wypowiedzenie umowy o administrowanie nieruchomością wspólną

OlalalaOlalala Użytkownik
Witam,
Jestem członkiem zarządu wspólnoty tzw. dużej. Mam pytanie odnośnie ewentualnego wypowiedzenia umowy z zarządcą, czy zalicza się to do czynności zwykłego zarządu, czy niezwykłego?
Nadmieniam, iż w umowie o administrowanie nieruchomością wspólną nie ma o tym mowy.
Z góry dziękuję za pomoc

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powszechnie przyjmuje się, że jest to czynność zwykłego zarządu.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie odnośnie ewentualnego wypowiedzenia umowy z zarządcą, czy zalicza się to do czynności zwykłego zarządu, czy niezwykłego?
    Nie ma czegoś takiego, jak czynności "niezwykłego zarządu". Są czynności zwykłego zarządu oraz czynności, przekraczające zwykły zarząd.
    Egzo:
    Powszechnie przyjmuje się, że jest to czynność zwykłego zarządu.
    Na forach internetowych - tak. Orzecznictwo sądowe w tej sprawie jest rozbieżne.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]Powszechnie przyjmuje się, że jest to czynność zwykłego zarządu.
    w pewnych kręgach tak to się odbywa ( tam gdzie członkowie Zarządu mają ciągotki do "władzy" we WM , a przecież są tylko wykonawca woli właścicieli lokali wyrażoną w uchwałach), ale nie jest zasada obowiązującą .

    Jest to sprawa indywidualna każdej wspólnoty, jeżeli Administrator został WYBRANY uchwałą ogółu właścicieli to w taki sam sposób ma być odwołany. Taka zasada to kontrola właścicielei lokali nad tym co wyrabia Zarząd WM, czasami po zapoznaniu się z przesłankami jakie leżą po stronie odwołania Administratora , lepiej będzie zmienić członka Zarządu WM
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Olalala - umowę z administratorem może wypowiedzieć zarząd (tak jak każdą inną umowę, czyli z zachowaniem terminów i innych warunków zawartych w umowie).
    Jednak jeżeli umowa została podpisana przez członków zarządu na podstawie uchwały, to dla spokojności lepiej by było zachować ten sam tryb, czyli też poprzedzić wypowiedzenie uchwałą. To nie jest konieczne, ale warto tak na wszelki wypadek, gdyby sprawa miała trafić do sądu.

    cdn - jest jakies orzecznictwo w tej sprawie?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn - jest jakies orzecznictwo w tej sprawie?
    Tak. Sądy powszechne (rejonowe, okręgowe) w przeszłości czasami wydawały orzeczenia, że zawarcie umowy o zarządzanie / administrowanie jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły i wymaga uchwały.
    Przykłady:
    - Sąd Okręgowy w Legnicy, II Ca 478/09 LINK
    - Sąd Rejonowy w Lubinie, VI NC 1984/06

    Sądy wyższych instancji oraz Sąd Najwyższy zajmują inne stanowisko:
    - Sąd Apelacyjny w Warszawie, I ACa 1382/07 LINK
    - Sąd Najwyższy, uchwała z dnia 18 października 2013 r., III CZP 42/13 LINK

    Zapewne przytoczone orzeczenia sądów rejonowych czy okręgowych nie ostałyby się, gdyby zainteresowane strony wniosły apelację. Dlatego nie należy wyrabiać sobie zdania na podstawie orzeczeń sądów pierwszej instancji.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    czy te wyroki dotyczą waszych wspólnot mieszkaniowych ? dotyczą tego:
    I ACa 1382/07 Prawo właściciela do kserokopii
    
    - Sąd Najwyższy, uchwała z dnia 18 października 2013 r., III CZP 42/13   "Czy wystąpienie przez wspólnotę mieszkaniową z pozwem przeciwko członkowi tej wspólnoty o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu obciążających takiego członka kosztów na rzecz wspólnoty,
    wynikających z art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz.U. 2000, Nr 80, poz. 903 ze zm.), stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu w rozumieniu art. 22 ust. 2 tej ustawy?"
    
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    .
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    (...)

    I ACa 1382/07, wyrok z dnia 26 czerwca 2008 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie
    "Prawo do kserokopii" to tytuł artykułu, nadany przez redakcję portalu. Wyrok dotyczył różnych spraw, w tym również prawa zarządu wspólnoty do zawarcia umowy o zarządzanie / administrowanie:
    W wyniku podjęcia zaskarżonej uchwały do zadań zarządu pozwanej wspólnoty zaliczono zawieranie umów z zarządcą nieruchomości w ramach zatwierdzonego planu gospodarczego. (...)

    W tzw. dużych wspólnotach mieszkaniowych, do których zalicza się pozwana, dopuszczalną w oparciu o przepisy ustawy o własności lokali formą zarządu nieruchomością wspólną jest zlecenie zarządu (czynności z zakresu zarządzania nieruchomością wspólną) innemu podmiotowi na podstawie zawartej z nim przez wybrany zarząd umowy cywilnoprawnej.

    W oparciu o te umowy, usługi zarządzania nieruchomością wspólną mogą być świadczone przez osoby fizyczne zgodnie z regulacjami zawartymi w Rozdziale 3 - Zarządzanie nieruchomościami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Sam fakt posłużenia się w zaskarżonej uchwale w ślad za przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami pojęciem "zarządca" a nie "administrator" nie przesądza jednak o charakterze zawartej umowy, która bezsprzecznie nie dotyczy zarządu w rozumieniu art. 18 ustawy, lecz czynności administrowania nieruchomością. Uchwała nie narusza więc art. 22 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy, ponieważ zarząd zawierając ewentualną umowę z zarządcą musi działać zgodnie z ustaleniami zawartymi w planie gospodarczym i nie ustala samodzielnie wynagrodzenia zarządcy.

    III CZP 42/13, uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2013 r.
    Wykonywanie czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną może być powierzone przez zarząd wspólnoty osobie trzeciej na podstawie samodzielnego stosunku umownego i dotyczyć administrowania rzeczą wspólną, a w tym zakresie jedynie czynności zwykłego zarządu w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.w.l. Taka umowa może zawierać umocowanie do działania zarządcy (administratora) w postępowaniu cywilnym (art. 87 § 1 k.p.c.), w granicach sprawowanego zarządu. Do tego rodzaju umów należy umowa zawarta przez zarząd powódki z K. K. i J. M.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    (...)
    Wyroki dotyczą tylko te podmioty. które są stronami w sprawie i nie jest to jednoznaczna wykładnia obowiązująca wszystkie wspólnoty.

    Jak mi zacytujesz wyrok w sprawie:
    czy Zarząd wspólnoty ma prawo wybrać i podpisać umowę z podmiotem na administrowanie częścią wspólną i jest to czynność zwykła zarządu
    - to możemy wrócić do tematu , obecnie jest to bicie piany .

    Cytowane przez ciebie wyroki dotyczyły
    I ACa 1382/07 [b]Prawa właściciela do kserokopii[/b] dokumentów wspólnoty
    

    http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1F5C921B
    - Sąd Najwyższy, uchwała z dnia 18 października 2013 r., III CZP 42/13   [b]"Czy wystąpienie przez wspólnotę mieszkaniową z pozwem przeciwko członkowi tej wspólnoty o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu obciążających takiego członka kosztów na rzecz wspólnoty, wynikających z art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz.U. 2000, Nr 80, poz. 903 ze zm.), [color=#00f]stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu[/color] w rozumieniu art. 22 ust. 2 tej ustawy?"[/b]
    

    Tyle i aż tyle
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Orzeczenia, szczególnie Sądu Najwyższego choć obowiązują jedynie w danej sprawie, to mają wpływ na orzecznictwo i naukę prawa, dlatego zawsze należy zbadać wszystkie dostępne dotyczące danego tematu, aby mieć pojęcie o danym zagadnieniu.

    Nowy doklejony: 27.07.15 07:09
    [cite] Olalala:[/cite]Witam,
    Jestem członkiem zarządu wspólnoty tzw. dużej. Mam pytanie odnośnie ewentualnego wypowiedzenia umowy z zarządcą, czy zalicza się to do czynności zwykłego zarządu, czy niezwykłego?
    Nadmieniam, iż w umowie o administrowanie nieruchomością wspólną nie ma o tym mowy.
    Z góry dziękuję za pomoc



    Jeżeli zarządca został powołany uchwałę, w której wskazano jego dane osobowe, to moim zdaniem raczej należałoby podjąć uchwałę o jego odwołaniu - jedynie z ostrożności procesowej, uważam, że taka czynność obejmuje zakres zarządu zwykłego nieruchomością wspólną, jednak orzecznictwo niekiedy zaskakuje.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    Całkowicie zgadzam się ze stanowiskiem "odwrócenia" zlecenia czynności administratorowi.
    Jeżeli była uchwała w sprawie umowy z administratorem (którą podpisywał zarząd) należy podjąć stosowną uchwałę w sprawie wypowiedzenia umowy.
    Jeżeli zlecenie administrowania było czynnością zwykłego zarządu (bez uchwały) to wypowiedzenie również mieści się w granicach zwykłego zarządu.
    Ustawa o własności lokali pozostawia otwarty katalog czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu przez zastosowanie sformułowania "w szczególności" w art.22 ust.3 UWL, zatem w tej kwestii należy być ostrożnym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] Zarządca:[/cite]Orzeczenia, szczególnie Sądu Najwyższego choć obowiązują jedynie w danej sprawie, to mają wpływ na orzecznictwo i naukę prawa, dlatego zawsze należy zbadać wszystkie dostępne dotyczące danego tematu, aby mieć pojęcie o danym zagadnieniu.
    czytanie orzeczeń to taka beletrystyka dla rozjaśnienia sprawy, prawnicy z tego żyją i omamiają maluczkich

    każdy Sąd jest niezawisły i wydaje swoje wyroki nawet sprzecznie z orzeczeniami SN. Te wyroki nie są uchylane i obowiązują.

    Nie ma dwóch takich samych wspólnot i nie ma zasad (prawa) jednakowych/ego, które w nich by obowiązywało ( z wyłączeniem treści ustawy o właściwości lokali, która jest fundamentem - tak z grubsza).

    Resztę praw i zasad tworzą właściciele lokali tworzący daną wspólnotę (przez podejmowanie stosownych uchwał).
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    Resztę praw i zasad tworzą właściciele lokali tworzący daną wspólnotę (przez podejmowanie stosownych uchwał).
    Podasz podstawę prawną?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] cdn:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Resztę praw i zasad tworzą właściciele lokali tworzący daną wspólnotę (przez podejmowanie stosownych uchwał).
    Podasz podstawę prawną?
    A choćby tu w ustawie o własności lokali jest takie oddelegowanie co wolno właścicielom lokali przy tworzeniu prawa wewnętrznego
    [b]Rozdział 3
    Prawa i obowiązki właścicieli lokali[/b]
    [b]Art. 14.[/b]
    Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się [b]w szczególności:[/b] ( katalog otwarty)
    
    [b]Art. 22.[/b]
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są [b]w szczególności:[/b] ( katalog otwarty)
    
    [b]Art. 30.[/b]
    2. (...) powinny być w szczególności:
    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    
    
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odsyłam do art. 1 ustawy o własności lokali.
    Podmiotowość prawna wspólnoty mieszkaniowej jest limitowana, ograniczona ustawą. Inaczej mówić - wspólnota może tylko tyle, na ile zezwala jej ustawa. Czyli może samodzielnie regulować jedynie sprawy z zakresu zarządu nieruchomością wspólną i tylko wtedy, gdy te regulacje nie nie są sprzeczne z przepisami ustawy (uwl) albo przepisami kodeksu cywilnego. Zatem nie "Resztę praw i zasad tworzą właściciele lokali tworzący daną wspólnotę (przez podejmowanie stosownych uchwał)".

    Wspólnota nie może nadać sobie praw, które nie dotyczą zarządu nieruchomością wspólną.
    A jeśli zechce w zakresie zarządu nieruchomością wspólną ustanowić inne zasady, niż określa to ustawa (uwl), to nie może tego zrobić uchwałą, lecz umową, zawartą przez wszystkich bez wyjątku właścicieli lokali, w dodatku w formie aktu notarialnego.

    To powinno być oczywiste dla wszystkich, znających podstawy działalności wspólnot mieszkaniowych w Polsce.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] cdn:[/cite] Czyli może samodzielnie regulować jedynie sprawy z zakresu zarządu nieruchomością wspólną i tylko wtedy, gdy te regulacje nie nie są sprzeczne z przepisami ustawy (uwl) albo przepisami kodeksu cywilnego.
    Zatem nie "Resztę praw i zasad tworzą właściciele lokali tworzący daną wspólnotę (przez podejmowanie stosownych uchwał)".
    To powinno być oczywiste dla wszystkich, znających podstawy działalności wspólnot mieszkaniowych w Polsce.
    Cdn prawie wszytko się zgadza , ale o tym co jest zgodne z prawem, a co nie decyduje Sąd, a nie uczestnik forum prezentujący swój punkt widzenia .

    Po to są podejmowane uchwały przez właścicieli lokali, aby tworzyć prawo wewnętrzne we wspólnocie np . Regulamin porządku domowego czy uchwała o stawkach służących do naliczenia zaliczek.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    Po to są podejmowane uchwały przez właścicieli lokali, aby tworzyć prawo wewnętrzne we wspólnocie np . Regulamin porządku domowego
    Wspólnota mieszkaniowa nie tworzy prawa, musi mieścić się w granicach nakreślonych prawem.
    Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2009 r., II CSK 600/08
    Uchwalony regulamin porządku domowego nie może wykraczać poza ustawowe kompetencje.

    Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Taki zaś charakter mają bez wątpienia postanowienia uchwalonego przez właścicieli regulaminu porządku domowego dotyczące odpowiedzialności właściciela lokalu za zachowanie osób korzystających z lokalu za jego wiedzą, odpowiedzialności właściciela lokalu za przestrzeganie przez takie osoby regulaminu i jego obowiązku zapoznania tych osób z regulaminem, obowiązku zawiadomienia zarządu wspólnoty o wynajęciu lub wydzierżawieniu lokalu, obowiązek zawiadomienia zarządu wspólnoty o wszystkich istotnych zmianach dotyczących lokalu, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych bez zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz zakazu zakładania gniazd poboru prądu elektrycznego na własny użytek w piwnicach oraz prowadzenie w nich działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządem wspólnoty.
    Jak widać, wspólnota nie "tworzy prawa", jest ograniczona przepisami. Nie tylko tych dotyczących odrębnych lokali (jak w przytoczonym wyroku SN), ale generalnie co do zakresu kompetencji wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] cdn:[/cite]Wspólnota mieszkaniowa nie tworzy prawa, musi mieścić się w granicach nakreślonych prawem.

    Jak widać, wspólnota nie "tworzy prawa", jest ograniczona przepisami. Nie tylko tych dotyczących odrębnych lokali (jak w przytoczonym wyroku SN), ale generalnie co do zakresu kompetencji wspólnoty.
    Niczego nie widać , wyrok dotyczy odpowiedzialnosci za najemców a nie spraw dotyczących części wspólnych.

    czym jest uchwała o stawkach służących do naliczenia zaliczek?
    czym jest uchwała o planie gospodarczym na dany rok obrachunkowy?

    nie wewnętrznym prawem we wspólnocie???? :angry:

    Czy Sądy rozpatrują wysokość zadłużenia w oparciu o chciejstwo wspólnot/ właściciela lokalu, czy w oparciu o uchwały właścicieli lokali?
    W moim przypadku Sąd rozpatrywał sprawy o windykację zadłużenia w oparciu o uchwały właścicieli lokali.
    Art. 16.
    1. Jeżeli właściciel lokalu .... lub uporczywy przeciwko [b]obowiązującemu porządkowi domowemu[/b]
    
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    KubaP:
    czym jest uchwała o planie gospodarczym na dany rok obrachunkowy?
    Projekcją planowanych / prognozowanych wpływów i wydatków. To żadne prawo, nawet "wewnętrzne".
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podoba mi się ta dyskusja między wami.W sumie każdy z was ma rację.Chyba tylko inaczej rozumiecie pojęcie - tworzenia prawa. Wspólnota "tworzy prawo wewnętrzne" w zakresie NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ i w zakresie przekraczającym zwykły zarząd. Odnoszę wrażenie , podobnie jak cdn że Kuba P chciałby to rozszerzyć na tworzenie prawa do wszystkiego we wspólnocie.Np: do obowiązku i prawa wspólnoty do ustalania zasad finansowania i rozliczania mediów do lokali . Kuba P wiele razy podkreśla że wspólnota to nie spółdzielnia, ale czasem nie dostrzega tej subtelnej różnicy wynikającej z faktu że w w spółdzielni nie ma własności prywatnej i uważa że ....to wspólnota ma prawo decydować o zasadach finansowania funkcjonowania tej prywatnej własności.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    (...)
    tajfun:
    czasem nie dostrzega tej subtelnej różnicy wynikającej z faktu że w w spółdzielni nie ma własności prywatnej
    Własność spółdzielcza to własność grupowa, ale jak najbardziej prywatna.
    Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze:
    Art. 3. Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite](...)
    tajfun:
    czasem nie dostrzega tej subtelnej różnicy wynikającej z faktu że w w spółdzielni nie ma własności prywatnej
    Własność spółdzielcza to własność grupowa, ale jak najbardziej prywatna.
    Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze:
    Art. 3. Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków.
    Tak, ale cały majątek. Lokale nie są wyodrębnione. Każdy członek spółdzielni jest współwłaścicelem wszystkich lokali w spółdzielni. Nie ma pojęcia nieruchomości wspólnej. A przecież to jest podłożem waszej różnicy poglądów.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli wspólnota tworzy zapisy np. w regulaminie, to one nie są poparte sankcją państwa. W sensie jurydycznym wspólnota nie tworzy prawa. Potocznie można tak powiedzieć, ale przecież chodzi o precyzję.

    Regulamin porządku domowego to zbiór zasad współżycia społecznego, nie przepisów prawnych. Umowa społeczna jest prawem w koncepcji Rousseau sprzed czterystu lat.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    (...)
    [cite] blazejh:[/cite]Regulamin porządku domowego to zbiór zasad współżycia społecznego, nie przepisów prawnych.
    zbiór zasad to jest "prawo lokalne" obowiązujące tylko w danej wspólnocie.

    Dlatego jak jest przyjęty przez właścicieli regulaminu parkowania na terenie wspólnoty , to należy go umieścić przy wjazdach na teren wspólnoty, by maił moc prawa obowiązującego na terenie tej wspólnoty.


    http://www.etykaprawnicza.pl/upload/zbiorzasadpostepowaniasedziowiustitia_122.pdf
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    zbiór zasad to jest "prawo lokalne" obowiązujące tylko w danej wspólnocie
    Nie. Prawo lokalne to akty prawa miejscowego, wydawane przez organy uchwałodawcze samorządu terytorialnego: radę gminy, radę powiatu, sejmik województwa. Obowiązują tylko na obszarze działania organów, które je ustanowiły, czyli na obszarze gminy, powiatu, województwa. Podstawa prawna: art. 87 ust. 2 Konstytucji RP.

    Uchwały właścicieli we wspólnocie, walnego zgromadzenia spółdzielni, spółki, stowarzyszenia czy związku zawodowego nie są źródłem prawa.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Dlatego jak jest przyjęty przez właścicieli regulaminu parkowania na terenie wspólnoty , to należy go umieścić przy wjazdach na teren wspólnoty, by maił moc prawa obowiązującego na terenie tej wspólnoty.
    Jeżeli wm uchwali regulamin, że np każdy właściciel może parkować tylko jeden pojazd, albo że na jakimś terenie w ogóle nie można parkować ani zatrzymywać pojazdów (a nie ma tam zatwierdzonej strefy ruchu, strefy zamieszkania i parkowanie nie łamie żadnych przepisów oprócz regulaminu) i jakiś samochód bedzię jednak zaparkowany wyłącznie wbrew regulaminowi, to jakie masz możliwości egzekwowania takiego pseudo-prawa i jakichkolwiek zgodnych z prawem sankcji?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Uchwały właścicieli są oświadczeniami woli. Nie są źródłami prawa.

    Sąd bada okoliczności sprawy, w tym treść oświadczeń woli i ocenia czy właściciele, np. dochodząc należności, zakazując parkowania, działali w ramach prawa powszechnie obowiązującego.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] blazejh:[/cite]Uchwały właścicieli są oświadczeniami woli. Nie są źródłami prawa.

    Sąd bada okoliczności sprawy, w tym treść oświadczeń woli i ocenia czy właściciele, np. dochodząc należności, zakazując parkowania, działali w ramach prawa powszechnie obowiązującego.
    Dziwnie się ma to rozumowanie w kontekście art22pkt2 UoWL. Oświadczenie woli to np.: uchwała właścicieli aby NW była czyściutka i pachnąca. Ale obciążenie właścicieli po 5zł od m*m na ten cel, już nie jest oświadczenie woli tylko twarde obciążenie finansowe z pełnymi konsekwencjami . Oświadczenie woli nie wymaga podstawy prawnej. Uchwały stanowią jednak moim zdaniem narzędzie do stanowienia prawa wspólnotowego , a podstawą tego jest właśnie art22.2.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Dyskusja (?) dotyczyła źródeł prawa. Źródłem prawa jest np. ustawa o własności lokali.

    Są wspólnoty, w których od dziesięcioleci nie głosuje się uchwał i nie przeszkadza to w ich funkcjonowaniu, np. w obciążaniu właścicieli.

    Przeciwne rozumowanie prowadziłoby do zgubnego wniosku, że uchwały można by kierować go Trybunału Konstytucyjnego...
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] tajfun:[/cite] Oświadczenie woli to np.: uchwała właścicieli aby NW była czyściutka i pachnąca.

    Przykład nie jest trafny, oświadczenie woli ma na celu wywołanie skutków prawnych.

    Art. 60 Kodeksu cywilnego:

    Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).


    [cite] tajfun:[/cite]
    Ale obciążenie właścicieli po 5zł od m*m na ten cel, już nie jest oświadczenie woli tylko twarde obciążenie finansowe z pełnymi konsekwencjami . Oświadczenie woli nie wymaga podstawy prawnej. Uchwały stanowią jednak moim zdaniem narzędzie do stanowienia prawa wspólnotowego , a podstawą tego jest właśnie art22.2.


    Obciążenie takie to skutek uprzedniego oświadczenia woli. Uchwała to wielostronne oświadczenie woli.

    Odnośnie prawa wspólnotowego, to raczej chodzi do akty organów unijnych, bo wspólnoty mieszkaniowe prawa nie tworzą., Kwestie te reguluje Konstytucja RP.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Odnośnie prawa wspólnotowego, to raczej chodzi do akty organów unijnych, bo wspólnoty mieszkaniowe prawa nie tworzą., Kwestie te reguluje Konstytucja RP.
    Wspólnoty Mieszkaniowe nie tworzą prawa zewnętrznego obowiązującego poza daną wspólnotą, ale wewnętrzne już tak.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    Wspólnoty Mieszkaniowe nie tworzą prawa zewnętrznego
    Prawa "zewnętrznego" nikt nie tworzy. Sejm RP też nie wydaje ustaw, obowiązujących poza RP.
    A wspólnoty mieszkaniowe nie tworzą żadnego prawa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] cdn:[/cite]KubaP:
    Wspólnoty Mieszkaniowe nie tworzą prawa zewnętrznego
    Prawa "zewnętrznego" nikt nie tworzy.
    czyli wg cdn żyjemy w kraju bezprawia ,

    bo co tam
    sejm ,senat , prezydent,
    ustawy , k.c., prawo lokale ,
    prawo zwyczajowe ( dawno zapomniane) ,
    uchwały Zarządów w jednostkach prawa handlowego powołujące i odwołujące władze firm,
    uchwały we wspólnotach ws wysokości opłat , itd.

    to wszytko jest zbiór oświadczeń woli ....i niedoli obywatela...:wink:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    (...)
    Zapoznaj się z art. 87 Konstytucji - dowiesz się, jakie są źródła prawa w Polsce:
    Art. 87.

    1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

    2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.
    Nie ma wśród nich uchwał właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych.

    Akty prawa miejscowego:
    Art. 94.
    Organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.
    (...)", takie rzeczy reguluje konstytucja.
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.