Daszek balkonowy

ownatorekownatorek Użytkownik
edytowano września 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich.
Potrzebuję pomocy.Mieszkamy na 4 piętrze - jest to ostatnie piętro bloku. Przez sąsiadów ,którzy notorycznie dokarmiają ptactwo nasz balkon co 2-3 dni wymaga dużego czyszczenia nie wspominając o tym ,że wywieszanie prania na balkonie graniczy z cudem .Po godzinie wiszenia prania nadaje się znowu do ponownego czyszczenia przez plamy pozostawione przez ptactwo , które przesiaduje na dachu budynku i "załatwia" swoje potrzeby na nasz balkon.
Interesowało by mnie zamontowanie zadaszenia nad naszym balkonem. Ze swoim problemem zgłosiłem się do naszego zarządcy nieruchomości ( jest to blok w wspólnocie jednoblokowej zarządzany przez zewnętrzną firmę ) - otrzymałem mało informacji . Pani przez telefon poinformowała mnie ,że oprócz pozwolenia na budowę z urzędu miasta oraz zgodny od wspólnoty potrzebuję plan architekta oraz pozwolenie od ornitologa. Plan od architekta na najzwykleszy daszek to około 1 tysiąca złotych , a badania ornitologa około 1,5 tysiąca gdzie wykonanie daszka w zewnętrznej firmę kosztuje raptem 540zl z montażem. Wiec pozwolenia więcej kosztują niż wykonanie daszku . Czy faktycznie te wszystkie pozwolenia są potrzebne? Pani w zarządzie nie potrafiła mi podać podstaw prawnych a necie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.
Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz pozdrawiam

Komentarze

 • Opcje
  cdncdn Użytkownik
  edytowano listopada -1
  ownatorek:
  Pani przez telefon poinformowała mnie ,że oprócz pozwolenia na budowę z urzędu miasta oraz zgodny od wspólnoty potrzebuję plan architekta oraz pozwolenie od ornitologa.
  A szczepienie przeciw wściekliźnie, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i zgoda księdza proboszcza? :devil:
  Co to jest "plan architekta" i "pozwolenie ornitologa"?
  Czy to znaczy, że ornitolog może nie pozwolić na ochronę przed ptasim gównem? :crazy: :rolling:
  Zapytaj w Urzędzie Miasta Wydział Architektury i Budownictwa, jakich formalności musisz dopełnić, żeby legalnie zamontować daszek nad balkonem. Żaden architekt ani ornitolog nie mają tu nic do gadania. Daszek nie wymaga też pozwolenia na budowę. Natomiast przydałoby się zmienić niekumaty zarząd i kompletnie niekompetentną firmę zarządzającą.

  Potrzebna będzie zgoda wspólnoty oraz zgłoszenie robót (a nie wniosek o pozwolenie na budowę) do Urzędu Miejskiego. Koszty w całości po Twojej stronie. Ale chyba warto?
 • Opcje
  ownatorekownatorek Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Dostałem odpowiedź ,że ornitolog jest potrzebny do tego aby sprawdzić czy nie ma gniazd ptaków i czy daszek nie będzie utrapieniem dla latających :D
  Dzięki za odpowiedź
  pozdrawiam
 • Opcje
  blazejhblazejh Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Nie ingerujesz w rezerwat ochrony ptactwa wędrownego tylko w ścianę budynku. Powiedz im żeby z tym ornitologiem Cię nie rozśmieszali. Po prostu chcą zniechęcić i palą głupa.
 • Opcje
  ownatorekownatorek Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Właśnie skończyłem rozmowę z Wydziałem Architektury i Budownictwa i potrzebuję do wykonania takiego zadaszenia :
  -Wniosek zgłoszenia przystąpienia do robót budowlanych
  -Zgodę wspólnoty
  -Projekt z pieczątką inżyniera budownictwa w 4 egzemplarzach.

  Temat ornitologa został rozstrzygnięty lecz ten projekt mnie zastanawia. Wiele firm wykonujących takie daszki i sprzedając je na znanym portalu aukcyjnym nie wydaje takich projektów ( kontaktowałem się z 4 firmami ) . Kupując taki daszek muszę udać się po projekt i dodatkowo zapłacić u innej osoby. Pytanie następujące : Czy ktoś się orientuje jakie mogą być koszta wykonania projektu pod gotowe zadaszenie które czeka tylko na montaż? Różnica kosztowa może być dużo większa jest między robieniem zadaszenia pod projekt a projekt pod zadaszenie?
 • Opcje
  blazejhblazejh Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Na projekcie najważniejsza będzie właśnie pieczątka. Prawdopodobnie wystarczy ci rysunek mniej więcej taki.

  http://daszki.poliweglan.info.pl/zadaszenia/oslony-daszki-balkonowe/

  Dasz jeszcze opis że to np. poliwęglan komorowy montowany tak i siak do ściany za pomocą czegoś tam. Styropian ma grubość jakąś tam. I jak jeszcze szumnie nazwiesz to Projektem przez duże P, to powinno przejść.
  To jest tylko załącznik do wniosku, a nie jakiś List Apostolski.
 • Opcje
  KubaPKubaP Użytkownik
  edytowano listopada -1
  [cite] ownatorek:[/cite]
  Interesowało by mnie zamontowanie zadaszenia nad naszym balkonem. Ze swoim problemem zgłosiłem się do naszego zarządcy nieruchomości ( jest to blok w wspólnocie jednoblokowej zarządzany przez zewnętrzną firmę ) - otrzymałem mało informacji .
  Pani przez telefon poinformowała mnie ,że oprócz pozwolenia na budowę z urzędu miasta oraz zgodny od wspólnoty potrzebuję plan architekta oraz pozwolenie od ornitologa.
  a zaświadczenie o niekaralności i podstawowych szczepieniach ci nie kazała dołączyć ?

  Do założenia daszku potrzebne ci są
  - Wniosek zgłoszenia przystąpienia do robót budowlanych 
  -Zgodę wspólnoty - [b]uchwała właścicieli lokali [/b]!!!!
  -Projekt z pieczątką inżyniera budownictwa w 4 egzemplarzach.
  

  więc do pracy / roboty .... nie taki diabeł straszny, jak go maluje pani od Zarządcy .:wink:
 • Opcje
  EgzoEgzo Użytkownik
  edytowano listopada -1
  [cite] ownatorek:[/cite]Właśnie skończyłem rozmowę z Wydziałem Architektury i Budownictwa i potrzebuję do wykonania takiego zadaszenia :
  -Wniosek zgłoszenia przystąpienia do robót budowlanych
  -Zgodę wspólnoty
  -Projekt z pieczątką inżyniera budownictwa w 4 egzemplarzach.
  Wykonania daszka ochroni cię przed guanem :), ale strach będzie wychylić głowę poza balkon, zwłaszcza w czasie deszczu, nad głową będziesz miał ptasi ściek. Czy nie lepiej zainstalować na krawędzi dachu nad twoim balkonem zwykłych kolców przeciw ptakom? To się mocuje do dachu przy pomocy kleju.
 • Opcje
  wp44wp44 Użytkownik
  edytowano września 2015
  ownatorek: Właśnie skończyłem rozmowę z Wydziałem Architektury i Budownictwa i potrzebuję do wykonania takiego zadaszenia :
  - ...
  - ...
  - Projekt z pieczątką inżyniera budownictwa w 4 egzemplarzach.
  Co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że WAiB zakwalifikował ten rodzaj robót budowlanych, jako wymagający pozwolenia na budowę, ponieważ w przypadku zgłoszenia nie jest wymagany projekt budowlany, a jedynie szkice i rysunki + w razie potrzeby uzupełniający opis i tylko w jednym egzemplarzu (lub komplecie, zależnie od tego, w jakiej formie to składasz). Nawiasem pisząc, w przypadku zgłoszenia nie musi być projekt budowlany, a w konsekwencji nie jest również wymagany żaden inżynier z pieczątką.
  blazejh: Na projekcie najważniejsza będzie właśnie pieczątka. Prawdopodobnie wystarczy ci rysunek mniej więcej taki.
  Niestety, nie wystarczy. Taki rysunek, to mały Jasio może zanieść na zajęcia z plastyki i zatytułować go "jak mały Jasio widział daszek".
  To jest tylko załącznik do wniosku, a nie jakiś List Apostolski.
  To jest tylko załącznik do wniosku, ale w postaci projektu budowlanego, a skoro tak, to ten załącznik musi spełniać wymagania przepisów w sprawie formy i zakresu projektu budowlanego.
  Wiele firm wykonujących takie daszki i sprzedając je na znanym portalu aukcyjnym nie wydaje takich projektów ( kontaktowałem się z 4 firmami )
  Firma handlowa, która sprzedaje daszki, to nie jest biuro projektów. Mogą mieć jakiegoś zaprzyjaźnionego projektanta konstruktora, ale nic poza tym.
  Kupując taki daszek muszę udać się po projekt i dodatkowo zapłacić u innej osoby. Pytanie następujące : Czy ktoś się orientuje jakie mogą być koszta wykonania projektu pod gotowe zadaszenie które czeka tylko na montaż? Różnica kosztowa może być dużo większa jest między robieniem zadaszenia pod projekt a projekt pod zadaszenie?
  Sprawa problematyczna, ponieważ zakres jest tak mały, że aż śmieszny. Prawdopodobnie więcej trzeba będzie wydać na paliwo, żeby do Ciebie dojechać i obejrzeć miejsce montażu. Jeden zaśpiewa Ci 250 zł, a drugi 1000, albo 1500 zł. A to z tego powodu, że bezpośredni koszt projektowania nie ma tu żadnego znaczenia.

  W praktyce wygląda to tak, że pan projektant zapyta, jaki chcesz daszek, ściągnie rysunek montażowy od dostawcy i na jego podstawie zrobi projekt, albo wręcz wykorzysta go w projekcie, jako rysunek typowy powtarzalny.

  Ogólnie sprawa trochę kuriozalna. Należy zauważyć, że w obecnym stanie prawnym nie potrzeba pozwolenia na budowę do zbudowania domu, a do daszka montowanego na parę kotew, albo kołków - trzeba. : )
 • Opcje
  blazejhblazejh Użytkownik
  edytowano listopada -1
  To może zadzwoń do architektury czyby nie zmienili zdania co do tego pozwolenia i byś zrobił zgłoszenie?
  Może się zreflektują?
 • Opcje
  wp44wp44 Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Najczęściej takie daszki montuje się w ramach większych inwestycji, na przykład termomodernizacji. Wtedy całe zamierzenie inwestycyjne jest objęte jednym pozwoleniem na budowę, dlatego nie razi to, że montaż daszków jest realizowany na podstawie pozwolenia. Tu jest inaczej, bo koledze chodzi wyłącznie o 1 daszek i wygląda głupio.

  Sądzę, że WAiB wyszedł z prostego założenia, że pozwolenia nie wymagają tylko te budowy i te roboty budowlane, które są z imienia wymienione w ustawie Pb, a wszystkie inne wymagają. Żeby było śmieszniej, to na przykład montaż urządzeń na obiektach budowlanych nie wymaga. Trzeba faktycznie zadzwonić do organu i poinformować, że masz daszek, który jest urządzeniem.

  A tak na poważnie, to przecież zawsze można to zgłosić. Kary za to nie ma, a co najwyżej organ administracji arch.-bud. wniesie sprzeciw i trzeba będzie wystąpić o pozwolenie. W takiej sytuacji znajdź projektanta, który ci to podbije za małe pieniądze.
 • Opcje
  ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
  edytowano listopada -1
  Przed nowelizacją prawa budowlanego realizacja robót budowlanych związanych z budową daszku mogła mieć miejsce wyłącznie po uzyskaniu wymaganego przez art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ pozwolenia na budowę. Cytowany przepis stanowi, że „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31.”
  W wyroku z dnia 21 września 2000 roku , sygn. akt: II SA/Łd 1203/97 /nie publ./, Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że "dla uznania inwestycji za obiekt budowlany nie jest wymagane trwałe związanie z gruntem, a nawet posiadanie ścian; wystarczy, że jest to konstrukcja przestrzenna, posiadająca jako element konieczny pokrycie dachowe, które w jakikolwiek sposób łączy się z gruntem". Daszek wybudowany nad balkonem jest obiektem budowlanym, dlatego też na jego budowę wymagane jest pozwolenie budowlane. Jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, należy również uzyskać zezwolenia konserwatora zabytków. Wybudowanie daszku bez dopełnienia formalności to samowola budowlana.

  Występując o wydanie pozwolenia należy złożyć w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do lokalu – np. odpis z księgi wieczystej, zgodę wspólnoty mieszkaniowej na wybudowanie daszku oraz jego projekt.  Teraz była nowelizacja, a art. 29 ust. 2 pkt. wynika m.in., że pozwolenia na budowę nie wymaga 15) instalowanie urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;
  ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
 • Opcje
  Jarek67Jarek67 Użytkownik
  edytowano lutego 2016
  A nie lepiej byłoby rzekonać sąsiadów żeby dokarmiali te ptaki w innym miejscu, wtedy nie zanieczyszczały balkonów...
  Komentarz edytowany admin
 • Opcje
  Hania1990Hania1990 Użytkownik
  Rozumiem, że masz poważny problem z ptactwem na swoim balkonie, a rozwiązanie poprzez zadaszenie wydaje się być sensownym pomysłem. Co do wymaganych pozwoleniach, procedury mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów, ale generalnie rzecz biorąc, w niektórych przypadkach faktycznie potrzebujesz pozwolenia na budowę nawet dla tak prostego elementu jak daszek nad balkonem.

  Jeśli chodzi o koszty związane z projektowaniem i pozwoleniami, faktycznie mogą one być istotnym obciążeniem finansowym. Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się na montaż odstraszacza ptaków, niekoniecznie będziesz musiał uzyskiwać pozwolenia budowlane. Odstraszacze, takie jak te dostępne w Agro Pixel, są zwykle łatwe do zamontowania i nie wymagają skomplikowanego procesu uzyskiwania pozwoleń.

  Rekomenduję sprawdzenie oferty odstraszaczy ptaków w https://agropixel.pl/. Mogą one pomóc w rozwiązaniu problemu z ptactwem na balkonie, a jednocześnie będą bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kompleksowy daszek.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.