Nowa MW

bubabuba Użytkownik
edytowano września 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Wraz z 5 rodzinami zakupiłam kilka miesięcy temu, w nowo wybudowanym bloku mieszkanie. W chwili obecnej Zarządcą nieruchomości jest jeszcze nasz developer. Generalnie wszystko jest w najlepszym porządku, ale jak mawiają znawcy tematu umowy sporządza się na czas wojny a nie pokoju. Stąd też moja ogromna prośba. Ja i moi sąsiedzi jesteśmy laikami w kwestiach prawidłowego zarządu naszym budynkiem. Nie mamy, ani spisanej umowy z developerem, nie mamy również spisanych żadnych regulaminów/umów.
Stąd też moja ogromna prośba, czy byłby ktoś chętny do przesłania przykładowych wzorów takich dokumentów. Oczywiście zdaję sobie sprawę z konieczności przemodelowania tych dokumentów do specyficznych warunków naszej MW. Będę niezmiernie wdzięczna. ika789@wp.pl

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wraz z 5 rodzinami zakupiłam kilka miesięcy temu, w nowo wybudowanym bloku mieszkanie.
    Ja i moi sąsiedzi jesteśmy laikami w kwestiach prawidłowego zarządu naszym budynkiem. Nie mamy, ani spisanej umowy z developerem, nie mamy również spisanych żadnych regulaminów/umów.
    ....czy byłby ktoś chętny do przesłania przykładowych wzorów...
    Zadziwiające!
    Decydując się na kupno lokalu - a dokładnie na nabycie prawa własności do lokalu i współwłasności całego budynku (nieruchomości) - nie usiłowałaś nawet zapoznać się z przepisami prawa jakie będą cię obowiązywać, co cię czeka, jak tym zarządzać, jaka jest odpowiedzialność itd. za tak ogromny majątek, co trzeba zrobić aby go nie stracić...?
    Czy kupując samochód dopiero po fakcie idziesz robić prawo jazdy, pytasz się innych jak się biegi włącza, jakie umowy masz zawrzeć abyś nim mogła jeździć, bo do tej pory nie masz żadnej zawartej itd.itp.?
    Nie ma gotowych zestawów takich wzorów.
    Logika i własny rozum muszą podpowiedzieć co i jak powinno być i wyglądać aby zabezpieczyć ten ogromny majątek swój i pozostałych współwłaścicieli a gdy nie wystarczą - to jest taki doskonały wynalazek jak wyszukiwarka Google chociażby czy nawet 6203 wątki na 311 stronach tego forum.
    Sorry. :confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] buba:[/cite]Stąd też moja ogromna prośba, czy byłby ktoś chętny do przesłania przykładowych wzorów takich dokumentów.
    Proszę bardzo, to tak na początek, tu znajdziesz to co jest już praktykowane i od wielu lat na początek
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/

    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac
  • Opcje
    bubabuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon.
    Nie prosiłam o odpowiedź umoralniającą. Porównanie całej mojej sytuacji do zakupu samochodu i moich ewentualnych pytań o właściwy bieg w samochodzie jest co najmniej żenujące. Prosiłam CHĘTNYCH o pomoc, dlatego stokrotne dzięki Kubie P nawet jeśli jego pomoc wg Ciebie nie do końca jest właściwa ( do d..... - po Twojemu).
    Zgodnie z tym co napisałam nie potrzebuję gotowców, a jedynie dokumentów na których mogłabym się oprzeć, bo jak napisałam zdaję sobie sprawę, że każda mała wspólnota ma swoje specyficzne warunki funkcjonowania. Zapoznałam się z kodeksem cywilnym, prawem budowlanym, prawem lokalowym oraz wieloma innym dokumentami które mogą nas dotyczyć, ale taki mam styl pracy że wolę swoją wiedzę skonfrontować z praktykami, ludźmi którzy "liznęli" tematu przede mną. A to wszystko po to aby uniknąć ewentualnych błędów.
    Jeśli w przyszłości przeczytasz podobną do mojej prośbę, to jeśli nie masz ochoty pomóc to szkoda czasu, Twojego na odpisywanie i potrzebującego na czytanie takich odpowiedzi. Swoją drogą,musisz się strasznie nudzić skoro w ten sposób komentujesz posty. Szkoda czasu Gekon. Mimo wszystko pozdrawiam.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2015
    Dodatek "umoralniający" do mojej rady był w Twoim wypadku (po pierwszym wpisie) niezbędny.
    Miał tylko i wyłącznie zadanie pomóc Tobie i ewentualnym kolejnym nabywcom lokali, czytającym to forum aby równie dużą uwagę przywiązywali do tak ogromnego majątku jaki nabywają jak niejednokrotnie do o wiele mniej wartościowych rzeczy.
    Doświadczenie dotychczasowe podpowiada mi, że za jakiś czas przyznasz - że jednak ten gecon
    miał rację.
    A że styl mojej odpowiedzi nie był w Twoim guście - to sorry ale taki jestem i czasami tak trzeba.
    ...każda mała wspólnota ma swoje specyficzne warunki...
    Jeżeli rzeczywiście jesteście małą wspólnotą - do 7 lokali - to nie obowiązują was ustawy lokatorskie lecz UoWL (bez rozdziału 4) oraz kodeks cywilny, rozdział o współwłasności.
    W takiej wspólnocie właściciele nawet uchwał nie podejmują, nie są wymagane zebrania a z regulaminów powinien wystarczyć jeden, krótki do wszystkiego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2015
    [cite]buba[/cite] Prosiłam CHĘTNYCH o pomoc, dlatego stokrotne dzięki Kubie P nawet jeśli jego pomoc wg Ciebie [gecon] nie do końca jest właściwa ( do d..... - po Twojemu).
    i tak trzymaj
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2015
    [cite] gecon:[/cite]
    Absolutorium nie udziela się zarządcy któremu powierzono...
    ...w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi (Zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1) z jego działalności
    art. 30
    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.



    Art. 33 ustawy o własności lokali zawiera odesłanie:

    W razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej, w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1, w braku odmiennych postanowień umowy, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozdziału.

    [cite] gecon:[/cite]Proszę nie korzystać z linkowanych wzorów bo są złe, niezgodne z UoWL.
    Same już tytuły są nieprawidłowe bo uchwał nie podejmuje wspólnota jakaś tam - tylko właściciele.

    W każdym wzorze jest mowa o tym, że uchwały podejmują właściciele, tytuł jest w mojej ocenie poprawny, nie ma potrzeba tego rozwlekać i podawać, że są to uchwały "właścicieli lokali wyodrębnionych w nieruchomości, dla której Sąd Ksiąg Wieczystych Wydział... prowadzi księgę wieczystą nr .....".
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: ...W razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej, w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1, w braku odmiennych postanowień umowy, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozdziału.
    Proszę nie mieszać ludziom w głowach.
    Nawet gdyby były niewiadomo jakie ustalenia to zarządca któremu powierzono sprawowanie zarządu NW nigdy nie będzie zarządem wspólnoty (jej organem) a przepis o absolutorium brzmi jednoznacznie: absolutorium udziela się zarządowi.
    Jaki sens poza groteskowością miałoby udzielanie absolutorium firmie zewnętrznej.
    Poza tym gdyby tak miało być to ustawodawca zapewne dodał by w art. 30, wielokrotnie powtarzaną formułkę po słowach zarządu: "lub zarządcy któremu zarząd powierzono w sposób określony w art 18" - a jednak takiego sformułowania nie umieścił (z oczywistych dla mnie względów).
    ...nie ma potrzeba tego rozwlekać i podawać, że są to uchwały "właścicieli lokali wyodrębnionych w nieruchomości, dla której Sąd Ksiąg Wieczystych Wydział... prowadzi księgę wieczystą nr ....."
    No nie ma.
    UCHWAŁA nr 2/2007
    Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości położonej przy ul. Przykładowej 1 w Poznaniu podjęta na zebraniu ogółu właścicieli lokali w dniu ................
    - tu nie ma co rozwlekać wystarczy zamiast "wspólnoty mieszkaniowej" napisać "właścicieli lokali", żeby było zgodnie z UoWL.
    Przypominam, że na ten drobny "mankament" zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w jednym z wyroków.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2015
    To jest jedn z wielu cytatów z uzasdnienia sądowego
    Pod głosowanie poddano uchwałę nr (...)[b]o przyjęciu [color=#00f]przez wspólnotę[/color] rozliczenia kosztów[/b] utrzymania nieruchomości wspólnej za (...)i udzieleniu absolutorium Zarządowi Wspólnoty za ten okres.
    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150515000000503_I_C_000186_2014_Uz_2014-07-31_002
    
    W przypadku żądania uchylenia kilku [b]uchwał wspólnoty mieszkaniowej[/b] opłatę sądową od pozwu w kwocie 200 złotych należy uiścić stosownie do liczby uchwał objętych sporem.
    http://www.administrator24.info/artykul/id5883,co-nowego-w-orzecznictwie-tyle-oplat-sadowych-ile-zaskarzonych-uchwal-skutki-podzialu-budynku-do-korzystania
    
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziwie się tej dyskusji między Panami Geconem a KubaP. Ktoś z nich po prostu ...nie rozumie co to jest wspólnota mieszkaniowa. A każdy ma prestensje do tytułu eksperta na tym forum.
    Tą osoba jest Pan Gecon, który twierdzi że właścicielem budynku są właściciele lokali ...czyli wspólnota mieszkaniowa. Natomiast w przypadku głosowania uchwał ci sami właściciela lokali już nie sa wspolnotą mieszkaniową dla Pana Gecona. No to się Pan , panie Gecon zdecyduj.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon Uchwały Sejmu RP ( nie mylić z ustawami) są uchwałami posłów którzy je głosują, czy uchwałami Sejmu RP? (patrz regulamin Sejmu)
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2015
    tajfun: Pan Gecon ....nie rozumie co to jest wspólnota ... który twierdzi że właścicielem budynku są właściciele lokali ...czyli wspólnota mieszkaniowa.
    Więc oświeć Pana Gecona (i pewnie innych też) i w jednym zdaniu napisz: kto jest właścicielem nieruchomości na której stoi budynek wspólnoty z wykupionymi wszystkimi lokalami i wykupionym gruntem?
    To tak na marginesie - bo przypominam, że zabierałem głos na temat kto we wspólnocie podejmuje uchwały: wspólnota czy właściciele?
    Proszę swoich jakiś wydumanych przyzwyczajeń i interpretacji słowa pisanego nie "wkładać w moje usta" bo jest to manipulacja.
    ...A każdy ma prestensje do tytułu eksperta na tym forum.
    Takie bezpodstawne personalne insynuacje, łamiące także Regulamin Forum - proszę zachować dla siebie.
    KubaP; Uchwały Sejmu RP ( nie mylić z ustawami) są uchwałami posłów którzy je głosują, czy uchwałami Sejmu RP? (patrz regulamin Sejmu)
    Patrz: art. 18, 22 , 23 UoWL.
    :confused:
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwały są Wspólnoty Mieszkaniowej które glosują właściciele lokali.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.