Własność lokalu a meldunek

grzcie2083grzcie2083 Użytkownik
edytowano września 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry
Pozwolicie że podepnę się pod ten watek , najbardziej jest mi bliski jeśli chodzi o treść , mianowicie zameldowanie a własność lokalu we wspólnocie.
W kwietniu 2015 r nastąpiła zmiana zarządu wspólnoty.
Jakież było moje zdziwienie kiedy po czasie odkryłem iż wybrana na przewodniczącą zarządu wspólnoty została osoba która po za tym że jest tu zameldowana , nie posiada tytułu prawnego do lokalu , nie jest właścicielem mieszkania. Nasza wspólnota zarządzana jest przez firmę zewnętrzną.
Co na to przepisy i prawo ?

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2015
    wybrana na przewodniczącą zarządu wspólnoty została osoba która po za tym że jest tu zameldowana , nie posiada tytułu prawnego do lokalu , nie jest właścicielem mieszkania.
    Jest to zgodne z prawem ponieważ członkiem zarządu może być właściciel lub ktokolwiek spoza właścicieli.
    Art. 20. 1... Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    Nasza wspólnota zarządzana jest przez firmę zewnętrzną.
    W poprzednim zdaniu napisałeś, że wybraliście zarząd więc to zarząd zarządza a nie firma, chyba że jest inaczej niż piszesz.
    Mogliście powierzyć sprawowanie zarządu firmie ale nie sądzę żeby to miało miejsce jeżeli wybieraliście zarząd.
    p.s. tytuł wątku będzie całkowicie mylący dla innych bo własność lokalu nie ma nic wspólnego z meldunkiem, a tym bardziej z zarządem.
    Mogę być właścicielem pięciu lokali we wspólnocie a mieszkać i zameldowany być w domu jednorodzinnym.
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] grzcie2083:[/cite] [...] wybrana na przewodniczącą zarządu wspólnoty została osoba która po za tym że jest tu zameldowana , nie posiada tytułu prawnego do lokalu , nie jest właścicielem mieszkania. Nasza wspólnota zarządzana jest przez firmę zewnętrzną.
    Co na to przepisy i prawo ?

    Tak jak napisałam w innym Twoim wątku, jest to zgodne z prawem.
    Zgodnie z art. 20.1 Ustawy o własności lokali członkiem zarządu może być osoba wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    Trzeba też zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak przewodnicząca zarządu właścicielskiego we wspólnocie. Jeśli u Was występuje taka funkcja, to jest to funkcja bardziej ambicjonalno-zwyczajowa niż formalna.

    Prawdopodobnie firma zarządzająca, o której piszesz, zajmuje się administrowaniem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2015
    [cite] grzcie2083:[/cite]Dzień dobry
    Pozwolicie że podepnę się pod ten watek , najbardziej jest mi bliski jeśli chodzi o treść , mianowicie zameldowanie a własność lokalu we wspólnocie.
    W kwietniu 2015 r nastąpiła zmiana zarządu wspólnoty.
    Jakież było moje zdziwienie kiedy po czasie odkryłem iż wybrana na przewodniczącą zarządu wspólnoty została osoba która po za tym że jest tu zameldowana , nie posiada tytułu prawnego do lokalu , nie jest właścicielem mieszkania.
    Nasza wspólnota zarządzana b]administrowana[/b jest przez firmę zewnętrzną.
    Co na to przepisy i prawo ?
    Przepisy na to.... że jako właściciel /ka lokalu powinieneś /naś znać treść ustawy o własności lokali .

    Ustawa o własności lokali nie przewiduje takiej funkcji, jak "przewodniczący" , bo niby, jaki on miałby prawne umocowanie, jakie przywileje czy możliwość decydowania ?

    Członkowie Zarządu WMrówni w prawach i obowiązkach . Dwóch członków Zarządu może składać oświadczenia ( np podpisywanie umów , zobowiązań wspólnoty ) które skutkują w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.
    [b]Art. 20[/b].
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. [b]Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.[/b]
    
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    
    [b]Art. 21.[/b]
    1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
    
    2. [b]Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.[/b]
    
    3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.
    
  • Opcje
    grzcie2083grzcie2083 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może nie o wszystkim napisałem ale te odpowiedzi są jak najbardziej mi pomocne.Dziękuje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.