mogli zrobić czy musieli mieć zgodę lokatorów wspólnoty. Włączając pięć naraził nas na dodatkowe koszta .Dodam że nie wszyscy byli z tego zadowoleni.Co robić i czy można im utrzeć jakoś nos.

Komentarze

 • Opcje
  KubaPKubaP Użytkownik
  edytowano czerwca 2015
  [cite] Piter118:[/cite] I pytanie .:zrobiło się trochę chłodno i Zarzadca z palaczem który też jest członkiem wspólnoty włączyli ogrzewanie bez uzgodnienia z mieszkańcami wspólnoty czy tak mogli zrobić .
  Uwierz mi, nie zrobili to z własnej inicjatywy ...
  inna grupa właścicielei lokali naciskała, żeby włączyć, bo pranie schnie 5 dni i w lokalu jest wilgoć
  " Płacę, więc wymagam "
  [cite] Piter118:[/cite] Co robić i czy można im utrzeć jakoś nos.
  opracować Regułami rozliczania energii cieplnej wytworzonej w lokalnej kotłowi gazowej , a tam zapisać kiedy się wyłącza / załącza ogrzewanie.
  [cite] Piter118:[/cite] skończył się sezon grzewczy ,
  nie ma czegoś takiego jak "sezon grzewczy" ... powtórzę starą maksymę właścicieli lokali " Płacę, więc wymagam "
 • Opcje
  Piter118Piter118 Użytkownik
  edytowano listopada -1
  no tak ,płacę i wymagam.Ale wszyscy placimy ale takie palenie w lecie bo komus sie zrobilo zimno naraza nas na dodatkowe koszta .Mi nie jest zimno i dlaczego mam za to płacić?

  Nowy doklejony: 25.06.15 23:12
  no i zarzadca powinien poinformowac wszystkich chyba jestesmy wspolnota.tak czy nie

  Nowy doklejony: 25.06.15 23:13
  no i zarzadca powinien poinformowac wszystkich chyba jestesmy wspolnota.tak czy nie
 • Opcje
  KubaPKubaP Użytkownik
  edytowano listopada -1
  [cite] Piter118:[/cite]no tak ,płacę i wymagam.Ale wszyscy placimy ale takie palenie w lecie bo komus sie zrobilo zimno naraza nas na dodatkowe koszta .Mi nie jest zimno i dlaczego mam za to płacić?
  wiesz nasuwa mi jeden właściwy wniosek . Wyprowadź się z bloku, ze wspólnoty, do indywidualnego domku, wtedy spełnią się twoje życzenia .

  [cite] Piter118:[/cite]no i zarzadca powinien poinformowac wszystkich chyba jestesmy wspolnota.
  tak czy nie
  i TAK i NIE, to zależy od zasad u Was obowiązujących, jakie są WM, gdzie ogrzewanie jest odkręcone cały rok ( jak nie ma remontów).
  Są natomiast zaprogramowane węzły na odpowiednia temperaturę, przy której się włączają np. w lecie to 8ost.
  Życie we Wspólnocie ogranicza nam prawa właścicielskie, a decyduje większość.
 • Opcje
  koziorozkakoziorozka Użytkownik
  edytowano czerwca 2015
  wszyscy placimy ale takie palenie w lecie bo komus sie zrobilo zimno naraza nas na dodatkowe koszta (...)
  Co robić i czy można im utrzeć jakoś nos
  Masz rację, dlatego powinniście opracować regulamin - kiedy wyłączacie/włączacie, przy jakich temperaturach o jakiej godzinie przez ile dni.
  Na razie macie samowolkę - tylko właściciele z twojej wspólnoty mogą ją zlikwidować.
  Nie na ucieranie nosa się nastaw, tylko na załatwienie sprawy. Im lepiej będziesz współpracował z sąsiadami, tym lepiej będziecie wydawać wasze pieniądze.
 • Opcje
  ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o wykonaniu instalacji c.o. i podłączeniu się do sieci ciepłowniczej (PEC) w ramach termomodernizacji budynku. Wykonano stosowne projekty, rozpoczęto modernizację nieruchomości wykonanie c.o. Właściciele trzech mieszkań mieli ogrzewane gazowe i teraz nie wyrażają zgody na zmiany w swoich mieszkaniach powołując się na prawo własności. Co w takiej sytuacji?
 • Opcje
  wp44wp44 Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Dobre, a nawet bardzo dobre. Podjęto uchwałę, sporządzono stosowne projekty, rozpoczęto modernizację, a tu właściciele trzech mieszkań nie wyrażają zgody.

  A czy na etapie uchwały ktoś pytał trzech właścicieli, czy sobie życzą zamiennego ogrzewania w miejsce już posiadanego?
  Czy na etapie projektu pan projektant uzgadniał z tymi trzema właścicielami, że coś im będzie projektował w ich lokalach?
  Czy było pozwolenie na budowę, a jeśli tak, to czy uzyskano prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w szczególności nieruchomością lokalową jedną, drugą i trzecią?

  Pozdrawiam.
 • Opcje
  LaluniaLalunia Użytkownik
  edytowano listopada -1
  W każdej wspólnocie winien być regulamin rozliczeń ciepła, którego wymóg wynika z art.45a ust.9 Ustawy - Prawo energetyczne.
  We wspólnotach zazwyczaj opracowuje się taki regulamin jako Regulamin rozliczania mediów. Sprawa ogrzewania danego budynku jest bardzo indywidualna zatem szczegóły winien określać właśnie taki regulamin, w tym również okoliczności włączenia ogrzewania (np. na podstawie temperatury na zewnątrz utrzymującej się przez określoną liczbę dni).
  Jeżeli to nie zostało uregulowane należałoby rozpatrzyć możliwość nowelizacji regulaminu rozliczeń.
  Jeżeli w ogóle braku jest regulaminu rozliczeń znaczy to tyle, że nie został spełniony wymóg ustawowy i trzeba niezwłocznie doprowadzić do prawidłowego stanu prawnego.
 • Opcje
  KubaPKubaP Użytkownik
  edytowano sierpnia 2015
  [cite] Lalunia:[/cite]W każdej wspólnocie winien być regulamin rozliczeń ciepła,
  a jak go nie ma to jest tragedia ?

  W wielu WM nie ma takich regulaminów, a koszty są corocznie rozliczane, ogrzewanie jest uruchamiane z pierwszymi spadkami temperatury poniżej 10 ost, czy to jest źle?

  Dla Was Prawników tak , bo nie ma bazy dla obrony ... Wspólnota to nie zakład budżetowy ....
 • Opcje
  cdncdn Użytkownik
  edytowano listopada -1
  [cite] ANNAMARIA:[/cite]Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o wykonaniu instalacji c.o. i podłączeniu się do sieci ciepłowniczej (PEC) w ramach termomodernizacji budynku. Wykonano stosowne projekty, rozpoczęto modernizację nieruchomości wykonanie c.o. Właściciele trzech mieszkań mieli ogrzewane gazowe i teraz nie wyrażają zgody na zmiany w swoich mieszkaniach powołując się na prawo własności. Co w takiej sytuacji?
  W takiej sytuacji do sieci ciepłowniczej podłączą się tylko te lokale, których właściciele wyrażą na to zgodę. Nie można zmusić właściciela lokalu (odrębnej nieruchomości!) do zmiany sposobu ogrzewania jego lokalu. Wspólnota nie ma takich uprawnień.
 • Opcje
  TomronTomron Użytkownik
  Na dzień dzisiejszy jest informacja ze ogrzewanie gazowe w nowych domach wydawane jest do 2030r. A palenie gazu w domach które już mają gaz do 2050r.
  W sprawie pompy ciepła polecam kontakt z nimi https://wentek.pl/pompy-ciepla.html Pomogą dobrac odpowiednie urzadzenie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.