problem z przegladadem piecioletnim,

girgis1girgis1 Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam, wspólnota powstała prawie 6 lat temu, był to wykup mieszkań pracowniczych, od tego czasu nie mielismy przegladu 5-letniego choc poprzedni wlasciciel tego pilnowal. zadlam pytanie zarzadowi co z tym zrobimy i zostalam poinformowana ze nie ma na to pieniedzy. dla mnie jest to kolejny przejaw niegospodarnosci, zwlaszcza ze nie jest to jakis straszny wydatek bo tylko 854 pln, kary grzywny sa za to duzo wyzsze. nie wiem co mam z tym zrobic poniewaz ogolem posiadam 21 procent udziałów i w razie kary to ja bede ponosic jej najwyzsza czesc. nie wiem z jakiej racji, bo ja chce zeby to było zrobione tylko zarzad jest nieudolny

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Plan gospodarczy powinien przewidywać taki wydatek i wliczyć go do składowych zaliczki miesięcznej.
    Złóż w zarządzie pismo za pokwitowaniem odbioru z żądaniem przeprowadzenia przeglądu. W razie odmowy lub braku odpowiedzi wystąp - też pisemnie - o zwołanie zebrania w tej sprawie. Wystarczy do tego 10% udziałów, Ty sam masz 2 razy więcej. Na zebraniu podejmijcie uchwałę obligującą zarząd do wykonania przeglądu. Jeśli do zebrania nie dojdzie, taką uchwałę można podjąć w trybie obiegowym (w drodze indywidualnego zbierania głosów). Normalnie powinien to robić zarząd, ale jeśli odmówi, możecie to zrobić sami.

    Możesz też podjąć działania w celu odwołania zarządu, ponieważ brak przeglądu jest dowodem na niewłaściwą gospodarkę. Budynek nie jest nowy, z jego elementami narażonymi na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (dach, kominy, rynny, instalacja odgromowa itp.) może się dziać coś niedobrego, a zarząd nawet nie chce wiedzieć, co.

    Możesz też w ostateczności skorzystać z art. 26.1 ustawy o własności lokali:
    Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2009
    W uzupełnieniu:

    Obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli wynika z przepisów ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. ( Dziennik Ustaw z 2009 r. Nr 31, poz. 206).
    Zgodnie z brzmieniem art. 62 tego aktu:
    1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
    1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

    b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
    c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
    2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;


    Art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane: "Do zadań organów nadzoru budowlanego należy kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego"

    W ustawie tej określono również sankcje karne, do stanu faktycznego miałby zastosowanie w szczególności art. 91a ustawy Prawo budowlane:

    "Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

    Droga administracyjno - prawna mająca na celu wyegzekwowanie spoczywającego na zarządzie obowiązku winna być bardziej skuteczna.
    Tak jak Owner proponuję wystosować pismo do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z wyszczególnieniem podstaw prawnych żądania, jak również wyjaśnieniem konsekwencji wynikających z zaniechania przeprowadzenia przeglądu. Jeżeli wniosek okaże się bezskuteczny, wtedy można zwrócić się do właściwych organów, które nakażą zlecenie przeglądu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.