I CSK 355/14 wybór zarządu
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
No, no ... Zadziwiające
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wydaje mi się ono dziwne, gdyż w art.20 ust.2 UWL jest wprost napisane, że "zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani."
Czy wobec tego zdaniem SN powołanie członków zarządu to czynność zwykłego zarządu, a już ich zawieszenie w czynnościach bądź odwołanie to już czynnośc wykraczająca poza zwykły zarząd, skoro wymaga uchwały?
Bo gdyby, hipotetycznie, doszło do zmiany sposobu zarządu z zarzadu powierzonego (art.18 ust.1 UWL) na właścicielski (art.20 ust.1 UWL), przy zachowaniu warunków określonych w UWL to czy dotychczasowy zarządca, w czasie wypowiedzenia mu umowy o zarzadzanie nieruchomością, miałby jeszcze czas na wykonanie co najmniej tej jednej czynności zwyklego zarządu. No bo skoro czynność zwykłego zarządu to przecież mógłby....
Jeżeli czynność zwykła to nie potrzeba do tego uchwały! - więc co, zarząd sam się może wybrać???
Taka opinia SN, moim zdaniem jest całkowicie błędna, bezpodstawna i nieuzasadniona.
Od kiedy to łatwość czy czyjaś wygoda ma być uzasadnieniem do bezprawia?
Jeżeli wybór zarządu jest wg SN czynnością zwykłą tzn. że właściciele nie muszą decydować o wyborze bo nie jest potrzebna do tego uchwała.
Więc pytam się (SN) - kto ma wyznaczać członków zarządu, jeżeli do tego nie są potrzebni właściciele?
Zarządca, administrator, sprzątaczka, dozorca... czy każdy właściciel może siebie wyznaczyć i stać się członkiem zarządu?
Jakie pismo, jaki dokument sankcjonuje, że to jest skład zarządu (chociażby dla banku)?
Paranoja.
Mamy tutaj coś jakby pomieszanie prawa materialnego z proceduralnym w jednym zdaniu.
i tak można w koło Macieju ...
Czy SN nie wie że uchwały właścicieli lokali są podejmowane większościowo, liczone udziałem?
W kwestii pobocznej tj. rozważań o głosowaniu w garażach wyrok nie jest już aktualny. Sędzia pisał jego uzasadnienie po 17 czerwca, ale przed 29 sierpnia, tj. przed dniem wejścia w życie przepisów regulujących głosowania.
Posłowie go zaskoczyli, choć o noweli w sprawie głosowań wiemy od późnej wiosny.
Pozostał wyrok co do meritum fatalny, co do reszty natychmiast nieaktualny.
Jeśli więc do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest uchwała to czy w ogóle istnieje cos co nazywamy czynnościami zwykłymi zarządu?
A może wszystkie czynności które można zmienić uchwała to czynności zwykłego zarządu? Może więc nie istnieje pojęcie czynności przekraczające zwykly zarząd?