remont w małej wspólnocie mieszkanoiwej
mi-ma
Użytkownik
Mam pytanie czy po ustaleniu i zatwierdzeniu planu remontu zarządca ma określony prawnie czas na przeprowadzenie tych remontów w momencie kiedy zatwierdzone środki są zebrane na koncie funduszu remontowego. Chodzi o małom wspólnotę mieszkaniową 4 lokatorów.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Innymi słowy złota zasada: co - za ile - w jakim terminie.
Większość skupia się na "co" oraz "za ile", a czasem nawet tylko na "za ile" nie zwracając uwagi na szczegóły elementu "co" zapominając, że jednym z najważniejszych parametrów w biznesie jest czas zdefiniowany za pomocą harmonogramu. Czas to pieniądz.
Zatwierdzony Plan Remontów (PR) ma być wykonany, z tego się go rozlicza na zebraniu sprawozdawczym.
Czy wiadomo dlaczego opóźnia się realizacja Planu Remontów?
Dziękuję bardzo za wszelką pomoc
Jeżeli ten drugi, to zarząd wspólnoty może sam wybrać wykonawcę i zawrzeć z nim umowę o wykonanie robót. Jeżeli pierwszy, to zarządca ma obowiązek wykonać uchwały właścicieli. Sprawdzałeś szczegóły? Może są to roboty powiązane i wykonywanie ich oddzielnie będzie droższe lub bezsensowne?
Za mało podajesz szczegółów, żeby cokolwiek doradzić.
napisze proszę czy to mała wspólnota (4 lokale?), bo piszesz o 4 lokatorach, a to nie to samo.
Jeżeli tak jest to nie dotyczą was zapisy ustawy o własności lokali. Nie ma podejmowania uchwał, gdyż zarząd nieruchomością sprawowany jest na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.
Istotne jest kto podpisał umowę z wykonawcą. Zasadniczo w sytuacji małej wspólnoty umowę taką powinni podpisać wszyscy współwłaściciele współwłasności (chociażby poprzez pełnomocnika), bo nawet trudno mówić o nieruchomości wspólnej. To Ustawa o własności lokali definiuje nieruchomość wspólną, ale ustawa ta dotyczy dużych wspólnot, powyżej siedmiu lokali. Jeżeli są to 4 lokale to jest zwykła współwłasność. Natomiast zgodnie z art.200 k.c. każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.
Jeżeli środki mają pochodzić z funduszu celowego (remontowego na odrębnym koncie) zatem naruszenie tego funduszu powinno odbyć się za zgoda wszystkich współwłaścicieli, bo jest to rozporządzanie rzeczą wspólną (art.199 k.c.).
Zatem istotne może być to kto podpisał umowę, jakie miał umocowanie do takiego działania oraz czy była zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Małych wspólnot nie dotyczą jedynie przepisy rozdziału 4 ustawy o własności lokali o zarządzaniu nieruchomością wspólną - tylko w tym zakresie ustawa o własności lokali odsyła małe wspólnoty do kodeksu cywilnego.
Lalunia: Powinna być zgoda wszystkich dlatego, że jest to czynność przekraczająca zarząd zwykły, a nie dlatego, że jest to czynność rozporządzająca rzeczą wspólną.