Ogródki z wyłącznością korzystania a podatek gruntowy

KoloSoloKoloSolo Użytkownik
edytowano sierpnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Chcielibyśmy w naszej wspólnocie doprowadzić do porządku kwestię podatku od gruntów. W chwili podpisania aktów notarialnych mieszkańcy z pięter zrzekli się możliwości korzystania z ogródków znajdujących się na części wspólnej. Od tej chwili z ogródków tych korzystają wyłącznie mieszkańcy parterów(każde mieszkanie ma taki ogródek). Problem pojawił się, gdy gmina naliczyła podatki (oczywiście według udziałów). Osoby z pięter słusznie stwierdziły, że skoro zrzekły się korzystania z ogródków to dlaczego mają płacić za nie podatek. Rozumiemy, że gmina rozlicza podatki według udziałów zapisanych w aktach notarialnych lecz czy jest jakaś możliwość aby w zgodzie z prawem np. zarządca wyliczył to tak, aby partery same płaciły podatek za ogródki. Obecnie wygląda to tak, że osoby mieszkające na parterze mają podwójną korzyść, mają ogródki na wyłączne korzystanie i mało tego reszta właścicieli się do tego dorzuca płacąc za to podatek. Jak to rozwiązać aby "wilk był syty i owca cała"?

Komentarze

  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak rozumiem chodzi o podatek od nieruchomości (tutaj gruntowej) i nastąpił podział do korzystania z nieruchomości wspólnej.
    Należałoby rozpatrywać tę kwestię w ten sposób, czy można mówić o posiadaczach samoistnych tych ogródków. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w art.3 ust.1 pkt.2 określa, że podatnikiem podatku od nieruchomości mogą być też posiadacze samoistni nieruchomości, a ust.3 mówi o tym wprost. Jeżeli zostały spełnione te warunki to podatek od nieruchomości winni zapłacić właściciele ogródków.

    Nie bardzo rozumiem czemu piszesz, że gmina rozliczyła wg udziałów. Zgodnie z art.6 ust.6 to podatnik (podatku od nieruchomości) obowiązany jest złożyć właściwemu organowi informację o nieruchomościach, w której przelicza udział na m2, gdyż stawki w ustawie (i uchwałach gmin) podawane są w wartości za m2 powierzchni (przypadającej w udziale). Moja wątpliwość czy nie chodziło Ci o opłatę za wieczyste użytkowanie.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    Pytanie, czy podatnikiem jest posiadacz (wyłączny użytkownik) części wspólnej nieruchomości. My powierzchni za ogródki (jak również za stanowiska parkingowe w hali, która też jest czw) nie deklarowaliśmy i podatku nie płacimy.

    Jeśli podatek miałby być płacony, to tylko przez posiadaczy samoistnych, nie przez wszystkich. Jeśli jest podatek, to tylko partery. Piętra niczego się nie zrzekały, po prostu właścicielom z pięter nie przypisano żadnego ogródka do wyłącznego użytkowania.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gra nie warta świeczki. Podatki groszowe a praca sąsiadów przynosi wymierne efekty w postaci zielonych drzew i krzewów oraz kolorowych i pachnących kwiatów.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    blazejh:
    Jeśli podatek miałby być płacony, to tylko przez posiadaczy samoistnych, nie przez wszystkich. Jeśli jest podatek, to tylko partery.
    Właściciele lokali na parterze nie są posiadaczami samoistnymi ogródków. Są współwłaścicielami całego gruntu jako nieruchomości wspólnej, czyli również ogródków, które zostały im przyznane za zgodą pozostałych współwłaścicieli do wyłącznego użytkowania, z pominięciem innych współwłaścicieli. Są posiadaczami zależnymi, na podstawie stosunku zobowiązaniowego, jakim jest umowa o przeniesieniu własności w formie aktu notarialnego.

    Nie ma podstaw prawnych, żeby podatek od nieruchomości w części, dotyczącej gruntów pod ogródkami płaciły wyłącznie osoby, które nie są ani wyłącznymi właścicielami, ani posiadaczami samoistnymi (art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych).
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli sytuacja dotyczy podatku od nieruchomości (bo cały czas nie wiem w jakim znaczeniu mowa jest o podatku gruntowym, nie znam takiego podatku), gdzie zostały wyodrębnione lokale, to ustawa mówi wprost o zobowiązaniach podatników
    ...
    art.3 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
    5. Jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytko-wej całego budynku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.